VIDEO Traian Basescu: Grijile sunt la Guvern, eu nu mai am griji/ Pentru 2013, cel mai mult mi-as dori ca Guvernul sa realizeze promisiunile

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 23 decembrie 2012, 12:52 Actualitate | Politic


Traian Basescu a declarat duminica, de la Predeal, ca el nu mai are griji in acest moment, grijile fiind pe umerii Guvernului si a majoritatii Parlamentare. Intrebat care ii sunt asteptarile pentru anul viitor, seful statului a precizat ca cel mai mult isi doreste ca noul Guvern sa isi realizeze promisiunile. Basescu a mai precizat ca 2013 va fi un an riscant din punct de vedere economic insa din punct de vedere politic ar trebui sa fie linistit datorita majoritatii parlamentare covarsitoare.



"Mos Craciun? Sper sa imi aduca liniste", a declarat Traian Basescu, raspunzand unei intrebari. Intrebat daca este ingrijorat de sitiuatia actuala, seful statului a declarat ca "grijile sunt la Guvern, eu nu mai am griji. La Guvern, la marea majoritate parlamentara, in niciun caz nu sunt la mine."

"Din punct de vedere economic, (2013 - n.red.) e un an riscant, din punct de vedere politic este un an care nu poate sa puna probleme pentru ca exista o majoritate uriasa si un guvern cu o sustinere populara si parlamentara extraordinar de ridicata, ceea ce ii va permite sa-si indeplineasca toate cele asumate in programul anuntat cu ocazia investiturii", a declarat Traian Basescu. "Cred ca va fi un an formidabil pentru romani daca analizam programul de guvernare", a precizat seful statului.

Traian Basescu a declarat ca "cel mai mult mi-as dori ca Guvernul sa realizeze promisiunile pentru ca ar fi, daca vreti, si o satisfactie a mea. Ce nu s-a putut face datorita conjuncturii cu guverne care au fost din partea dreptei, sper, asa cum s-a angajat si premierul, si Crin Antonescu, si majoritatea parlamentara, sper ca ceea ce ei au promis sa poata face pentru ca romanii vor fi fericiti odata cu implinirea a ceea ce au promis".

Intrebat daca pregateste surprize in aceasta perioada, Traian Basescu a raspuns: "Suprize face Mos Craciun, iar Guvernul poate fi un Mos Craciun, sa faca surprize placute."

Seful statului le-a urat romanilor, cu aceasta ocazie, sa aiba "pace in familii, bucurie, sperante si sa se distreze", adaugand ca viata nu consta doar din suparari si certuri ci si din bucurii si relaxare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5079 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    RTV (Duminică, 23 decembrie 2012, 12:57)

    MirceaA [utilizator]

    la RTV a aparut un porc gras, pe numele lui de rasa Bogdan Chireac, care spune ca el e foarte ingrijorat de soarta tarii lui. A scapat si de Craciunul asta.
    • -2 (2 voturi)    
      am inteles (Luni, 24 decembrie 2012, 12:34)

      DragosMc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Dl presedinte s-a spalat pe maini ca pilat din pont. Daca nu mai are nicio grija sau responsabilitate de acum, de ce nu-si da dansul demisia ?
      • +2 (2 voturi)    
        . (Luni, 24 decembrie 2012, 13:50)

        Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

        Nu e obligat sa-si dea demisia. A indeplinit dorinta poporului, aceea de a-l pune pe Ponta prim-ministru, a castigat USL-ul cel dorit de popor, de acum incolo e treaba celor ce au ravnit la ciolan sa calmeze poporul in caz ca dau rasol.

        Si cum Tariceanu nu isi manifesta dorinta de a fi presedinte (sau nu e lasat de partid, habar n-am), n-are rost sa-si dea Basescu demisia ca sa ramana locul gol. Crin e un nimeni.
      • +1 (1 vot)    
        Ah, deci.... (Luni, 24 decembrie 2012, 15:27)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui DragosMc

        acum iar nu e bine...? ..." s-a spalat pe maini..." pai a indeplinit dorinta boborului?- a indeplinit-o!; l-a ps pe Ponta prim? l-a pus! ce-a avut de facut, a facut, ce-a avut de spus, a spus; acum ce-ar mai vrea domnia-voastra sa faca?
  • +35 (37 voturi)    
    griji, NU ...dar intelepciune.....? (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:22)

    geocrin [utilizator]

    Se poate debarasa omul de toate, dar cind intelepciunea te paraseste NU mai poti sa jungi unde doresti.
    Doamne dane mintea romanului.... macar ceea de pe urma.
    Ceausescu NU a disparut din cauza partidelor, taranist ori liberal.....ci din cauza celor ce doreau sa se infrute mai mult din ciolan.
    USL nu se va dezbina din cauza PDL, ci din cauza clanurilor care sunt apropiati puterii.
  • +56 (58 voturi)    
    Misto! (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:32)

    ticbis [utilizator]

    Pentru votantii usl-isti, daca n-ati inteles, va traduc eu: Traian Basesu a facut un pic misto de voi!
    Sa traiti bine, si sa nu cumva sa-l suparati pe Ponta cu pretentiile voastre aberante!
    Sa-l sustineti chiar si atunci cand va va fi greu, chiar si atunci cand veti muri de foame!
    • -35 (41 voturi)    
      Deci... (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:56)

      laciu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Atunci cand Traian basescu spune lucruri de bun simtz , face misto de lume nu? Frumoasa caracterizare hahahaha, din partea unui basist evident.
      • +35 (35 voturi)    
        Ei, si tu (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:52)

        dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui laciu

        Nu face misto decat de uselisti.
        Pentru ca merita !
      • +32 (34 voturi)    
        Mai Nonem......... (Duminică, 23 decembrie 2012, 15:47)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui laciu

        Daca ai un IQ atat de slab si nu sti sa citesti printre randuri, n-avem ce face dect sa te luam la MISTO !
      • +26 (28 voturi)    
        Cred ca n-ai inteles... (Duminică, 23 decembrie 2012, 15:59)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui laciu

        Eu am incercat sa "traduc" ceea ce a spus Traian Basescu exact pentru cei ca tine; asta pentru ca eram sigur ca nu intelegeti "limbi straine".
        Acum te-ai prins? Daca da, sa traiesti bine!!! Daca nu, sa-ti traiasca Ponta si Antonescu bine!
        Mai vorbim prin aprilie-mai anul viitor. Pana atunci, iti doresc "la multi ani!".
        • +1 (1 vot)    
          Eu ma gandeam.... (Luni, 24 decembrie 2012, 15:31)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          ....la Iunie, dar vad ca sunt unii mai pesimisti decat mine!
    • +36 (38 voturi)    
      misto (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:15)

      d2arrow [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Din pacate poporul roman a aratat ca isi merita soarta, Basescu stie ce le poate capul guvernantilor si parlamentarilor si ca prima lor grija este sa se imbogateasca si apoi sa rada de fraierii care au votat pentru ei.
      Mai pe intelesul prostimii el a subliniat ca praful in ochi aruncat de guvern si de usl ar fi bine sa fie real, dar din pacate....
      • +31 (33 voturi)    
        Caz real: (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:41)

        anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui d2arrow

        In preajma alegerilor locale, imi povesteste mama la telefon (eu fiind emigrata) ca s-a intalnit cu vecina de palier, care era extrem de revoltata, pentru ca tocmai trecuse pe langa cel care era candidat al USL pt primarie (a unui oras resedinta de judet). Trecand pe langa acel domn, a avut ocazia sa auda o frantura dintr-o discutie cheie intre el si o alta persoana cu care se intalnise: "Ce mai faci, X?" "Ei, ce a fac, Y, le spun la prosti ce vor sa auda!" Mai e nevoie sa va spun cine a castigat primaria in acel oras?? Sper ca nu...
  • +30 (32 voturi)    
    Antena 3 (Duminică, 23 decembrie 2012, 13:55)

    nemultumit [utilizator]

    Suparat tare mister Voiculescu , se vede dupa comentariile Antenei3,
    - de ce are in coordonare directa nustiu ce agentii
    - de ce nu este noua putere recunascatoare postului dupa ce atat de " dai si combate" cu latratori lor
    Ma lamureste cineva
  • +27 (31 voturi)    
    basescu si-a asigurat libertatea (Duminică, 23 decembrie 2012, 14:44)

    visio [utilizator]

    post-prezidentiala; de romani, i se rupe deja; nu poti reprezenta imbecili care stau acasa de ziua votului, sau de imbecili care voteaza PCR; asa cum spunea, grijile nu mai sunt la el...cititi printre randuri si ingroziti-va de urmatorii 50 ani: in 2013, USL va schimba constitutia astfel incat Presedintele va fi numit de Parlament; in 2013, USL va desfiinta DNA, CCR, CNA, ETC, asa cum a promis; tot in 2013, vor fi eliberati infractorii partinici usl...in decembrie 2012, imbecilii de romani au ales sa fie guvernati de cei care le-au ucis copii in decembrie 89, de cei care faceau sa dispara, in miez de noapte, intelectualii de elita ai Romaniei, de cei care au vandut la fier vechi industria romaneasca; apropo, credeti ca ce a fost mai valoros s-a vandut? va inselati amarnic; abia acum se vinde bogatia Romaniei: gazele din marea neagra, aurul din apuseni, etc; asa cum spuneam, romanii sunt imbecili din nascare si nu au leac; stiu sa invidieze vecinii ca au de toate, ins anu stiu sa isi puna intrebarea elementara: cum a facut vecinul sa aibe de toate? nu, romanul este ocupat cu invidia si telenovelele; voi fi fericit cand voi pleca din tara asta de imbecili; altii au fost mai inteligenti ca mine si au plecat mai repede...mai bine mai tarziu decat niciodata..tot mai am 40 de trai bun oriunde m-as duce....
  • +14 (16 voturi)    
    Nu trebuie !!! (Duminică, 23 decembrie 2012, 15:11)

    SRA [utilizator]

    @
    President de la Roumanie, monsieur Traian BASESCU .

    Nu cred ca ati abandonat nava !!!

    " l'oeil du patron engraisse le cheval ... "

    L'oeil du léopard ,

    Ochiul Patronului nu trebuie sa lipseasca !!!

    Sénèque

    « L'essentiel est l'emploi de la vie non sa durée. »

    Bonne Année 2013 !!!
  • -34 (42 voturi)    
    Scaunul este salvat (Duminică, 23 decembrie 2012, 15:22)

    evoque [utilizator]

    ce alta grija ar mai avea basescu?! pentru scaunul lui a sacrificat tara si pdl-ul.
    Acum are timp sa glumeasca in oglinda.
    • +14 (16 voturi)    
      Evoque si Becali (Duminică, 23 decembrie 2012, 16:31)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Bai Evoque, tii minte cand ti-am spus ca
      USL = Becali
      &
      Becali = USL?

      Felicitari pentru alegere, tie si celorlalti carora Becali li se pare modelul moral de urmat.
    • +9 (11 voturi)    
      Iar spui minciuni (Duminică, 23 decembrie 2012, 16:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Crin Antonescu: “Calitatile d-lui Basescu sunt foarte multe: curaj, personalitate, autoritate, inteligenta”
    • +15 (17 voturi)    
      Nicio grija, stai linistit! (Duminică, 23 decembrie 2012, 16:38)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Esti naiv!
      Basescu nu are ambitia lui Iliescu, ca sa moara la 90 de ani "presedinte de onoare" al unui partid mostenitor al PCR, nici ambitia lui Voiculescu sa devina miliardar in EURO si sa controleze Romania asa cum a fost invatat in tinerete la scoala Securitatii, nici ambitia lui Nastase sa detina toate bratarile si monedele dacice si toate operele de arta, tablouri sau bijuterii celebre, nici ambitia lui Dragnea de a conduce judete ca pe propriile feude medievale, nici ambitia lui Ponta de a plagia cateva zeci de doctorate, nici ambitia lui Antonescu de a ajunge dintr-un profesoras obscur de scoala de tara ditamai presedintele tarii, nici macar ambitia nevestei de a avea mai multe genti Vuitton decat are Elena Udrea!

      Nu Basescu a sacrificat tara, nici macar Ponta, Voiculescu sau Antonecu n-au facut-o!
      Tara a fost sacrificata de cei ca tine, cam 4,5 milioane de romani, cei care ati votat pentru 10 lei in plus la salariu si pentru o galeata sau un kil de malai!
      Voi sunteti responsabili pentru viitorul Romaniei, nu Ponta, nu Antonescu, nu Basescu, nu Udrea!
      Voi, cei care habar n-aveti daca trebuie sa va bucurati sau nu de votul pe care l-ati dat acum!!!

      Sa traiti bine!
      • +4 (4 voturi)    
        Ai spus-o cu naduf... (Luni, 24 decembrie 2012, 6:22)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        dar asta este adevarul. Tot adevarat este ca aruncand o tara dintr-un sistem dictatorial intr-un sistem democratic nu poti avea pretentiile pe care le ai de la un stat in care democratia se practica de, sa zicem, 100 de ani. Morala: Hai sa nu ne judecam prea aspru. Pur si simplu nu suntem inca pe treapta aia...
        Craciun fericit si La Multi Ani tuturor.
      • 0 (0 voturi)    
        Dati-mi voie... (Luni, 24 decembrie 2012, 15:38)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        sa subscriu la cele de mai sus!
    • +15 (17 voturi)    
      "sacrificat"? (Duminică, 23 decembrie 2012, 19:12)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cum a sacrificat tara? n-a dat-o pe mana celui mai "cinstit" guvern? hahahah, pâna si postacii au ajuns la concluzia ca cei pe care ii sustin sunt gata sa duca tara de râpa:))
    • +12 (14 voturi)    
      "sacrificat"? (Duminică, 23 decembrie 2012, 19:12)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      cum a sacrificat tara? n-a dat-o pe mana celui mai "cinstit" guvern? hahahah, pâna si postacii au ajuns la concluzia ca cei pe care ii sustin sunt gata sa duca tara de râpa:))
    • +13 (15 voturi)    
      cum adica... (Duminică, 23 decembrie 2012, 19:41)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      A sacrificat tara? Lasand usl-ul sa conduca tara a sacrificat-o? Ce vroiai sa faca? Ati votat covârşitor uslsa fiti sanatosi. Acum doar va lasa sa va aratati adevarata valoare.
      Nu mai este pe post de paratraznet. Orice se intampla acum in Romania este datorat usl-ului. Ca e de bine sau este de rau. sa vedem cat rezistati. Pana la urma poporul trebuie sa simta pe propria piele tot ce spunea si base ca o sa se intample.
    • +7 (9 voturi)    
      Mai sa fie (Duminică, 23 decembrie 2012, 20:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Mori tu de grija si de mila PDL-ului. de cind ?
  • -16 (18 voturi)    
    responsabilitaua (Duminică, 23 decembrie 2012, 17:55)

    Profion [utilizator]

    Zicând astfel, Basescu lasa sa se inteleaga că nu-i pasa de grijile românilor, daca ei nu au votat cum îi trebuia lui, adică el are griji numai daca are majoritatea - ăsta da Presedinte! Bine că s-a hotărât să nu ne mai poarte de grijă. Urmează că nu are sens să mai fie Preş, să-i lase liber pe cei ce-au injurat SUA si Germania., să se ieie şi să se care!...
    • +9 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 23 decembrie 2012, 22:03)

      [anonim] i-a raspuns lui Profion

  • -13 (15 voturi)    
    Domnul Presedinte ne este dator! (Duminică, 23 decembrie 2012, 18:54)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Domnul Presedinte ne este dator vandut cu Proiectul de Tara promis cu ani in urma!
    Asa ca ar trebui sa fie foarte ingrijorat ca nu si-a tinut inca promisiunea.
    • +6 (6 voturi)    
      Proiectul de Tara basescian.... (Luni, 24 decembrie 2012, 8:47)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Supravietiutorul

      .... nu mai este de actualitate, nu ai observat?
      Majoritatea a decis ca nu are nevoie de el.

      Dar stai linistit, “Proiectul de ţară” al lui Dan Voiculescu este in plina desfasurare. Poporul l-a votat, inca putin si .... gata, il vei simti.
      Domnul Dan Voiculescu isi tine intotdeauna promisiunea!
    • -6 (6 voturi)    
      A uitat deja... (Luni, 24 decembrie 2012, 9:23)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Supravietiutorul

      Stai linistit.
      si oricum,daca i se reaminteste binenteles ca nu el e de vina...ci altul....
      Nu am avut niciodata o asa hiena la conducerea tarii..poate pauker ana...
  • +11 (11 voturi)    
    Ma intristeaza ce spune presedintele (Duminică, 23 decembrie 2012, 20:50)

    abel [utilizator]

    Dupa anuntarea primului ministru , simt o mare dezamagire . Poate ca nu avea domnul presedinte alta solutie si inteleg ca nu poate lupta singur , dar am sentimentul ca traiesc intr-o tara parasita de toti cei buni , neiubita , lasata prada lupilor. Saraca tara si saracii oameni de treaba care locuiesc aici...:((((((((
    • +5 (5 voturi)    
      . (Luni, 24 decembrie 2012, 10:09)

      Adi_ro [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Pai daca nu il punea pe Ponta, se declansa din nou suspendarea (sau asa zicea varanul), iar poporul iubeste USL-ul, pe Ponta si pe varan si il uraste pe Basescu.
      In concluzie, Basescu a indeplinit vointa poporului si acum se poate spala pe maini linistit. De acum inainte, pana la final de mandat poate sa-si manance leafa linistit, daca nu va mai interveni in viata politica, se va putea scuza linistit cu "Poporul ma uraste si nu ma bag peste ei."
      Uneori e mai bine sa nu te bagi si sa lasi prostii sa se cafteasca intre ei.
      Sa traiti bine !
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate.... (Luni, 24 decembrie 2012, 15:48)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui abel

      ..."alea jacta est!"
  • -3 (7 voturi)    
    Ce sa mai faca... (Duminică, 23 decembrie 2012, 23:02)

    Contrabas [utilizator]

    ... si Basescu ! Din presedinte jucator, a ajuns spectator fara bilet ! Si are o mare problema : USL va rezista atat cat el este presedinte ! Cum face sa destrame USL-ul ? Grea intrebare !
    • 0 (0 voturi)    
      USL va rezista pina in 2014? (Marţi, 25 decembrie 2012, 10:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Contrabas

      Valeu. Ce ne facem fara ei? Cum vom mai trai fara acesti hoti?
  • +9 (9 voturi)    
    E greu (Luni, 24 decembrie 2012, 5:20)

    KostasP [utilizator]

    Stiti cum ati facut voi votind usl ca sa aratati ca sinteti anti basescu? E ca si cum ti-ai taia piciorul drept ca sa-l inveti minte pe cel sting. Mare e gradina ta...