Arad: Ungureanu, pe locul doi cu 33,6%; Ovidiu Marian (USL) - 45,8% - rezultate partiale BEJ

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2012, 8:39 Actualitate | Politic


Fostul premier Mihai Razvan Ungureanu se afla pe locul al doilea in privinta voturilor obtinute in Colegiul senatorial 1 Arad, obtinand 33,6 la suta din voturi, in timp ce contracandidatul USL Ovidiu Marian a primit 45,8 procente, conform rezultatelor partiale date publicitatii de BEJ si citate de Mediafax.

Potrivit Biroului Electoral Judetean (BEJ) Arad, la ora 7.00 in judet erau numarate voturile pentru Senat din 168 de sectii din cele 439, respectiv 38,2 la suta.

In Colegiul Senatorial 1, pe primul loc se afla, conform rezultatelor partiale, Ovidiu Marian (USL), cu 45,89 la suta, urmat de fostul premier Mihai Razvan Ungureanu, care a obtinut 33,6 procente. In acest colegiu, au fost numarate voturile din 50,4 la suta dintre sectii.

In Colegiul senatorial 2, au fost centralizate 17 la suta din sectii, iar pe primul loc se afla presedintele PNL Arad, Nelutu Cristina (USL), cu 50,8 la suta, urmat de Gheorghe Feies (ARD), cu 22,7 procente.

In Colegiul senatorial 3, unde au fost numarate voturile din 54 la suta dintre sectii, Dorel Popa (USL) conduce cu 44,3 la suta in fata lui Traian Igas (ARD), are a obtinut 28,4 la suta din voturi.

USL a obtinut, in judetul Arad, 40,11 la suta din voturile pentru Senat, iar ARD - 30,07, conform rezultatelor partiale furnizate de BEJ. In judetul Arad, prezenta la alegerile parlamentare de duminica a fost de 35,28 %, una dintre cele mai scazute din tara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6456 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    O lectie (Luni, 10 decembrie 2012, 9:09)

    evoque [utilizator]

    pentru mru, in viata nu razbati cu proptele, totul merge pana la un punct. Daca nu intra in parlament, si chiar daca intra, mru este cea mai mare dezamagire si cea mai proasta investitie facuta de pdl si basescu. La cat este de tont ieri era imbracat in rosu.
    • +5 (9 voturi)    
      O, daaaaa, nu s'a asortat cu pantofii probabil (Luni, 10 decembrie 2012, 9:41)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      E mai mare dezamagire decat Antonescu in alegerile trecute, intrat nu de pe primul loc (cu toate ca avea 7,4 milioane de romani in spate) si cu o prezenta nesimtita in Parlament?!?
      Adevarul e ca la partea de investitie s'ar putea sa ai dreptate, Voiculescu si'a scos investitia inzecit ...
      • +2 (2 voturi)    
        doare (Luni, 10 decembrie 2012, 13:05)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        asa este? doare rau, vai de mama voastra cum va chinuiti.
        • 0 (2 voturi)    
          Felicitari, ati cistigat (Luni, 10 decembrie 2012, 14:58)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ce zici, vom avea anul viitor anticipate? Sau vor fi in 2014 odata cu prezidentialele?
          • 0 (0 voturi)    
            Cam devreme (Luni, 10 decembrie 2012, 15:20)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ty

            de discutat despre anticipate. Mai asteapta putin sa isi bage dracul coarnele la imparteala functiilor prin noul guvern si apoi mai vorbim. Acum incepe adevarata batalie in interiorul usl.
            Pana una alta cred ca tinta principala va ramane presedintele.
            Eu regret faptul ca in loc sa reducem numarul de parlamentari acesta creste.
            Imi pare rau si pentru sustinatorii pdl care au luptat pentru ideile lor insa liderii partidului nu sunt pe masura unui partid cum ar trebui sa fie partidul democrat. Acum este momentul curateniei, trebuie taiat in carne vie si invatati din greselile psd, cel putin nu aduceti in fata lideri de paie.
            • 0 (0 voturi)    
              Apreciez cea ce ai scris acum (Luni, 10 decembrie 2012, 18:59)

              ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              In cea ce ma priveste consider ca acum USL are nevoie de presedintele Traian Basescu asa cum are nevoie de UDMR.
              Despre "taiat in carne vie" treaba asta au facut-o alegatori. PDL trebuie sa se adune, sa-si linga ranile si sa mearga mai departe. A facut multe lucruri bune. Acestea trebuie promovate si unele continuate.
    • +8 (14 voturi)    
      Pai cu ce te-a dezamagit MRU? (Luni, 10 decembrie 2012, 9:48)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cu cremele scoase de Antena1 din strafundurile deconturilor guvernului? Credeam ca usl-istii pot fi dezamagiti de chestiuni mai importante cum ar fi seriozitate, calitatea mesajului, inteligenta, rationalitate etc. Se pare ca nu.
      Le-au plac mai mult problemele "pe parte economica" puse pe tapet de Gigi Becali cu care au si castigat de altfel. (prietenii stiu de ce :-) )
      Scarbit.
      • -4 (10 voturi)    
        Eu una sunt dezamagita de Ungureanu (Luni, 10 decembrie 2012, 11:03)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        Si sa ma explic: da, cremele alea din "strafundurile deconturilor..." erau din banii nostri, pe cand Becali, cu cultura lui sora cu cea a autorului Mioritei, nu a luat nimic din buzunarul contribuabilului. MRU nu poate fi alaturi de cetateni, este deasupra poporului. E un ingamfat, un parvenit, un vasal perfect, un erudit nefolositor (cati beneficiaza de desteptaciunea lui?). Daca nu reuseste sa intre-n parlament, pun pariu ca se va gudura pe langa noii puternici ai zilei, fiindca facand asta pe langa Basescu, iata, a luat plasa!
      • 0 (4 voturi)    
        din pacate (Luni, 10 decembrie 2012, 13:09)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        mru nu a avut un mesaj care sa contina seriozitate, inteligenta sau rationament, el a venit cu un mesaj care cuprine infatuare, ipocrizie, aroganta. Ce nu intelegeti voi nici acum este ca ard a pierdut pentru oameni precum, mru, videanu, basescu, olteanu, udrea,etc. Reflectati si duopa aia vorbiti.
        Sa nu crezi ca cineva a votat usl pentru becali sau ponta sau antonescu, au votat pentru ca romanii sau saturat sa fie tratati de pdl precum niste scursori.
    • +7 (11 voturi)    
      lipsa de educatie (Luni, 10 decembrie 2012, 10:00)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Mestere, nu te-a invatat nimeni la scoala ca in ala care e cazut jos, nu mai dai si tu cu pumnul? Se vede cum il infierezi cu mandrie proletara, te rugam ocupa-te de cei pe care-i sustii, gata, ati castigat, fiti fericiti.
      • +1 (5 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 10 decembrie 2012, 13:11)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

        nu trebuie sa dai in el, trebuie sa faci precum cu un sarpe, adica sa ii rupi capul.
  • +2 (8 voturi)    
    O intrebare pentru forumisti. (Luni, 10 decembrie 2012, 9:51)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce credeti ? A facut bine Ungureanu ca a bagat Forta Civica in ARD ? Sau era mai bine daca mergea pe cont propriu ca si partid, nu in alianta ?
    • +1 (5 voturi)    
      Unde sunt Liberalii ? (Luni, 10 decembrie 2012, 10:37)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Romanii sunt satui de partide,mai ales noi.
      Romanii vor personalitati noi.
      Neamtu si Ungureanu au fost doua tentative care s-au anihilat reciproc.
      Este posibil ca proiectul unui nou partid pe Centru-Dreapta sa fi fost subminat de aparitia intempestiva a Miscarii Noua Republica. (a furat Neamtu startul ?)
      Mai potrivit ar fi fost Mihai Razvan Ungureanu in pozitia de locomotiva a acestui proiect.
      Oricum, un partid de Centru-Dreapta trebuie sa aiba sprijinul consistent al mediului de afaceri privat.
      • +2 (4 voturi)    
        Mai oameni buni,... (Luni, 10 decembrie 2012, 11:09)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

        ... ce vedeti voi asa de maret la MRU? ce asteptari puteati sa va puneti intr-un asemenea specimen? Nu vedeti ca nu are deloc autoritate, nu are deloc initiative personale, nu poate emite nici o idee novatoare? Este un perfect yes-men, un perfect lacheu, un perfect catelus de casa. Nu se deosebeste prea mult de Boc, dar parca primarul Clujului avea si o tinuta mai plina de ambitie, avea ceva mai multa mandrie, chiar si cand dadea cu bata-n balta.
    • -1 (3 voturi)    
      Da (Luni, 10 decembrie 2012, 13:12)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      a facut bine, pentru usl.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu vorbi (Luni, 10 decembrie 2012, 9:55)

    AdrianPusca [anonim]

    despre ce nu cunosti
  • 0 (14 voturi)    
    Jalnic pentru PDL (Luni, 10 decembrie 2012, 10:19)

    finutza [utilizator]

    Daca a ajuns sa se teama pentru unul dintre liderii sai... MRU este insa si mai jalnic. E greu de uitat cum se adresa el inzapezitilor din iarna trecuta, cum le ura alegatorilor "fiti ungurenii mei!", cum aparea pe scenele electorale cu blugi calcati la dunga... ce mai, un papitoi! Daca va deveni parlamentar, va fi un deliciu sa fie ridiculizat...
    • -2 (8 voturi)    
      Ce-a cautat (Luni, 10 decembrie 2012, 10:58)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      nulitatea asta in fruntea SIE? Dar ca PM? E cu ceva mai bun decit Ponta, in afara doctoratului?
  • +3 (5 voturi)    
    astia suntem noi (Luni, 10 decembrie 2012, 11:12)

    den [utilizator]

    jalnici ! pana nu va trece un mare "uragan" de schimbare peste noi sa fim mai educati sa se nasca sentimentul de a fi demni -sa nu decida ei in locul nostru - pt ca totul miroase a manipulare din aia comunista.
  • -1 (7 voturi)    
    Felicitari MRU!!! (Luni, 10 decembrie 2012, 11:35)

    Columbo [utilizator]

    Am aflat din surse sigura ca MRU a iesit senator de Arad!!! Ma bucur f. mult de reusita alaturi de toti aradenii inteligenti care l-au votat in ciuda campaniei mizerabile a USL. Am alaturi fluturasul bagat in posta cu 2 zile de catrre USL-isti prin care anunta aradenii ca MRU se retrage din cursa electorala si ca ne roaga sa ignoram numele lui de pe buletinele de vot deja tiparite..... -niste ticalosi si mizerabili josnici!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Tine-te bine de fluturasul ala! (Luni, 10 decembrie 2012, 12:01)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

      S-ar putea sa fie ultima "legatura" cu cel pentru care te bucuri ca va deveni senatorul tau. Fiindca, fii sigur, nu va mai calca prin Arad, poate doar va trece cu avionul peste capetele alegatorilor... Ii sta in fire...
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Luni, 10 decembrie 2012, 16:44)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

      deci v-a mintit bine.. nu era MRU cel care tipa ca Antonescu este jalnic caci a ales sa fie parlamentar desi a iesit al doilea?.. pai si?.. daca inteligenta voastyra este asta nu va mirati ca USL-ul va va folosi pe post de cobai caci va meritati soarta.. alegeti personaje fara morala, fara Dumnezeu, fara minima decenta
  • 0 (2 voturi)    
    OM (Luni, 10 decembrie 2012, 14:54)

    leinad 79 [utilizator]

    Ok, inteleg, sunteti dezamagiti de MRU ca nu a fost mai activ in campanie, nu a avut un mesaj clar si era normal sa nu castige....banuiesc atunci ca toti stiti de Ovidiu Marian, ii stiti platforma, ii stiti mesajul, etc....mesajul fiind cel conform caruia, cu 2 zile inainte, MRU s-ar fi retras din cursa.
    • -1 (1 vot)    
      Eu nu privesc asa lucrurile... (Luni, 10 decembrie 2012, 16:02)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui leinad 79

      ... fiindca, da, ai dreptate, nu stiu nimic despre Ovidiu Marian, nici de bine, dar nici de rau. In comparatie cu MRU, despre care nu stiu mai nimic de bine...
      • 0 (0 voturi)    
        Ai memorie selectiva (Luni, 10 decembrie 2012, 19:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        USL - bun
        ARD - rau
        Pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Luni, 10 decembrie 2012, 16:39)

    catalin_mattei [utilizator]

    MRU il critica aprig pe C Antonescu ( si dreapta critica ) ca ocupa loc de senator desi nu fusese victorios in colegiul dumnealui.. ba se plusa ca el, MRU , nu ar fi acceptat asemenea rusine.. daca el, MRU, la redistribuire va castiga acest loc de pe pozitia a doua va fi consecvent cu sine si va renunta sau va fi alta panarama care inghite in sec si spune bogdaproste pt locusorul caldut?