Crin Antonescu: Se reia inutil tema suspendarii presedintelui. Suspendarea nu se poate face impotriva unui om care se da cu sania, nimeni nu e absurd

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:13 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat, in ultimul discurs sustinut in acest an, ca exista unii comentatori care reiau inutil tema suspendarii presedintelui Traian Basescu, precizand ca, atat timp cat "Constitutia se respecta de toate partile, lucrurile merg inainte pe fagasul lor firesc".

"Suspendarea nu se poate face impotriva unui om care se da cu sania, nimeni nu e absurd", a spus Antonescu, referindu-se la vacanta pe care Traian Basescu o petrece la munte.

"Eu personal sper sincer in 2013 la o relatie corecta politic, perfect constitutionala cu institutia presedintiei si cu titularul ei legal actual", a continuat acesta, precizand insa ca isi pastreaza toate evaluarile legate de legitimitatea lui Traian Basescu de a ocupa fotoliul de la Cotroceni.

Crin Antonescu a precizat ca PNL se va concentra in anul urmator pe indeplinirea programului de guvernare si printre proiectele prioritare se afla si "schimbarea unora dintre mecanismele de functionare ale Parlamentului".

In acest sens, el propune "imprumutarea" unei bune parti din mecanismul de functionare a Parlamentului European.

"Activatea in comisii poate fi mai bine ordonata si responsabilitatile trasate direct, se poate recurge la sistemul de raportori", a explicat Crin Antonescu, propunand inclusiv introducerea unor "masuri de regularizare, inclusiv in ce priveste consumul de timp".

"Cred ca tine de parlament sa impuna o anume relatie cu guvernul astfel incat pentru guvern o interpelare in parlament sa fie cel mai important lucru de pe lume, asa e normal intr-o democratie. Toata lumea trebuie sa inteleaga ca Parlamentul e institutia fundamentala a democratiei", a adaugat liderul PNL, mentionand ca nu doreste mai multe institutii in subordinea parlamentului, lucrurile "trebuie asezate in asa fel incat sa avem echilibrul puterilor in stat".

Candidatura lui Gigi Becali la presedintia PNL

Intrebat de ziaristi cum comenteaza ambitiile lui Gigi Becali de a candida la presedintia PNL in cazul in care Crin Antonescu va fi ales presedinte al Romaniei, liderul liberalilor a precizat ca nu a discutat aceste lucruri cu finantatorul Stelei.

"Orice membru al PNL isi poate pune in proiect sa devina orice. Atata vreme cat e o aspiratie licita, legala, o putem comenta, putem face pronosticuri, nu avem a o incrimina", a notat acesta.

Crin Antonescu a reafirmat ca doreste organizarea unui congres al PNL la inceputul anului viitor, "poate in februarie", pentru a clarifica "niste optiuni strategice, tactice, chiar programatice", respectiv "masuri de organizare interna care sa raspunda nevoilor pe care il are un partid mare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6770 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:17)

    ws [utilizator]

    ne zice personajul cu porecla cacofonica cum a incalcat basescu constitutia la celelalte doua suspendari.

    din cate imi aduc aminte, ccr a decis ca NU a incalcat constitutia.

    deci e irelevant daca face ceva basescu sau nu. ei fac ce vrea muschii lui voiculescu.

    ws
  • +33 (37 voturi)    
    vorbeste ca sa nu taca (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:20)

    easy [utilizator]

    si nu pierde nici o ocazie sa se faca de ras, kkrau e un nume predestinat acestui caraghios, mare pacat ca acets popor e condus de asa o clasa de nimici si de impostori
  • +27 (33 voturi)    
    dar, (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:23)

    nash pandelica [utilizator]

    impotriva unora de's dusi cu ..sorcova ?
    cacarita treaba, nu ?!
  • +39 (45 voturi)    
    Ma intreb deci cuget (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:29)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Eu cred ca suspendarea se poate face si impotriva unui om care se da cu sania atat timp cat in USL orice cretin poate ajunge presedinte.
  • +20 (26 voturi)    
    kaka-rau (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:32)

    Angoasat [utilizator]

    plus cine considera ca acest element de joasa speta ar trebui trimis in armata lui Prigoana sa-si castige o paine..
  • -4 (14 voturi)    
    MAARE SCOFALĂ CĂ „SE DĂ CU SANIA” ! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:47)

    pointless man [utilizator]

    Am avut un prim-mistru care se dădea cu... SĂNIUȚA”. Și tot așa de rău ne-a fost.

    Dar citiți o dată „Parabolele lui Isus” să scap de reclama aia. Oricum mutra piticului obez „nici așa nici altminteri” îmi provoacă fiori constipanți.
    • +8 (12 voturi)    
      Reclama cu parabolele (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:52)

      Baba.Ana [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      AdBlock ajuta!
    • +14 (18 voturi)    
      da cu motocicleta ?! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 17:42)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      .........

      revenind la bastonu' de maresal la care ar avea acces orice peneizd, cred ca jiji este cel mai potrivit presedinte pentru halul in care a adus cacaru partidu' !
      jiji este un brav urmas al bratienilor !
      ramura pastorala.
  • +22 (26 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:50)

    supertrasIII [utilizator]

    Sfantul Cristian, raportari la oameni ce se dau cu sania s.a.m.d. Fratilor, ce-a fumat asta ?
  • +27 (31 voturi)    
    Cre' ca l-a lovit trenu' ... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:55)

    Eu the first [utilizator]

    ... sau l-a tras cineva de maneca. Acu' cateva luni si daca stranuta era bun de suspendat Basescu.
  • +23 (27 voturi)    
    Antonescu cauta pricina lui Basescu cu luminarea (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:57)

    dumitrica [utilizator]

    Este evident ca suspendarea lui Basescu nu este posibila deoarece nu se face prezenta la referendum.

    Antonescu cauta pricina lui Basescu cu luminarea aprinsa desi pozitia sa este foarte subreda. Oricind PSD-ul se poate alia cu UDMR-ul, face peste 50% in parlament si PNL-ul primeste un sut in fnd.

    Antonescu va fi in opozitie in maxim 10 luni. Ambitiile sale de a deveni presedintele tarii sunt nerealiste.
  • +29 (37 voturi)    
    vai ce m-am râs (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:59)

    corvus coraX [utilizator]

    cât umor, câtă ironie, derbedeul ăsta are o infinită aplecație spre umorul de cea mai bun calitate din familia Căcărău
  • +32 (40 voturi)    
    absolut !!! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 14:05)

    the [utilizator]

    unii se dau cu sania, in vacanta
    altii se dau cu pluta, permanent !!!

    echilibrul puterilor = Becali in fotoliu la PNL, Crin cu oile la pashune !
  • +23 (27 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 14:08)

    ylav [utilizator]

    d'ale a lu' Cacarau:)))
  • +22 (26 voturi)    
    are dreptate (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 14:11)

    bogdanlungu [utilizator]

    daca se dadea cu saniuta era intr-adevar suspendabil
  • +18 (22 voturi)    
    Date find antecedentele ... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 14:13)

    AuOutsider [utilizator]

    Nu cred ca s-ar mira cineva
  • +22 (28 voturi)    
    Citesti si te minunezi (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 14:22)

    AlisCuPar [utilizator]

    "Suspendarea nu se poate face impotriva unui om care se da cu sania". Urmeaza becalizarea pnl-ului, daca mai e ceva de becalizat !
  • +21 (27 voturi)    
    nu trebuie sa ratam ....ocazia (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:03)

    geocrin [utilizator]

    Nu trebuie sa aminam mult, ci sa profitam de oaczia istorica de a alege acesti doi mari romani sa ne conduca .....la sapa de lemn.
    Sunt unul si unu, .....si unde pui ca le place sa ne priveasca de la inaltime ...sa fie EI sefi.
    Este visul lor a lui Gigel sa fie presedintele PNL,
    Si a lui Antenescu sa fie el un PREZITENTEN cum NU a mai avut Romanica noastra de dupa Ceausescu.
    Asa oameni se nasc o data la 500 de ani.
  • +19 (25 voturi)    
    Suspendare ? (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:04)

    whiteredarad [utilizator]

    Poate fi suspendat-din somn- cineva ? Greu,pentru ca mai si chiuleste !
  • +20 (24 voturi)    
    Presa e de vina! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:12)

    tedycv [utilizator]

    A visat urat, a cazut omul subit din pat, si-a dat seama ca, in timp ce el dormea, PSD si Basescu au semnat, volens - nolens, un pact de neagresiune si acum da vina pe media, care ii rastalmaceste cuvintele.
    Ca pe vremuri, cand PRESEDINTII DE CAP, uitand care este valoarea productiei oficiale de cereale la hectar, se trezeau vorbind la sedintele de bilant de la judeteana de partid despre alte cifre, dupa care nu pricepeau de ce au fost indepartati din functie...
  • +23 (27 voturi)    
    non sens (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:18)

    dispecer [utilizator]

    Acest Antonescu,dupa ce este mincinos(vezi declaratia de a parasi politica dupa rezultatul de la referendum),este si inconsecvent. Pentru el nu se pune problema demiterii Presedintelui daca acesta se da cu sania,ci doar in cazul in care redevine un presedinte jucator.Cred ca,in prima situatie cea cu sania se poate pune problema demiterii (motivatia fiind aceea ca a dat in mintea copiilor) nicidecum in a doua situatie.Si mai am trei OF-uri legate de dl. crin antonescu(nu merita scris cu majuscule)
    1.- nu mai folosi in vorbire atribute dupa atribute,dupa atribute,nu esti mai convingator ;
    2.-esti cu mult sub valoarea lui Basescu la toate capitolele;
    3.-de cind esti presedintele PNL(am o stima pentru doctrina acestui partid) l-ai tras mult in jos si fara alianta cu PSD erati aproape nimic.

    Va rog LIBERALI AUTENTICI scapati de acest cancer care se numeste crin antonescu, si eliminati si curva de gigi becali di acest onorabil Partid.
  • +18 (22 voturi)    
    Pana la noi ordine ale lui Felix! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 16:10)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Chucky, nu te grabi cu declaratiile! Peste cateva zile Felix iti va spune ca este neconstitutional ca Presedintele sa se dea cu sania pentru ca, nu-i asa, nu scrie in Constitutie ca are avea voie sa se dea cu sania.

    Crinut, oftaturile alea sunt de la mahmureala? Iti revii destul de bine dupa betie... Mai trebuie sa lucrezi la discursuri. Sunt delirante, incoerente si, esential, lipsite de continut. Pardon...continut au, dar numai voma si flegme.
    • +2 (2 voturi)    
      Cele zece porunci (Duminică, 30 decembrie 2012, 0:57)

      rotitza [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
  • +18 (22 voturi)    
    kakarau,KKRAU (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 16:27)

    tigan2012 [utilizator]

    Pai, era de asteptat sa-si dea cu parerea acest personaj infect.Iar actuala putere are toate parghiile sa-l promoveze.Bravo,romanilor care ati votat "victoria'.
    • +8 (10 voturi)    
      Victorie (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 17:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      La anul va fi mai rau.
    • +1 (1 vot)    
      lasa-i pe cei care au votat, (Duminică, 30 decembrie 2012, 1:32)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      sunt aceiasi ci sa privim la persoanele educate care nu au votat .Care nu mai suporta dezamagirea- text preluat de la propaganda care , fix pentru ei le-a spus ca toti sunt hoti , toti sunt corupti ca nu e nici o diferenta. Pentru care nu conteaza plagiatul unui ministru , fuga lui felix de justitie si turnatoria, "evenimentele" din iunie,mesajele lumii civilizate etcetcetcetc
  • +8 (10 voturi)    
    crin antonescu (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 17:58)

    fac [utilizator]

    Crin Antonescu nu urmeaza apelul premierului de a lasa razboiul deoparte si de a promova o politica de unitate nationala.El continua pe aceeasi linie de invrajbire intre doua categorii de populatie: uselisti si basisti.Cum ar putea un om care promoveaza ura sa devina presedinte al Romaniei?
    Daca nostalgicii,care aprind lumanari lui Ceausescu si-i fac pomeni si parastase,ne vor impune un asemenea presedinte,vai si amar!
    Numai congresul liberalilor ar putea aduce in fruntea PNL un liberal adevarat,care sa iubeasca TOTI romanii.
    Este curioasa aceasta luare de pozitie separata a lui Antonescu,care vine de-a curmezisul fata de pozitia premierului.Intervine o noua separare,de data asta intre PSD si PNL?
    • +1 (1 vot)    
      Cum ar putea? (Duminică, 30 decembrie 2012, 9:54)

      Gladiatorul [utilizator] i-a raspuns lui fac

      Asa cum a putut si Iliescu sa fie presedinte dupa decembrie '89, ianuarie-februarie-mai-iunie '90.
  • +10 (12 voturi)    
    remaniere guvern USL - propunere (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 18:12)

    Sani [utilizator]

    - Invatamant & Culte: Becali
    - probleme neuro-psihice: Antonescu
    - Cultura: Vanghelie
    - Stiinta: Ponta

    Prim -ministru: cei de mai sus prin rotatie
  • +8 (10 voturi)    
    Mai bine cu lt.Poker, decit cu sania! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 18:58)

    gristero [utilizator]

    Nu poti suspenda o persoana care "se da cu sania",
    precum nu poti suspenda o persoana care practica
    jocul de carti, fie el si Popa Prostu'!
    Sa nu fim "absurzi" !!
    Putem insa suspenda un Presedinte Ales, fara ca acesta sa incalce Constitutia, numai daca aceasta este singura cale " legala" pentru ca Maria Sa Antonescu sa se instaleze la Cotroceni! Brrrrrr !
  • +10 (12 voturi)    
    ce? (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 19:26)

    elwis [utilizator]

    a ajuns sa ne linisteasca paranoicul ! jegul ! vad ca RTV i-a tinut isonul ! a numarat...pirturile lui basescu din zilele de Craciun ! pe asta l-a vazut cineva facind un sport ? ca doar nu vreti sa numim pocarul...sport !dupa puciul din vara s-a dus sa se relaxeze...undeva in Italia ! disparuse ca ' magarul in ceata' -nu stiau astia cum sa-i motiveze lipsa de la senat !
    • +1 (1 vot)    
      Cele zece porunci ! (Duminică, 30 decembrie 2012, 0:54)

      rotitza [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
  • +1 (1 vot)    
    suspendare (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:24)

    Gg65 [utilizator]

    Daca Basescu nu face/zice nimic, o sa vedeti ca , dandu-se cu sania, el incalca grav constitutia!Cum isi permite?Trebuie suspendat, fiindca, cu trecerea timpului musiu nani-nani incepe sa aiba sanse la presedentie cam cat are jiji la sefis PNL.Si la un moment dat , sansele lui Jiji vor fi mai mari.O sa vedem!
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca i-a tinut (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:52)

    Gabi M [utilizator]

    o lectie despre PE fosta amanta,actuala sotie,Valean si l-a impins sa o recite in public,dand-o drept a sa.Cat despre suspendarea lui Basescu,minte!Cand ii va dicta Felix iar va organiza un puci!Jalnic mai este vopsitul asta(la par)!
  • +1 (1 vot)    
    Crin Antonescu (Luni, 31 decembrie 2012, 1:24)

    V.R. [utilizator]

    Desi asta-vara a dat sah la Basecu, se pare ca Antonescu nu are incotro decat sa se multumeasca cu rezultatul final predestinat de inclinatiile sale, si anume PAT.