VIDEO Deputatul Ion Stan: Nu imi dau demisia din Parlament pentru ca nu ma consider vinovat

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2012, 11:04 Actualitate | Politic


Deputatul PSD Ion Stan, acuzat de procurorii DNA de trafic de influenta, a declarat joi ca nu isi da demisia din Parlament pentru ca nu se considera vinovat. Declaratiile au fost facute la iesirea de la sedinta grupului parlamentar al PSD de la Camera, care a decis, cu majoritate de voturi, aprobarea incuviintarii arestarii preventive a acestuia.

"Le-am spus colegilor care au fost prezenti la grup ca eu voi respecta toata procedura parlamentara, ca nu obstructionez in niciun fel justitia si ca DNA daca are probe sa-mi trimita dosarul la instanta de judecata. Nu am de ce sa-mi dau demisia din Parlament pentru ca nu ma consider vinovat. Voi respecta toate procedurile judiciare si voi demonstra nevinovatia mea in instanta de judecata", a spus Stan, potrivit Agerpres.

Grupul parlamentar al PSD din Camera Deputatilor a decis, cu majoritate de voturi, aprobarea incuviintarii arestarii preventive a lui Ion Stan, a precizat liderului grupului, Marian Neacsu, potrivit Mediafax.

"Am avut o sedinta restransa a grupului. S-a luat act de materialele transmise - scrisoarea ministrului Justitiei, raportul Comisiei juridice - iar punctul de vedere al grupului va fi prezentat in sedinta de plen de miercuri. S-a votat, in majoritate, pentru incuviintarea cererii procurorilor DNA", a spus Neacsu.

El a aratat ca o parte dintre colegii sai de grup au remarcat existenta unor "inadvertente" in referatul procurorilor de caz, dar a subliniat ca deputatii social-democrati nu au considerat ca acestea sunt de natura sa schimbe decizia luata de grup, care se bazeaza pe dorinta de a nu obstructiona mersul acestui proces.

"Ion Stan isi va dovedi in instanta nevinovatia. E si in postura de candidat si e foarte posibil sa primeasca un nou mandat. Miercuri va fi sedinta de plen. Nu stiu care va fi votul in plen", a mai spus Stan.

Deputatul PSD Ion Stan si soferul acestuia, Florin Sarca, au fost pusi sub acuzare de procurorii DNA pentru trafic de influenta.

Camera Deputatilor a primit cererea ministerului Justitiei privind ridicarea imunitatii lui Ioan Stan in urma cu o saptamana, mai exact pe 27 noiembrie.

Pe 29 noiembrie, Comisia Juridica s-a intrunit pentru a analiza cererea dar, au amanat votul pentru 3 decembrie-ultima saptaman de campanie electorala. Reprezentantii PSD si PNL din Comisia Juridica au cerut amanarea votului pentru ca referatul de la Ministerul Justitiei nu este suficient si au solicitat probe suplimentare.

Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca reprezentantii USL din Comisia Juridica au folosit strategia de amanare a deciziei pentru a prelungi procedura pana dupa alegeri, ceea ce s-a si intamplat.

Luni, 3 decembrie, Comisia Juridica a dat aviz favorabil cu 9 voturi pentru si unul impotriva cererii de ridicare a imunitatii lui Stan desi nu au primit niciun document in plus de la procurori.

Marti, 4 decembrie, presedintele Camerei Deputatlor, social democratul Valeriu Zgonea a anuntat ca este greu ca in ultima saptamana de campanie electorala deputatii sa se reuneasca in plen si a apreciat ca, probabil, saptamana viitoare se va putea organiza o sesiune de lucru.

"Mandatul actualului parlament se inchide in ziua in care celalalt parlament depune juramantul. Pe cale de consecinta, pana pe 20, 21 decembrie putem, cu siguranta, sa avem un plen in care sa luam in discutie raportul Comisiei Juridice si raportul suplimentar al grupului parlamentar din care domnia sa face parte", a explicat Valeriu Zgonea.

Plenul Camerei Deputatilor se va intruni dupa alegerile parlamentare, pe 12 decembrie, pe tema ridicarii imunitatii deputatului PSD Ion Stan, acuzat de trafic de influenta.

Liderul USL, premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca are incredere in deputatii din Comisia Juridica privind cazul Stan si ca nu se poate pronunta asupra dosarelor penale, adaugand ca "numai presedintele Traian Basescu are dosarele penale" si se poate pronunta pe astfel de teme.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2630 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Are dreptate Stan! (Joi, 6 decembrie 2012, 11:10)

    denvarel [utilizator]

    Acei bani i se cuvin de drept pentru toata munca depusa de el in folosul natiunii.
    • +8 (8 voturi)    
      Sunt curios cum o sa voteze (Joi, 6 decembrie 2012, 11:47)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Wizard of Oz, cristian_n, evoque, demaGOGU si alte trompete comentariul de mai sus.

      Sa-i dea plus? Nee, e prea pe fata.
      Sa-i dea minus? Hmm, pai spune exact ce trebuie.

      Din aceasta dilema nu puteti iesi. Am spus!
      • +5 (5 voturi)    
        nu voteaza (Joi, 6 decembrie 2012, 13:03)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Nu au primit ordin sa comenteze pe aici.
    • +6 (6 voturi)    
      Lasa ca va mai declara inca o data tatuca... (Joi, 6 decembrie 2012, 12:37)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      "parea un om serios".
      Pai, nea ilici, tie toata latura asta de comunisti numita usele, ti se oar oameni de treaba.
      Ia zi, cum era cu bombonel, care cica ar avea o avere de 1.000.000.000 euro?
      'ra/ti ai dreaq cu melcii vostri!
      Nu am plagiat, e din Senatorul melcilor!
      tontu, tu cand ne vei comunica sursa de inspiratie a plagiatelor tale?
    • +1 (1 vot)    
      mai animalule... (Joi, 6 decembrie 2012, 15:28)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      nu stabilesti tu vinovatia, tu trebuie sa ai un pic de demnitate si sa te pui la dispozitia organelor in drept...
      dar porcii nu au demnitate!
  • +23 (23 voturi)    
    buey infractorule (Joi, 6 decembrie 2012, 11:16)

    sucaa [utilizator]

    niciun infractor nu se considera vinovat, justitia decide daca esti vinovat. nenorocitii dracului ca numai tampenii scoateti pe gura si unii ca evoque sau colonelu va voteaza ca pe niste ingeri.
    justitia de aceea este creata in Romania sa spuna cine a gresit. daca faceam justitie dupca cum considera fiecare daca este sau nu vinovat eram in vestul salbatic.
    si sa-mi spuna mie cineva ca duminica nu-i duminica orbului de astia ora sa castige peste 50%...
    adepti uselisti, sa-l stapaniti sanatosi...
  • +14 (14 voturi)    
    Relax ! Va fi votat si facut scapat... (Joi, 6 decembrie 2012, 11:18)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si daca il aresteaza, USL-istii tot il voteaza ... Doar e de-al nostru, din topor...aaa pardon, popor...
    • +4 (4 voturi)    
      mandat (Joi, 6 decembrie 2012, 13:09)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Marian Neacsu: "E si in postura de candidat si e foarte posibil sa primeasca un nou mandat."
  • +14 (14 voturi)    
    ion stan (Joi, 6 decembrie 2012, 11:28)

    marian26 [utilizator]

    pentru ca esti nesimtit de aceea nu iti dai demisia,si pentru ca te tin in spate o gasca de impostori, chiulangii si mincinosi
  • +10 (10 voturi)    
    de fapt e mult mai simplu... (Joi, 6 decembrie 2012, 11:29)

    strelka [utilizator]

    omul stie ca are sanse sa intre la mititica dar, macar sa ramana cu pensia pe viata de deputat care e fo 5000 de ron. Daca isi da demisia nu i se mai acorda pensia si ramane un "amarat" traieste doar din ce a mai "ciugulit" pina acum
    • +5 (5 voturi)    
      Wow (Joi, 6 decembrie 2012, 12:35)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      '5000 ron pensie??? 'R-ash al dracu', stie cineva pe unde e intrarea in politica?...
  • +16 (16 voturi)    
    Fara cuvinte!! (Joi, 6 decembrie 2012, 11:37)

    GeorgeD [utilizator]

    Pur si simplu nu mai are rost nici sa te enervezi cand vezi asemenea personaje..si ca el sunt multi care de 23 de ani ne paraziteaza societatea si parlamentul!! Oamenii astia nu au pic de rusine!!!..dar mai grav e ca acest om va fi din nou votat si probabil va fi din nou demnitar

    Felicitari USL pentru un asemenea candidat!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Gresiti (Joi, 6 decembrie 2012, 11:49)

      European [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeD

      Are rost sa te enervezi, are rost sa tipi, sa comentezi, sa protestezi. Cel mai mare rau pe care il pot face oamenii este sa se resemneze. Abia atunci sunt cu adevarat infranti.
      • +3 (3 voturi)    
        De acord (Joi, 6 decembrie 2012, 12:37)

        GeorgeD [utilizator] i-a raspuns lui European

        Asa este pana la urma...mai degrabă merg pe principiul ca in momentul când ești nervos nu mai gândești rațional si nu mai poți sa te opui in mod inteligent...totuși mămăliga la noi e prea groasa pentru a exploda si cel mai bun exemplu este anul1989, când a fost nevoie de diversiune pentru ca poporul sa reacționeze

        dar în final sunt de acord cu ce ați spus mai, resemnarea nu trebuie sa apară
  • +4 (4 voturi)    
    chemati un veterinar... (Joi, 6 decembrie 2012, 11:41)

    Laurentiu78 [utilizator]

    sa-l asomeze pe asta de Ignat ca ia uite ce sorici are...
  • +6 (6 voturi)    
    DEH NOI l-am ales (Joi, 6 decembrie 2012, 11:42)

    marianos [utilizator]

    Acuma ne rade in fata un infractor
    Cum dracu' a ajuns tara in situatia asta cand toti sunt curati si nevinovati ca niste fete mari ?
    O sleatha de paraziti care infecteaza totul in jur
    Asa a ajuns Parlamentul de rasul curcilor si plansul romanilor
    Traiasca tatucul Iliescu si barosanul Nastase
    dar sper ca nu in Romania ..sa se duca in Siberia
  • +10 (10 voturi)    
    Serios? (Joi, 6 decembrie 2012, 11:47)

    European [utilizator]

    In mod logic, daca nu esti vinovat, nu ai nici un motiv sa te ascunzi sub fustele parlamentului. Iti dai demisia si te pui la dispozitia justitiei, asa cum a facut Traian Basescu sau Miron Mitrea. Faptul ca nu demisionezi, din start ridica semne de intrebare.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu pot fi furati de puscariabilii din ROMANIA (Joi, 6 decembrie 2012, 11:51)

    SRA [utilizator]

    iata dece se lupta USL ul sa -l doboare Presedintele ROMANIEI !!!

    Asemenea pezevenchi precum acest Ion STAN sunt multi in Parlament, unii chiar au curajul sa mai candideze.

    Acest RAU face "bine" ROMANIEI prin pozitia pe care o va lua UE si NATO !!!

    Imi veti spune ce legatura are, desigur, banii contibuabililor europeni nu pot fi furati de puscariabili din ROMANIA
  • +6 (6 voturi)    
    nesimtitule! (Joi, 6 decembrie 2012, 11:54)

    sosos [utilizator]

    nu meritam sa fim in europa cu asemenea dejectii! Daca avem norocul sa fim dati afara din UE, hai sa-i ciomagim si pe ei si pe familiile lor, facem curatenie, instituim pedeapsa cu moartea pt gunoaiele de genul asta, ne alfabetizam, ne culturalizam si ne cerem inapoi in UE sa fim drept model de urmat!
  • +7 (7 voturi)    
    acelasi stil (Joi, 6 decembrie 2012, 11:55)

    zot [utilizator]

    toti penalii usl-isti au procedat identic(dar toti)
    nu si-au dat demisia ca ei sunt"nevinovati".
    o fi prevazut in statutul acestor partide sa se comporte astfel? ceilalti , de bine de rau, nu sunt sustinuti de partide, se supun mai repede(cel putin in ultimul an) justitiei.
    aici este DIFERENTA si asta trebuie sa-i convinga pe alegatori sa faca optiunea
  • +8 (8 voturi)    
    vina (Joi, 6 decembrie 2012, 12:06)

    cotora [utilizator]

    poate stan, nu are obraz si morala, dar principalii vinovati sunt usl, in special psd, care face zid in fata coruptilor, va dati seama ce vor face acestia cu justitia, dupa alegeri !
    • +2 (4 voturi)    
      SI (Joi, 6 decembrie 2012, 12:28)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      noi, rudele noastre, prietenii nostri, vecinii nostri, cunoscutii nostri, colegii nostri si multi, multi altii care-i voteaza, sau prin nepasarea lor civica le asigura majoritatea....
      • +2 (2 voturi)    
        citeste (Joi, 6 decembrie 2012, 12:49)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        citeste mai bine ce am scris eu, nu este vorba de vot, ci de morala si onoare, eu consider si inteleg cam asa, ca tu votezi cu un oarecare criminal in serie,ipotetic vorbind, indiferent de la ce partid este, ca asa vrei tu, neamurile tale, prietenii, etc, am ajuns rau !
  • +7 (7 voturi)    
    ce hot se va considere VREODATA vinovat ? (Joi, 6 decembrie 2012, 12:09)

    rakleta [utilizator]

    Nici UNUL!
    Curat murdar!
  • +4 (4 voturi)    
    Agatarea de scaun (Joi, 6 decembrie 2012, 13:01)

    sylvyaun [utilizator]

    Sa-si dea demisia ar fi fost un semn de normalitate si de decenta! Dar cine se mai asteapta la asa ceva de la parlamentari? Si in mod special PSD? Avand in vedere ca suntem in pragul alegerilor parlamentare si practic mandatul lui inceteaza in curand, oricum, putem observa inca o data, daca mai era nevoie, cum un parlamentar se agata de scaun si pe ultima suta de metri.
    • +2 (2 voturi)    
      Agatarea de bani (Joi, 6 decembrie 2012, 13:32)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui sylvyaun

      Daca nu incheie mandatul, nu primeste pensie de parlamentar. De aia sunt toti asa disperati...
  • +3 (3 voturi)    
    Curat si nevinovat!?! (Joi, 6 decembrie 2012, 13:35)

    gristero [utilizator]

    Cum sa fii vinovat, mai omule?Tu n-ai matusi putred de bogate,tu n-ai furat ca Nastase, tu n-ai creat retele subversive ca C.Voicu, tu n-ai legaturi periculoase si
    compromitatoare cu lumea interlopa,tu n-ai facut proxenetism de lux , tu n-ai facut trafic de influenta,tu nu fugi ca Boldea, (pentru ca stii ca USL te apara!) ce mai esti curat si pur ca diamantul! Iarasi se vede ce anapoda lucreaza procurorii si cum se leaga ei de oamenii cinstiti ca boala de omul sanatos!
    Traiasca USL si vesnica fie imunitatea parlamentara!
  • +2 (2 voturi)    
    Logica rasturnata (Joi, 6 decembrie 2012, 15:40)

    NicolaeA [utilizator]

    Tocmai de acea nu-si da demisia pentru ca se simte cu musca pa caciula ! Asteapta ca dupa alegeri sa-l salveze colegii de breasla !
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia este un gest de respect si demnitate (Joi, 6 decembrie 2012, 21:43)

    andreesanu [utilizator]

    Demnitatea ,respectul,onoarea nu-i trasatura politicianului roman ,ceea cel caracterizeaza pe individul catarat in politica este in primul rind :NESIMTIREA apoi,ca orce golan spiritul de gasca;minciuna este ca aperitiv la orce urmeaza sa spuna sau sa faca,hotiia si dorinta de capatuiala la impins in politica asa ca nu pregeta s-o faca pe orce cale calcind si pe cadavre.
    Pielea de politician roman e la fel de groasa ca la rinocer sau hipopotam ,asa ca nu se sinchiseste de ace cu gamalie -critici.
    Stan ca si Diaconu sunt niste hipoptami gidilati de presa cu parul dar ...degeaba.