MAE: Romanii in tranzit, fara resedinta in strainatate, nu pot vota la ambasade in 9 decembrie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:14 Actualitate | Politic


Cetatenii romani aflati in tranzit in afara tarii, fara a avea resedinta sau domiciliul in strainatate, nu pot vota la alegerile parlamentare de duminica, 9 decembrie, in cele 306 sectii de votare care vor functiona in afara tarii, a declarat, miercuri, Robert Cazanciuc, secretar general al MAE, citat de Mediafax. Purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu, sustinuse cu o zi in urma ca romanii aflati in tranzit in diferite state la data alegerilor parlamentare pot vota la ambasada.

"Cum se intampla si in tara, nu poti sa votezi decat daca ai domiciliul intr-o anumita parte. Asa si in strainatate, legea este foarte clara, poti sa votezi numai daca ai resedinta intr-o anumita tara, cei care se afla in tranzit nu pot sa voteze. Cei care au un drept legal de locuire pot sa voteze. (...)Vorbim de lege, care este foarte clara. Sectii se fac acolo unde sunt comunitati, legal este sa votezi acolo unde ai resedinta", a afirmat Cazanciuc, intr-o conferinta de presa.

De asemenea, Cazanciuc a subliniat ca procedura de vot va fi aceeasi ca si la alegerile legislative din 2008, iar romanii aflati in strainatate pot afla despre modul in care pot vota si documentele necesare prin care isi pot atesta domiciliul sau resedinta in strainatate din informatiile afisate pe site-ul MAE, precum si pe cele ale misiunilor diplomatice.

"Pentru a facilita accesul la informatii, dincolo de cele aflate pe site-ul MAE, fiecare misiune are informatii specifice mai ales in ceea ce inseamna dovedirea dreptului de resedinta intr-un anumit stat, fiind vorba de vot pe colegiu, importanta este resedinta intr-un anumit stat. Exact ca si in tara, nu poti sa locuiesti la Bucuresti si sa votezi la Suceava, decat daca incalci legea", a subliniat oficialul MAE.

Ministerul de Externe asigura si posibilitatea apelarii la un telefon verde - 0800 800 407 - la care romanii pot afla sambata si duminica informatii despre procesul de vot.

Oficialul MAE a precizat ca studentii romani aflati la studii in strainatate pot vota in sectiile de votare din tara unde studiaza in baza dovedirii ca au drept de resedinta in statul respectiv.

"Noi operam cu o notiune care se numeste resedinta, care este vazuta diferit de legislatia fiecarui stat. Evident, studentii care se afla la studii au un drept legal de sedere. Dovada dreptului de sedere se face diferit de la stat la stat. Pentru anumite tari se elibereaza permise de sedere, pentru alte tari, cum este SUA, viza de studii dovedeste ca ai un drept legal de sedere", a precizat Cazanciuc.

MAE a organizat in afara tarii 306 sectii de votare in 95 de state, la fel ca si la referendumul din 29 iulie, lista acestora putand fi consultata la sectiunea dedicata alegerilor parlamentare 2012 de pe site-ul ministerului.

Procesul de votare in strainatate va incepe sambata, ora 22.00 a Romaniei, la sectia din Auckland, in Noua Zeelanda, urmand sa se incheie luni dimineata, ora 7.00 a Romaniei, odata cu inchiderea sectiilor de pe Coasta de Vest din SUA si Canada.

Purtatorul de cuvant al Guvernului, Andrei Zaharescu,
a sustinut marti ca romanii aflati in tranzit in diferite state la data alegerilor parlamentare pot vota la ambasada.

El a raspuns astfel intrebat de jurnalisti daca persoanele care se afla in tranzit in diverse tari, sunt turisti sau se afla in vizita la cineva, au dreptul sa voteze. Jurnalistul a aratat ca a fost primita o sesizare din partea unui cetatean din Germania, care a spus ca nu vor putea vota decat cei care au resedinta in respectiva tara.

"Pot merge in cele 306 sectii de vot infiintate de Ministerul Afacerilor Externe, se regasesc pe site-ul MAE. Exista ambasada. Nu cunosc continutul acestei scrisori, dar, daca este cineva care este in tranzit, se poate vota doar la ambasada", a spus Zaharescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6270 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    loool (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    "asa le trebuie tradatorilor de tara. adevaratii patrioti sunt cei care voteaza pt pomana electorala in tara. Doar ei au dreptul de a alege USL , marele partid (in curand unic) pentru roMANIA."

    ... eram sarcastic.
    • +11 (13 voturi)    
      Iaar... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:42)

      vonwest13 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Iaaar motiv de iesit in strada si pe net!...Pe vremea asta...Pentru democratie...
    • 0 (6 voturi)    
      nici macar in tara nu poti sa votezi oriunde (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:24)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      nu numai in strainatate nu poti vota, dar nici macar in localitatea in care domiciliezi nu poti vota la orice sectie. numai la cele din circumscriptia electorala de care apartii.
      curat murdar dom'le, la fel ca in 2008, cand a iesit pdl-ul. trebuie facut ceva ca, de exemplu, udrea sa pota fi votata si de bucurestenii care o iubesc si au venit pana in roman la ea in vizita. pai ce, sa-si aleaga romascanii reprezentantul de capul lor ?!
      • +8 (10 voturi)    
        Nu schimba subiectul! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:48)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13666762-detinutii-scutiti-taxe-eliberarea-actelor-identitate-pentru-putea-vota-proiect-oug.htm

        Astia au voie, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          re: (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:13)

          capitan [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Pai gândeste-te si tu: Adrian Nastase cum ar vota altfel ? Iar apoi, probabil a devenit lider de opinie pentru cei din jurul sau :)
    • +10 (10 voturi)    
      Bun asa! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:47)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      In schimb pot vota cei din puscarie:
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13666762-detinutii-scutiti-taxe-eliberarea-actelor-identitate-pentru-putea-vota-proiect-oug.htm
  • +17 (17 voturi)    
    prin urmare (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:42)

    schumi [utilizator]

    se poate sau nu vota daca esti in trecere sau esti in delegatie sau esti in concediu >?....

    Spune ca nu pot vota cei care nu au drept de sedere, dar nu doreste sa clarifice faptul ca cei care sunt in concediu au drept de sedere de 3 luni nu ?
    Cel mai probabil nu se va putea vota :)...multumim USL. Ca de obicei cine doreste sa voteze impotriva este eliminat de pe lista. Tovarasi! Numai Bine ca de trait o sa traim mai rau !
  • +16 (16 voturi)    
    Cacarescu (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:47)

    A_D [utilizator]

    Andrei Zaharescu ne-a obisnuit cu slaba lui capacitate de informare inaintea unei conferinte de presa. Sper ca mandatul lui, ca purtator de cuvant, sa inceteze dupa 9 decembrie, chiar si in cazul in care usl va avea majoritatea parlamentara. In afara faptului ca a turnat la Voiculescu tot ce s-a intamplat pe la guvern, acest om ar trebui sa lipseasca o perioada din viata publica, deoarece a inceput sa puta pe langa el.
  • +15 (15 voturi)    
    finantatorii (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:48)

    elwis [utilizator]

    romanii din strainatate sint , pentru al treilea an consecutiv , principalii finantatori ai tarii ! citi dintre cei care trimit bani sint rezidenti acolo unde muncesc ? la 3 000 000 cit se banuie ca sint , 300 sectii de votare inseamna vreo 800 votanti pe ora !
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:50)

    Xorciser [utilizator]

    Fac acelasi comentariu pe care l-am facut si legat de "vremea nasoala" de duminica.

    Daca se intarzie cu votul prin corespondenta, astea sunt rezultatele. Frustrari, situatii ambigue, neclaritati.

    Oameni care vor sa voteze nu vor putea sa o faca, si nu e vina lor ca sunt in vacante sau calatoresc duminica.
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:54)

    lars [utilizator]

    Pai cum adica, nu se poate vota pe listele suplimentare, ca aici? :D a da, USL stie cu cine voteaza majoritatea romanilor din afara. ;)
    • +2 (4 voturi)    
      eroare (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:50)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui lars

      Nici ,,aici" nu se poate vota de liste suplimentare la paralmentare ;sistemul pe colegii nu permite asa ceva si nu a permis nicxi in 2008.
      • +9 (9 voturi)    
        Uiti ca toata Europa este un singur colegiu (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:05)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        Numit colegiul 1 diaspora.
        Dar un roman cu domiciliul in Franta nu poate vota in Germania dupa instructiunile MAE desi este acelasi colegiu!
      • +2 (2 voturi)    
        Tu gandesti inainte de a vorbi sau posta?? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:19)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        Cum ramane atunci cu dreptul de vot GARANTAT de constitutie? Si daca eu, care sunt plecat in concediu sa zicem, nu pot vota ca vezi bine nu sunt din circumscriptia respectiva, cum de poate vota un detinut intr-un penitenciar din alta circumscriptie?? Si sa inteleg ca la aceste alegeri nu mai exista liste suplimentare (de moment ce votantii din alta parte nu mai au drept de vot)?? Ca sa nu mai spun ca nu tin minte ca in 2008 sa fi fost asa. Poti te rog sa specifici legea si articolele care spun asta?
  • +12 (12 voturi)    
    Resedinta (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:55)

    iulian.solomon [utilizator]

    Cred ca ar trebui specificat ce inseamna resedinta. In vara a fost intreaga discutie cum ca trebuie sa ai pe pasaport resedinta in tara respectiva. De exemplu, eu am resedinta in strainatate sunt inregistrat la primarie, totu ok, dar nu am pe pasaport resedinta de aici. Votez au ba?
    • +4 (4 voturi)    
      Poti vota (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:52)

      diaspora [utilizator] i-a raspuns lui iulian.solomon

      Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Resedinta in Germania fara mentiune pe pasaport. Ghidul alegatorului din strainatate de pe site-ul mae zice ca se poate vota cu pasaportul si dovada de inregistrare in strainatate (pt germania: Meldebestätigung). Daca esti inregistrat la primarie, probabil ai primit o hartie unde zice ca locuiesti in statul X, orasul Y, la adresa Z de la data T. Ia-o cu tine.
  • +8 (8 voturi)    
    TEHNIC NU POATE NIMENI VOTA IN STRAINATATE (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:56)

    cccr [utilizator]

    deoarece trebue sa voteze cu buletinul de vot unde are resedinta in tara.Adica la colegiul corespunzator.Daca ambasadele au aparat de citit gandurile-atunci cred ca se poate si tehnic...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i tocmai asa (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:28)

      aredhel [utilizator] i-a raspuns lui cccr

      De exemplu pe site-ul consulatului roman din Milano au afisat urmatoarele:

      Documentele în baza cărora se poate vota în străinătate, sunt:
      * paşaportul românesc cu menţiunea privind stabilirea domiciliului în străinătate (tip CRDS) dovedind astfel că domiciliază în ţara în care intenţionează să îşi exercite dreptul de vot;
      * paşaportul simplu românesc (cu menţiunea localităţii de domiciliu din România) însoţit de documentul emis de autorităţile străine care dovedeşte reşedinţa în ţara în care intenţionează să îşi exercite dreptul de vot.
      * cartea de identitate româneasca însoţită de documentul emis de autorităţile străine care dovedeşte reşedinţa în ţara în care intenţionează să îşi exercite dreptul de vot.

      documentele cele mai uzuale care pot atesta reşedinţa în Italia, sunt:

      * cartea de identitate italiana pentru străini, cu durata de valabilitate de 10 ani;
      * atestatul de înscriere anagrafică pentru cetăţenii comunitari;
      * certificatul de rezidenţă (se obţine, la cerere, de la primăria locală).

      In cazul meu ma voi prezenta cu cartea de identitate româneasca însoţită de documentul emis de autorităţile străine care dovedeşte reşedinţa în ţara în care intenţionează să îşi exercite dreptul de vot (cartea de identitate italiana pentru străini).
      • +2 (2 voturi)    
        BULETINUL DE VOT-i problema (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:51)

        cccr [utilizator] i-a raspuns lui aredhel

        nu actul de identitate e problema.BUN;prezentati actul de identitate si trebue sa primiti un BULETIN DE VOT.CARE BULETIN DE VOT ? CE ESTE SCRIS PE EL>>COLEGIU IN CARE LOCUITI IN TARA ?Doar sunteti inclus in listele de vot permanene din tara la colegiu respectiv cu resedinta din tara.TEHNIC ce BULETIN DE VOT PRIMITI ? Sau pentru strainatate sunt BULETINE DE VOT SPECIALE ?EXPLICA-TI va rog cum v-a exercitati votul -nu in baza la ce act...
  • +15 (15 voturi)    
    este anul victoriei. (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:06)

    math [utilizator]

    Va mai mira ceva ? Stati sa vedeti ce urmeaza.

    Dintre cei care au vazut o tara dezvoltata aprox 4.1 % pot vota cu tricipleta Ponta/Voiculescu/Becali/Antonescu.

    In curand va trebui viza de la USL cand cumperi bilet de avion.
    • +6 (8 voturi)    
      TOT RAUL SPRE BINE (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:15)

      cccr [utilizator] i-a raspuns lui math

      banuim ce era sa se intample la ambasade.Acum macar este cinstit-nu se poate frauda nici un vot-deoarece nu se poate vota.Un singur lucru doare-cetatenii din strainatate sunt lipsiti de vot.Cred ca in goana dupa numarul de deputati cat mai mare pentru parlament au "creat" o lege de ratati...
  • +10 (10 voturi)    
    Propunere pentru Basescu (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:33)

    denvarel [utilizator]

    Domnule presedinte,

    Pentru a demonstra tuturor, romanilor cat si intregului mapamond cat de democratic a organizat USL-ul aceste alegeri va rog sa va duceti intr-o vizita, de orice fel, in afara tarii, in duminica votului.
    Apoi, cu o televiziune dupa dumneavoastra, sa incercati sa votati la ambasada din acel stat.
    Sunt foarte curios cum o sa interpreteze orice cancelarie de pe mapamond reportajul care se numeste:
    "Presedintele Romaniei nu a fost lasat sa voteze la sediul ambasadei Romaniei din ... pentru ca nu indeplinea conditiile cerute de MAE."
    • -2 (2 voturi)    
      dimpotriva (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:54)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      eu cred ca ar fi interpretata ok,treba.Regulile si legea trebuie respectate si de presedinte, adica mai ales de presedinte.Incercand sa voteze inafara resedintei, presedintele, care cunoaste legea, ar incalca-o intentionat, fapt ce nu ar fi aprobat de nici o ,,cancelarie de pe mapamond" .
      • +5 (5 voturi)    
        Eu nu am spus sa voteze, incalcand legea. (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:03)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        Am spus sa incerce.
        Este suficient pentru a dovedi cat de bine si corect sunt organizate aceste alegeri.
        Sa te duci la ambasada si sa ceri senin sa-ti exprimi dreptul de vot nu inseamna ca incalci legea.
        • 0 (2 voturi)    
          da, dar... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:04)

          Loda [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Sa te duci la ambasada si sa ceri sa-ti exprimi dreptul de vot,CAND STII CA LEGEA NU-TI PERMITE ce demonstreaza ?
          Din 2008 legea este asa, de ce nu a modificat-o PDL-ul si aliatii sai in doi ani, cand aveau majoritatea in parlament ? Pentru ca, la momentul respectiv,legea avantaja PDl si aliatii sai ,acum se descopera ca ,,vai cat e de rea" (si adevarul este ca e rea, dar alta nu avem deocamdata).
          • +3 (3 voturi)    
            de unde stii tu ca PDL n-ar fi modificat-o? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:13)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            Ca de obicei in ultimul moment, ca asa face parlamentul lucrurile, pe ultima suta de metrii.
            Dar e clar ca legea, in forma si interpretarea ei actuala aduce o restrangere nejustificata dreptului de vot. Si e la fel de clar ca USL, in loc sa incerce sa o corijeze, amplifica si restrictioneaza la maxim efectele acestea antidemocratice in interesul lui propriu.
          • +2 (2 voturi)    
            Demonstreaza ca te intereseaza (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:22)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            sa vezi si din afara biroului ce se intampla in realitate si cum se aplica legile!!! Din pacate nu o sa faca asta...
          • +1 (1 vot)    
            ca legea e gresita (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:26)

            I [utilizator] i-a raspuns lui Loda

            /
  • +15 (15 voturi)    
    tacerea nostra naste monstrul usl (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:39)

    yellowdog [utilizator]

    astept legea prin care numai usl se poate vota...
    • +10 (10 voturi)    
      nu ar fi corect (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:56)

      math [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Insa o forma democratica poate fi urmatoarea.

      Pentru a vota, trebuie sa indeplinesti cel putin una din urmatoarele conditii:
      - cel mult 4 clase sau cel putin trei diplome cumparate
      - fost membru PCR ilegalist
      - fost participant la Razboiul de Independenta
      - fost sau actual beneficiar de pensie speciala minim 10,000 RON pe luna.
      - anchetat de DNA, minim 3 zile de arest
      - dovada ca ai televizorul blocat pe Antena 3 (asa cum sunt telefoanele blocate de Orange)
      - membru USL cu cotizatia la zi pe ultimii 5 ani, ca sa evitam basistii infiltrati.
  • +10 (10 voturi)    
    Dezgustator (Miercuri, 5 decembrie 2012, 15:50)

    alexknicks [utilizator]

    Romanii care-s plecati din tara in 9 decembrie ar face bine sa ramana acolo si dupa aceasta data avand in vedere care va fi deznodamantul asteptat al acestor alegeri. Inteleg sa existe limitari la alegerea primarului urbei in care locuiesti, dar nu si in privinta alegerii reprezentantilor organului legislativ suprem, indiferent ca acest lucru se face prin vot uninominal. Conform constitutiei "Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare a tarii". Sa inteleg ca cine-i plecat din tara sau din localitate nu mai face parte din poporul roman?! Multumesc autoritatilor pentru faptul ca ma priveaza de un drept fundamental pe care mi l-am exercitat sistematic de cand l-am dobandit. Chiar daca-i vorba doar de un vot, mereu am vrut sa traiesc cu sentimentul ca-mi "spun cuvantul" in mod democratic in privinta celor care ne conduc tara. Am o stare teribila de greata cand ma gandesc cine-i in spatele unor astfel de decizii si interpretari legislative. Democratia din Romania moare incet, dar sigur.
    • +2 (2 voturi)    
      de ce nu sunt valabile listele suplimentare?? (Joi, 6 decembrie 2012, 9:10)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui alexknicks

      Asa cum la referendum alergau cu urnele mobile dupa fiecare nebun de la spitalele de specialitate, sau prin inchisori, de ce un student care invata in strainatate ne are acest drept?? Pot vota ori pentru diaspora, sau pur si simplu, fiecare ambasada sa se intereseze de cetatenii sai, si in functie de domiciliile permanente sa le puna la dispozitie votantilor,INDIFERENT ce fac ei la momentul respectiv in acea tara ( chiar si in vacanta) lista din colegiul respectiv?? Ei sunt la dispozitia electoratului, nu eletoratul la dispozitia lor..
      Inseamna ca studentii din universitatile din tara, nici ei nu prea au cum sa voteze, pentru ca si ei apartin colegiilor unde isi au domiciliul stabil????
      Eu oricum intelegeam si speram altceva dela .. uninominale.. Nicidecum ca esti obligat sa votezi maimutoi pe care nu i-ai vazut in viata ta, si care s-au propasit vremelnic in judetul sau orasul tau, cu unic scop sa cerseasca voturi de la cetateni..
  • +9 (9 voturi)    
    Studentii nu pot vota! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:51)

    igi [utilizator]

    Aproape toti studentii romani la studii in EU nu au dreptul sa voteze. Cu pasaportul romanesc, studentii nu sant obligati sa-si faca permis de sedere, decat daca munces legal, deci vor putea vota doar studentii care si muncesc legal, celilalti nu au permis de sedere, deci nu au drept sa voteze. Asta da democratie, avem drept de vot, dar nu avem dreptul sa votat, "multumim" US si MAE!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Oare ? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:06)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui igi

      Nu se poate asa ceva, studentii respectivi au ceva document ca sunt la suidii, deci rezidenti legal, cu acel document trebuie sa se poata vota, am impresia ca dezinformati ?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:45)

        [anonim] i-a raspuns lui Loda

    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:44)

      [anonim] i-a raspuns lui igi

    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar toti (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:22)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui igi

      Pe siteul internet al consulatelor din strainatate scrie ca îti poti justifica domiciul cu o chitanta de electricitate, cu asigurarea medicala etc., pe care orice rezident, student sau nu, este obligat sa le aiba. Dar da, cei veniti cu o bursa gen Erasmus, pe un semestru, ar putea sa nu aiba in posesia lor nici factura, nici asigurare în strainatate.
    • 0 (2 voturi)    
      nu dezinforma (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:10)

      GeorgeMiron [anonim] i-a raspuns lui igi

      in majoritatea tarilor civilizate permisul de sedere/resedinta e necesar!!
  • +6 (6 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:52)

    Parzivall [utilizator]

    In 23 de ani Romania nu a evoluat deloc. In afara eu pot face tranzactii bancare vorbind cu un robot la telefon si ei nu-s in stare sa organizeze ceva dupa standarde democratice.
    E clar ca ei vor sa voteze doar taranii, total neinformati si la mana mosierilor locali, asistatii si restul pomanagiilor sociali.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu trebuie sa ne mire (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:56)

    sile231 [utilizator]

    Ca aceasta clasa politica dupa ce ne-a propcopsit cu o constitutie gaunoasa nu e in stare da conceapa o legislatie electorala care sa raspunda nevoilor actuale cind suntem membri UE su multi romani lucreaza sau traiesc in afara tarii.Dau doua diagnostice: tembelism si rea credinta. Las altora placerea de a prescrie si aplica un tratament.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 17:23)

    Dan D. [utilizator]

    De data asta m-am cam saturat, ii las pe romanii de acasa sa doarma dupa cum isi astern. Vox populi, vox Dei.
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:18)

    Erasm [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      De acord dar numai pentru cei fara forme legale!! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:17)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      Si asta pentru ca daca nu respecti legea, nu poti nici sa ai pretentii sa se respecte legea. Dar daca eu sunt acolo in vacanta, delegatie sau stiu eu ce alt motiv, dar legal, este NECONSTITUTIONAL sa mi se ia dreptul de vot!!!
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    la referendumul lor imbecil putea vota oricine oriunde. Acum nu se mai poate, in curind vor putea vota doar pensionarii si betivii asistati.
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta un mic dictator (Miercuri, 5 decembrie 2012, 18:32)

    I [utilizator]

    acum sper ca e mai clar pentru toata lumea de ce Ponta il acuza de dictatura pe Basescu: pentru ca in sinea lui, el isi dorea sa fie dictator. Uite cum unii romani tocmai si-au pierdut dreptul la vot, drept castigat la Revolutie! Dreptul la vot nu tine cont de niste tehnicalitati comunistilor!

    Bineinteles ca au tinut ascunsa toata treaba pana in ultima clipa, l-au bagat pe fraierul de Andrei Zaharescu sa minta lumea, si acum s-au sucit, cand e prea tarziu sa mai faci planuri de calatorie ca sa poti vota in tara.
  • +3 (3 voturi)    
    OUG??? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:14)

    Parzivall [utilizator]

    De ce nu mai da Dottorel un OUG? Hai ca-s maiestri la oug-uri.
  • +5 (5 voturi)    
    Alta vrajeala (Miercuri, 5 decembrie 2012, 19:46)

    HP [utilizator]

    La fel ca in vara.

    Domnilor, de ce nu se poate implementa un sistem electronic de urmarire (daca nu chiar ca modalitate de vot), o baza de date cu toate CNP-urile romanilor cu drept de vot ?

    Fiecare roman se prezinta la o sectie de vot, oarecare, aleasa liber, fara restrictii, voteaza, isi prezinta buletinul iar domnii sau doamnele din sectie il introduc in calculator (copie scanata a CI verificata de catre computer prin OCR), moment in care CNP-ul este bifat cu verde de exemplu (restul care nu au votat raman cu rosu).

    1 vot = valid doar daca copia scanata a buletinului prezentata de catre posesor este validata de catre sistem, astfel imperechiindu-se cu buletinul respectiv de vot.

    La o incercare de fraudare prin care posesorul de drept voteaza in SUA de ex iar cineva din tara incearca sa fraudeze, sistemul detecteaza automat ca exista un duplicat al CNP-ului si becul rosu se aprinde la BEC si la procuratura concomitent, o data cu locul, ora si inregistrarea video a momentului fraudei.
    • +3 (3 voturi)    
      esti nebun (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:07)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui HP

      cum ar mai frauda ei linistiti dupa aia???
    • +3 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:18)

      I [utilizator] i-a raspuns lui HP

      bineinteles ca se poate. Dar nu se vrea pentru ca daca implementezi sistemul respectiv, cum mai fura ei la alegeri? De asta nu se face nimic. Nu e vorba de incompetenta. Pur si simplu nu se doreste.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo tovarasi !!! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:06)

    ג'וןירוק [anonim]

    Lucrez de aproape un an in Belgia. Sunt inginer delegat, ca urmare sunt trimis de firma cu care colaborez in diverse orase pentru o perioada limitata. Datorita schimbarii dese a domiciliului nu pot sa-mi fac acte de resedinta. Azi sunt aici, maine sunt in alta parte. Plus de asta in momentul solicitarii acestor acte Politia de aici iti va face o vizita, anuntata desigur, ca sa se asigure ca locuiesti la adresa indicata. Din aceasta cauza se pare ca mi se neaga un drept fundamental garantat prin Constitutie caci eu NU pot avea o resedinta, nici macar provizorie. Multumesc pe aceasta cale guv USL pt ca mi-a anulat acest drept la vot. Promit sa incep sa reinvat poeziile patriotice pe care eram obligat sa le invat in clasele primare, caci in acea directie ne indreptam. Multumesc de asemenea utilizatorilor/postacilor cu acces la internet cum ar fi colonelul, evoque si altii care refuza sistematic sa accepte sistemul capitalist, ridicand il slavi in acelasi timp jegurile comuniste. Bravo tovarasi !!! Sa ne vedem cu bine la coada la lapte. Cu respect al dvs, ing (PARDON !!!) tov inginer Zoldi Ioan Razvan
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate vota cu council tax in marea Britanie? (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 11:45)

    michimihai [utilizator]

    Ghidul alegătorului român din străinătate

    Documentele în baza cărora se poate vota la alegerile parlamentare din 9 decembrie:
    Paşaport cu menţiunea privind stabilirea domiciliului în străinatate (tip CRDS) dovedind astfel că domiciliază în Marea Britanie;

    sau
    Paşaport simplu însoţit de documentul emis de autorităţile britanice care dovedeşte reşedinţa în Marea Britanie;

    sau
    Cartea de identitate însoţită de documentul emis de autorităţile britanice care dovedeşte reşedinţa în Marea Britanie.