VIDEO Crin Antonescu: Nu avem ce negocia cu presedintele Basescu in privinta procedurii de numire a procurorului general si a procurorului sef al DNA

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 12:53 Actualitate | Politic


Presedintele Partidului National Liberal, Crin Antonescu, a declarat sambata, intr-o conferinta de presa, ca PNL nu a negociat si nu va negocia cu presedintele Traian Basescu in privinta modificarii procedurii de numire a procurorului general si a procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie astfel incat sarcina sa revina Consiliului Superior al Magistraturii. Premierul Victor Ponta a declarat vineri seara, la postul B1TV, ca propunerea presedintelui Traian Basescu este una interesanta, dar legea actuala prevede ca acestia sunt propusi de ministrul Justitiei, cu avizul CSM.
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile liderului PNL



Declaratii Crin Antonescu:

  • Legat de posibile negocierile privitoare la desemnarea celor doi demnitari, procurorul general si procurorul sef al DNA, as vrea sa repet ca pozitia USL, pozitia PNL si pozitia mea personala, de principiu, in raport cu orice priveste sistemul judiciar din Romania si raportul dintre acesta si puterea politica nu s-a schimbat.
  • Independenta justitiei, un lucru la care tinem si pe care il consideram definitoriu pentru statul de drept si pentru o democratie reala, respectarea principiului ca nimeni nu este mai presus de lege, lupta reala impotriva fenomenului coruptiei prin toate institutiile statului care au aceasta misiune, independenta tuturor institutiilor si instantelor din sistemul jusdiciar in raport cu toti factorii politici, ca e vorba de presedinte, Guvern, Parlament sau majoritati parlamentare.
  • Discutia despre negocieri intre partide, actori politici ori institutii ale statului privitoare la numirea celor doi procurori sunt in afara acestor principii si a reglementarilor legale. Nu avem ce negocia in aceasta privinta, nici noi ca lideri de partide, nici eu ca presedinte de Camera, nici prim-ministrul.
  • Legea ne spune foarte limpede cum se fac aceste numiri.
  • PNL, care a asumat in cadrul coalitiei si Guvernului Ponta, Ministerul Justitiei, a facut inca dinainte de alegerile din decembrie o alegere pe care o sustine si astazi, si anume desemnarea in scaunul de ministru al Justitiei a unei persoane perfect independente politic, a unui magistrat cu reputatie cunoscuta si recunoscuta in aceasta zona a celor care fac magistratura, lucreaza in sistemul judiciar, o persoana a carei competenta profesionala si a carei competenta politica nu pot fi puse in discutie.
  • In ce ma priveste, ca presedinte al PNL, ca presedinte al USL si ca presedinte al Senatului, nu am avut si nu am ce negocia, nici cu presedintele Romaniei, nici cu altcineva.
  • Nu am exercitat niciodata, nici eu, nici altcineva din PNL, vreo influenta, vreo presiune, nu am facut nicio sugestie ministrului Justitiei.
  • Cred ca ministrul Justitiei, imputernicit de Constitutie si de lege, intarit de experienta si calitatea sa profesionala, stie mai bine decat mine, decat partidele, pe cine si cum sa propuna.
  • Avem o discutie si o inteleger si cu institutiile cu atributii in acest domeniu de la Bruxelles. Avem si conditiile MCV-ului care trebuie respectate.
  • Nu a avut si nu va avea loc sub nicio forma o negociere intre mine si presedintele Romaniei in legatura cu acest subiect.
  • Stiu ca punctul acesta de vedere este impartasit si de premier. Cred ca si dl Basescu care a vorbit multa vreme despre aceleasi principii pe care le invoc aici, trebuie sa inteleaga ca nu va avea un principiu de negociere.
  • Avem o lege, avem o intelegere de principiu cu institutiile europene care pot adauga la aceasta lege dar fara sa o excedeze sau sa o infirme.

Intrebare: Dl Ponta a declarat aseara ca propunerea presedintelui este interesanta, ca in clipa de fata frunctia de procuror general si procuror sef sunt foarte importante pentru politicieni, si ca isi doreste ca procurorii sa fie egali cu judecatorii. Sunteti de acord cu afirmatiile premierului?

Antonescu: Nu sunt in acest moment hotarat pentru a da raspunsul in a treia chestiune, ultima, am rezerve. Mi-ar placea sa avem un sistem judiciar in care procurorul sa fie parte, pentru ca mi-ar placea sa avem un sistem in care statul sa fie parte. E randul meu sa invoc sistemul american constient de cat de greu poate fi aplicat. Dar ideea ca judecatorul e mai sus de parti, iar procurorul este parte, mi-e draga.

Am rezerve in legatura cu celelalte doua afirmatii. BNu stiu exact contextul. Nu stiu ce propuneri poate sa faca presedintele legat de CSM. Avem deja un scandal in CSM de care PNL, cu siguranta, si ceilalti din USl, sunt foarte departe. Este insinuata ideea ca noua putere ar alimenta tensiunile din CSM. Nu e adevarat.

Lucrurile trebuie sa se rezolve in CSM dar nu printr-o negociere cu dl Basescu. Nicio propunere care propune altceva decat legea pentru mine nu este acceptabila.

Presedintele Traian Basescu propune ca CSM sa selecteze cei doi candidati pentru functiile de procuror general si sef al DNA si sa-i recomande ministrului Justitiei, ca o solutie de deblocare a impasului privind numirile la conducerea parchetului general. Aceasta propunere vine dupa ce Traian Basescu le-a propus primului ministru, Victor Ponta, si presedintilor celor doua camere ale Parlamentului, Crin Antonescu si Valeriu Zgonea, in cadrul intalnirii de marti seara, crearea unei comisii formate din cate doi reprezentanti ai CSM, Ministerului Justitiei si Administratiei Prezidentiale, pentru a se stabili nominalizarile pentru functiile de procuror general si sef al DNA, dar formula a fost respinsa.

Premierul Victor Ponta a declarat vineri seara, la postul B1TV, ca propunerea presedintelui Traian Basescu privind selectarea procurorului general si a procurorului-sef al DNA de catre CSM este una interesanta, dar legea actuala prevede ca acestia sunt propusi de ministrul Justitiei, cu avizul CSM. Ponta a adaugat ca presedintele, ministrul de resort si Consiliul Superior al Magistraturii vor aborda acest subiect si a amintit ca a propus ca in noua Constitutie sa fie reglementata si aceasta problema.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3794 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Incredere (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cica "Legea ne spune foarte limpede cum se face aceasta numire. "

    Atunci de ce nu ati numit inca procurorul sef la DNA si Procurorul General?!

    Mai bine ati recunoaste ca aveti in primul rind o problema de incredere. Justitia nu are incredere in voi, presedintele nu are incredere, nici strainatatea nu are si nici o buna parte a societatii civile.
    • +13 (13 voturi)    
      somnorosule, Europa nu te vrea (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 15:30)

      razek [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Antonescule, probabil ca n-ai citit sau nu te intereseaza pozitia Frantei si Germaniei care se alatura celei a Olandei privind tara noastra. Din cauza ca tu si Ponta vreti sa va aserviti justitia, ne aruncati si pe noi cei 40% care nu v-am votat in haul saraciei si promiscuitatii. De-ar fi in viata Eminescu si Caragiale, vai ce-ar mai scrie despre voi !
      • +1 (3 voturi)    
        he he (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 21:03)

        MPop [utilizator] i-a raspuns lui razek

        Eu zic sa il numim Anti-nescu!!!
        La asta orice ii propui el e anti!
      • 0 (4 voturi)    
        procentul... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 2:56)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui razek

        de care vorbesti este mult mai mare....Caragiale insa se rasuceste in mormant pentru ca s-a nascut prea devreme....
    • +2 (4 voturi)    
      nea' antonescu (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 21:46)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ramane acelasi exemplu de verticalitate pe orizontala... somn de voie, maestre, esti desprins din alta lume
    • 0 (2 voturi)    
      Imi asum raspunderea pt... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 9:15)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ..esecul aderarii la Schengen.
      In ce data si care om politic, vertical de felul lui nu si-a dat demisia cum era normal???
    • +2 (4 voturi)    
      Vorbeste in somn, nu il luati in seama, va rog! (Duminică, 27 ianuarie 2013, 9:41)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Crinulet este total nevinovat pentru ceea ce i se intampla. Daca nu ar fi fost votat, repetentul nu ar fi fost silit sa treaca prin aceste momente jenante pentru el si pentru noi. Consider ca nu trebuie sa il judecam foarte aspru. Atat poate si nimic mai mult.
  • +24 (28 voturi)    
    Cacarau si negocierea (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:32)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Antonescu nu negociaza ! Un "adevarat" om de stat. Am uitat sa precizez un amanunt. El asculta de Voiculescu... Punct.
  • +15 (23 voturi)    
    Bate campii (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:32)

    Cristiann80 [utilizator]

    Ce sa ne mai spuna Crin, deoarece le stim pe toate?! Am vazut de ce este in stare, cat a fost presedinte interimar, am fost la un pas de a deveni paria in UE din cauza acestui zalud labil. Bate campii dupa cum il auziti si voi, este iar in delir, este iar lasat fara medicamentatie! Jalnic personaj, penibil personaj! Il prefer pe dl Tariceanu deoarece este un adevarat dom, este un diplomat, educat, scolit, cu defecte si cu un trecut nu tocmai ok, dar conteaza ca si-a pastrat omenia, echilibrul....Crin este un lenes, un parvenit, un individ care merge la psiholog, un alcoolic dovedit. Cum Doamne a avut si are credibilitate acest om periclos?!
  • +13 (19 voturi)    
    "pot adauga la aceasta lege dar fara sa o exceada" (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:39)

    predel [utilizator]

    Vorbim, de ce sa mai si gandim?
  • +16 (22 voturi)    
    Bla,bla,bla!!! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:47)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Numai pacalesti pe nimeni Cacarau! Esti terminat!...
  • -17 (23 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:51)

    Mazeta [utilizator]

    Hai băieți, liber la șters scuipați și pupat Tăriceanu.
    • +17 (19 voturi)    
      nu te supara Mazeto, (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 16:23)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dumitale chiar ti se pare ca Antonescu e un politician coerent si care poate deveni un om de stat pertinent ?

      sau ai o optiune secreta, pe care, bineinteles, n-o divulgi :)
  • +3 (9 voturi)    
    grijile guvernarii... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    Crin este ingrijorat de soarta tarii, nu are timp de tariceanu... ce stie tariceanu ? doar a guvernat cand aveam crestere economica, nu ? poate daca il intreaba pe preafericitul becali in ce perioada a vandut terenurile alea care l-au facut bogat, va intelege ca un guvern LIBERAL, al lui Tariceanu, chiar a generat crestere economica.
  • +13 (17 voturi)    
    crizelule (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:05)

    sucaa [utilizator]

    dar nu este nimic de negociat cand este vb de justitie. trebuie o procedura transparenta si corecta. atata tot.
    nu oameni numiti de voi. in rest basescu nu are treaba. cat timp incercati sa puneti toti obedientii acolo, evident ca basescu o sa aiba un cuvant de spus. si nu numai el, si noi si cei de la comisia europeana.
    tu ca presedinte de senat si presedinte de partid nici nu trebuie sa intervi in aceasta discutie. nu ai niciun rol in aceste proceduri. singurii care au un rol acolo sunt: ministru justitiei care voi ati spus ca-i independent!?!?, csm-ul pe care il tot tocati marunt la tv si presedintele Romaniei. presedintele senatului si un presedinte de partid nu au nicio legatura cu aceste proceduri. deci nu stiu cine te-a intrebat de te-ai bagat in vb.
  • +16 (20 voturi)    
    ????????? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:18)

    Cataleya [utilizator]

    Oare cand l-o fi chemat Basescu pe Cacarau ca sa negocieze problemele justitiei?
    Cacarau se comporta ca acei indivizi care niciodata nu sunt invitati la "petreceri" iar dupa aceea incep sa urle ca chiar de-ar fi fost invitati, nu s-ar fi dus
    )))))
    • +1 (1 vot)    
      :) (Duminică, 27 ianuarie 2013, 20:15)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Petrecerile nu se mai tin la Cotroceni, Andrada... D\in asta vara inca. Iar in decembrie s-a confirmat schimbarea directiei politice...
  • +19 (23 voturi)    
    ******** (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:31)

    Cataleya [utilizator]

    Cacaraule, daca tu ai ceva de negociat, ai doar cu Ponta si cu Voiculescu, nicidecum cu Basescu.
    Basescu negociaza cu Ponta, nicidecum cu tine.
    Asa ca, de unde pana aunde aceste declaratii de "mare sef"?
    Daca Ponta vrea sa negocieze cu Basescu, tu oricum nu ai cum sa te impotrivesti.
    Asa ca, mai lasa la o parte aceasta exprimare, cum ca:
    "Noi nu negociem...
    Noi nu discutam..
    Noi facem si dregem"
    Daca Ponta negociaza cu Basescu sau daca Basescu negociaza cu Ponta, e numai si numai treaba lor.
    Iar tu, Cacaraule, n-ai absolut nicio influenta si absolut nicio putere de decizie!.
  • +12 (16 voturi)    
    V. Ponta: (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:42)

    ty [utilizator]

    "Va garantez acuma, fara a face nici un fel de confidenta, ca nu este o idee buna sa negociezi cu domnul Basescu, ca pierzi la negocieri."
    • +1 (1 vot)    
      Minciunel (Duminică, 27 ianuarie 2013, 20:16)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Pentru ca marinarul e neserios. D'aia.
  • +8 (10 voturi)    
    Crin reprezentantu penalilor in PNL (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 15:23)

    MirceaIo [utilizator]

    De la bun inceput KG-istul Crin, care se comporta ca un drogat a avut o singura sarcina: numirea procurorului general si procurorul sef DNA. El e reprezentantul penalilor din PNL. Basescu sa nu semnezi NICIODADA ce propune Pivniceru!!!!Asta cred ca a fost vrajita de Crin si se comporta ca si cum ar fi hipnotizata. S-a vazut clar ca si ea e in aceiasi barca cu interlopii: Nastase, SRS, Voiculescu, Fenechiu etc.
  • +9 (9 voturi)    
    puci dupa puci (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 15:34)

    DHondt [utilizator]

    Sacco si Vanzetti de Romania,un plagiator si un repetent in serie,frate de repetentie cu doctorul in Transporturi,Valeriu Zgonea,au pus Europa pe jar ,atat Consiliul Europei cat si Comisia Europeana sunt consternate de ce se intampla la Bucuresti!!!O tara democratica pana in 2012 a ajuns in cateva luni o tara bananiera in care democratia este inlocuita cu anarhia,dictatura penalilor,repetentilor,plagiatorilor,coruptilor din Parlament si Guvern!!!In Europa si in lume s-a lansat un SOS pentru salvarea democratiei!!!
    • +5 (5 voturi)    
      ''Pretuire'' internationala (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:36)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui DHondt

      Si pentru a le demonstra actualilor conducatori ca nu sunt demni de a fi parteneri de discutie pentru UE, CE publica direct raportul MCV!
      Infatuarea conducatorilor care nu ne pot reprezenta international este magulita doar de pretuirea drojdierilor interni.
      Vom simti in curand izolarea si desconsiderarea tarilor civilizate, ca pe vremea lui ceausescu.
      Astia ne umplu doar ecranele televizoarelor!
      • 0 (0 voturi)    
        puterea cuvantului (Duminică, 27 ianuarie 2013, 0:45)

        DHondt [utilizator] i-a raspuns lui morometu

        Pentru oamenii civilizati ultima arma impotriva imposturii si dictataturii este puterea cuvantului!!Poate avem sansa ca cineva sa receptioneze mesajele noastre disperate.
  • +11 (13 voturi)    
    Crin Antonescu e si mincinos (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 16:05)

    Gryphus [utilizator]

    "Este insinuata ideea ca noua putere ar alimenta tensiunile din CSM. Nu e adevarat." deci faptul ca televiziunile membrilor si aliatilor politici ai PNL-PSD (Felix Antena 3 - Ghita Romania TV - Gusa Realitatea TV) denigreaza si umilesc membri CSM...nu are legatura cu USL, e o coincidenta
  • +10 (10 voturi)    
    iar a uitat medicamentele..... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 16:31)

    luci30 [utilizator]

    sau nu s-a dus la sedinta psiho saptaminala.Dupa ce ii da cu noi asa si pe dincolo,schimba registrul pe unul pro-american....bai aia nu te-ar fii tinut nici o luna in pozitia politica pe care o deti,nici macar sa le speli toaletele la cit de absenteist, mincinos si parvenit esti.menajeazate si menajeaza-ne de viziunea ta politica.
  • -9 (11 voturi)    
    LASATI-NE IN PACE DOMNULE BASESCU! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:09)

    dincannes [utilizator]

    Và jucati cu legile, sà và apàrati interesele personale, familia, atit.
    Zizàniile dumneavoastrà au condus Romania pe ultimul loc in UE.
    Sunteti deci, cel mai nepriceput presedinte al UE.
    Tara nu và mai vrea!
    A-ti determinat milioane de oameni activi sà-si ia lumea-n cap.
    A-ti generalizat coruptia.
    Vrem normalitate, liniste!
    • +4 (6 voturi)    
      Preferi Guvern show? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Mai nou ai parte zilnic.
    • 0 (2 voturi)    
      liniste tie,,, (Duminică, 27 ianuarie 2013, 7:10)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      liniste aveai pe vremea tatucului ceausescu , ilici si nastase si o sa mai pe lumea cealalta deci doreste-ti tie, nu vorbi in numele nostru.
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Duminică, 27 ianuarie 2013, 7:56)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      vrei liniste si normalitate ?,ce inseamna la tine asta ?, sa nu mai stim cine fura ?, romania era ultima in europa de cand ne stim sau de cand am intrat in UE
  • +6 (8 voturi)    
    ca sa vezi!!! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 18:34)

    asada [utilizator]

    Asta iar se baga singur in seama!!!! Ce legatura are el cu numirea celor doi!!?? Iar se viseaza presedinte si se va trezi cand va cadea din pat !!!!
  • -1 (1 vot)    
    SA NASCUT (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:15)

    ioil [utilizator]

    VIITORUL TIRAN !
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 28 ianuarie 2013, 23:42)

      Zamolx11 [utilizator] i-a raspuns lui ioil

      Daca tot va aduce Crin dictatura in Romania, sper sa te oblige sa mai treci pe la scoala...
  • -1 (1 vot)    
    sapati (Duminică, 27 ianuarie 2013, 7:49)

    cotora [utilizator]

    nu negociati, dar sapati sistemul, prin revocarea anumitor judecatori fara acuzatii fondate, prin santaj asupra unor membri, prin influenta mediatica tip antena 3,etc
  • +1 (1 vot)    
    Iar (Duminică, 27 ianuarie 2013, 10:17)

    xrogo [utilizator]

    s-a trezit vorbind Basescu,daca legea este clara nu stiu de ce mai emite atatea aberatii,ba ca CSM sa propuna,ba sa negocieze el cu altii,atatea teme aruncate in spatiul public,stiti vorbe aia"un prost arunca
    cu piatra in apa si mai multi destepti se chinuie s-o scoata",cred ca ati constata cine e prostul.