Gigi Becali despre eventuale excluderi din PNL: Chiliman, Moisescu si Tariceanu sunt mafia imobiliara

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 decembrie 2012, 16:06 Actualitate | Politic


Deputatul PNL Gigi Becali i-a acuzat duminica, la Romania TV, pe Andrei Chiliman, Vlad Moisescu si Calin Popescu Tariceanu ca "sunt mafia imobiliara" si a precizat ca noi excluderi din partid sunt normale.

El a fost intrebat telefonic, la postul de televiziune, cum comenteaza declaratia de sambata a presedintelui PNL, Crin Antonescu, care a anuntat noi excluderi din partid dupa Anul Nou.

Gigi Becali a afirmat ca, in opinia sa, un formatiune politica trebuie condusa dupa "dictatura de partid". Intrebat daca aceste excluderi i-ar pueta viza pe Chiliman sau pe Tariceanu, finantatorul Stelei a raspuns: "Chiliman, Moisescu si Tariceanu sunt mafia imobiliara".

Vlad Moisescu, considerat un apropiat al taberei lui Andrei Chiliman - Calin Popescu Tariceanu, a fost demis la sfarsitul lunii octombrie de la sefia PNL sector 1, fiind acuzat ca a colaborat cu PDL la campania de suspendare a presedintelui Traian Basescu.

In aceeasi zi, Andrei Chiliman l-a acuzat pe Crin Antonescu ca "se comporta ca un interimar al lui Basescu si la conducerea PNL, fiindca a decapita cea mai puternica filiala din tara si a-l inscrie in partid pe Gigi Becali este un serviciu de care nu pot beneficia decat Traian Basescu si adversarii politici".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10359 vizualizari

  • +57 (63 voturi)    
    mafiotul striga: MAFIAAA (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:32)

    Gryphus [utilizator]

    Gigi Becali a ajuns bogat prin afaceri imobiliare penale, sa-i acuzi pe altii ca fac parte din mafia imobiliara cand tu cu asta te ocupi de-o viata...e jenant
    • +27 (31 voturi)    
      cum era vorba... (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:45)

      Alfonsey [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Takes one to know one...
      • +14 (16 voturi)    
        Doamne ce combinatie... (Duminică, 30 decembrie 2012, 23:08)

        elj [utilizator] i-a raspuns lui Alfonsey

        Zdrazvite tavarasci, Ponta!
    • +28 (30 voturi)    
      Becali este o mina antitanc plantata in PNL (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:03)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Acceptarea lui Becali in PNL este echivalenta cu montarea unei mine antitanc undeva in incinta sediului central al partidului. Individul asta va arunca PNL-ul in aer pe neasteptate.
      • +25 (27 voturi)    
        Foarte bine! (Duminică, 30 decembrie 2012, 22:43)

        dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Foarte bine! Ar fi excelent daca s-ar intampla asa! PNL-ul actual nu mai are NICI O LEGATURA cu PNL-ul de acum 100 de ani!
        PNL-ul actual e o haita de penali care a delegitimat complet liberalismul in Romania!

        Ultimul penal intrat in PNL, oierul agramat si violent (BER)BECALI, este dovada cea mai clara ca PNL-ul era interesat DOAR de banii machidonului, partidul fiind in pragul falimetnului, de fapt cu conturile goale!

        Astia sunt oamenii, asta e tara...
        Ce vreti mai mult?
        Sad, but true!
        • +5 (15 voturi)    
          corectati-ma daca gresesc... (Duminică, 30 decembrie 2012, 23:30)

          toubib [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

          ...dar PNL e ultimul partid care conteaza in Romania si care are o anumita traditie si care nu isi are radacinile in FSN (si in esalonul doi al PCR, implicit).
          Pe langa ca va muri linistit in patul sau si nu in puscarie cum merita pt revolutie si mineriade, nea Nelu Iliescu isi vede visul cu ochii inainte sa se duca.
          Bravos, natiuneeee!!!
          • +18 (20 voturi)    
            Cred ca gresiti! (Luni, 31 decembrie 2012, 0:35)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui toubib

            Cred ca gresiti! Traditia de care vorbiti s-a rupt in momentul venirii comunistilor la putere! Noul PNL, infiintat in ianuarie 1990, nu mai are NICI O LEGATURA (in afara, evident, de denumire!) cu liberalii care au contribuit la Unirea de la 1918!
            Asta, cel putin pentru mine, este cat se poate de clar!

            Ba tare mi-e teama ca o buna parte din actualii membri PNL au fost PCR-isti infocati...

            Stiti cum eu? "Omul sfinteste locul"...dar, as completa eu, "il si spurca"! Dupa caz!
            Oamenii actuali ai PNL-ului spurca totul in urma lor...Spurca inclusiv memoria marelui liberal Ion C Bratioanu, , fondator ai partidului in 1875!
            Trist...
            • +6 (10 voturi)    
              sunt si exceptii (Luni, 31 decembrie 2012, 9:24)

              toubib [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

              Iata de exemplu Neagu Djuvara, liberal prin excelenta, si or mai fi si altii ca el.
              Transformarile actuale din PNL sunt, dupa cum s-a vazut deja, impotriva unora ca acestia si implicit a spiritului pe care il reprezinta.
              • +7 (7 voturi)    
                :) (Luni, 31 decembrie 2012, 12:28)

                dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui toubib

                Neagu DJUVARA s-a format ca om INTR-O CU TOTUL ALTA EPOCA si, oricum, el este exceptia care confirma regula in PNL-ul actual!

                In plus, nu uitati ca are venerabila varsta de 96 de ani si ca, oricat de bine "s-ar tine" la varsta lui, viata lui se apropie de sfarsit.

                Cu alte cuvinte, "existenta" lui Neagu DJUVARA in PNL-ul actual isi are zilele numarate si, oricum, oricat de profilic ar fi DJUVARA si oricate merite (morale si profesionale) ar avea el este, cel putin pentru actualul PNL, un insignifiant avand in vedere influenta practic nula in trebile partidului.
                Deci...

                Apropo, intrebati-l pe dl. Neagu DJUVARA
                1) Ce crede despre actualul PNL?
                2) Ce crede despre Crin ANTONESCU?
          • +2 (6 voturi)    
            daca te referi la Quintus turnatorul (Luni, 31 decembrie 2012, 14:39)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui toubib

            sau campeanu agraru` esti intr-o grava eroare de rationament; iti amintesti cand patriciu era acuzat de pnl ca sponzoriza campania electorala a celor din psd si pdl? sunt cativa ani de atunci; cat despre fsn...tot ce vezi pe scena politica are radacini in fostul pcr=fsn; daca vrei sa faci un exercitiu de imaginatie, gandeste peste timp si vezi cine a fost in parlament in `90 si cine este in 2012...cu putin efort iti vei da seama ca 2040 va gasi un parlament plin de comunisti...iti doresc "succesuri"...intre noi fie vorba, nu stiu daca EBA sau Ponta este penibil\a in situatia de fata: europarlamentari semnianalfabeti (becali) si prim-ministru Plagiator....la asa popor, asa guvernanti...
            p.s in atentia postacilor: nu va obositi neuronul cu oarece comentarii pozitive sau negative; sunteti atat de previzibili incat chiar nu contati...
      • +12 (12 voturi)    
        calul Troian din PNL (Duminică, 30 decembrie 2012, 23:51)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        becali.
        • +4 (4 voturi)    
          aproximativ...... (Luni, 31 decembrie 2012, 15:10)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          .....real caci calul este de fapt berbec iar Troia este de fapt Dambovita.
          Oricum partidul lipavan se va transforma in partidul lactovegetarian si va disparea subit, din cauze de lacomii si ifose, cu un mare fasait.
          A fost odata PNL, a fost, caci nu mei e'!
    • +13 (13 voturi)    
      Mafiotul striga Mafia - 2 (Duminică, 30 decembrie 2012, 23:05)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Pai da, doar mafiotii se cunosc intre ei.
    • -9 (11 voturi)    
      Sistemul in Romania este o mafie (Luni, 31 decembrie 2012, 8:54)

      iulianapienoiu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mie mi se pare interesant ca in Romania hotul striga intotdeauna: uite hotii! Nimeni nu are curajul raspunderii si toti incearca sa creeze diversiune prin diferite misloace astfel incat sa nu se mai inteleaga nimic. De aceea lumea este atat de confuza si nimeni nu intelege nimic. Parerea mea despre domnul Becali este urmatoarea:
      1. este un om cu credinta in Dumnezeu ceea ce spune foarte mult despre o persoana. Cel ce respecta
      cele 10 porunci ale lui Dumnezeu nu are cum sa fie rau. Are o familie pe care o cinsteste spre deosebire de mai toti politicienii care au nenumarate amante despre care stie toata lumea. Acum eu nu prea cred in sfinti dar fiecare stie mai bine ce si cum. Pentru mine conteaza ca ideea de familie e sfanta. Se vede ca-si respecta mama,sotia si isi iubeste nespus copii.
      2. Cum a reusit dumnealui in viata mai putin conteaza pentru mine. Eu vad din afara ca a inceput foarte de jos si ca este un om foarte modest care nu uita de unde a plecat desi are foarte multi bani si deasemenea nu pregeta in a-i ajuta pe altii atunci cand i-o cer. Mai sunt si alti politicieni care au facut bani din imobiliare dar n-am vazut pe niciunul sa construiasca biserici.
      Oamenii din Romania sunt foarte superficiali si vad vesnic gunoiul din ochiul altora fara sa-l vada pe al lor. E mult mai usor sa improsti cu noroi decat sa faci tu insuti ceva. Eu sunt o simpla profesoara de engleza care nu-l cunoaste personal pe domnul Becali dar care il apreciaza pentru calitatea sa umana si asta doar pentru ca eu asta vad. Restul detaliilor pentru mine sunt insignifiante. Sunt aici cu propriul nume pentru ca am curajul raspunderii si-mi asum ceea ce spun sper deosebire de altii care se ascund in spatele unor pseudonime ca sa creeze diversiune. Numai ca diversiunea e pentru cine are timp sa creada si e prea orb sa vada adevarul pentru ca orb nu e cel care nu poate sa vada ci acela care nu vrea sa vada si surd nu e cel care nu aude ci acela care nu vrea sa auda (sa asculte).
      • -4 (6 voturi)    
        subscriu (Luni, 31 decembrie 2012, 16:06)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui iulianapienoiu

        Din pacate nu pot sa-ti dau decit un plusExcelenta caracterizare,As adauga doar atit referitor laGigi Becali,ca este un om naiv sau sarac cu Duhul cum se spune in popor,insa, in cuvintarea Lui IIsus pe muntele masliniloor numite si Fericirile se spune;Fericitii cei saraci cu Duhul ca a lor este imparatia cerurilor sau Fericiti cei milostivi ca aceia se vor mintui;Fericiti cei curati cu inima ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
      • +1 (1 vot)    
        Halucinant (Marţi, 1 ianuarie 2013, 19:47)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui iulianapienoiu

        comentariul dvs.! Sunteți ancorată în irealitate și acest lucru îl recunoașteți în text!
        1. Și Heinrich Bormann și alți conducători naziști își adorau și respectau familia, ceea ce nu i-a oprit să facă crimele pe care le-au făcut!
        2. Fraudele făcute, comportamentul său megalomanic spun multe, etalarea superficialității, mojicia și mârlănia sa mă fac să mă îndoiesc de respectarea celorlalte 9 porunci!
    • -3 (5 voturi)    
      ce este mafia amice (Luni, 31 decembrie 2012, 11:41)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Domnule Gryphus,daca-as fii in locul lui Becali te-as da in judecata pt.calomnie.Da exemple de afaceri imobiliare, si explica cum sa imbogatit din ele,dar concret nu generalitati,astfel esti un mincinos sau un inconstient ca multi alti de pe acest site care vorbesc sa se afle-n treaba.
  • +36 (40 voturi)    
    Si el e sfantu' Gigi (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:37)

    EXEs [utilizator]

    A cumparat omu' echipa de fotbal, palat boieresc, de ce n-ar cumpara si un partid?! Mare lucru!
    Sigurul lucru care nu-mi displace la omul asta e ca e oarecum genuin fata de mafiotii astia gen Gragnea sau Fenechiu. Ghici langa cine s-a asezat cand a ajuns in parlament? langa ministra justitiei. Poi da' cine-o sa aiba grija de fundul lui de mafiot? Toti sefii de cluburi sunt in judecata mai putin mache?!
    • -1 (7 voturi)    
      Ministra ? (Luni, 31 decembrie 2012, 8:57)

      ALI47 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      In primul rand doamna Pivniceru este ministru si nu ministra (de unde ai scos cuvantul ?). In al doilea rand ea nu este parlamentar si nu vad cum ar sta el langa ea. Poate doar atunci cand este invitata in parlament.
  • +32 (36 voturi)    
    HA HA HA!!!! (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:43)

    apoliticus [utilizator]

    si asa grai Becali :))) Iar spectacolul grotesc si dezgustator al politicii romanesti continua
  • +32 (42 voturi)    
    ce a ajuns PNL ! (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:44)

    ghene [utilizator]

    Daca Becali a ajuns sa il evalueza pe Chiliman si Tariceanu, doi liberal de marca, educati si de bun simt, avem imaginea clara spre ce zona a dus Antenescu PNL-ul ! Dar, se pare ca si Becali ca si marioneta lui Felix, Antenescu, sufera de paranoia, fiind adeptii dictaturii. PNL-istii adevarati nu iau nicio atitudine si se comporta precum comunistii in fata lui Ceusescu - tac malc si se supun fara cracnire. Daca, printr-o eroare electorala, sau frauda, Antenescu va ajunge presedintele Romaniei, va fi mai rau decat Ceausescu. Sa ne fereasca Dumnezeu de o asa PEDEAPSA !!!!
  • +30 (32 voturi)    
    sinistru (Duminică, 30 decembrie 2012, 16:46)

    dasgiga30 [utilizator]

    e jenant sa vorbeasca acest personaj sinistru si pe deasupra si parlamentar
    • +3 (3 voturi)    
      Eroare (Luni, 31 decembrie 2012, 11:40)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui dasgiga30

      Nu e jenant sa vorbeasca acest parlamentar, de-a dreptul penibil e ca au fost oameni care l-au votat de-a ajuns parlamentar, ce zic eu ca e penibil, e sinistru, de-a dreptul sinistru. Becali e asa cum e. Stim toti. Problema e c-a ajuns parlamentar prin vot direct (oamenii stiau pe cine aleg) si inca de doua ori....Asta e marea problema.
  • +20 (20 voturi)    
    Ha, ha, ha (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:06)

    skolko [utilizator]

    M-am frecat la ochi si m-am luat cu mainile de burta! Filozoful practicant face acum ordine in pnl (litere mai mici de atat nu am avut!), impune morala evazionistului, a barfitorului si grandomanului! Bravos, penalilor, nu cred ca puteti ajunge mai jos de atat!
  • +12 (12 voturi)    
    rusinos euro berbecu-becalu (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:17)

    rakleta [utilizator]

    da cu bata ... in balta
  • +11 (11 voturi)    
    normal ... (Duminică, 30 decembrie 2012, 17:17)

    the [utilizator]

    cum sa se simta bine juganarul de berbeci si cel mai mare mocan din sat, daca ii acopera cineva umbra de schelet imbracat in Armani ?
    bashca unii care mai pastreaza o urma de lustru bietului partid liberal ?

    pai unii ca dl Tariceanu si dl Chiliman, sunt in stare sa-i fure si carioca aia galbena cu care subliniaza pe carti, pasajele care nu i-au placut si nu le-a citit ...

    Mitocania nu salveaza Romania ... dimpotriva !
  • +18 (20 voturi)    
    Propun excluderea lui Becali din PNL (Duminică, 30 decembrie 2012, 18:41)

    abel [utilizator]

    ... si apropo de mafia imobiliara, sa ne spuna domnul Becali cum a pus mana pe terenurile Armatei din nordul Bucurestiului...Mafiotul asta este al dracului rau... Nu are nimeni ac de cojocul lui? Este ca un scarabeu , vorba sf Anton, baga in el pana se face cat o gogoasa, eeeeeeeeeeee , asteptam sa vina magarul care o sa calce gogoasa...
    Si apoi abia a venit in PNL, un traseist politic( ca sa nu zic ca face prostitutie politica), si are numai pretentii . Nu vrei nene sa ramai numai mata in PNL?
    Am fost demult admirator PNL , nu mai sunt...
    • +13 (15 voturi)    
      PNL? (Duminică, 30 decembrie 2012, 22:18)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Mai exista?
      Ce a nu terminat Basescu din partidele istorice (vezi PNTCD), a terminat Voiculescu via Antonescu.

      Asta este insa tactica securisto-FSNista: oricine are o voce este dintre noi sau va fi compromis. Antonescu a reusit sa fure din electoratul PSD si PDL si sa piarda electoratul liberal.

      Urmatoarele alegeri liberalii trebuie sa inventeze un Basescu sau vor iesi din parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      interesant... (Marţi, 1 ianuarie 2013, 18:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Parca Becali avea un partid, "al lui" (chit ca era cumparat de la altii) - si-a dat demisia din el?
  • +13 (13 voturi)    
    Nu cumva (Duminică, 30 decembrie 2012, 19:28)

    adrian88000 [utilizator]

    Becali se crede deja presedintele PNL-ului ?
    Vad ca a si facut lista cu viitorii exclusi.
  • +18 (18 voturi)    
    A fost odata PNL... (Duminică, 30 decembrie 2012, 19:52)

    catalin72 [utilizator]

    La un moment dat credeam ca PNL-ul va avea soarta PNT si va disparea ...acum imi dau seama ca aia era o varianta optimista ! :(
  • +15 (17 voturi)    
    ABSOLUT NORMAL (Duminică, 30 decembrie 2012, 20:24)

    holgerson [utilizator]

    tariceanu si chiliman trebuiau sa se opuna apropierii de voiculescu. odata facut un compromis atat de neimaginat ce mai conta intrarea lui becali in pnl. si de aici toate vin de la sine.
    am asteptat de la tariceanu sa faca ceva de ani buni. a stat confortabil, s-a folosit de antene, a ajuns sa fie dat afara de becali din pnl. pe mana lui.
    eu sunt membru pnl. dar de unde ma mandream cu asta acum 10 ani, in prezent nu stiu cum sa ascund lucrul asta. si ca mine sunt multi in pnl. care nu au cum sa se simta reprezentati de un dement paranoid ci asteptau de la greii tariceanu si chiliman sa ia atitudine.
    sau or fi santajabili?
    • +9 (11 voturi)    
      intrebarea e retorica? (Duminică, 30 decembrie 2012, 22:24)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui holgerson

      Sa ia atitudine ce poate insemna? Eu sunt convins ca luptele din PNL nu au fost usoare insa Tariceanu nu e Becali sa traga parturile in public si filmat.
      Si e clar cine a castigat. Antonescu a preluat PNL si l-a si distrus. Cine ar putea fi papusarul? iarasi e evident, cum e evident si pentru ce anume s-au vandut.
    • -1 (1 vot)    
      minus! (Marţi, 1 ianuarie 2013, 18:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui holgerson

      Ti-am dat un minus pt. ca ai zis ca esti membru PNL si ca mai sunt si alti nemultumiti. Pai, ok! CE anume v-a impiedicat sa votati IMPOTRIVA primirii lui Becali acolo? Sau macar impotriva candidaturii lui la parlamentare... vreo 3 ani... acolooo... ? >:
  • +11 (11 voturi)    
    hihi...! :)))))))) (Duminică, 30 decembrie 2012, 21:02)

    codrutza [utilizator]

    Rade ciob de oala sparta - sau... cum? CUI ii apartin o GRAMADA de terenuri? si cum a ajuns minunea aia de cladire, "de patrimoniu", la el?

    Da' de unde stie el PRECIS ca astia sunt "mafia imobiliara"? a facut afaceri cu ei? :D

    Ce-a fost PNL si ce a ajuns...!!! Partidul sotului unei tzoape arghirofile! Bleahhh...
  • +12 (12 voturi)    
    foarte tare (Duminică, 30 decembrie 2012, 22:09)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    "Deputatul PNL Gigi Becali"
    Ce-a ajuns şi peneleul ăsta - de fapt, putem spune că s-a modernizat, că şi-a actualizat valorile morale cu noile realităţi obiective ale societăţii româneşti, cu valenţele electoratului românesc, atrăgându-şi de partea sa intelectuali de marcă precum domnul Becali.
  • +10 (10 voturi)    
    proptele lui antenescu...becali si.... (Duminică, 30 decembrie 2012, 22:12)

    geocrin [utilizator]

    Unul si unu.....
    Daca D-l Chiliman si Tariceanu sunt corupti si vai de ei, ma intreb ceilalti din PNL cum sunt.
    Dar in acelasi timp ma uit si cine face afirmatia despre acesti domni.
    Ceea ce este rau ca antenescu gindeste la fel ca Becali......
    • +12 (12 voturi)    
      Hm... (Luni, 31 decembrie 2012, 2:33)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      Nu numai ca sunt corupti...dar sunt si fara caracter!
      Asta e buba...
      Si uite cum, dupa mai bine de 100 de ani, se adevereste spusa unui ....de data asta...conservator! Il numesc aici pe Titu MAIORESCU:
      "...Nu de inteligente duce lipsa tara asta, ci de caractere."
      NO COMMENT!
  • +5 (5 voturi)    
    Da, Gigi, presedintele tuturor romanilor (Luni, 31 decembrie 2012, 10:28)

    hotnewsfil [utilizator]

    In mocirla in care a ajuns tara, daca s-ar face un referendum, cu intrebarea : 'vreti ca Domnia Sa Domnul Gigi (Becali) sa fie presedintele republicii prezidentiale Romania?', 80% din populatie nu s-ar prezenta la urne iar din cei 20% care vor vota, 80% vor raspunde afirmativ la intrebarea pusa..
  • +3 (3 voturi)    
    gigi becali si pnl (Luni, 31 decembrie 2012, 17:04)

    marga 2 [utilizator]

    Jiji crede că poate să cumpere PNL.Dacă pe Adormitu la corupt,să vedem ce va face în viitor,că ''vreau să ajung președintele partidului'' așa sa lăudat ciobanu..''Antonescu președintele țării și eu al partidului'' Sună frumos,nu ???????????