Crin Antonescu a fost ales presedinte al Senatului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 decembrie 2012, 19:51 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, senatorul Crin Antonescu, a fost ales, miercuri, de plenul Senatului in functia de presedinte al Camerei superioare a Parlamentului, scrie Agerpres.

In favoarea acestuia s-au exprimat 136 de senatori, in timp ce impotriva au votat 29, intrunindu-se astfel votul majoritatii, asa cum prevede Regulamentul Senatului.

Votul a fost secret pe buletine de vot.

Crin Antonescu a fost singura propunere de candidat avansata de liderii grupurilor parlamentare pentru functia de presedinte al Senatului. Candidatura acestuia a fost sustinuta de toate partidele care formeaza Uniunea Social Liberala (USL).

Liderii grupurilor parlamentare ale PDL, PP-DD si UDMR din Senat au anuntat ca nu au nicio propunere de candidat pentru functia de presedinte al Senatului.

Presedintele Senatului, care este si membru al Biroului Permanent, este ales, prin vot secret pe buletine de vot, pe durata intregii legislaturi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2489 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    O singura solutie propusa (Miercuri, 19 decembrie 2012, 19:56)

    Con_stan_tin [utilizator]

    este specifica dictaturii, democratia inseamna a alege din cel putin trei propuneri de solutii pentru rezolvarea fiecarei probleme. Dureaza mai mult dar problema se rezolva mai bine.
    • +2 (8 voturi)    
      Si cine trebuia sa furnizeze "alternative" (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:37)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      ...la propunerea unica de care vorbesti? cumva...
      "Liderii grupurilor parlamentare ale PDL, PP-DD si UDMR din Senat au anuntat ca nu au nicio propunere de candidat pentru functia de presedinte al Senatului."


      ????
    • +3 (5 voturi)    
      asa parlament, asa sef (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:18)

      Marius CosminPop [anonim] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Un parlament cu o multime de membrii cercetati penal si o alta multime de personaje interesante nu poate fi condus decat de ..parlamentarul chiulangiu sef. Evident, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Mai penal ca presedintele tarii nimeni nu e (Joi, 20 decembrie 2012, 12:07)

        h.bogdan [utilizator] i-a raspuns lui Marius CosminPop

        Bun rau asta e
  • +24 (26 voturi)    
    Cu sprijinul (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:11)

    KostasP [utilizator]

    tovarasilor, lingailor, prostilor si al coruptilor, tovarasii crin si ponta au fost re-alesi de data aceasta insa pe 4 ani.
  • +11 (13 voturi)    
    nasol (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:17)

    IoanaDC [utilizator]

    Asta e cea mai mare nenorocire ce i se putea intampla lui Crin Antonescu! Presedinte al Senatului, fara o suspendare iminenta a lui Basescu care sa-l propulseze rapid in fotoliul de presedinte? Obligat sa vina la servici in fiecare saptamana (Doamne fereste, chiar zi)?

    Din punct de vedere al tarii, se putea si mai rau, putea fi ales din nou Dan Voiculescu.

    Asadar, sa bem si sa ne bucuram!
  • +7 (11 voturi)    
    zZZz (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:27)

    mircearh [utilizator]

    Somn usor
    • +4 (8 voturi)    
      se pregateste SUSPENDAREA? (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:28)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      faptul ca Antonescu renunta la somnul de dimineata pt cele cateva zile in care trebuie sa mearga la serviciu e ciudat.

      Ponta repeta de vreo 2 zile ca in acordul semnat cu Basescu nu e vreo promisiune ca nu-l vor suspenda pe Basescu iar Antonescu decide ca vrea sa ramana presedinte la senat deci posibil presedinte interimar.

      Voiculescu sigur nu se lasa batut si va pune presiune pe Ponta pt o noua suspendare. Cred ca Felix si Crin Antonescu pun la cale un plan nou pt un puci in 2013.
  • +7 (11 voturi)    
    O Singura camera!!! (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:43)

    nick24 [utilizator]

    prin aceasta alegere s-a trecut la monocameral - daca va avea aceeasi prezenta ca in anii trecuti
  • +9 (11 voturi)    
    consecinta: (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:53)

    ovp [utilizator]

    de azi inainte, timp de 4 ani, nicio sedinta a senatului nu va incepe inainte de orele 14.00.
  • +10 (12 voturi)    
    Mos Craciun exista (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Avem si dovada: a adus poporului (4mil. din 18) ceea ce si-a dorit. Celelalte 12 mil. vor privi cu speranta la Iepurasul de Paste.
    • 0 (0 voturi)    
      ROMANIA ESTE... (Joi, 20 decembrie 2012, 16:03)

      Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ...O DEMOCRATIE REPREZENTATIVA SI PARTICIPATIVA! Cetatenii cu drept de vot, care din varii motive refuza sa participe la procesul electoral democratic nu pot pretinde vreun drept aparte! Chiar daca sunt majoritari din punct de vedere numeric, refuzul lor de a participa si implica in rezolvarea problemelor cetatii, nu le da dreptul sa participe la procesul decizional! Asta se stie si se face de vreo 2.500 de ani, de la Atena lui Pericle si pana la America lui Obama! DEMOCRATIA nu este un sistem politic perfect, dar spre deosebire de celelalte sisteme politice are o calitate: este perfectibila! CONCLUZIE: daca nu participi si nu te implici in viata si treburile cetatii, nu poti pretinde sa fi tratat ca un cetatean cu drepturi egale cu ale celorlalti! DIXIT!
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 decembrie 2012, 20:54)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      clipul noapte in madagascar (Miercuri, 19 decembrie 2012, 22:14)

      cybergeist [utilizator] i-a raspuns lui

      http://www.youtube.com/watch?v=8a4DKjRwdTs
  • +6 (6 voturi)    
    "pe durata intregii legislaturi"? (Miercuri, 19 decembrie 2012, 21:10)

    ty [utilizator]

    In Senatul precedent au fost 3 presedinti: Geoana, Blaga, Antonescu. Cum interesele politicienilor nostrii sunt multiple chestia cu "pe durata intregii legislaturi" nu prea tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Opozitia? (Miercuri, 19 decembrie 2012, 23:05)

    XeniaRo [utilizator]

    Atat de mare este opozitia in senat? 29 de senatori contra a 107? Sau si unii de la PDL/UDMR/PP-DD au votat cu aceasta idee mareata si acest personaj majestuos pentru pres. al senatului?

    Trist.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine se trezeste tarziu... (Joi, 20 decembrie 2012, 0:17)

    me_mihai [utilizator]

    Ajunge Presedintele Senatului.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai, hai (Joi, 20 decembrie 2012, 10:18)

    aiureantramvai [utilizator]

    Lasati gargara, pana acuma crizescu are prezenta 100% la senat!