Deputatul Mircea Irimie a demisionat din PDL si s-a inscris in PC

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2013, 18:21 Actualitate | Politic


Mircea Irimie
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul de Cluj Mircea Irimie, ales in Colegiul nr. 8 Turda pe listele ARD la alegerile din 9 decembrie 2012, a demisionat luni din PDL si s-a inscris in PC, urmand sa primeasca functii in filiala Turda a PC, dar si la nivel judetean si national. Mircea Irimie a declarat pentru Mediafax ca s-a inscris in PC din motive personale pe care nu vrea sa le dezvaluie.

"M-am inscris luni in PC si voi activa in grupul parlamentar al acestui partid. Mi-am depus afilierea la grup si demisia din PDL. M-am inscris in PC din motive personale, pe care nu le fac acum publice, dar si pentru ca acest partid este unul cu un numar mic de parlamentari, dar care are sanse de a se consolida. Am negociat cu cei de la PC si voi primi functii la nivelul organizatiei PC Turda, dar si la nivel judetean si national", a spus Irimie.

Anuntul oficial al trecerii deputatului Mircea Irimie de la PDL la PC va fi facut, marti, in plenul Camerei Deputatilor.

Presedintele executiv al PC Cluj, Avram Gal, a declarat la randul sau, luni, pentru Mediafax, ca inscrierea lui Mircea Irimie in randul conservatorilor reprezinta "un mare castig la nivel judetean si national".

"Speram ca impreuna ca reusim sa facem ceva bun pentru judetul Cluj", a spus Gal.

Mircea Irimie a fost ales deputat la alegerile din 9 decembrie 2012 in Colegiul nr. 8 Turda din partea ARD, la redistribuire, obtinand 23 la suta din voturi. Acesta s-a clasat pe locul doi in colegiu, dupa candidatul USL, Vasile Grumaz.

Irimie a fost intre 1998-2007 membru PSD, vicepresedinte al filialei municipale Turda a PSD, dupa care s-a inscris in 2008 in PDL si a fost ales viceprimar al municipiului Turda in mandatul 2008 - 2012 din partea PDL.

Un alt deputat de Cluj, Ioan Moldovan, ales la alegerile din 9 decembrie 2012 pe listele PPDD, s-a inscris in PC, in cursul saptamanii trecute.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2455 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Tare baiatu! (Luni, 21 ianuarie 2013, 18:24)

    Petran [utilizator]

    Care da mai mult?.
    • +1 (1 vot)    
      Ce se naste din pisica... (Luni, 21 ianuarie 2013, 22:35)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Petran

      Vezi ca a fost vreo 9 ani la PSD inainte de a fi la PDL. Exista vreun om normal sa se inscrie in PSD daca nu are un caracter de hot, bolsevic, populist, demagog sau sa fie incompetent?
  • +29 (29 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 21 ianuarie 2013, 18:52)

    Erasm [anonim]

  • +24 (24 voturi)    
    Deja incep cu tradarea? (Luni, 21 ianuarie 2013, 18:58)

    Nationalistul [utilizator]

    Caractere de 2 lei.
  • +22 (22 voturi)    
    traseisti de profesie (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:00)

    DHondt [utilizator]

    Alta naparca neinspirata, crede ca PC ii asigura existeta vesnica,este o optiune pentru 2013 dar numai atat!!Tradatorii electorilor vor fi blestemati in vecii vecilor!!!Mircea Irimie este un gunoi politic care ajunge fara voia domniei sale la lada de gunoi a demnitatii umane!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Rusine (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:12)

    Danavincze [utilizator]

    Ar trebui sa nu mai poată fi deputat. M-am saturat de oamenii astia care nu au principii, valori, nimic.
  • +18 (18 voturi)    
    traseistii lui Felix (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:21)

    Gryphus [utilizator]

    turnatorul securist Felix Voiculescu a reusit sa cumpere parlamentari pt ca e la putere si imparte ciolanul cu PNL si PSD.

    "a declarat ca s-a inscris in PC din motive personale pe care nu vrea sa le dezvaluie." alesii din partea unui partid care pleaca chiar INANTE sa preia functia arata clar "motivele": lipsa de onoare, lipsa de caracter si nesimtire
  • +19 (19 voturi)    
    Un adevarat politician roman. (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:25)

    Emiliom [utilizator]

    1998-2007 membru PSD, 2008 - 2012 PDL, acum PC. "Mare om, mare caracter". Cand il intalniti sa-i transmiteti profunda greata si din partea mea.
  • +14 (14 voturi)    
    ASTEPTAM O LEGE DRASTICA, CONSTITUTIONALA (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:26)

    dincannes [utilizator]

    Pe durata mandatului, parlamentarii trebuie sà-si mentinà statutul politic din parioada campaniei electorale. Dacà isi schimbà optiunile politice, trebuie sà pàràseascà parlamentul, pinà la urmàtoarele alegeri.
  • +17 (17 voturi)    
    .... (Luni, 21 ianuarie 2013, 19:41)

    Heinrich [utilizator]

    Gunoi ordinar ... cica din motive personale ....
    • +2 (2 voturi)    
      nha , (Luni, 21 ianuarie 2013, 21:19)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Heinrich

      ce nu-i clar ? ca doar toti fac ceea ce fac din motive personale , nu de dragul nostru , nu ?
  • +11 (11 voturi)    
    "Motive personale" (Luni, 21 ianuarie 2013, 20:52)

    Catz Kitty [utilizator]

    Un politician este ales pentru a reprezenta un grup de alegatori. "Motivele personale" pot intra in conflict cu cele de grup. Atunci ? Nimic mai simplu : demisionezi din functia pe care ai dobandit-o pe seama grupului !
  • +6 (6 voturi)    
    Consecinte pentru ARD (Luni, 21 ianuarie 2013, 21:34)

    Rafaila [utilizator]

    Vreau sa vad ca ARD isi asuma rusinea si dezonoarea pentru ca a permis accesul la responsabilitati publice in spatiul politic ARD unui asemenea nevertebrat! Vreau sa vad ca ARD initiaza o dezbatere publica pe asemenea cazuri, cerind, implicit, socoteala celor care si-au batut joc de optiunea alegatorului si au pus, cu nerusinare, interesul personal deasupra interesului public pe care ar fi trebuit sa-l reprezinte. Vreau sa vad actiune din partea ARD si recunoasterea publica a prejudiciilor de imagine majore pe care le-au obtinut prin propria lor lipsa de verticalitate, prin faptul ca au permis miscarea unui asemenea vierme printr-un asemenea rahat - politica romaneasca.