Senatul se intruneste in sedinta extraordinara. Dan Voiculescu depune juramantul pentru a fi validat senator

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2013, 9:52 Actualitate | Politic


Senatul se intruneste marti la ora 14:00 in sedinta extraordinara pentru a adopta bugetul institutiei pentru anul 2013. In urma deciziei Biroului Permanent al Senatului , pe ordinea de zi se afla si depunerea juramantului de credinta al senatorului Dan Voiculescu. Presedintele fondator al PC este judecat pentru spalare de bani si trafic de influenta in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare si a evitat sa-si depuna juramantul de senator pentru a evita repartizarea dosarului la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Dan Voiculescu, a declarat saptamana trecuta, ca va depune juramantul in calitate de senator la sedinta de plen de marti, adaugand ca "nu sunt motive de nervozitate".

"Eu am lipsit cateva zile, de fapt nu sunt singurul care nu a depus juramantul (...) Ulterior, unii s-au facut mai repede bine, au venit mai repede, eu saptamana viitoare depun juramantul si totul intra in normal, nu sunt motive de nervozitate", a declarat Voiculescu.

Dosarul de coruptie "ICA" al lui Dan Voiculescu a fost repartizat la inceputul acestui an pe rolul Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) si a primit primul termen de judecata pe 23 aprilie 2013. Dosarul a fost repartizat Completului de judecatori numarul 4, complet din care fac parte in prezent Ionut Matei, Cristina Rotaru si Ioana Bogdan, judecatorii care l-au condamnat la inchisoare in prima instanta pe fostul premier Adrian Nastase in dosarul "Trofeul Calitatii".

In 2012, dosarul de coruptie al senatorului PC Dan Voiculescu a avut cel mai interesant traseu in instanta.

Dupa un maraton de 10 termene in primele 6 luni ale anului, apropiindu-se de o prima pronuntare de sentinta, dosarul a fost mutat de la Inalta Curte la Tribunal dupa ce Dan Voiculescu si-a dat demisia din functia de senator, iar pe 20 decembrie dosarul este trimis din nou la ICCJ dupa ce Voiculescu iese din nou senator in urma alegerilor. Voiculescu nu si-a depus juramantul de senator tergiversand judecarea dosarului.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2444 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    imi doresc (Marţi, 22 ianuarie 2013, 10:10)

    un domn [utilizator]

    sa faca puscarie o zi..iar nea nelu sa fie condamnat ptr Revolutia din 89..atunci se poate spune ca ne dorim cu adevarat sa scapam de nomenklatura...apoi putem spera ca uslamistii s ainteleaga ca au votat o iluzie..timp de 20 de ani..Asa Sa Ne Ajute Dumnezeu !
    • +11 (15 voturi)    
      daca dosarul ramane la Inalta Curte (Marţi, 22 ianuarie 2013, 11:11)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de Casatie si Justitie, e de bine. Mai sus de ICCJ nu este nimeni in Rom, asa ca pronuntarea ramane definitiva. Daca il condamna,,,este terminat, nu are unde sa mai faca contestatie. Va merge la puscarie.
      Daca dosarul se intoarce iar la Tribunalul Bucuresti, e de rau. Odata condamnat de Tribunal poate face contestatie la Curtea de apel, daca il condamna si aia va contesta apoi la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Lasa sa il judece direct ICCJ, ca e mai bine. Ca nu l-am pus eu sa candideze pt postul de senator, singur s-a pus.
    • -13 (17 voturi)    
      un dosar fabricat (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:02)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dosarul ICA este un dosar fabricat la comanda turnatorului Basescu.
      • +9 (13 voturi)    
        ai dovezi in acest sens ? (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        sau poate stii tu ca banutzii de la crescent sunt la dispozitia poporului roman ?..aka Statul
      • 0 (4 voturi)    
        in completare (Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        te rog vizvioneaza primele 30 de secunde din link ul urmator..e ceea ce a spus omu cu guritza lui..la niste constatari facute de unii din afara sistemului...http://www.youtube.com/watch?v=-SR0lXbiaWk
        • -3 (5 voturi)    
          inseamna ca Voiculescu e ferm (Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:42)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          si se tine de cuvant, bravo lui.
  • +10 (14 voturi)    
    Subit... (Marţi, 22 ianuarie 2013, 10:11)

    JestersTear [utilizator]

    ... Felix va face galci la degetul mic si nu va putea depune juramantul.
    Nu m-ar mira deloc.
    • +9 (11 voturi)    
      Fac pariu ca (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:02)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      in cel mai scurt timp dupa depunerea juramantului, o sa-si dea demisia din functia de parlamentar si iar dosarul se va duce la Tribunalul Bucuresti, si iar scapa.
  • +14 (18 voturi)    
    doar la Antena 3 e nervozitate... (Marţi, 22 ianuarie 2013, 10:49)

    Gryphus [utilizator]

    de cateva saptamani e un maraton anti-justitie la Antena 3 iar primul ministru judeca judecatori in direct la TV si spune ca "au gresit" deci trebuie intrebat USL-ul inainte sa dai un verdict in Romania
    • -7 (9 voturi)    
      Adica (Marţi, 22 ianuarie 2013, 11:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      tu spui ca in cazurile prezentate la Antena 3 nu a gresit nimeni?
      • +4 (8 voturi)    
        Hehe (Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:00)

        aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Tot ce vine de la antenele lui felix sunt mizerii si tampenii. Pentru a pune botul la asa ceva nu ai nevoie decat de IQ mai mic de 60 sau sa fii slab de inger si sa te impresioneze orice descreierat ce se agita la teveu
        • +1 (1 vot)    
          baiu e (Marţi, 22 ianuarie 2013, 17:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

          ca unii spun ca au frica de Dumnezeu (a fost sua mai este Pastor)..dar cocheteaza cu portofelu lui felix...oare cum de il mai tine pamantul ?
      • +2 (6 voturi)    
        Incurci subiectul cu obiectul (Marţi, 22 ianuarie 2013, 13:01)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Domnule draga, daca crezi ca greselile (dorite sau nedorite), prostiile, inscenarile din trecutul justitiei romane "cer" ca si concluzie, desfiintarea justitiei, intreruperea urmaririlor penale, etc....ai o adevarata problema de logica.

        Insasi faptul ca politrucii de la antene incearca sa induca in opinia publica aceasta concluzie, arata cat de prosti ii cred pe romani.

        Nu stiu cine esti, dar daca esti un umil votant USL care crede ca tot ce-i anti-Basescu este corect, confirmi ca ai o lipsa acuta de neuroni.
        • 0 (0 voturi)    
          asta e o incurcatura (Marţi, 22 ianuarie 2013, 14:27)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          pur fenomenologica, al micule.
      • +2 (2 voturi)    
        antena 3 (Marţi, 22 ianuarie 2013, 16:19)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        daca nu stii sigur, inseamna ca mai ai o sansa sa-ti revii:-)
        pe vremea cand ma uitam eu la badea, striga dupa fiecare emisiune: fenechiu, da banii inapoi!". acum ii place de fenechiu, ca e de-al lor. jurnalisti de 2 bani.
  • +12 (12 voturi)    
    Varaneasca (Marţi, 22 ianuarie 2013, 11:03)

    florian3619 [utilizator]

    In fapt, FELIX - voiculescu a vrut sa "soparleasca", din nou, Justitia. S-a facut ca uita faptul ca prin validarea mandatului sau de catre BEC si publicarea in MO a validarii are calitatea de senator. Si nu trebuie sa fii nici jurist, nici "latrinist" si nici USL-ist ca sa intelegi textul Constitutiei aplicabil in acest caz! Cu "minte de varan", Felix confunda calitatea de parlamentar cu exercitarea mandatului; doar exercitarea presupune depunerea juramantului si ea nu influienteaza competenta instantei pentru procesul pe care-l tot amana!! Si-a dat, in final seama "soparleala" sa chiar varanesca nu tine si naparlit se prezinta la juramant!
  • +12 (12 voturi)    
    Nu cred ca..... (Marţi, 22 ianuarie 2013, 11:20)

    Ponta [utilizator]

    ..... un bandit ca asta, aflat cu dosar pe rol mai are dreptul sa devina Senator.
    Asta doreste natia Romana???
    • +5 (7 voturi)    
      asa doreste (Marţi, 22 ianuarie 2013, 11:42)

      Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      uita-te la ce scor electoral a obtinut in capitala Romaniei si vei intelege. Vai mama noastra.
  • +7 (7 voturi)    
    am dosar peste 4 ani candidez (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:18)

    ivanescu [utilizator]

    de ce toti cu dosare sunt in parlamen?...ne spune si noua prostimii ,cineva ?
    • +5 (5 voturi)    
      ?! (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:31)

      vh [utilizator] i-a raspuns lui ivanescu

      nu inteleg care-i dilema ta?
      Pentru ca poporul i-a votat; ce pot sa zic decat ca fiecare are conducatorii pe care-i merita :)
    • +5 (5 voturi)    
      spun eu (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:43)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui ivanescu

      pentru ca i-a votat prostimea
  • +9 (9 voturi)    
    Cadere/Decadere (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:25)

    Sani [utilizator]

    Eh, daca o beleste senatorul melcilor, atunci sunt sanse sa se intample multe in Romania.

    Cu alte cuvinte, Adormila va fi singur cu "Bestia" care-l va manca pe paine, Ponta va deveni un umil servitor al curtii, iar poate, POATE, POATE,....POATE, se vor descoperi niscaiva secrete legate de Revolutie si Ilici!

    Eh, de-abia atunci poate sa aibe sanse Romania sa inceapa drumul corect!
    Fara aflarea adevarului despre "MOMENTUL 0" vom ramane in rahatul in care ne aflam!
  • +8 (8 voturi)    
    ce onoare ! (Marţi, 22 ianuarie 2013, 12:56)

    liviusmaximus [utilizator]

    ce onoare ne faceti domnule !!! multumim. apropos, salariul pe ianuarie l-ati luat ?