MR Ungureanu: Am sa fac in asa fel incat sa ma clonez in trei-patru locuri sa pot fi si la posturile de televiziune si in campanie nationala in acelasi timp

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2012, 16:50 Actualitate | Politic


Co-presedintele ARD, Mihai Razvan Ungureanu a declarat marti intr-o conferinta de presa ca sondajele actuale nu pot fi argument pentru inactivitatea politica a niciunuia dintre candidatii ARD. Totodata, Ungureanu a tinut sa le raspunda nemultumitilor din PDL de activitatea sa din campania electorala precizand ca nu se poate clona in mai multe locuri. Prim-vicepresedintele PDL Cezar Preda a declarat, marti, ca Mihai Razvan Ungureanu ar trebui sa iasa mai des in public in aceasta campanie electorala, democrat-liberalul sustinand ca "Romania lui Ungureanu functiona, iar Romania lui Ponta sta".

"Am sa fac in asa fel incat sa ma clonez in trei-patru locuri, in asa fel incat sa pot fi si cu dumneavoastra, sa pot fi si la posturile de televiziune in acelasi timp, sa fiu si in campanie nationala si in campanie in colegiul meu. Am sa fac tot posibilul, va promit ca incerc. Ma intereseaza, in primul rand, ca rezultatul din 9 decembrie sa fie multumitor pentru noi.

Avem un adversar puternic, care este timpul. Am spus acest lucru si-l repet. Iar despre prezenta in media, daca n-as fost si eu in campanie electorala, probabil ca de dimineata pana seara as fi stat la televizor(...) Cand eram prim-ministru era mai putin timp pentru televiziuni. Au fost cateva emisiuni, unii spun ca una fost memorabila. Dar, intr-adevar, am avut nevoie de timp si atunci ca si acum pentru a face ce este extrem de important. In ordinea de atunci activitate guvernamentala, in ordinea de acum, campanie", a declarat copresedintele ARD, citat de agentia Agerpres.

Prim-vicepresedintele PDL Cezar Preda a declarat, marti intr-o conferinta de presa, ca Mihai Razvan Ungureanu ar trebui sa iasa mai des in public in aceasta campanie electorala, democrat-liberalul sustinand ca "Romania lui Ungureanu functiona, iar Romania lui Ponta sta".

Intrebat de ziaristi ce parere are despre afirmatiile copresedintelui ARD Vasile Blaga care intr-un interviu recent acordat unui cotidian a spus ca Alianta Romania Dreapta are cu doua procente sub PDL in sondaje, Ungureanu a precizat ca sondajele actuale nu pot fi argument pentru inactivitatea politica a niciunuia dintre candidatii ARD.

"Sondajele nu sunt si nu cred ca sunt pentru niciunul dintre candidatii ARD argument pentru inactivitate politica. Dimpotriva. Sondajele trebuiesc luate cu masura. Sunt instantanee ale momentului politic. Stim cu totii ca unele sunt credibile, altele nu sunt credibile, stim foarte bine si cum ajung in presa.

Ceea ce conteaza cand tragem linia sub asemenea ipoteze este o campanie militanta, buna, la sfarsitul careia sa avem o victorie in 9 decembrie. Nu cred ca exista candidat al ARD care sa nu inteleaga acest lucru. Si apelul meu se face din nou catre toti: munca in campanie", a spus Mihai Razvan Ungureanu.

Prim-vicepresedintele PDL Cezar Preda a declarat ca Mihai Razvan Ungureanu ar trebui sa iasa mai des in public in aceasta campanie electorala, democrat-liberalul sustinand ca "Romania lui Ungureanu functiona, iar Romania lui Ponta sta".

Presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, intr-un interviu acordat ziarului Romania Libera, ca Alianta Romania Dreapta (ARD) se afla cu doua procente sub scorul PDL deoarece s-a constituit tarziu. "Era mai simplu daca ar fi intrat ei (n.r.Mihai Razvan Ungureanu si Mihail Neamtu) in PDL, asa cum a intrat dl Papahagi, pentru ca am avut o problema cu promovarea siglei aliantei", a declarat Blaga.

Declaratiile lui Vasile Blaga privind scorul slab al ARD, sub cel al PDL, apar in contextul in care in interiorul Aliantei exista nemultumiri vis-a-vis de strategia de campanie. Surse din interiorul Aliantei au declarat pentru Hotnews.ro ca democrat-liberalii sunt nemultumiti de colaborarea si prestatia lui Mihai Razvan Ungreanu in campania electorala.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1530 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Asta e din ciclul... (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:01)

    aladdin [utilizator]

    ... "ungurenii mei" :D
  • +14 (16 voturi)    
    Vizibilitate (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:04)

    Lilianamaria [utilizator]

    Sunt simpatizant ARD (fereasca-ne Dumnezeu de USL peste 50%), insa sunt profund mirata cum de pantache e toata ziua pe ecranul televizoarelor iar oamenii pe care eu ii voi vota sunt absenti TOTAL!
    As vrea sa ii vad pe MRU, Papahagi etc, tineri cu vederi de dreapta aparand in aceasta campanie electorala! Unde sunteti oameni buni? Ar trebui sa va vedem zilnic criticand guvernul pentru lipsa masurilor economice... etc, in schimb voi parca ati fi intrat in vacanta!
    • -4 (6 voturi)    
      Dupa 9 dec.... (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:14)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Lilianamaria

      Nici nu o sa mai vezi picior de SRI-ist!!!
    • +4 (6 voturi)    
      strategie (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:27)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Lilianamaria

      tembeliziunile de stiri (care stim bine cui apartin) raspund de fapt strategiei USL si nu ii invita pe cei cu potential, ci aduc numai figuri care mai rau fac imaginii ARD. Nu uita ca Ghita e prieten cu Ponta, iar la antene nu are rost sa mentionez cine e patron.
    • +2 (2 voturi)    
      Trezirea si la vot! (Marţi, 27 noiembrie 2012, 18:58)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Lilianamaria

      Sint invitati??? De acord ar trebui as fie mai prezenti dar cu televiziunile aservite...De aceea toti oamenii care inteleg ce se intimpla sa mearga sa voteze. Cei nehotariti sa inteleaga acum ca e vorba de statul de drept, de independenta Justitiei. Nu sint toti la fel. Nu, ARD si USL nu inseamna acelasi lucru. Cu mincinosul plagiator si repetentul isteric la conducerea tarii se duce naiba Romania. Cum spunea un comentator: Romani treziti-va ca va ia dracu!!
  • -1 (9 voturi)    
    nu te clona (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:25)

    jackalphonse [utilizator]

    si singur esti ""prea mult"" si degeaba
    • +4 (6 voturi)    
      din curiozitate, idolul tau cine e? (Marţi, 27 noiembrie 2012, 18:09)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Si cine nu ar fi degeaba in opinia ta? Becali, Ponta?...Cacarau?...Diaconescu?... Vadim?

      Numa' asa, ca is curios.
      • 0 (0 voturi)    
        NU am un idol! (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 9:21)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        de ce trebuie sa am un idol? mai ales cand trebuie sa ti-l alegi din aceasta ciorba stricata de politicieni ""otravitori"". sunt toti niste hoti, fara sa-i poti deosebi intre ei
  • +3 (7 voturi)    
    Cand MRU.. (Marţi, 27 noiembrie 2012, 17:57)

    Brezel [utilizator]

    era premier si trecea in fuga pe langa reporteri si le zicea ca nu are timp de interviuri ca are de lucru (si se ducea in birou sa munceasca pana la 11 noaptea) uslamistii erau calare simultan pe toate televizunile aruncand cu rah..t in oricine si in orice acumuland astfel capital de imagine. MRU conta pe rezultatele palpabile, ceilalti pe imagine. D'aia usl o sa ia peste 50% in decembrie (din pacate), MRU continua sa presupuna eronat ca oamenii tin minte si fac conexiuni. Dar din acestia suntem putini. Restul au nevoie sa li se reaminteasca. Memoria colectiva la noi tine doar 6 luni.
  • +2 (4 voturi)    
    sustin vizibilitarea (Marţi, 27 noiembrie 2012, 18:25)

    cccr [utilizator]

    Sigur ,D-nul Blaga are dreptate-electoratul trebuie sa primeasca mesaje pe toate caile-inclusiv si tv.Stiu ca timpul este scurt-dar pentru aceasta cauza -accept si clonarea lui MRU.Intrati in direct la tv din orice oras aveti acces.ALEGATORUL TERBUE SA VADA CA NU ESTE ABANDONAT-transmite-ti mesaje si veti primi voturi.Cei determinati ,sigur cred ca nu vor abandona-dar nehotaritii sunt multi.LUPTATI PENTRU EI-pentru fiecare vot.Chiar ,acum ,este o lupta apriga-sa ne ajute DOAMNE-Doamne sa scapam de napasta in care se zbate TARA.Alte lucruri nu mai comentez....de sigla..de alianta...greseli sunt suficiente,dar acum din ele schimbati doar ce puteti-nu va pierditi in maruntisuri.FITI VOCALI SI VIZIBILI PESTE TOT...Va doresc putere fizica si forta de INVINGATORI...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va inteleg! (Marţi, 27 noiembrie 2012, 22:07)

    gazania [utilizator]

    Din campania de la locale va tot spuneam ca dreapta e absenta . Ce asteptati , sa va rugam , sa va platim noi consultanti pt comunicare , ce sa mai facem sa va determinam SA FITI COMBATIVI ?Sau voi chiar nu vreti sa fiti la putere, va multumiti cu putin?Daca n-ar veni din nou usl la putere, mi-ati fi indiferenti dar mi-e groaza de ce va urma.
    • +2 (2 voturi)    
      Pe ce sa fie "combativi"? (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 0:44)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui gazania

      Pe contraperformantele bocului? Pe scaderea salariilor? Pe distrugerea sistemului de pensii si alocati? Pe distrugerea Sanatatii? Pe inexistenta autostrazilor? Pe inaltimea spagilor si parandaraturilor? Pe mitocania prezidentiala? Pe ignorarea vointei democratice? Pe toate acestea la un loc?!?...