Programul de guvernare al USL: Ritm mediu de crestere economica de 3% in 2013 - 2016, deficit bugetar sub 3%

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 decembrie 2012, 14:27 Actualitate | Politic


 documente
(20 Dec 2012) PDF, 522KB
Guvernul isi propune un ritm mediu anual de crestere economica de 3% in perioada 2013-2016 si mentinerea deficitului bugetar pe sistem ESA sub 3% din PIB pana in 2016, potrivit programului de guvernare al USL, publicat joi de guvern.

In acest program , se prevede atingerea unui deficit bugetar structural de 0,7% din PIB in 2014 si mentinerea la acest nivel in 2015 si 2016 dar si stabilirea, pe termen mediu, a unei "cote reduse de TVA la produse agroalimentare de baza, cu conditia asigurarii spatiului fiscal necesar".

In ceea ce priveste cercetarea, guvernul isi propune "gruparea tuturor institutiilor de cercetare din subordinea ministerelor si agentiilor guvernamentale in subordinea ministerului educatiei cercetarii si inovarii pentru coordonarea intregii activitati de cercetare din Romania".

In ceea ce priveste fondurile europene, Guvernul isi propune sa ajunga, pana la finele lui 2015, la o rata de absorbtie a fondurilor structurale si de coeziune nerambursabile de 50%-80% bani europeni utilizati si returnati de Comisia Europeana.

Pana in 2016, guvernul vrea sa construiasca 50.000 de noi locuri in gradinite si crese.


In acest program de guvernare sunt definite principiile pe care USL isi va construi guvernarea, potrivit sursei citate:
  • Respectam regulile statului de drept si drepturile individuale, asa cum sunt ele prevazute in Constitutie. Guvernarea este promotorul legalitatii.
  • Respectam angajamentele asumate cu partenerii externi ai Romaniei ￯ Comisia Europeana, Fondul Monetar International si Banca Mondiala ￯ urmarind obtinerea unei cresteri economice inclusive, distribuite echilibrat in randul populatiei, prin implementarea reformelor structurale care sa permita cresterea competitivitatii economiei romanesti.
  • Aplicam o noua viziune pentru Romania: dezvoltare economica si coeziune sociala. Relansarea ia locul stagnarii, fara a neglija continuarea procesului de consolidare fiscala.
  • Consideram ca imbunatatirea semnificativa si imediata a gradului de absorbtie a fondurilor structurale reprezinta o conditie esentiala pentru asigurarea cresterii economice sustenabile si limitarea datoriei externe.
  • Sprijinim libertatea econimica, initiativa privata si competitia corecta, cai eficiente de combatere a saraciei.
  • Garantam proprietatea si sprijinim acumularea corecta de capital.
  • Banii publici trebuie folositi eficient, avutia nationala trebuie protejata, si declaram razboi evaziunii fiscale.
  • Accelerarea reformelor structurale si mobilizarea rezervelor interne mari de eficienta vor ajuta economia romaneasca sa-si fructifice potentialul de crestere economica.
  • Sustinem dezvoltarea unei economii competitive, a industriei romanesti si a unei agriculturi moderne, care sa ofere romanilor locuri de munca stabile si bine platite.
  • Promovam politici sociale sustenabile care sa ofere accesul liber si egal la educatie si la sanatate si care sa asigure cetatenilor romani o viata demna.
  • Spunem oamenilor adevarul si lucram impreuna.
  • Nu promitem mai mult decat putem face. Vrem sa redam romanilor speranta si increderea.
  • Construim o guvernare axata pe transparenta, competenta si cinste; cu alt model de guvernare, cu alte standarde; cu profesionisti si competenta.
  • Nu vom putea continua fara o reformare politica. Aceasta inseamna o Constitutie imbunatatita, un Parlament legitim si credibil.
  • ￯    Romania trebuie sa-si recapete locul demn pe care il merita printre statele lumii, ca partener respectat in Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2615 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Vise frumoase... (Joi, 20 decembrie 2012, 14:53)

    Buonarroti [utilizator]

    Si guvernul Ponta 1 tot cu cuvinte mari a inceput. Guvernul Ponta 2 o sa fie cel mai corupt Guvern din toate timpurile. USL-istii au investit masiv in campanie, au avut o perioada lunga de opozitie si acum au conturile goale. O sa fie macel!
  • +2 (12 voturi)    
    Bla, bla, bla (Joi, 20 decembrie 2012, 14:57)

    evoque [utilizator]

    dupa cum arata ministrii cu siguranta o sa vedem cum zboara porcu' ca pisicu' la inghitit base'.
    • +1 (1 vot)    
      3%? 1,8%? 4%? (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:04)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Viziunile USL din 2011 (cu care sa darame regimul Basescu): 4% crestere economica. [urale prelungite! sala se ridica in picoare! Congresul aclama : "USL! USL") Programul de guvernare (text cu rare cifre si termene): 3% crestere. [strigate de entuziasm, postari nenumarate de sustinere, valuri de optimisim pe sticla, indemnuri de incurajare in comisiile parlamentare] Buget 2013 (schita): crestere de 1,8% (lumea tace, asteapta FMI, instructorii de partid pregatesc notite pt. diferitele alternative). Realizari la 8 luni? MINUS la crestere economica. NB. nu stiu cine ce a inghitit dar se pare ca ceva r....t vor inghiti mai ales cei din privat.
  • +12 (14 voturi)    
    crestere economica de 3% in 2013 - 2016 (Joi, 20 decembrie 2012, 15:01)

    Andy500 [utilizator]

    Aici are dreptate: in 3 ani cate 1% pare plauzibil. :)
  • +12 (16 voturi)    
    inca ceva (Joi, 20 decembrie 2012, 15:01)

    catelu [utilizator]

    Ar mai putea adăuga dl. Căcărău in programul de guvernare și o prevedere conform căreia mașinile să meargă cu apă de la robinet? Vă rog, dacă se poate.

    Promit să-l votez și data viitoare!
    • 0 (0 voturi)    
      folclor! (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:05)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      foaie verde de dudau
      sa-l votam pe Cacarau
      ca sa fie si mai .... bine!
  • +13 (17 voturi)    
    3% crestere! (Joi, 20 decembrie 2012, 15:05)

    Rasmus [utilizator]

    cand lumea financiara vorbeste de ceva modest, gen 0.5-1% Ponta vorbeste de cresteri demne de cincinalele ceausiste.
    Din ce sa cresti coane cand tocmai ati anuntat ca ati taiat 1.2 miliarde RON de la investitii pentru cresteri salariale si pensii.

    sictir bre, mincinosilor!
  • +8 (10 voturi)    
    economia (Joi, 20 decembrie 2012, 15:16)

    cotora [utilizator]

    ceea a spus usl din punct de vedere economic, cu cresterea economica, deficit bugetar, tva, numai daca taie din pomenile sociale, le va putea realiza
  • +4 (4 voturi)    
    Bre, n-ati inteles nimic! (Joi, 20 decembrie 2012, 15:30)

    Andor74 [utilizator]

    e "Copy - Paste" din programul de guvernare al lui Nastatse. Ca in timp asa scurt n-au avut timp sa se uite ca lumea ce scrie in el si-l prezinta (in buna traditie USL) ca program nou-nout.
    Si guvernul trebuie pus cat mai repede ca mai sunt fondurile pe anul asta care trebuie papate repede ca-n 15 IAN se incheie anul fiscal si raman fondurile nefolosite!
  • +4 (4 voturi)    
    adica (Joi, 20 decembrie 2012, 15:43)

    ampersand [utilizator]

    Ritmul de curgerea a laptelui si mierii uslamiste :D
  • +4 (4 voturi)    
    Amintirile ne contrazice (Joi, 20 decembrie 2012, 15:51)

    geodor [utilizator]

    Shi pe vremea lui Ceashca avea crestere economica si o duceam mult mai bine decat tarile capitaliste, aveam ce manca iar cainii umblau cu covrigi in coada. Si nici nu trebuia sa ma scol la 3 dimineata sa prind 1 litru de lapte! Eheee....
    Sau mai pe scurt: Zboara si crocodilii, da' mai pe jos, asa....
  • +4 (4 voturi)    
    Coruptia? (Joi, 20 decembrie 2012, 16:10)

    k177de1268729160617 [utilizator]

    Nicio vorba despre Justitie! Ca tocmai aparu in paralel si raportul ANI despre primarul Vanghelie, nevorbind de justitiabilii din guvernare, care - bine mersi - si-au asigurat un loc linistit in parlament.
  • +4 (4 voturi)    
    Rad cu hohote ! (Joi, 20 decembrie 2012, 17:02)

    banateanul. [utilizator]

    Si nu ma pot oprii !Ultimul paragraf, spune.......Romania trebuie sa-si recapete locul DEMN
    pe care il merita printre Statele lumii , ca partener respectat in Uniunea Europeana !
    Va intreb ; nu va crapat obrazul cand ati scris acele randuri ? Cine a degradat sau mai bine zis a improscat cu noroi imaginea Tarii,nu voi ? As vrea sa stiu cine a fost acel magar care a scris randurile respective !
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 21 decembrie 2012, 9:41)

    serbancc [utilizator]

    "Garantam proprietatea si sprijinim acumularea corecta de capital" probabil asta inseamna ca se renunta la ideea confiscari i veniturilor ilicite . nastase , voiculescu si ceilalti hoti pot sa stea linistiti ...