Victor Ponta: Ma astept de la cei de la PDL sa gandeasca mai mult, mai bine. Ei nu gandesc, sunt doar contra

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2013, 14:47 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Iasi, in contextul unei discutii despre devansarea prezidentialelor si cuplarea cu europarlamentarele, ca se astepta de la cei de la PDL sa gandeasca mai mult si mai bine, apreciind ca liderii democrat-liberali nu gandesc, ci sunt doar contra, relateaza Mediafax.

"Discutia de ieri, care sigur a inflamat spiritele, se referea, si o sa incerc dupa ce trec primele zile de flama sa discutam cu argumente rationale si ma astept de la cei de la PDL sa gandeasca mai mult si mai bine. De ce spun asta? Va rog sa va aduceti aminte ca am facut o solicitare de acelasi tip sa avem alegeri parlamentare la sfarsitul lui octombrie, sa nu ne prinda iarna. PDL a zis 'Nu, nu vrem, ca o sa scada USL pana in decembrie si o sa crestem noi'. Ati vazut ce tare au crescut ei, pana la 16% au crescut, si noi asa tare am scazut pana la 60. Acolo era o chestie de bun simt si bunul simt dispare se pare cand pierzi puterea neasteptat", a declarat Victor Ponta.

Premierul a precizat ca propunerea pe care a avansat-o ii apartine lui, si nu liderului PNL Crin Antonescu, ca a facut-o avand in vedere ca gestioneaza treburile de zi cu zi ale tarii si ca va spune si in continuare despre ce este vorba, pana cand vor incepe sa gandeasca si liderii PDL Vasile Blaga si Emil Boc, despre care a spus ca nu gandesc, ci doar sunt impotriva.

"Acuma problema ridicata doar de mine, nu a fost ideea domnului Antonescu, e problema ridicata de cineva care in fiecare zi are de gestionat, asa cum e normal in baza atributiilor guvernamentale, treburile de zi cu zi ale tarii si am spus si o sa spun in continuare pana cand o sa inceapa sa gandeasca cei care cand aud ca daca eu propun sa mergem acum spre Bucuresti pe la Bacau, domnul Blaga si cu domnul Boc o sa zica sa mergem pe la Vaslui, iar daca eu propun sa mergem spre Cluj, ei o spuna sa merg spre Chisinau. Nu gandesc, doar sunt contra", a afirmat Ponta.

"Eu nu cred ca daca sunt in mai sau in decembrie uite castiga candidatul PDL ala care nu exista alegerile. Putem sa le punem si in 2017 si tot nu castiga candidatul PDL care nu exista alegerile. Nu asta e problema. Problema e urmatoarea: ne aflam in fata unei situatii speciale - presedintele Basescu nu mai candideaza, are noua ani si jumatate, iar anul viitor alegerile europarlamentare nu le putem schimba data pentru ca sunt stabilite la nivel european. Si trei, cred ca pentru mine si pentru ministrii care avem zi de zi in grija treburile de zi cu zi ale tarii sa nu ai practic sase luni de campanie electorala inainte de europarlamentare, pana la finalul prezidentialelor, e un lucru bun pentru tara. Nu e un lucru bun pentru Antonescu, pentru USL, pentru PDL, pentru PPDD, e un lucru bun pentru tara in acest context", a spus Ponta.

Seful Executivului a explicat ca in 2019 Romania va prelua presedintia UE si a aratat ca un mic decalaj de ciclu electoral ar face ca preluarea presedintiei UE sa nu gaseasca Romania in campanie electorala.

"Mai e un lucru, ca eu gandesc pe termen lung si, repet, poate isi deschid mintile si inteleg si ei (democrat-liberalii - n.r.): in 2019 Romania va avea presedintia UE. Daca nu facem un mic decalaj de ciclu electoral, o sa ne trezim ca avem presedintia UE in campanie electorala. Daca vreti sa ne facem de ras prima data cand avem presedintia UE sa fim in campanie electorala, putem sa o facem", a spus Ponta.

El a aratat ca discutia pe aceasta tema a fost una in care nimeni nu a impus nimic si si-a manifestat convingerea ca ratiunea va invinge la un moment dat.

"Nu a impus nimeni absolut nimic. Am discutat rational si vom discuta rational si eu inca cred ca la un moment dat ratiunea va invinge. Asta e toata discutia", a spus Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1717 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    pontache (Joi, 24 ianuarie 2013, 14:54)

    sucaa [utilizator]

    dar in 2009 ce spuneai tu de devansarea alegerilor? iti mai aduci aminte?
    acest premier este de-o nesimtire crunta.
    sa vedem la cate ai zis tu contra si le faci acum:
    fmi
    gazele de sist
    disponibilizari
    cresteri de taxe
    forfetarul
    trupe in strainatate
    si daca imi pun mintea o tin asa pana dimineata.
    au si aia de la pdl bubele lor, in special pe comunicare, si mai nou cu conducerea fesenista, dar nu faceau atatea tampenii si gafe ca tine.
    ma gandesc ce insemna ca in 2005 cu criza din irak daca lui base ii murea un singur om, cam cat tipau tembeliziunile lui felix. acum au comentat?
    eu nu inteleg un lucru, cum dracu mai exista oameni ce se uita la asta in gura? cat de ilogic si irational pot sa fi sa mai crezi ce zice acest iresponsabil?
    au crescut toate de cand este primministru si el tine langa cu pdl-ul.
    • +8 (8 voturi)    
      Tu vorbesti de... contra?! (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Cum nu/i vezi tu, Doamne, cat de ipocriti, infantili si neseriosi sunt?!
      De fapt, daca 55-60% din popor este asa, la ce sa te astepti de la reprezentantii lor?!
      Vai de mama voastra si de copii vostri!
  • +14 (14 voturi)    
    tu vorbesti de contra? (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:05)

    Ion Zapada [utilizator]

    mai Pontache...tu vorbesti de contra??? Nu ti-ar fi rusine orazului...am uitat, tu n-ai asa ceva, nu stii, n-ai auzit ca ar exista asa ceva..
  • +17 (17 voturi)    
    Hahaha (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:11)

    aiureantramvai [utilizator]

    Ca parca uslasii gandeau ceva in afara de "jos Basescu!". Lasa ca gandea (si gandeste) varanu' in locul vostru.
  • +16 (16 voturi)    
    Vira vest! (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    Plagiatorul face apel la ratiune.

    Care-i graba sa ne ocupam de presedinte, daca n-avem nici macar proiectul noii constitutii?!

    Subiectul presedintelui e o perdea de fum in spatele careia se apropie o noua suspendare si demitere. USL-istii sint obsedati de Basescu, desi detin toata puterea legislativa, executiva, centrala si locala.

    O era s-a terminat. Coruptia nu va mai avea niciodata puterea pe care a avut-o asupra justitiei. Basescu a virat Romania catre Europa, cu viteza. Nu din vorbe, ci din justitie.
  • +6 (6 voturi)    
    La asha popor, asha conducatori (Joi, 24 ianuarie 2013, 15:31)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce merita un popor care voteaza 70% Ponta si 15% DD? Exact conducatorii pe care-i are. Si asta-i abia inceputul...
    • 0 (0 voturi)    
      pacat, dar asa e (Vineri, 25 ianuarie 2013, 12:27)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      subscriu.
  • +8 (8 voturi)    
    politicieni de 2 bani ... (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:02)

    marianos [utilizator]

    Eu unul nu tin minte sa fi auzit de o actiune a fostei guvernari cu care sa fi fost de acord Ponta infantilu'
    Mai mult ...si-al luat salariul si au plecat din Parlament ptr ca , desi erau minoritari, vroiau sa guverneze
    Dle Ponta , ai ajuns la guvernare cumparant parlamentari fara onoare si principii !
    acum ai votul populatiei dar nu ptr mult timp..
  • +7 (7 voturi)    
    s-a vazut as'vara (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:11)

    Gobelin [utilizator]

    cata grija de tara a avut USL.
    dupa doua luni de guvernare, in care Basescu nu a facut nici macar o aluzie la noua putere executiva, singura lor mare grija a fost sa-l suspende.
    halal grija de tara, mai Ponta.
  • +4 (4 voturi)    
    Ti-e gandul la televizoare (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:28)

    morometu [utilizator]

    Cu ele doar manipulezi...Prim ministru pe sticla...
    O masura buna de guvernare...ceva? Ce facusi de atata timp in fruntea puterii absolute?
    Viata noastra se ingreuneaza pe zi ce trece.
    Unde-i''laptele si merea'' cu care te tot laudai: sute de parlamentari, consilieri si secretare, zeci de ministere, ministri, birocrati, investitii taiate, cotizatii la sanatate la privat taiate, gratuitate la scoli pentru toti copii taiate, salarii reduse de inflatie, dosul de la UE...
  • +2 (2 voturi)    
    Ma gindesc (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:36)

    Kepler [utilizator]

    cit de mult poate gindi un copy-paste ?
    Trebuie sa stie unde sint doua butoane, nimic mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    Da, Ponta mai si guverneaza? (Joi, 24 ianuarie 2013, 16:41)

    uluit [utilizator]

    Da, Ponta mai si guverneaza? sau face politica mai mult pe la televiziuni.

    In aceeasi logica cu a lui Ponta, pot spune ca, inaintasii lui comunisti sunt si "mai contra" prin lozinca:
    "Cine nu-i cu noi, e impotriva noastra."
  • -3 (5 voturi)    
    Triști, PD-Liști,mai triști (Joi, 24 ianuarie 2013, 17:32)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Triștilor, PD-Liștilor, vi s-a înnecat Bocul în ibric ? Până și un câine jupuit e mai inteligent și mai performant decât piticul din grădina de vară- așa că mucles până prin 2050- când vor coborî marțienii și va re-veni PD-Leaua la putere...
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha ! (Joi, 24 ianuarie 2013, 17:50)

    nash pandelica [utilizator]

    macar stau in sala, nu chiulesc cu lunile cum au facut ei.
    • -3 (3 voturi)    
      Păi orice cretin... (Joi, 24 ianuarie 2013, 18:11)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Poate sta pe un scaun. De fapt, și statuile cred că pot sta pe scaune- cu puțin efort. Ar putea să-i ceară creatorului cu țeapa din centrul Bucureștiului să le facă la toți câte o statuie șezând- iar ei țop la joacă în nisip, cu Bocul.
      • +1 (1 vot)    
        nu chiar asa (Joi, 24 ianuarie 2013, 20:41)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        uite, jiji nu'si gaseste, locul, umbla de colo colo.
      • -1 (1 vot)    
        De te-ash vedea cizme shi poshete... (Joi, 24 ianuarie 2013, 21:28)

        Van_the_Man [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        in garderoba Elenei Udrea !
      • 0 (0 voturi)    
        Argumentele dvs. cam sufera (Joi, 24 ianuarie 2013, 22:56)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

        Dar asta numai atunci cand exista. Daca veti incerca sa imitati o statuie stand pe scaun, veti constata ca nu e chiar usor. Ma intreb de unde aveti informatia despre cainii jupuiti.