Ion Stan a demisionat din PSD, dar nu si din Parlament

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2012, 14:22 Actualitate | Politic


Deputatul Ion Stan a demisionat vineri din PSD, la scurt timp dupa ce premierul Victor Ponta i-a solicitat public sa paraseasca partidul, informeaza Mediafax. Stan si-a inaintat demisia la Organizatia PSD Dambovita, al carui membru era. Ion Stan isi pastreaza insa mandatul de deputat obtinut in alegerile din 9 decembrie.

"Domnule presedinte, subsemnatul Stan Ion membru al PSD din anul 1995 va rog sa luati nota de demisia mea definitiva, irevocabila si neconditionata din Partidul Social Democrat pe care l-am slujit cu abnegatie si devotament timp de 17 ani obtinand de 4 ori mandat de parlamentar cu o larga majoritate", scrie Ion Stan in demisia inaintata Organizatiei PSD Dambovita.

Camera Deputatilor a respins vineri cererea procurorilor privind incuviintarea arestarii preventive a deputatului social-democrat Ion Stan. Deputatii au respins ridicarea imunitatii cu 226 voturi "impotriva" si 145 voturi "pentru".

Premierul Victor Ponta a cerut vineri demisia lui Ion Stan din Parlament si din PSD, precizand ca in cazul in care acesta nu pleaca din propria vointa va fi exclus din partid. Seful Executivului a precizat ca a votat pentru ridicarea imunitatii lui Ion Stan si ca, in contextul in care Camera deputatilor a respins incuviintarea arestarii preventive, singurul lucru pe care il poate face este sa il excluda din grupul parlamentar PSD si din partid.

Ponta a mai precizat ca rezultatul votului de vineri din camera este "un rezultat rau" pentru obiectivele Romaniei legate de Mecanismul de Cooperare si Verificare si de intrarea in Spatiul Schengen.

















3717 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Ramane parlamentar ? Ramane... (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:30)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Felicitari alegatorilor care voteaza ca orbii...!
    • +10 (10 voturi)    
      Ca si motanul felix (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:05)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      o sa mai stea o vreme parlamentar, pe urma cand aproape se finalizeaza dosarul si urmeaza sentinta o sa demisioneze.... si dosarul o sa o ia de la capat, in instantele civile...
      Si pana atunci ori se prescrie fapta ori vin din nou alegeri parlamentare.... si o luam de la capat.
      Bre, daca ati furat destul de mult o sa va permiteti sa platiti avocati care sa va scape. Ca pe 10 oua si 2 gaini nu va apara nimeni, deci luati vo' 7 ani pentru furt calificat.
      • +8 (8 voturi)    
        normal..... (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:15)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        ...ca va uza de toate smecheriile posibile pentru a scapa de lege, caci de aceea s-a zbatut sa ramana in acest sistem politic pervers iar sistemul nu s-a dezmintit si i-a luat apararea.
        Oricum, meritam toate relele care sunt si care vor veni caci doar niste idioti ii pot realege pe hoti sa le pazeasca portofelele, desi stiau ca acestia ii mai furase si inainte.
      • +7 (7 voturi)    
        Radem, glumim... (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:22)

        alt_om [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        DAR CAND IESIM IN STRADA ?!?

        Sau noi iesim in strada doar cand mai vine un guvern si ne mai taie din pomeni?
    • +4 (4 voturi)    
      politica pentru prosti (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:52)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Miscare strategica.
      Demisia din partid ca sa poata Ponta sa se spele pe maini dar ramane in Parlament si partidul il apara de justitie. Pentru ca in fapt el e tot al lor.
      Si anticipiez si alte actiuni similare, Parlamentul decide una si Ponta vine si se plange la TV ca e gresit ca s-a votat asa. Desi un simplu ordin de la partid si toata lumea ar vota asa cum li se cere.
      Intr-adevar, politica pentru prostii.
  • +17 (17 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:31)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Individul asta taman ce e intrat in partid, fiind candidat din partea PSD. Toata lumea stia de faptul ca Stan este cercetat penal si cu toate asta a fost inclus in listele pt parlament. Ce face acum Ponta este praf in ochi, si-a platit datoria fata de Stan incluzandu-l in noul parlament si poate sa spuna si ca "fac tot ce pot in ce priveste coruptia". Un mincinos duplicitar cum rar am vazut.
    • +8 (12 voturi)    
      Este si Ponta roman! (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:42)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Eu personal cred ca noi romanii suntem mai duplicitari decat ne place sa credem.
      Ex:
      - ne dam credinciosi dar injuram la fiecare colt de strada
      - ne credem cinstiti dar ne furam intre noi mai mult decat altii
      - dorim sa scapam de coruptie dar ne ajutam rudele, nasii, etc...chiar daca prin asta dezavantam pe alti necunoscuti (dar romani si ei!).
      - declaram ca nu ne plac politicienii corupti dar am votat cu ei
      - dorim dreptate dar ii injuram pe cei care chiar incearca sa realizeze ceva in domeniul acesta (DNA, ANI)
      - etc, etc...

      De la Ponta ce sa cerem?
      ROMAN SI EL!
      • +1 (3 voturi)    
        Ai nevoie de tarie de caracter (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:53)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        pentru a nu fi duplicitar, adica sa respecti si tu ce pretinzi de la ceilalti.

        Cand tu nu respecti nicio regula care te dezavantajeaza, pentru a nu fi duplicitar, incurajeaza-i si pe ceilalti sa faca la fel.
  • +8 (8 voturi)    
    Singurul lucru ... (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:42)

    Liolikk1 [anonim]

    pe care il poate face este sa il excluda din grupul parlamentar PSD si din partid.
    ----------------------------------------
    Mai ai o optiune, Dottore - sa-i pui pioneze pe fotoliul de deputat.
    • +4 (4 voturi)    
      ...mai exista o alternativa.. (Vineri, 21 decembrie 2012, 16:37)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui Liolikk1

      la care Tonta e antrenat.... sa dea o ordonanta de urgenta prin care, orice parlamentar exclus din partid sau care si-a parasit partidul, sa-i fie retras automat si mandatul de parlamentar. in felul asta ar rezolva si problema traseismului.
      sa nu-si inchipuie Tonta,ca daca USL sau PSD va ajunge la un moment dat sa fie in buda, traseistii nu vor schimba taberele, descoperind subit ca partidul caruia ii apartin are vederi politice total diferite de cele proprii....
  • +11 (11 voturi)    
    Bravo, Dambovita ! (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:45)

    alt_om [utilizator]

    Felicitari cetatenilor din Dambovita, care cu mana lor au pus stampila la vot PE ACEST INDIVID !
    Felicitari pentru inteligenta, discernamant si dorinta de schimbare in mai bine.
    Felicitari si PSD-ului ca a pus pe liste astfel de oameni cinstiti si capabili !
    Hai Romania!
  • +5 (5 voturi)    
    când a demisionat?! (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:55)

    corvus coraX [utilizator]

    înainte de vot sau după?
  • +1 (9 voturi)    
    masura (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:55)

    torna_fratre [utilizator]

    As propune ca toti cei care intra din zona Munteniei in Transilvania sa plateasca o taxa de "rusine" prin care banii platiti de ardeleni pentru costul cu deputatia lui Stan sa se intoarca inapoi de la cei care l-au votat.
    Poate pe viitor vor vota cu capul nu cu dosul.
  • +6 (6 voturi)    
    SE VREA UN PARLAMENT (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:06)

    nick24 [utilizator]

    cinstit?
    nu !
    Cel mai simplu posibil:
    orice parlamentar dovedit corupt pierde toate drepturile, inclusiv pensia speciala si va restitui toate diurnele incasate.
  • +7 (7 voturi)    
    Acum, ia spuneti-mi de ce nu ma mira acest lucru ? (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:07)

    I_made_a_bubu [utilizator]

    Va rog sa imi spuneti de ce nu ne mai mira nimic din ceea ce se intampla in parlament/guvern... samd.
  • +6 (6 voturi)    
    balcanisme (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:09)

    razek [utilizator]

    acu sa-l ia Pivniciera pe asta la intrebari, ma tem insa ca Po(a)nta nu vrea si din asta i se va trage usl-asilor destramarea; vai de tara asta
  • +2 (4 voturi)    
    Toti puscariasii (Vineri, 21 decembrie 2012, 15:38)

    ploiesteanu [utilizator]

    in parlamentul Romaniei. Omul nu stie pe cine alege, el pune stampila pe sigla partidului. Ar trebui sa fie dati afara din partid si cei care l-au asezat pe lista partidului, si impreuna cu parlamentarul corupt sa poposeasca toti acolo unde le este locul de fapt, in puscarie !
    • +2 (4 voturi)    
      Gresesti ! (Vineri, 21 decembrie 2012, 16:31)

      alt_om [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Daca era doar sigla partidului poate mai intelegeam, dar, prietene, oamenii astia au pus stampila la vot PE NUMELE individului !
      Cand ai atatea surse de informatie, nu exista nici o scuza ca nu ai avut bunul simt sa te interesezi cine e ala pe care il votezi.
      • +2 (2 voturi)    
        NU asa se rezolva (Vineri, 21 decembrie 2012, 17:51)

        Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui alt_om

        Si ce te faci daca pe lista ai avut de ales dintre 3 "bucati", fieccare fiind corupt. Spre exemplu. Eu nu sunt de acord cu nici unul dintre cei 3 de pe lista? Ce fac? Anulez votul? Ce rezolv. Chiar daca 60% din voturile exprimate vor fi anulate, tot se vor alege din voturile valide. Deci ce rezolv.

        Rezolvarea e simpla. Nu trebuie sa existe pe liste persoane suspecte de mita, etc. Nu dovedite. Ca dovedite, trece si mandatul de parlamentar si nu mai reusesc sa dovedeasca.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu NUMAI asa se rezolva (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:06)

          alt_om [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

          Daca nea Stan asta a fost cel mai putin corupt dintre toti candidatii din colegiul ala din Dambovita, atunci situatia e nashpa rau...