Cristian Preda: I-am propus lui Blaga sa candidez, alaturi de Macovei si Stolojan, impotriva lui Voiculescu, Antonescu si Tariceanu, raspunsul a fost "sa vedem, sa analizam"

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2012, 12:51 Actualitate | Politic


Eurodeputatul PDL Cristian Preda precizeaza, pe blogul lui, ca i-a propus lui Vasile Blaga candidatura in Bucuresti a trei deputati europeni (el, Monica Macovei si Theodor Stolojan) pentru alegerile parlamentare, miza fiind refacerea scorului PDL in capitala, dar raspunsul primit a fost de tipul "sa vedem, sa analizam".

Postarea pe blog vine dupa ce Vasile Blaga afirmase, luni seara, la Digi24, ca este dezamagit de demisia lui Cristian Preda din pozitia de prim-vicepresedinte si ca ii propusese acestuia sa candideze "la locale" ("se gandea probabil la parlamentare, dar nu a gasit cuvantul potrivit", noteaza Preda).

"Ma simt obligat sa reactionez, fiindca e vorba despre o denaturare a realitatii. E ca intr-un banc de la Radio Erevan: nu el mi-a cerut si eu am zis 'nu', ci eu am propus si PDL n-a acceptat", scrie europarlamentarul PDL.

"Mai precis, lucrurile au stat asa: la mijlocul lui septembrie, le-am prezentat domnilor V.Blaga si A.Videanu (responsabil pentru filiala din Bucuresti) un plan care prevedea ca trei deputati europeni sa candideze la alegerile pentru Parlamentul Romaniei, si anume Monica Macovei - impotriva lui Dan Voiculescu, eu - impotriva lui Crin Antonescu si fostul premier Stolojan - impotriva fostului premier Tariceanu", explica acesta.

Preda precizeaza ca acest plan "a fost discutat cu putine persoane", deoarece se dorea aparitia unor "candidaturi-surpriza" iar miza era "refacerea scorului PDL in Bucuresti, dupa experientele nefericite din trecutul recent, si anume esecurile lui V.Blaga si S.Prigoana de la primarie".

"Raspunsul a fost de tipul: sa vedem, sa analizam", in conditiile in care analiza lui Vasile Blaga arata ca "prejudiciul adus PDL de plecarea unor lideri din colegiile bucurestene va fi accentuat de niste candidaturi asumate de deputati europeni in capitala tarii".

Cristian Preda spune ca nu ar fi vorbit despre aceste "chestiuni interne, daca V. Blaga nu ar fi facut afirmatii inexacte" si face un apel la stoparea polemicilor din PDL.

"Cred ca in acest moment, opozitia fata de USL e mai importanta decat polemici cu miza strict personala. Asa ca, din punctul meu de vedere, ar trebui sa ne oprim aici", incheie acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2945 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:04)

    hot news [utilizator]

    in cazul in care ati fi facut asta, v-ati fi dat demisia din PE inainte de a candida in Romania?
    • +8 (10 voturi)    
      De ce si-ar fi dat demisia? (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:06)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Mi se pare fara sens. Ar fi fost un gest orgolios si prostesc...
      • -3 (3 voturi)    
        think again! (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:34)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        nu spun ca nu e posibil un blat Blaga- USL, dar gandest-te ca spre deosebire de europarlamentari, Blaga ar fi avut ceva de pierdut daca nu intra in Parlament.
        E destul de simplu sa vii si sa candidezi cand nu ai nimic de pierdut, vezi cazul Becali, care a intrat in Parlament, insa daca nu ar fi fost ales, nu era nicio problema, isi pastra locul in PE ...
  • +14 (14 voturi)    
    forza (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:05)

    vulpescu [utilizator]

    Tot necesara este si raminerea pe plan doi a acestor antichitati ale politicii romanesti - mie Blaga numai dreapta nu-mi inspira.
    Miscati-va mai repede ca poate da domnul si avem anticipate.
    • -1 (3 voturi)    
      Si ce ar rezolva anticipatele? (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:10)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui vulpescu

      Procentele tot pe acolo vor fi... ba chiar se poate mult mai rau :(.
      • 0 (0 voturi)    
        Vedem (Marţi, 18 decembrie 2012, 22:45)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Usl deja a aratat ca doar a promis, bani nu sunt, era usor sa critici de pe margine austeritatea.
    • +4 (4 voturi)    
      Nobletea obliga! (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:51)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui vulpescu

      La rezultatele obtinute de d-l blaga atat personal cat si cu pdl, in caltate de presedinte, demisia ar fi fost mai mult decat o mdatorie de onoare. Din pacate in pdl nu sunt in acest moment politicieni de anvergura, capabili sa scoata partidul din mocirla. Oricum, fraiele tb preluate cat mai repede de cineva cu rezultate electorale mai bune, capabil sa mobilizeze resursele - atatea cate mai sunt.
  • +4 (6 voturi)    
    Aceasta esta una din dovezile blatului (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:08)

    abisala [utilizator]

    de care era o gramada de lume convinsa... Nu pot sa-i blamez pe cei ce nu au votat deloc, constat numai cu amaraciune ca am luat-o pe o panta nefericita. Din pacate sacrificiile facute in anii trecuti, par a se duce pe apa sambatei...
  • -1 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 18 decembrie 2012, 13:16)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dle Preda, chiar nu ati inteles ca toti cei a caror nume si activitate sunt asociate intr-un fel sau altul cu Traian Basescu, pierdeau alegerile? Ca nu au intrat in Parlament decat cativa la redistribuire? Ca dna Macovei este mai urata de 90% dintre romani decat era Ana Pauker? Cel putin pana se compromit si uslisti (au si inceput, deja) nu aveti nici o sansa sa reveniti in prim planul politicii. Aroganta de a desconsidera pe cei care v-au platit si va platesc este cauza principala a esecului.