Vocea Rusiei: Traian Basescu mai are la dispozitie doar optiunile nucleare. Daca statutul de 'agent acoperit' al lui Victor Ponta ar fi 'confirmat' de unul dintre sefii serviciilor, USL va ajunge intr-o situatie destul de dificila

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2012, 13:30 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu nu mai are la dispozitie, in afara recunoasterii infrangerii de la alegerile legislative, decat "optiunile nucleare", una dintre ipotezele vehiculate "pe surse" fiind aceea ca seful statului sa incerce sa demonstreze ca Victor Ponta ar fi agent acoperit in cadrul unui serviciu secret, scrie Vocea Rusiei.

Rezultatele scrutinului de duminica arata o victorie foarte clara a USL, dar principala batalie politica inca nu s-a terminat. Traian Basescu trebuie sa decida daca va continua lupta sau se va resemna in fata votului popular si-l va nominaliza pe Victor Ponta pentru functia de premier.

"Ce ar mai putea sa faca Traian Basescu in conditiile unei victorii clare a USL? De fapt, in afara recunoasterii infrangerii, i-au ramas la dispozitie doar 'optiunile nucleare'. (...) Orice solutie viabila trebuie sa presupuna crearea unei situatii in care numirea lui Victor Ponta in functia de premier sa devina inacceptabila din punct de vedere legal si din perspectiva 'parteneriatelor strategice' pe care la are Romania", scrie autorul articolului "USL a castigat alegerile. Ce urmeaza", Valentin Mandrasescu.

Potrivit acestuia, "'pe surse' deja se vehiculeaza intens ipoteza conform careia Traian Basescu si-ar fi pregatit o 'solutie-bomba'": "Intr-un timp foarte scurt se va vedea daca presedintele va utiliza aceasta 'optiune nucleara'. Presedintele poate incerca sa demonstreze, cu documente mai mult sau mai putin credibile, faptul ca Victor Ponta ar fi un agent acoperit din cadrul unui serviciu secret, facandu-l astfel incompatibil cu functia de premier. In acest caz, Traian Basescu va avea si o scuza perfect plauzibila pentru neutilizarea acestei informatii in campania electorala: trebuia vazut daca USL il va nominaliza pe Victor Ponta pentru functia de premier".

Vocea Rusiei nu exclude "in totalitate" posibilitatea ca "o asemenea manevra sa fie sprijinita chiar de unul dintre sefii serviciilor secrete, mai ales in conditiile in care cel putin unul dintre liderii USL s-a remarcat ca un critic vehement al implicarii politice ale unor servicii secrete".

"Daca statutul de 'agent acoperit' al lui Victor Ponta va fi 'confirmat' de unul dintre sefii serviciilor, USL va ajunge intr-o situatie destul de dificila", noteaza autorul editorialului.

Acesta afirma insa ca "este foarte posibil ca aceasta 'optiune nucleara' a presedintelui Basescu sa fi fost luata in calcul de strategii USL inca de la inceputul campaniei electorale si 'antidotul' a fost pregatit din timp".

"Incepand de la publicarea interceptarilor telefonice pe linia Blejnar-Basescu, a devenit clar ca o parte din servicii l-a tradat pe Basescu si a inceput sa livreze 'marfa' pentru USL. Siguranta cu care Victor Ponta a vorbit despre statutul de ofiter al lui Traian Basescu spune multe in acest sens. Intr-un fel, Traian Basescu este pus in fata unei alegeri dificile: fie il nominalizeaza pe Victor Ponta pentru functia de premier, fie lupta pana la capat, dar atunci vor fi puse in circulatie marturiile fostilor 'colegi de serviciu', insotite probabil si de niste 'documente doveditoare'", argumenteaza el.

"In aceste conditii, cea mai probabila evolutie a evenimentelor este una total pasnica, nici unul dintre jucatorii mari nefiind pregatit pentru un razboi politic de o asemenea intensitate. Victor Ponta va deveni premier, iar Traian Basescu va ramane cu speranta ca o adancire inevitabila a crizei economice va eroda capitalul electoral al USL", incheie acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17416 vizualizari

  • -35 (41 voturi)    
    E clar (Luni, 10 decembrie 2012, 13:43)

    Lucian_Mares [utilizator]

    ca basescu nu va renunta la mizeriile la care recurge de cand l-a scolit vechea Securitate. Norocul e ca nu-l mai crede nimeni.
    • +14 (18 voturi)    
      Ma intreb (Luni, 10 decembrie 2012, 14:53)

      marcel13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      si va intreb: Voiculescu unde o fi fost scolit ? Mai ales ca el are si patalama.
      • -7 (13 voturi)    
        Voiculescu si cu shatra lui (Luni, 10 decembrie 2012, 15:16)

        EU78 [utilizator] i-a raspuns lui marcel13

        Din fericire, Voiculescu nu e presedinte... comparatia ta nu are nici o relevanta in contextul asta...
      • -12 (14 voturi)    
        Ce treaba are Felix? (Luni, 10 decembrie 2012, 15:58)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui marcel13

        E vorba despre intoxicatiile la care se preteaza basescu, el ocupa scaunul de Presedinte si o face fara onoare, fara demnitate si fara legitimitate.
    • +5 (5 voturi)    
      este o prostie (Marţi, 11 decembrie 2012, 9:20)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      "Vocea Rusiei" arunca o bomba falsa, poate poate Basescu pune botul. Daca mergem pe logica ca "Basescu este securist", atunci el stie clar cine este Ponta si poate sa faca o alegere in acest sens. Degeaba dezbatem nimic!
  • +24 (24 voturi)    
    Cusuta cu ata alba (Luni, 10 decembrie 2012, 13:49)

    Cataleya [utilizator]

    Vocea Rusiei manipuleaza la greu.
    Baga pe piata ideea cu "Ponta - agent acoperi" doar, doar il vor convinge pe basescu sa faca acest pas.
    Scopul este clar.
    Daca Basescu (prin absurd) l-ar acuza pe Ponta de activitatea de "agent acoperit" Ponta va scoate din joben cel putin 100 de Dogari care toti vor jura cu mana pe "cartea rosie a Rusiei" ca Basescu a fost coleg cu ei la securitate.
    Asa ca, la ora asta, rusii sunt mult mai periculosi decat grecii, atunci cand iti fac daruri!
    • -4 (12 voturi)    
      Basescu deja a numit un agent acoperit al unor (Luni, 10 decembrie 2012, 16:10)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      servicii straine in functia de prim-ministru si chiar a fost avertizat de SRI despre acest fapt atunci cand il numise pe acelasi individ ca sef la SIE. Ghici despre cine e vorba?
  • +20 (22 voturi)    
    altul care bate campii (Luni, 10 decembrie 2012, 13:57)

    Gobelin [utilizator]

    "Siguranta cu care Victor Ponta a vorbit despre statutul de ofiter al lui Traian Basescu spune multe in acest sens"

    in care sens, bre Mandrasescu?
    da' siguranta cu care Ponta a spus ca interviul pentru El Pais a fost in romana, cand varianta care circula pe net era in engleza, despre ce spune multe?
  • +29 (33 voturi)    
    ! (Luni, 10 decembrie 2012, 14:01)

    dguina [utilizator]

    Fratilor,puneti-va pe invatat lb.rusa,ca pentru asta ati votat !
  • +19 (25 voturi)    
    Presedintele va incerca sa indrepte... (Luni, 10 decembrie 2012, 14:02)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Pacat ca romanii nu au votat un procent mai consistent cu ARD. De regula, Domnul Presedinte Basescu pus in situatii dificile devine si mai laborios in solutii. Sa speram ca dansul va gasi o cale onorabila in gestionarea mizeriei ce se perpetueaza din 1989 in Romania.
    • +9 (13 voturi)    
      Vom trai si vom vedea (Luni, 10 decembrie 2012, 16:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Oricit l-am simpatiza pe Basescu, trebuie sa recunoastem esenta democratiei: am pierdut alegerile. Vointa poporului e suverana. Iar victoria USL este zdrobitoare. Pare a fi un fel de razbunare populara fata de referendumul esuat.

      Presedintele nu mai are ce face. Orice fel de gestionare de catre presedinte, va fi privita cu multa ura de catre poporul USL-izat. Iar coabitarea presedintelui cu cei care au "demis" in vara statul de drept, mi se pare imposibila.

      Cit mai este inca in functie, presedintele va oferi mereu uslamistilor pretextul de a-si motiva esecurile. Basescu trebuie sa demisioneze, caci tara este uslamista acum. Daca nu va demisiona, va fi demis sigur, printr-un circ mediatic gretos. Pe de alta parte, pastrarea functiei l-ar supune zilnic umilintei mediatice. Prima imensa umilinta va fi desemnarea de catre Basescu a plagiatorului ca premier. In opinia mea, e absolut inacceptabil, o umilinta inutila. Asa cum spunea Basescu, ar putea inghiti o broscuta, nicidecum un porc!

      USL-istii trebuie sa demonstreze ceva romanilor, fara opozitia presedintelui. USL-ul trebuie sa-si arate abilitatile si viziunea de conducere a tarii. Vom trai si vom vedea.
      • +8 (12 voturi)    
        Demisia Presedintelui fara un motiv, e o solutie! (Luni, 10 decembrie 2012, 17:08)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Sunt de acord cu tine.
        Demisia Presedintelui fara un motiv direct, este o solutie, care-i va lua prin surprindere pe adversarii din USL. Practic, usl-istii isi vor pierde "programul de guvernare", cu "jos Basescu". Vor avea cateva luni, in care vor trebui sa demonstreze ceea ce sunt instare. Daca sunt capabili sa redreseze economic tara, sa-si asume promisiunile electorale, intr-o conjunctura de criza economica.

        Impactul ar fi si mai mare, daca s-ar intampla, pana la sfarsitul anului si pana la numirea impusa a lui Ponta. Odata cu aceasta miscare, Basescu ar putea reface fortele unei opozitii reale si vocale, fiindca pozitia de acum (de presedinte impartial) nu-i permite.
        • +11 (11 voturi)    
          Subscriu ! (Luni, 10 decembrie 2012, 18:11)

          elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui uluit

          sper ca presedintele ne si ii va surprinde iarasi cu ceva de genul ” ati fost aseara la vantu ? ” sau va demisiona lasndu-i pe toti in offseid ! speram sa ne spele de rusinea de a fi ajuns un popor de usl-isti intorcandu-ne cu 70 de ani in urma .iata unde duce lipsa educatiei si mai ales aeducatiei educatorilor ! au obtinut imunitatea : dragnea , ion stan au intrat in parlament analfabei ( becali) , secretare (a lui dragnea) , invatatoare grevista in loc sa educe elevi , etc etc
          • +1 (1 vot)    
            bine spus (Marţi, 11 decembrie 2012, 17:06)

            open [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

            subscriu - si eu
      • 0 (0 voturi)    
        SLOGANE MINCINOASE (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:58)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        "cei care au "demis" in vara statul de drept"
        Puteti da exemple?
        Cà nu era stat de drept, sunt exemple cu duiumul.
  • +18 (18 voturi)    
    IQ (Luni, 10 decembrie 2012, 14:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Povesti pentru copii mici. La fel si IQ-ul, la nivel de clasele 1-4. De aceea, daca nu aveau resurse naturale, acum erau la nivel de Africa.
  • -9 (11 voturi)    
    Dorinta de putere,inteleg,dar??? (Luni, 10 decembrie 2012, 14:22)

    cristian_n [utilizator]

    Dorinta de a munci ca parlamentari, presedinte....cand apare??
    Gata,base si pdl = istorie...traiasca usl!
    Deci.....basel poate ascunde cd-ul cu lovitura de stat,frauda,mogulii,etc.
    Tace,inghite sau pleaca..
    Usl poate demara munca prea mult trambitata...
    Altfel...peste 4 sau 8 ani...fostul/actualul si viitorul sef pdl,recte basel/marinel poate clama victoria in alegeri pt parlament,daca cei de azi nu fac mare branza!
  • -2 (2 voturi)    
    agent acoperit , (Luni, 10 decembrie 2012, 14:44)

    meddio [utilizator]

    la FSB ? ??
  • +6 (6 voturi)    
    Putin si poporul rus libertate ne-a adus (Luni, 10 decembrie 2012, 16:47)

    uluit [utilizator]

    Cu asemenea "analize", Vocea Rusiei nu este decat un instrument politic de influenta, pentru a transmite mesaje directe agentilor rusi aflati in misiune in Romania.

    S-au cizelat baietii, parca am un deja-vu al emisiunii de transmis mesaje in teritoriu a lui Brucan cu "Profetii despre trecut".

    Este interesant de observat, cat interes acorda rusii evenimentelor aflate in desfasurare din aceasta zona.
  • +4 (4 voturi)    
    Solutii? (Marţi, 11 decembrie 2012, 9:27)

    giotto [utilizator]

    Singura sansa a domnului presedinte este sa nu-l faca premier pe Ponta. Cu orice risc. Nu poate fi premier cineva care are atatea in spate. Plagiat, potai hamesite etc...Veti fi suspendat domnule presedinte dar nu veti fi acuzat de tradare.Este extrem de important ce veti face acum pentru acest popor chiar daca el(poporul) va fi foarte deranjat de deciziile dvs.
    • +2 (2 voturi)    
      Premier un escroc? (Marţi, 11 decembrie 2012, 10:11)

      Alberto Kurtyan [anonim] i-a raspuns lui giotto

      Nu puneţi premier un escroc academic. Deşi încearcă unii să minimalizeze seriozitatea plagiatului, Ponta va duce ruşinea asta până în mormânt.
  • +1 (1 vot)    
    ce spune vocea rusiei este irelevant (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:48)

    visio [utilizator]

    important este ce face romanul de rand; iar imbecilul sta acasa...injura politicienii dar sta acasa, sa ii rezolve altii problema; cine sunt acesti "altii"? nu conteaza cine sunt..pana la urma nu conteaza daca ii rezolv aproblema; important este ca prostul sa stea acasa...
    @in atentia redactiei hotnews: 3 clickuri pentru o reclama la vodafone este prea mult...