VIDEO Ponta cere demisia lui Stan din Parlament si din PSD: Daca nu isi da demisia, va fi exclus din partid/ Respingerea ridicarii imunitatii, un rezultat rau pentru obiectivele Romaniei legate de MCV si de intrarea in Schengen

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2012, 12:45 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a cerut vineri demisia lui Ion Stan din Parlament si din PSD, precizand ca in cazul in care acesta nu pleaca din propria vointa va fi exclus din partid. Seful Executivului a precizat ca a votat pentru ridicarea imunitatii lui Ion Stan si ca, in contextul in care Camera deputatilor a respins incuviintarea arestarii preventive, singurul lucru pe care il poate face este sa il excluda din grupul parlamentar PSD si din partid. Ponta a mai precizat ca rezultatul votului de vineri din camera este "un rezultat rau" pentru obiectivele Romaniei legate de Mecanismul de Cooperare si Verificare si de intrarea in Spatiul Schengen.

"Pentru obiectivele noastre legate de Mecanismul de Cooperare si Verificare si intrarea in Spatiul Schengen e un rezultat rau, eu am votat in aceasta ideea pentru ridicarea imunitatii insa decizia plenului este foarte clara. Dl Stan va fi cercetat in continuare in stare de libertate, trimis in judecata si instanta se va pronunta. Eu pot sa fac un singur lucru ca sa nu mai poate face parte nici din grupul PSD, nici din PSD. Solutia ar fi ca domnia sa sa isi dea demisia din Parlament cum si-a dat-o si fostul deputat Trasculescu pentru a nu se considera ca se ascunde in spatele imunitatii parlamentare, inclusiv referitor la cererea de retinere si arestare", a declarat Victor Ponta dupa votul din plenul Camerei Deputatilor.

Ponta a preciazat ca "i-am transmis ca ii vor cere acest lucru si public si evident pe cale politica" precizand ca, "daca domnia sa nu pleaca din PSD, Organizatia Dambovita va face acest lucru (il va exclude - n. red)".



Premierul a explicat ca nici el si nici majoritatea deputatilor nu am avut acces la dosar adaugand ca probele au fost insa analizate de deputatii din comisia juridica. "Eu i-am intrebat pe cei din comisia juridica atunci cand au facut raportul de aprobare a ridicarii imunitatii si mi-au spus 'da, sunt probe clare de comitere a acelor fapte'. Din acest motiv am votat pentru votarea imunitatii si am transmis acest mesaj, insa pana la urma votul a fost secret si fiecare a votat cum a crezut ca e mai bine", a declarat Ponta.

"Sper ca domnia sa sa isi dea demisia din functia de deputat pentru a nu mai exista imunitatea", a declarat Ponta precizand ca "lucrul asta ne va afecta in mod clar rapoarte internationale insa vreau sa precizez pentru publicul din Romania ca dl Stan este in continuare cercetat".

Camera Deputatilor a respins vineri cererea procurorilor privind incuviintarea arestarii preventive a deputatului social-democrat Ion Stan. Deputatii au respins ridicarea imunitatii cu 226 voturi "impotriva" si 145 voturi "pentru".

















3936 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    ?!? (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:48)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Sigur Victor Ponta a declarat asta? Chiar ca vine sfarsitul lumii, maica... :)
    • +3 (5 voturi)    
      ba da maica, chiar plagiatorul sef... (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:07)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      doar a semnat un protocol de imblanzire si dresura a carlanilor mai naravasi...si o sa vezi mai tarziu cum cere chiar el descoperirea si pedepsirea tuturor plagiatorilor. E doar branza buna in burduf de Iliescu-Nastase-Voiculescu, dar se va da pe brazda, nu mai are alta sansa. Hai Victoras, uite ca merge!
    • +2 (2 voturi)    
      pai nu-l durea gura. (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:38)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Are pe cine sa dea vina, pe parlament.
  • +8 (12 voturi)    
    Respect sau nu? (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:53)

    alin gr [utilizator]

    Daca face acest lucru Victor Ponta merita pentru prima data respectul meu.
    • -1 (1 vot)    
      bine! (Vineri, 21 decembrie 2012, 17:23)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui alin gr

      poţi să treci la usl!
      • +1 (1 vot)    
        nu trec (Sâmbătă, 22 decembrie 2012, 9:16)

        alin gr [utilizator] i-a raspuns lui asspeeda

        Nu trec in nici un partid pentru ca nu sunt in nici un partid,nici nu am fost dar cred ca un gest corect politic trebuie apreciat oricine il face
    • +1 (1 vot)    
      Ar trebui sa vedem si binele (Vineri, 21 decembrie 2012, 17:33)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui alin gr

      ca rau avem de ajuns.
      Declaratia este de bun simt. Asteptam faptele.
  • +9 (9 voturi)    
    MCV (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:53)

    MutulMutul [utilizator]

    Ia te uita! Domnul Ponta este interesat de MCV!
    Domnia sa chiar crede ca poate sa dea afara din PSD pe cineva atat de important ca Ion Stan fara acordul baronilor?
  • +5 (9 voturi)    
    Bravo Ponta! (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:55)

    Rasmus [utilizator]

    o spun cu strangere de inima...
  • +11 (11 voturi)    
    consecventa (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:59)

    VirgilGeorgescu [anonim]

    Va fi la fel de hotarat si in cazul lui Dragnea? Sau Stan e doar un sacrificat?
  • +9 (9 voturi)    
    Independent (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:59)

    ursucu [utilizator]

    Ponta de ce ai permis candidatura pe listele PSD daca avea probleme?
    Ion Stan va deveni independent
    • -1 (1 vot)    
      asta este (Vineri, 21 decembrie 2012, 17:28)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui ursucu

      problema! găinarul ponta crede că s-a spălat pe conştiinţă! nema,e la fel de vinovat!de ce a fost acceptat candidat pe listele usl? eu nu cred,eu sunt sigur că ponta e un nenorocit parvenit şi fără conştiinţă şi bun simţ!
    • +1 (1 vot)    
      esti sarcastic? (Vineri, 21 decembrie 2012, 17:34)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui ursucu

      sunt O GROAZA care au probleme. In toate partidele, cu accentul cel mai puternic in partidul parnaiasilor: PPDD
  • +7 (7 voturi)    
    Il doare pe Stan in Schengen de MCV-ul tau ! (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:05)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si pe majoritatea parlamentarilor, la fel...

    La cati "patati" sunt prin Parlament, ma si miram sa-l lase din brate pe unul de-al lor...
  • +9 (9 voturi)    
    La misto (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:07)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Ponta iar ne ia de prosti, este sef in USL si nu poate impune ca parlamentarii usl sa voteze asa cum trebuie? Asta cu vaaai ce rau s -a votat mergea in opozitie, acu nu mai merge. Esti direct raspunzator pt votul parlamentarilot
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta vorbeste ca Boc. Hahaha (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:08)

    Adi_rus [utilizator]

    Si uite cum Ponta a ajuns sa vorbeasca fix ca Boc. Hahaha. Ce ma distrez. Mereu l-am banuit pe Ponta ca ii pasa prea putin de Voiculescu, Antonescu si PNL. El vrea un singur lucru - sa fie prim ministru ca sa poata sta in poze la Bruxelles cu toti liderii europeni. Ca sa-si conserver pozitia asta a acceptat la cerinta europenilor si americanilor sa nu se atinga de justitie asa cum i-a propus Basescu in acordul de coabitare. Ce bine si-a jucat Basescu cartea.
    Ei acum ramane sa vedem cat va rezista Victor Ponta. Pt ca la un moment dat toti penalii in frunte cu Voiculescu, Dragnea, Fenechiu si ceilalti il vor ameninta ca il rastoarna daca nu ii scapa de procurorii care le vin pe urme. Atunci va putea Ponta sa dovedeasca daca este un om politic de calibrul lui Basescu sau nu.
    Incep de fapt sa banuiesc ca el e mai degraba un aliat si nu un dusman a lui Basescu. Tot circul dintre ei e de fatada si doar ca sa-i faca pe Voiculescu, Antonescu si ceilalti penali sa creada in el. Si ca sa continuam teoria conspiratie cel mai probabil si Basescu si Ponta sunt ofiteri acoperiti si fac jocul pe care trebuie sa-l faca pentru ca aceasta tara sa mearga totusi pe un drum european si occidental. Cum se va sfarsi aceasta batalie ramane de vazut. Sa rupa oare Ponta PSD-ul si impreuna cu UDMR, o parte din PPDD si o parte din PDL sa continue sa ramana la guvernare? Posibil! Oricum i-ar ajuta mult DNA-ul daca ar incepe sa bage la zdup figuri precum Voiculescu si Dragnea care pot oricand sa-l rastoarne pe Ponta.
  • +4 (6 voturi)    
    Hooopaa, si-o fi schimbat lupul naravul !!! (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:10)

    mnicku [utilizator]

    sau musiu Stan n-a contribuit corespunzator .
  • +9 (9 voturi)    
    Circ ieftin! (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:18)

    ecolocart [utilizator]

    Domnul Ponta nu cumva este presedinte PSD? Chiar nu-l asculta nimeni in partid pe marele presedinte Ponta? Daca dorea sa se voteze pentru ridicarea imunitatii parlamentare a dlui Stan, masina de vot PSD ar fi votat ca atare. Toata indignarea dlui Ponta este un circ ieftin pentru fraierii care mai cred in bunele sale intentii.
  • +6 (6 voturi)    
    tare prosti (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:26)

    dorul [utilizator]

    tare prosti ne crezi, ponta
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo Victor Ponta (macar pt gestul public)! (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:27)

    Speeder [utilizator]

    Cei care au avizat negativ...o turma de prosti iresponsabili. Fac front comun cu penalii. Sa va fie rusine, pt ca voi puneti eticheta proasta tarii, iar restul lumii sufera din cauza voastra, oameni fara caracter ce sunteti!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Hihihi (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:30)

    aiureantramvai [utilizator]

    Si voi il credeti pe cuvant? Nu cumva ii batea pleoapa stanga in timp ce debita furtunos despre coruptul ala? Sau tinea degetele incrucisate la spate?
  • +6 (6 voturi)    
    Inseamna ca a venit sfarsitul lumii (a celei USL) (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:36)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Daca nu mai exista disciplina de vot. Haosul in Parlament va fi deplin daca nici PSD nu isi controleaza alesii. Sau, mai curand, e vorba de o traditionala minciuna tip Ponta.
  • +1 (1 vot)    
    disciplina (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:53)

    cotora [utilizator]

    ponta nu mai este disciplina de partid ?, nu mai esti sef la psd ?, nu mai esti copresedinte usl ?, pe noi romanii ne tii de prosti, dar pe UE, nu, adio MCV !,adio SCHENGEN !