Kelemen Hunor: Romania are nevoie de stabilitate politica, iar UDMR este dispusa sa intre la guvernare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:09 Actualitate | Politic


Presedintele Uniunii Democrate Maghiare (UDMR), Kelemen Hunor, a declarat sambata seara, la Sfantu Gheorghe, ca formatiunea pe care o conduce este dispusa sa intre la guvernare dupa alegerile parlamentare pentru a asigura stabilitatea politica de care tara are nevoie, informeaza Agerpres. Kelemen Hunor a precizat ca urmatorii doi ani vor fi foarte grei pentru Romania, de aceea nici un proiect politic de viitor nu va putea fi pus in practica fara o "majoritate extrem de stabila si o stabilitate politica solida".

Potrivit liderului UDMR, "anul viitor va fi unul extrem de dificil, va trebui sa platim o datorie externa foarte mare, iar asta inseamna o presiune enorma asupra bugetului, e nevoie de reforme fiscale si economice, de amendarea Constitutiei care necesita doua treimi si e un proiect foarte important fara de care nu putem sa mergem mai departe cu regionalizarea, cu reorganizarea regiunilor de dezvoltare. Si este nevoie, dupa foarte mult scandal, dupa enorm de mult scandal, de o stabilitate politica si de o majoritate larga pentru 2013 si pentru 2014. Sa nu uitam 2014 va fi din nou an electoral, de aceea 2013 pentru societatea romaneasca si pentru viitorul Romaniei va fi un an vital. Nu avem voie sa pierdem nici o zi din 2013 pentru ca pe urma intram intr-un an electoral cand nu vom mai face nimic cunoscand traditia romaneasca, cand intr-un an electoral lucrurile se opresc. De aceea, eu spun ca oricine doreste un proiect pentru viitor care poate fi pus in practica trebuie sa se gandeasca la o majoritate extrem de stabila si la o stabilitate politica foarte, foarte solida".

Referindu-se la recenta declaratie a liderului PNL Crin Antonescu care nu exclude varianta unei guvernari impreuna cu UDMR, Kelemen Hunor a declarat: "Eu cred ca declaratiile politicienilor romani in acest moment arata ca UDMR este considerat un partener serios, din toate partile, un partener de incredere, cu profesionisti, un partener cu care poti sa construiesti proiecte pentru viitorul Romaniei", adaugand ca "orice formatiune politica doreste sa ajunga la guvernare", implicit cea pe care o conduce.

Crin Antonescu a declarat joi seara ca nu exclude ideea unei guvernari impreuna cu UDMR, insa acest lucru depinde de anumite conditii si de modul in care sunt armonizate pozitiile formatiunii maghiare cu cele ale USL, precizeaza Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















879 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Cum s-a numit epoca istorica in care UDMR (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:16)

    Luk [utilizator]

    n-a simtit nevoia sa intre la guvernare?

    Intreb, nu dau cu parul...
  • +4 (4 voturi)    
    Logic (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:26)

    nano2k [utilizator]

    Logic ar fi sa parasiti si PPE-ul
  • +5 (5 voturi)    
    pai cand dreaq n-a fost dispusa (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:30)

    zaboo [utilizator]

    sa intre la (orice!) guvernare? stabilitatea pentru ei inseamna sa mai prinda ceva ocazie de santaj ca sa mai scoata cate ceva...
  • +3 (3 voturi)    
    udmr (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 22:15)

    obs. [utilizator]

    Da,e necesar sa sa intre si udmr la guvernare.Desii tortul pentru ei acum va fi foarte mic,dar un post de ministru pentru Borbely tot se va gasii.E un moment potrivit pentru a se compromite definitiv.Numai asa din 2014 ARD va putea guverna cu adevarat si va putea da viitorul presedinte.Asa ca psd pnl udmr gevernati linistiti din decembrie,Basescu lucreaza pentru voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Stabilitate se poate (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 22:41)

    Kepler [utilizator]

    dar nu cu Ponta ca prim-ministru.
  • +2 (4 voturi)    
    eu cu cine (mai) votez? (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 23:23)

    Marin Puscasu [utilizator]

    - Primari, senatori, deputati pedelisti acum sunt uselisti cu acte in regula.
    - Becali, idem.
    - UDMR a fost in alianta cu PDL la guvernare si a facut tot ce i-a stat in putinta ca sa submineze statul roman? Pai hai sa isi continue opera si alaturi de USL.
    Eu va intreb care e diferenta intre ce am avut pana acum si ce o sa avem dupa viitoarele alegeri? Niciuna...

    (P.S. Mi-e scarba de Vadim si stiu ca decredibilizeaza prin asociere orice atitudine pro-romaneasca, dar eu o sa votez PRM-ul. N-am votat niciodata cu ei si nici nu ma gandeam sa o fac vreodata, dar poate ca asa o sa inteleaga si politicienii nostri ca ei ar trebui in primul rand sa faca "aliante"
    CU ROMANII PENTRU ROMANIA.)
  • -3 (5 voturi)    
    Mai sa fie (Duminică, 25 noiembrie 2012, 0:42)

    evoque [utilizator]

    te pomenesti ca ungurii schimba macazul. Gata cu sperantele de autonomie promise de basescu?Puterea este mai importanta decat orice interes. Parca pana mai ieri usl nu era incantat de o colaborare cu udmr sau faptul ca toata lumea este satula de gasca presedintelui ii indeamna sa se uneasca din nou. Este clar ca in tara asta nu mai exista onoare si principii, cat despre doctrine politice nici nu mai incape vorba.
  • +4 (4 voturi)    
    de ce (Duminică, 25 noiembrie 2012, 11:08)

    gopo111 [utilizator]

    ii mai cooptati pe astia de udmr, nici macar nu sint un partid, sint cei care joaca pe degete pe romanii, si nici nu reprezinta pe maghiari din romania, ei reprezinta doar interesele lor personale, astia ce conduc udmr-ul acum nu merita sa fie nici in parlament sa faca legi, locul lor e acasa la ei si atit
  • 0 (2 voturi)    
    E bine... (Duminică, 25 noiembrie 2012, 12:24)

    ads_ [utilizator]

    sa intre UDMR la guvernare, dar intr-un guvern sprijinit de o larga majoritate, astfel incat voturile UDMR sa nu fie indispensabile, sa nu poate conditiona.
  • +1 (1 vot)    
    ioi, da nu-i un secret (Duminică, 25 noiembrie 2012, 20:01)

    ..13 [utilizator]

    Ioi, nimic nou sub soare.

    Poate UDMR insa se grabeste acum sa isi zvarle si penalii acolo unde trebuie. Nu mai iese dl. Frunday sa ne spuna cum este treaba cu respectarea reglementarilor europene?

    Nu am nimic personal cu nimeni, dar nu imi plac dublele masuri, indiferent din ce directie vin acestea.

    Cu drag din inima, ARD sa vad ce mai decide UDMR!