Gigi Becali, intrebat de omisiunile din declaratia de avere: Ca sa-mi bat joc de ANI. Nu-mi declar banii nici daca se da ANI peste cap, o sa declar legea neconstitutionala

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:17 Actualitate | Politic


Gigi Becali
Foto: AGERPRES
Deputatul PNL George Becali a declarat vineri, pentru Mediafax, ca nu isi va declara banii detinuti in conturile bancare nici daca ANI "se da peste cap", mentionand ca daca Agentia il va trimite in judecata va declara legea de functionare a ANI neconstitutionala.

Becali a fost intrebat despre omisiunile din declaratia de avere completata in luna decembrie, la inceputul mandatului de deputat, avand in vedere ca risca sanctiuni din partea Agentiei Nationale de Integritate. "Numai asa, ca sa-mi bat joc de ANI", a raspuns Becali.

Deputatul PNL a fost intrebat daca anul trecut a avut venituri mai mari de 5.000 de euro, daca a vandut vreun teren, din moment ce in declaratia de avere nu a mentionat nimic in acest sens.

"Nu mai tin mine", a replicat Becali.

El a mai fost intrebat daca are conturi bancare in care sa detina sume, avand in vedere ca nici in acest caz nu a facut precizari in declaratia de avere.

"Am si nu spun niciodata, nu ma obliga nimeni, poate sa se dea si peste cap ANI (...) ca nu dau niciodata numele de cont, banii din cont, nu-i scriu niciodata in vreo declaratie banii mei", a sustinut Becali.

In legatura cu faptul ca este obligat de lege sa declare sumele detinute in conturile bancare daca acestea depasesc 5.000 de euro, deputatul PNL a spus: "Daca vreodata o sa existe un proces in sensul asta, o sa declar legea neconstitutionala, pentru ca nu ma obligi pe mine ca sa-ti spun eu tie banii mei".

Becali a fost intrebat cum va declara legea ANI neconstitutionala. "O declar neconstitutionala daca va fi cazul, daca voi fi dat in judecata pe tema asta (...) Nu pot sa o declar acuma. Cand nu o sa fie Zegrean si cu Aspazia Cojocaru, atunci am sa o declar, cand o sa plece aia de acolo", a spus Becali.

  • Becali despre imprumutul de "46 de miliarde lei": Sunt lei vechi, deci un milion de euro"
Deputatul PNL George Becali a mai declarat pentru Mediafax ca suma de 46 de miliarde de lei mentionata in declaratia de avere ca imprumut pentru SC UM Dragasani este exprimata in lei vechi, adica un milion de euro.

Becali a fost intrebat cum este posibil sa imprumute 46 de miliarde de lei, echivalentul a 10 miliarde de euro, catre UM Dragasani, dupa cum a mentionat in declaratia de avere completata in luna decembrie.

"46 de miliarde sunt 46 de miliarde de lei vechi, deci un milion de euro", a raspuns Becali.

De asemenea, intrebat de ce nu a declarat cladirile pe care le detine in Bucuresti si in Pipera, Becali a raspuns: "Palatul nu e al meu, e al copiilor. Casa nu e mea, e a mamei".

documente
George Becali sustine in declaratia de avere semnata in 18 decembrie 2012 ca a obtinut in plus fata de momentul in care isi depunea candidatura pentru postul de deputat circa 17 hectare de teren intravilan in Bucuresti, majorand astfel suprafata unui teren in posesia caruia a intrat in anul 2007, prin "concesiune de drepturi". Astfel, deputatul PNL ajunge sa detina in Capitala terenuri intravilane de aproximativ 41 de hectare.

De asemenea, omul de afaceri si-a mentinut suprafetele de teren in Voluntari: 205 hectare teren agricol, 22 de hectare de padure si 12 hectare de teren extravilan. El mai are terenuri agricole in Otopeni (10 hectare), Balotesti (25 hectare), Pitesti (100 hectare).

Totodata, Becali mentioneaza un teren agricol detinut in Braila inca din 2007, dar pe care nu l-a mentionat in declaratia de avere din octombrie, omitand sa mentioneze suprafata acestui teren.

Deputatul PNL si-a pastrat cele patru autoturisme: Mercedes, Maybach, Audi si BMW, dar si bijuteriile de 50.000 de euro si ceasurile de 250.000 de euro.

Becali precizeaza ca detine 85,7% din actiunile de la SC Avicola Iasi SA, in valoare de 25.064.765 de lei, 71,5% din actiunile SC Arcom SA in valoare de 1.835.702 de lei, 90,7% din actiunile SC UM Dragasani in valoare de 8.136.460 de lei, dar si 33,33% din actiunile European Imob. Develop cu o valoare de 128.400 de lei.

Potrivit declaratiei de interese, Becali mai detine 80% din actiunile SC Romes SA in valoare de 1.529.940 de lei.

In ceea ce priveste imprumuturile acordate, deputatul PNL sustine, spre deosebire de luna octombrie, ca a imprumutat SC UM Dragasani cu 46 miliarde de lei, echivalentul a peste 10 miliarde de euro.

De asemenea, la imprumutul acordat catre FC Steaua SA de 6.235.500 de lei se adauga 38.764.500 de lei, suma totala a imprumutului acordat ajungand la 45.000.000 de lei.

Becali mai are imprumuturi acordate catre Viorel Tudorache (2.600.000 de euro), SC Avicola Iasi SA (26.295.954 de lei), Horia Culcescu (18.000.000 de euro), Costel Bucur (5.300.000 de euro), Teia Sponte (3.000.000 de euro), Gheorghe Goga (800.000 de euro), Vasile Geambazi (18.000.000 de euro), Aurelian Constantin (1.000.000 de euro), dar si pentru rude de gradul II de 4.000.000 de lei.

Omul de afaceri mai sustine ca detine in Zimnicea 100 de locuinte sociale in constructie, in valoare de 1.000.000 de euro, respectiv sase blocuri de cinci etaje cu o suprafata de 84.775 de metri patrati.

Becali nu face referire in declaratia de avere nici la casa din centrul Capitalei, nici la casa din Pipera, conturi bancare sau venituri realizate in ultimul an.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5687 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    pnl (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:26)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Mdea, astia sunt liberalii Romaniei!!!
    La puscarie cu ciobanul!
    VPM!!!!!
  • +41 (43 voturi)    
    CORECT! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:28)

    Cezy [utilizator]

    pai ciocu' mic ba ca, acu' sunt la putere!! Traiasca statu' de drepti!
    • +14 (16 voturi)    
      Becali n-a gresit, e anal-fabet (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:56)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Gigi Becali a ajuns in PNL pt ca si-a cumparat locul de parlamentar dar el e analfabet ...are 4 clase
    • +1 (1 vot)    
      asta inseamna (Duminică, 13 ianuarie 2013, 9:17)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Ce a facut ciobanu' este fals in acte oficiale sau marturie mincinoasa. In declaratie se scrie ca totul declara pe propria raspundere, iar daca a semnat, atunci in mod normal ar trebui sa raspunda pentru declaratiile sale, mai ales ca prostul a si confirmat ca a facut doar "Ca sa-mi bat joc de ANI".
  • +17 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:32)

    [anonim]

  • +20 (22 voturi)    
    cm de este lasat sa-si bata joc de institutii? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:47)

    ivanescu [utilizator]

    Oare acest "domn",merita sa fie deputat?...ne spune clar cum isi bate joc pe fata de institutiile statului ,si nimeni nu ia atitudine ,el,facand parte din parlamentul tarii!....si se supara atunci cand toata lumea spune "parlamentul rusinii"
  • +3 (15 voturi)    
    Dragi ziaristi (Vineri, 11 ianuarie 2013, 17:47)

    JG [utilizator]

    Dragi ziaristi
    Printre rolurile voastre este si EDUCATIA, de orice fel ar fi ea.
    Incercati sa nu mai utilizati valorile in LEI "VECHI", deoarece innebuneste pe toata lumea si (con)duce la neclaritati.
    Scuza ca "unii" nu pricep e hazlie.
    DUPA 1944 au fost N devalorizari si denominari, timp de 8-9 ani.
    Si oamenii aia, cu mult mai putina "scoala", s-au descurcat mult mai bine.
    Eu cred ca a trecut suficient timp de la 1 iulie 2005, de cind s-a denominat (ultima oara) leul.
    La fel, leul nostru, conform Constitutiei, se numeste Leu, nu RON.
    Hai, ca nu-i greu!
  • +20 (22 voturi)    
    Fara comentarii! Si totusi... (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:01)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Cata minte poate avea un om care a pus stampila pe Gigi Becali?! Este strigator la cer.

    La prima vedere declaratia ciobanului pare absurda. Cum naiba sa declare el legea ANI ca fiind neconstitutionala?! Dar daca ne gandim ca Ponta are in cap modificarea Constitutiei in sensul ca deciziile CCR pot fi "rasturnate" prin votul a 2/3 din numarul parlamentarilor, se va putea ajunge la situatia in care Gigi Ciobanul sa voteze pentru declararea ca neconstitutionale a dispozitiilor care ii intereseaza pe parlamentari. Asa ca cascati bine ochii si puneti-va mintea la contributie in cazul in care vom fi chemati la referendumul de modificare a Constitutiei. Va implor!
  • +14 (16 voturi)    
    fii linistit, domnule Becali ! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:05)

    the [utilizator]

    arhanghelilor nu le ia nimeni averea, terenurile masinile, ceasurile, costumele sau oile, mai ales arhanghelilor juristi, arhanghelilor europeni, arhanghelilor liberali, arhanghelilor oportunisti ... viitori arhangheli la neurologie ... salonul ireversibili ...
  • +12 (14 voturi)    
    uite de asta (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:06)

    dacianus [utilizator]

    nu trebuie sa dai puterea celor de genul lui becali, se supara pe lege si o schimba el dupa placul lui.
  • +10 (12 voturi)    
    CHIAR ATÎTM DE PUTERNIC ESTE INDIVIDUL (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:17)

    pointless man [utilizator]

    încît nici un reporter nu îndrăznește să-l înghesuie cu întrebări pînă îl apucă pandaliile ? Obrăznicăturile alea care îți vîră microfonul pînă în faringe dîndu-se „mari reporterițe” de „breaking news” ce fac ?
  • +20 (22 voturi)    
    Gigi, imi placi ! (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:21)

    albatrosul_verde [utilizator]

    Degeaba isi racesc gura 100 de intelectuali spunand ca in PNL ceva e putred, ca prostii care v-au votat oricum n-au ce sa ii inteleaga.

    Tu insa, esti dovada vie ca PNL te merita. Nu stii ce simpatic imi esti de cand te vad cum ingropi acest partid de putori. Ce n-au reusit altii, vei face tu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ana Pauker si cu Dej ... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 19:51)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul_verde

      ...cred ca mor de invidie in cazanul in care fierb ca n-au avut si ei un Becali cu care sa distruga PNL-ul .
  • +13 (15 voturi)    
    Gigi Becali conduce PNL (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:23)

    Gryphus [utilizator]

    Becali, Voiculescu, Fenechiu, astia sunt astazi liderii PNL cu care Crin Antonescu vrea sa conduca Romania.
  • +4 (8 voturi)    
    Candva, sper ca ministrii si parlamentarii (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:31)

    abel [utilizator]

    sa nu mai fie prieteni cu toti ciobanii care se lauda ca fac legea in Romania. Poate ca trebuie sa moara toata generatia comunista ...
  • +10 (12 voturi)    
    Mda, legea se aplica la fraieri, ciobanul e peste (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:32)

    linarel [utilizator]

    exemplu de liberalism .... bravos natiune .!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    ii e rusine ca sunt prea putini? (Vineri, 11 ianuarie 2013, 18:42)

    catelu [utilizator]

    Probabil ii e rusine, ca la cat de mare se da ar trebui sa aiba ceva mai multa greutate in banca! :-)
  • +6 (8 voturi)    
    he he he, hahalelelor (Vineri, 11 ianuarie 2013, 19:38)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Ma intreb cine (din jurnalisti) a avut curajul sa-l intrebe pe acest individ de omisiunile de avere, ANI etc. Nu de alta, dar cred ca ce e "citat" aici e varianta PG13 sau "eufemistica" a discursului bekalian... Stim noi cum ne raspunde jurnalistilor si prin asta la tot poporul, "Pe partea financiara ... si acum a legilor, ... pe voi si pe ANI " Bravo, halal parlamentar, halal liberal!
  • +7 (9 voturi)    
    romani (Vineri, 11 ianuarie 2013, 20:29)

    I [utilizator]

    ati votat "bine"! tot asa o sa si traiti!
  • +11 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 11 ianuarie 2013, 21:05)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Sa auzi si sa nu crezi (Sâmbătă, 12 ianuarie 2013, 11:54)

    cuky [utilizator]

    Pe zi ce trece constat cu stupoare ca anormalitatea in Romania a devenit normalitate si ce este si mai grav , ca nu suntem constienti ca vina ne apartine pentru toate acestea si deci nu exista nici o sansa de a indrepta ceva .
    Dece sa fiu revoltata pe D-l Becali ?El nu a ajuns singur in parlament Cine la trimis acolo? Distinsii bucuresteni,care se considera locuitorii cei mai informati si emancipati ai tarii ,ca doar locuiesc in capitala .Dar si mi revoltata sunt pe PNL care cred ca si-a pierdut irecuperabil busola ,ca urmare nu-si gaseste directia Nu poti sa crezi ca PNL-ul a acceptat si promovat la varf ,oameni care au colaborat cu securitatea,si care intr-un fel sau altul au facaut sa fim noi si parintii nostri (care au facut ani grei de puscarie) ,jefuiti de aproape cinzeci de ani de viata .
    PNL ,NU NE POTI DA INAPOI ACESTI ANI ,DAR NU AI DREPTUL SA NE FURI SPERANTA !
    PNL nu a fost un partid al dezordinei a nerspectarii legii si valorilor umane .Liderii adevarati ai PNL au fost modele .Nu incercati sa dati uitarii trecutul ,Cine nu tine cont de trecut, nu poate construi un viitor solid .
    Este nevoie de mai multa PAINE si mai putin CIRC .PNL are aceasta rasundere .Aveti sansa ca rezultatele alegerilor sa se transforme intr-o coroana de lauri sau nesansa sa devina o coroana de spini, fara insa sa deveniti Mesia
    Depinde numai de voi mai marii partidului ,sa nu deveniti mici .
  • 0 (0 voturi)    
    Romania si restul UE (Duminică, 13 ianuarie 2013, 15:16)

    glasss_cj [utilizator]

    Sunt desigur multe diferente dar acum as vrea sa subliniez doua dintre ele. 1. la noi politicienii acuzati de coruptie sau plagiat ne rad in fata si dau declaratii de gen al ciobanului. La ei, de cele mai multe ori isi cer scuze in public si demisioneaza, vezi: ministrul de externe german, deputatul PE austriac demascat in acelasi timp cu Adrian Severin, presedintele maghiar Schmitt. Toti au recunoscut ca au gresit si au disparut din politica.
    2. la ei alegatorii se organizeaza, ies pe strada in forta si nu accepta sa fie condusi de hoti vezi cele mai recente cazuri din Slovenia unde primarul orasului Maribor (al doilea ca marime) a trebuit sa demisioneze acum o luna in fata protestelor sau Islanda unde i-au bagat la puscarie pe toti fostii politicieni are au contribuit la cresterea datoriei nationale in timp ce ei s-au imbogatit. La noi in schimb...nu am ce sa scriu aici pentru ca nu facem nimic, eventual ii realegem pe hoti daca ne dau on kil de faina...Ne meritam conducatorii pentru ca ii alegem, oricat de trist ar suna, Becali, Nastase, Ponta, Antonescu sunt si vor fi la putere pentru ca romanii se lasa dusi cu zaharelul de 70 de ani deja si nu vad nicio sansa ca in viitor sa se mai "maturizeze" politic si civic.