Emil Boc cere o Ordonanta a Executivului privind taxele locale: Guvernul se balbaie si nu are curajul sa spuna clar daca aceste taxe si impozite nu trebuie majorate. Daca eram premier, ardeau televiziunile de cateva zile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:02 Actualitate | Politic


Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, ii cere premierului Victor Ponta sa emita o ordonanta de guvern prin care sa dea posibilitatea autoritatilor locale sa nu majoreze taxele si impozitele locale: "Cer premierului Victor Ponta sa adopte de urgenta ordonanta care da posibilitatea autoritatilor locale sa nu indexeze cu 16% taxele si impozitele locale si cer Guvernului sa respecte promisiunile facute public pentru a nu induce in eroare populatia", a declarat, duminica, intr-o conferinta de presa, Emil Boc, potrivit Agerpres.

Pana la reglementarea situatiei, in perioada 7-11 ianuarie, Primaria Cluj-Napoca nu va incasa impozitele pe cladiri si terenuri, in conditiile in care in 3 si 4 ianuarie aproape 5.000 de clujeni au platit taxele si impozitele locale la nivelul anului 2012, a precizat Boc, adaugand ca el nu isi permite sa vada ca cetatenii sunt nevoiti sa mai stea o data la coada pentru a plati eventuale diferente la impozite.

"Guvernul se balbaie si nu are curajul sa spuna clar daca aceste taxe si impozite nu trebuie majorate. E balbaiala, nestiinta, ipocrizie, nu stiu. Daca eram prim-ministru, ardeau televiziunile de cateva zile incoace", a mai spus Emil Boc.

Fostul premier a mai afirmat ca, in cazul in care nu va aparea ordonanta respectiva, va convoca la sfarsitul saptamanii Consiliul Local Cluj-Napoca pentru indexarea taxelor si impozitelor locale cu 16 procente.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3037 vizualizari

  • -16 (18 voturi)    
    hehe (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:12)

    Mazeta [utilizator]

    Boc este gelos foc. Se pare că Băsescu l-a lăsat pentru una mai înaltă și mai tânără.
  • +18 (18 voturi)    
    supere (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:31)

    cotora [utilizator]

    ponta umbla cu cioara vopsita sa nu supere votantii usl
  • +13 (13 voturi)    
    Grajdean (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:41)

    SRA [utilizator]

    Ponta a gasit un nou grajdean.
  • -2 (8 voturi)    
    Cred (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:52)

    jetta [utilizator]

    Cred ca premierul si guvernul nu trebuie sa cada in greseala de a "rostogoli" problemele, facand abstractie de propriile-i promisiuni. Taxele localesi taxa de timbru sunt doua exemple. Stau guvernantii sa se intrebe ce pot eu - votant USL - sa mai cred si sa mai sper, cand in urma cu un an cei care ne conduc criticau guvernul de atunci pentru taxa auto si sprijineau protestatarii din piata Teatrului in demersul lor, cand acest nou guvern imi promitea inainte de sarbatori ca in 4 ianuarie clarifica situatia (aberanta, zic eu, in care daca tin masina in continuare ea este scutita de taxa de poluare, iar daca o vand - cui ?! - devine pericol public taxabil ca atre, si a dat-o in silenzio stampa ....
    • +2 (4 voturi)    
      ori e taxa locala ori nu? (Luni, 7 ianuarie 2013, 10:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui jetta

      eu nu inteleg cum a ajuns guvernul sa decida singur nivelul taxelor pe care le incaseaza primaria lui Boc? de fapt nici nu sunt 100% convins ca e asa.
      daca eu, primar, vreau sa modific taxele locale, nu pot? pai atunci de ce mai sunt primar? taxele locale sunt un mod extrem de practic si eficient de impunere a anumitor politici de urbanism. vrei cartier rezidential intr-o parte a orasului si industria in partea cealalta? ajustezi taxele corespunzator. ai cartier de oameni bogati? poti sa le cresti taxele si cu banii aia sa construiesti locuinte sociale langa ei, ca sa nu ajungi sa ai ghetto-uri in orasul tau. simplu.. si totusi atat de complicat?..
  • -16 (16 voturi)    
    Sarau' Boc... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 18:40)

    finutza [utilizator]

    ... sufera ca nu se mai vorbeste despre el.
  • +13 (13 voturi)    
    "Vinovatul" pentru taxa de 16% este ex-seful INS! (Duminică, 6 ianuarie 2013, 18:40)

    dumitrica [utilizator]

    Aceasta calamitate economica numita Victor Ponta, un om de show, care nu se pricepe decit la campanii electorale, si-a dat seama ca taxele trebuie indexate obligatoriu cu cel putin 16%, si nu asa cum spunea pe la mijlocul lui decembrie 2012 ca autoritatile locale au libertatea reglarii lor in intervalul (16%-20% , 16%+20%) adica ( -4%, 36%).

    Tapul ispasitor pentru aplicarea obligatorie a majorarii de 16% este fostul presedinte al Institutului National de Statistica care chipurile a indus guvernul in eroare estimind gresit bugetul pe 2013 cu 1 miliard, suma care acum trebuie recuperata din taxa obligatorie de 16%.

    Seful INS nu a avut nici o vina, este doar o victima a incompetentei lui Victor Ponta care spune prostii si pe urma nu vrea sa-si recunoasca erorile.
  • +9 (9 voturi)    
    actualul (Duminică, 6 ianuarie 2013, 19:23)

    zot [utilizator]

    premier era categoric cand era in opozitie dar ambiguu cand este nevoie sa ia hotarari transante;
    mai este in campanie electorala sau ii este teama ca ii scade rating_ul?
  • -3 (7 voturi)    
    D-le Boc, (Duminică, 6 ianuarie 2013, 20:22)

    conul [anonim]

    Indexati-le, pentru ca ceea ce o sa mai primiti de la bugetul centralizat va fi mult mai putin decat anul trecut. Si ca sa poti sa te dezvolti este nevoie de bani.
  • -11 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 21:44)

    Rudolph [utilizator]

    Nu știam că Boc ajunge la microfon.
    • +7 (7 voturi)    
      Raspuns lui Rudolph (Luni, 7 ianuarie 2013, 6:13)

      ddoina [utilizator] i-a raspuns lui Rudolph

      Nu stiu inaltimea Domnului Boc dar tu in mod sigur nu te vei ridica niciodata la inaltimea lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate ca nu ajunge.... (Luni, 7 ianuarie 2013, 10:47)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Rudolph

      ...da tu, nefericitule, nu-i ajungi nici macar la glezne lu` Boc.....vorbesti si tu, sa nu taci!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 ianuarie 2013, 18:47)

        Rudolph [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

        Ti-l amintesti cand ii ridica osanale lui Ceausescu prin Scanteia Tineretului? Sa nu-mi spui că-i băga cineva sula in coaste. Ideea e ca unii oameni nu au decat vocatia de a se gudura pentru un loc mai caldut. Iar cei scunzi au avut dintotdeauna un sentiment de inferioritate. Din prostie, bineinteles...
  • +6 (6 voturi)    
    Helo (Duminică, 6 ianuarie 2013, 22:16)

    SRA [utilizator]

    Victor PONTA o bâlbâie si ANI daca stia cu ce va ocupa se mai gândea daca Romania sa adere la UE !!!

    Acest baietel cat a raprortat pentru ROMANIA iesirea Romanilor sa lucreze afara ; la negru, gri sau cu contract 8 miliarde.
    Este adevarat ca acunm aduc numai 4 miliarde, aproape 4 % din PIB

    Sa vad si eu o societate nationala sa raporteze 4 miliarde de EURO / an.

    Asa ca baietelul trebuie sa se calmeze si sa-si ia misiunea in serios.
  • +9 (9 voturi)    
    Ard televiziunile (Duminică, 6 ianuarie 2013, 22:36)

    sorincj [utilizator]

    Degeaba ard televiziunile cand creierul cetatenilor cu drept de vot este ars.
  • -11 (13 voturi)    
    bravo boc! (Duminică, 6 ianuarie 2013, 23:00)

    laurentiucat [utilizator]

    nu te lasa, fa galagie!
    si asa stie o tara intreaga ca nu ai nici memorie nici onoare. ce faci/scrii ieri, azi nu mai e valabil.

    "Din 2010 bacauanii vor plati mai mult la taxele si impozitele locale. Acesta a fost cadoul pe care PSD si PD-L l-au facut cetatenilor Bacaului, in prag de sarbatori. Guvernul Emil Boc a emis in luna august o Hotarire de Guvern prin care taxele si impozitele locale se majoreaza cu 20%. Conform Legii, taxele si impozitele se indexeaza la trei ani. Guvernul insa a vrut si o majorare a acestora cu 20%. "
  • -11 (13 voturi)    
    saracul (Duminică, 6 ianuarie 2013, 23:02)

    h.bogdan [utilizator]

    Si cand te gandesti ca a fost premier. Noroc cu hotnews ca i-a dat si referinte, ca poate intelege si el saracul cum stau lucrurile.
  • +11 (11 voturi)    
    Ctrl_V Buratino Tonta (Luni, 7 ianuarie 2013, 1:22)

    Parzivall [utilizator]

    se pare ca e depasit de situatie; dottore, la guvernare nu merge cu xeroxuri si tumbe de clown, nu prinzi sfarsitul de an.