Victor Ponta: Am mai discutat cu presedintele ideea comasarii alegerilor/ Nu este o idee buna sa negociezi cu domnul Basescu, ca pierzi

de redactia stiri     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:44 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca acordul de coabitare cu presedintele Traian Basescu este, din punctul sau de vedere, in vigoare si ca presedintele poate critica guvernare, cata vreme nu "intra peste atributiile premierului". Premierul sustine ca i-a mai prezentat presedintelui Basescu ideea comasarii alegerilor europarlamentare cu cele prezidentiale si ca i-a facut din nou propunerea la intalnirea cand seful statului a prezentat premierului si presedintilor celor doua camere problemele legate de MCV deoarece "a fost o prima ocazie cand am fost toti". "Va garantez acuma, fara a face nici un fel de confidenta, ca nu este o idee buna sa negociezi cu domnul Basescu, ca pierzi la negocieri", a mai spus Ponta la HotNews.ro.

Rep: Considerati ca este in vigoare acordul de coabitare sau nu dupa ultimele evenimente - ma refer la criticile aduse de Traian Basescu guvernarii dupa ce i-ati propus scurtea mandatului?
Victor Ponta:
Sigur. Si presedintele tarii si toata lumea, si din alianta mea si din opozitie si din presa normal poate sa critice guvernul. Sensul acelui acord nu era ca domnul presedinte, din tribuna oficiala unde sta, sa nu ma critice pe mine care sunt in teren. Poate sa ma critice, e normal lucrul asta. Esenta acelui acord era sa nu mai intre el pe termen, sa-mi ia mingea de la picior sa dea el in ea. Asa incat, din punctul meu de vedere, pana astazi, cand vorbim, acel acord si-a produs acordul corect si bun. Si anume, fiecare isi face partea lui de atributii. Presedintele n-a intrat peste atributiile mele. Ca ma critica...toata lumea ma critica. De aia sunt prim ministru, ca doar nu-s prim ministru ca sa ma laude lumea.

Rep: Pana la urma, n-am inteles, de ce i-ati propus scurtarea mandatului? N-ati fost de acord cu comasarea cand erati in opozitie, acuma sunteti. Nu se mai intelege nimic.
V.P:
Da, atunci ma gandeam cum e mai bine din punct de vedere pentru partidul meu, acuma....

Rep: Tot din punct de vedere politic ganditi!
V.P:
Acum nu ma gandesc. Din punct de vedere politic, eu nu candidez la anul. De aceea, eu sunt cel care a facut propunerea, ca nu sunt participant la competitia de anul viitor. In schimb eu, anul viitor, in timp ce vor candida domnul Antonescu si cine va mai candida, domnul Diaconescu si cine o mai fi ...

Rep: domnul Oprescu sa zicem...
V.P:
...oricine va mai candida...eu sunt cel care ma ocup, ca sa raman in aceasta comparatie fotbalistica, de faptul ca terenul este bine pregatit, ca spectatorii sunt multumiti, si atunci eu am venit si am spus un lucru greu de contestat.

Rep: Coabitam, dar dispari mai repede.
V.P:
Nu, nu, nici macar n-am vrut sa dispara presedintele mai repede, ca va veni un alt presedinte, n-o sa ramana functia vacanta. Ideea e urmatoarea: daca tinem toata tara, de prin aprilie asa, cand se pregateste campaia pentru europarlamentare, pana in decembrie cand se termina prezidentialele doar in campanie electorala, pentru mine, cel care administrez tara zi de zi, care am de administrat un guvern dar si o coalitie, am de luat masuri unele populare, altele impopulare, e foarte greu sa fac lucrul asta. Eu am trait anul 2009 atunci cand toata lumea se pregatea de alegerile din decembrie. Ideea mea era cum e mai bine pentru ce o sa se intample in Romania in 2014. Nu pentru un candidat sau altul, ca nu stiu in acest moment in afara de Crin cine sunt ceilalti candidati. Sigur nu va mai fi Traian Basescu. Astea sunt cele doua certitudini: va fi Crin Antonescu candidat, Traian Basescu nu.

Rep: Si PSD va avea un candidat, asta nu-i o certitudine?
V.P:
Pe Crin Antonescu, da. Deci asta a fost esenta propunerii mele. Era normal sa vina de la mine propunerea, repet, eu nu am un interes direct, nu candidez. Si cred in continuare ca dupa ce ne mai calmam si ne gandim bine putem sa gasim o solutie.

Rep: Si ideea asta v-a venit fix, dar fix in ziua in care presedintele a venit sa va expuna o alta tema foarte serioasa: raportul MCV.
V.P:
Nu, o aveam mai demult. Eu o mai discutasem cu presedintele o data.

Rep: Si ce v-a raspuns?
V.P:
Acelasi lucru: mi-a zis, nu stiu, o sa ma gandesc. Nu spun nici da, nici nu, o sa ma gandesc. Mi-a venit de la faptul ca sunt si alte tari in Europa care vor avea alegeri in aceeasi zi.

Rep: Deci a cata oara i-ati ridicat problema asta?
V.P:
Am discutat-o separat cu domnul Antoenscu, separat cu domnul Basescu si a fost prima ocazie, ca nu ne-am mai intalnit niciodata impreuna de la alegeri, cand am fost toti. Dar a fost realmente o tema adiacenta, temele principale au fost altele.

Rep: Daca ati fi sa dati o nota presedintelui pentru modul in care a respectat acest acord, ce note i-ati da?
V.P:
Nu cred ca presedintele tarii are nevoie de note de la mine. Eu v-am spus mai sus ca scopul principal al acordului, acela ca presedintele si primul ministru  sa nu se mai calce pe picioare si sa se ia la lupta, acela pana astazi este atins. Presedintele nu a intervenit in activitatea Guvernului pana astazi, iar eu nu am intervenit in activitatea presedintiei, ceea ce este foarte bine.

Rep: Imediat dupa acest episod, presedintele v-a replicat spunand ca da, ar accepta cu conditia sa demisioneze cei 588 de parlamentari si sa suprapuna alegerile prezidentiale cu cele generale. Apropo, e buna ideea asta?
V.P:
E sublima. Dar si presedintele, care e un om experimentat, si eu care sunt mai tanar, stim foarte bine ca e de fapt o conditie care nu se poate indeplini.

Rep: Deci tocmai v-a raspuns ca nu este de acord.
V.P:
Primul raspuns asta este, dar repet, dupa ce ne mai gandim si ne mai calmam s-ar putea sa gasim o solutie buna pentru tara.

Rep: Si dupa asta liberalii au reactionat, prin domnul Frunzaverde, cu "il suspendam". Sunteti de acord cu pozitia lor?
V.P:
Sunt de acord cu pozitia domnului Antonescu, care a spus suspendam presedintele cand incalca Constitutia.

Rep: Si a mai spus ceva: "Ca valoare axiomatica, cu Basescu nu se negociaza,  Basescu se suspenda. Impartasesc acest enunt si este impartasit de majoritate fruntasilor PNL."  Dvs il impartasiti?
V.P:
Nu, nu-mi dati trunchiat. Crin a mai spus ca presedintele se suspenda cand incalca Consitutia si ca pana acum nu a incalcat-o. Nu asa a zis?

Rep: Si a mai zis ca nu se negociaza cu Basescu.
V.P:
Si aici are dreptate.

Rep: Pai dvs ce aveti de negociat?
V.P:
Eu colaborez institutional, eu sunt prim ministru.

Rep: Deci nu se cheama negociere ce ati facut ci colaborare institutionala.
V.P:
Va garantez acuma, fara a face nici un fel de confidenta, ca nu este o idee buna sa negociezi cu domnul Basescu, ca pierzi la negocieri. Eu colaborez.

Rep: Ati pierdut? Cand ati pierdut la negocieri?
V.P:
Cand o sa-mi scriu memoriile, ca si domnul procuror general Morar, impreuna cu dvs, o sa-mi scriu memoriile si atunci o sa raspund la aceste intrebari.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3614 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    Daca pierzi inseamna ca nu te pricepi. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:46)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Intelegi mai Victoras?
    • +3 (3 voturi)    
      neee... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 7:10)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Inseamna, mai ales, ca NU ARE CE SA NEGOCIEZE!!

      Pe Base l-a ales poporul de 2 ori, si inca de 2 ori a respins demiterea lui. Ce e de negociat aici? Doar n-o sa-si dea Base demisia ca asa vrea o gasca de aurolaci?! Haida-de!
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:56)

      [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

  • +22 (24 voturi)    
    Voi nu v-ati intilnit ca sa negociati. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:53)

    ty [utilizator]

    V-ati intilnit ca sa fiti urechiati pentru cea ce nu ati facut. Ca sa nu pareti fraieri ati scornit treaba cu comasarea.
  • +15 (17 voturi)    
    CE PIERDE? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 21:11)

    nick24 [utilizator]

    toti parlamentarii de peste 300 ca numar.
  • +22 (24 voturi)    
    Hotnews rocks, baby!! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 21:38)

    capingurasrl [utilizator]

    Cam asa se pun intrebarile, cam asa se vede daca politicianul este sau nu consecvent. Cam asa se scoate la iveala politicianul cu dubla gandire si forked tongue. Cam asa se dovedeste prin interogatoriu clinic ca Ponta este un fenomen clinic care merita studiat indeaproape. Diagnostic primar: Shizoidie vesela, dubla personalitate, calm de ucigas in serie, se vede cai ii place sa joace mind games, ii place la nebuine sa va zapaceasca..... in afara faptului ca are fundul foooarte mare.....
    • +4 (4 voturi)    
      Bună observație (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 12:13)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui capingurasrl

      În sfârșit, un miligram de jurnalism profesionist și în România.

      „Da, atunci ma gandeam cum e mai bine din punct de vedere pentru partidul meu, acuma....” - cred că e prima frază spusă de Ponta și care este adevărată. Practic recunoaște că e un demagog.
  • +19 (21 voturi)    
    pai... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 21:59)

    UnAndrei [utilizator]

    Nu poti castiga mereu... mai ales daca nu te pricepi la nimic, cum esti tu , "mai draga" Ponta! Imi pare rau ca oamenii din tara asta , indobitociti de antene si alte televiziuni care promoveaza doar circul si non-valorile, au ajuns sa voteze in mod covarsitor o alianta monstruoasa precum usl. Iar alesii poporului in loc se se preocupe de bunastarea celor care i-au trimis in parlament, se gandesc doar cum sa faca sa le mearga bine lor si semenilor din partid (si nu ma refer aici la membrii simpli, ci la cei cu functii ). Cate au mai promis in campanie... si nimic din cele promise nu se va realiza. Si ce-i mai trist e ca teleormanul, Gorjul si alte judete "de top" ii vor vota tot pe astia in continuare... Vai si amar!
  • -14 (20 voturi)    
    pe surse (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:01)

    Mazeta [utilizator]

    - Domnule președinte, știți că ni s-a spus să schimbăm Constituția...
    - Obligatoriu!
    - .... dar n-o să vină oamenii, deci trebuie renunțat la cvorum.
    - Și dup-aia, Victoraș, dacă mă demiteți pe mine?
    - Păi se poate, domnule președinte?
    • +15 (15 voturi)    
      Hi-hi-hi (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:37)

      rad_prostii [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto iar ti-au dat textul sa-l publici fara sa-l intelegi si iar n-are legatura cu subiectul. Ati iesit iar sifonati, trei mameluci pusi la colt de un marinar. Nici cu pamantul sub picioare voi nu rezistati sa nu cadeti secerati
      • +3 (3 voturi)    
        skipper nu marinar!!! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:48)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

        maaare diferenta! Un skipper are drept de viata si de moarte cand e pe mare si trebuie sa ia decizii foarte repede, decizii de care e singurul responsabil. Ia compara asta cu palavrele politcienilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca sursa e Ponta (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 10:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu ma mir ca ai inghitit minciuna.
  • +16 (18 voturi)    
    ! (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:11)

    cotora [utilizator]

    ponta trebuie sa recunosti ca antonescu nu are ce cauta la cotroceni, este penibil,din toate punctele de vedere, da marinarul, este cel mai abil politician roman pana acuma, ii depaseste cu mult si pe iliescu si nastase, mentorii tai
  • +7 (9 voturi)    
    In loc sa se lege de Basescu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:19)

    Petran [utilizator]

    mai bine citeste blogul d-nei Menaru si vorbeste cu Corlateanu sa ii transmita sumarul comunicarilor informale. Poate asa intelege cum e cu suprapunerea
    http://menaru.blogspot.ro/2013/01/ce-zice-ue-despre-suprapunerea.html

    de genul, mai bine nu.
  • +10 (12 voturi)    
    ))) (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:28)

    nic1 [utilizator]

    Pe acest copy paste nu poti sa ai incredere, minte cum respira.
  • +10 (10 voturi)    
    Pisicul Amator (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:54)

    Parzivall [utilizator]

    Face totul dupa ureche, arunca azi o vorba si vede cum reactioneaza plebea. E un amator in tot ce face, dar dat fiidu-i trecutul dubios nici nu poti sa ai pretentii de la el.
    Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita. Va imaginati un dottor ca pisicul asta sa fie pm in....Finlanda de exemplu? Imposibil, nu? Doar in Estul Salbatic ce mai vezi caricaturi din astea si cand te gandesti ca meschinul alalalt, dublu repetent se vrea Presedinte.
  • +5 (5 voturi)    
    deci concluzia.... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 0:30)

    gab0iu [utilizator]

    ar fi ca este un foarte bun negociator, drept pentru care trebuie reflectat un pic....
  • +8 (8 voturi)    
    daca si cand negociati (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 1:41)

    zaboo [utilizator]

    de pe pozitii de forta asta e concluzia, atunci sunteti niste gaini rebegite
  • +1 (1 vot)    
    Domnu' reporter... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 8:32)

    schroedinger [utilizator]

    Lipseste inceputu'! Cine ii retrage titlu de doctor obtinut prin impostura!
    Asta este primul pas daca dorim sa mergem mai departe! Scurt si cuprinzator!
    Restul? Bateti campurile cu gratie! Deja ati inceput sa-i suflati in gura acestui impostor!
  • +2 (2 voturi)    
    Bietul Ponta (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 10:30)

    Gabi M [utilizator]

    Se straduieste sa-l cocoate pe chiulangiu la Cotroceni cat mai repede ca pana in dec.2014 i se rascoala PSD-ul ca a propus o asa nulitate ca Prezidentiabil.Chiar in PSD nu exista niciun om mai bun decat istericul chiulangiu?Cat despre negocieri,recunoaste singur ca3 USLacomi sunt mai prosti decatunul singur-Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    campania continua (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 11:55)

    liviusmaximus [utilizator]

    Anul trecut cand tara a fost in campanie continua din cauza voastra, nu era important sa facem economie ? Banii de la referendum unde sunt ???? Ati halit 30 de milioane de EUR degeaba si iti ceri scuze acum ca nu aveai 800 de mii pentru bolnavii de CANCER ? Stau elevii olimpici dupa premii si acum si voi aruncati banii la Balea in sedinte nocturne ?
    Banii de la recesamintele si rapoartele in Excel pe care le-ai cerut la prefecturi ? Aparatul ala este acelasi de la deszapeziri ? Si atunci erai in teren ca prim-ministru, dar te durea fix in cot de tara si de economie. Nesimtitilor ! Incetati ! La munca cu voi!
  • +1 (1 vot)    
    popeye marinarul (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:04)

    liviusmaximus [utilizator]

    sa vedem:
    - l-ati demis pe base, dar nu v-a iesit cvorumul.
    - ati castigat alegerile, dar guvernati pe protocol impus de el.
    - faceti ce vreti, dar mergeti de 2 ori in mai putin de 2 luni, sa va spuna ce sa faceti.
    - obtineti maximul de la fmi, dar solicitati doar o amanare a vechiului acord.
    - cresteti salariile taiate de raul boc, dar nu se stie cand.
    - scadeti tva-ul, dar in campania electorala urmatoare.
    - rebotezati taxa auto; modelul mircea fa-te ca lucrezi...
    - vreti alegeri mai devreme ca sa va securizati postul de presedinte, dar lasati doi presedinti in functie pentru 4-5 luni.
    - sova nu-i bun de sare si saci de nisip, dar e nimerit pentru Marile proiecte.
    - vosganian e meserie, dar se ocupa de curatenia intr-o economie in care a mai activat pe acelasi post de vreo 3 ori.
    - la externe e totul ok, dar ne mor 2 din 5 ostatici. 3 s-au salvat singuri.
    - politia functioneaza perfect. creste rata natalitatii. nu si iq-ul.
    - cheltuim 30 de mil pe referendum neaplicat si ne mor bolnavi pt ca nu avem 800 de mii.
    - comandamentul de iarna se cearta pe directia in care trebuie sa mearga 0 (una bucata) freza de zapada. si dragnea e considerat meserias pt asta.
    mda...pare o tara mishto.
    de regele mihai ce mai stiti ?
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:36)

    letsoc [utilizator]

    O intrebare simpla pentru amandoi copresedintii : Antonescu vrea sa domneasca cu constitutia asta sau cu cea noua ? Daca se adopta republica parlamentara, la dragostea din parlament presedintele tarii poate fi ales, fara dureri de cap, si cainele lui Antonescu ( daca are ), Aici e gheremezul negocierii. Negociaza Ponto ca d-aia-i negociere, nu arunca praf in ochi ca pierzi. Cand esti copilot pleci cu gandul ca pierzi in concurs ? Zoe, fi barbata. Smecheria-i alta. Ponto, trebuie sa negociezi nu doar cu Basescu, ci si cu Antonescu . Aici e poanta, Ponto. Cacarau e de rit vechi, asa ca fi atent, te uiti la Basescu si te trezesti cu o palma peste ochi de la celalalt . Cu stima,NC.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta si negociatul (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 19:39)

    Eucris [utilizator]

    Ponta sufera de probleme psihice, isi proiecteaza propriile inabilitati asupra altuia. Defapt EL este incapabil sa negocieze.
    Poporul Roman este perdantul pt ca Ponta are ambitii politice.
  • +1 (1 vot)    
    caricaturi (Duminică, 27 ianuarie 2013, 11:59)

    Angoasat [utilizator]

    indiferent de interesul alegatorilor caricaturile astea n-au nimic de-a face cu principiile democratice..e un fel de adunatura de penali adunati intr-un colhoz ghidati de dinozaurul comunist voiculescu