Inghesuiala a opozitiei pe locul de senator al lui Voiculescu. Forta Civica il sustine pe Iulian Craciun, Noua Republica va fi reprezentata de Mihail Neamtu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2013, 17:46 Actualitate | Politic


Presedintele Fortei Civice (FC), Mihai Razvan Ungureanu, si presedintele Partidului Noua Republica, Mihail Neamtu, fosti parteneri in Alianta Romania Dreapta (ARD), si-au anuntat candidatii pentru locul de senator din colegiul 8 Bucuresti, eliberat odata cu demisia lui Dan Voiculescu. In timp ce FC va sustine candidatul cu care s-a prezentat ARD in alegerile parlamentare din 9 decembrie 2012, Iulian Craciun, Noua Republica va fi reprezentata de liderul partidului, Mihail Neamtu.

"Noi suntem hotarati sa avem candidat pentru Sectorul 4 in asa fel incat cetatenii sectorului sa fie bine si corect reprezentati in Parlament. Reprezentarea politica este foarte importanta. Iulian Craciun va fi candidatul pe care il sustine Forta Civica si speram ca el sa poata fi asumat si de celelalte forte de dreapta. Vom merge mai departe sa aratam ca Romania nu este croita doar din oameni cum este domnul Voiculescu", a declarat presedintele Fortei Civice, Mihai Razvan Ungureanu, la Senat.

La alegerile parlamentare din decembrie 2012, Mihail Neamtu a candidat din partea ARD pentru un mandat de deputat in Colegiul 1 din Arad. Presedintele Partidului Noua Republica s-a clasat pe locul al doilea si nu a intrat in Parlament nici la redistribuire.

Dupa anuntarea demisie lui Dan Voiculescu din Senat, presedintele Partidului Noua Republica, Mihail Neamtu, a postat un mesaj pe Facebook in care isi anunta intentia de a candida pentru locul de senator din Sectorul 4.

"Bucurestenii au nevoie de o reprezentare decenta: nu fosti informatori, nu spoliatori, nu propagandisti bolsevici. Intentionez sa candidez ca independent, sustinut de Noua Republica, in colegiul senatorial numarul 8 din Bucuresti. Sper ca data alegerilor sa fie anuntata cat mai repede", scrie Mihai Neamtu pe Facebook.

Dan Voiculescu (PC) si-a anuntat, luni dupa-amiaza, de la tribuna Senatului, demisia din Parlament, la o saptamana dupa ce a depus juramantul de senator (cu aproximativ o luna de intarziere fata de colegii sai parlamentari din actuala legislatura).

In urma demisiei, vor fi organizate alegeri pentru ocuparea locului ramas vacant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1610 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:59)

    Erasm [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      Blat pt. dreapta in decembrie (Marţi, 29 ianuarie 2013, 14:20)

      firstfb [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      Daca e asa tare Neamtu, de ce nu a candidat impotriva lui Voiculescu de prima oara ? (sau impotriva cuiva de prima liga de la USL) Intrebare pt. toti liderii "dreptei"
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti grija... (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:01)

    JestersTear [utilizator]

    ... ca varanul se va razgandi si va candida din nou!
    Din pacate, va fi din nou ales, fie ca ne place sau nu.
    Liotele de pensionari si asistati au votul greu si logica ranceda. Nu te joci cu ei!
  • +3 (3 voturi)    
    wow (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:16)

    pehash [utilizator]

    'inghesuiala' cu 2 candidati? sau titlu de tabloid?...
  • +1 (1 vot)    
    Dupa ceva timp.. (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:23)

    Euunul [utilizator]

    termene juecate la Trib Bucuresti un senator/deputat (PC/PNL) isi va da demisia iar pe locul liber.....cine va candida....DV si uite asava reenevi ar deputat...si dupa ceva timp iar se va supara pe parlament...s iar va demisiona.
  • 0 (4 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:33)

    Vasile375 [utilizator]

    Ce gluma credeti ca mai are cineva sanse in afara de USL pt postul liber, cine candideaza din partea USL, chiar si un homeless castiga cu cel putin 60 la suta!
  • +1 (3 voturi)    
    1 x 2 (Luni, 28 ianuarie 2013, 18:40)

    benois [utilizator]

    Simpla sigla a USL va conduce la recastigarea colegiului... Probabil ca si daca vor pune un catel pe lista si ii va atribui statutul de candidat USL, tot va iesi parlamentar... Din pacate, simpla aparitie la alegeri nu transforma pe niciunul dintre cei doi in candidat cu sanse reale. Doar prin aparitii si implicare totala au sanse ca electoratul sa le cunoasca macar numele...
  • 0 (0 voturi)    
    Neamtu a afirmat ca se retrage! (Luni, 28 ianuarie 2013, 21:58)

    gazania [utilizator]

    Daca va candida Craciun , Neamtu se va retrage.
  • 0 (0 voturi)    
    "Bucurestenii au nevoie de o reprezentare decenta" (Luni, 28 ianuarie 2013, 22:10)

    george alexandru [utilizator]

    Pun pariu ca daca va candida, iar va castiga Varanul.

    Astia doi se bat ca prostii, ca oricum cel mai anonim dintre candidatii USL va da cu ei de pamant la alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    o mai fi? (Marţi, 29 ianuarie 2013, 10:02)

    Ciwi [utilizator]

    eu stiam ca atunci cand candidezi de la un partid, trebe sa te inscrii, adica iti dai demisia de la partidu la care ai fost.....

    Acum ma intreb, cum revii la cel dinainte daca ti-ai dat demisia..... Cred ca astia au inventat partidu vesnic...