Ponta: Presedintele Basescu va respecta votul romanilor la parlamentare pentru ca nu suntem dictatura sud-americana

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:02 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat sambata, la Suceava, ca presedintele Traian Basescu va respecta votul romanilor de la alegerile parlamentare, pentru ca Romania nu e o dictatura sud-americana, iar daca USL va obtine majoritatea absoluta el va fi premier in continuare, informeaza Mediafax.

Intrebat daca se asteapta ca Traian Basescu sa nu-l nominalizeze in functia de premier, liderul social-democrat a raspuns: "daca oamenii voteaza majoritatea absoluta pentru USL, acela este cel mai bun raspuns pentru domnul presedinte, iar domnia sa sigur va respecta, ca doar nu suntem o dictatura sud-americana. Stiti, si Ceausescu spunea ca el stie mai bine, iar poporul greseste. Eu nu cred ca domnul Basescu o sa ne spuna ca poporul a gresit si el stie mai bine, ca nu are cum sa stie mai bine si nimeni nu va accepta acest lucru".

Ponta a atras atentia ca partenerii europeni au arata ca vor stabilitate pentru Romania si vor respectarea principiilor democratice si respectarea votului oamenilor.

"Daca oamenii nu ne voteaza pe noi, daca il voteaza pe domnul Blaga, pe domnul Videanu, atunci o sa fie Videanu sau Blaga prim-ministru. Daca oamenii voteaza USL majoritate absoluta in Parlament, e o decizie pe care nimeni si nimic nu o poate schimba", a spus seful Executivului.

Ponta a adus in discutie congresele PSD, PNL si PC in cadrul caruia a fost desemnat ca prim-ministru din partea USL.

"Acolo, cateva mii de oameni au votat, nu sa fie un prim-ministru de la PSD, ci m-au votat pe mine, Victor Ponta, si liberalii si conservatorii. Tot acolo, am votat noi, social-democratii, nu sa fie un liberal candidat la presedintie, ci Crin Antonescu sa fie. Nu se poate schimba aceasta decizie nici daca vreau eu, nici daca vrea domnul Antonescu, nici daca vrea domnul Constantin, pentru ca asa au votat cateva mii de oameni, reprezentand, practic, cele trei partide. Restul sunt soparle de campanie", a afirmat Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2394 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Aici se vede (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:15)

    Kepler [utilizator]

    frica plagiatorului, cind de fapt el este cel care a adus din nou sudamerica la Bucuresti!
    In plus, rezultatul bun al lui Basescu la Bruxelles nu-l lasa sa doarma decit pe Antonescu.
  • +7 (13 voturi)    
    Papagalii (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    USL-ul va intoarce curind armele impotriva celor doi papagali, Ponta si Antonescu. Pe ei va cadea toata vina pentru nivelul de trai in prabusire, pentru orientarea tarii impotriva aliatilor, dar si pentru lovitura de constitutie.
  • +5 (11 voturi)    
    Base a pus... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:35)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    "Voi numi un PREMIER care să servească INTERESULUI NAŢIONAL" Daca ar fi fost destept, Ponta ar fi spus ca el este acest premier, nu ca Base va trebui sa numeasca orice premier sustinut de ipotetica majoritate absoluta a USL. Mesajul lui Ponta este clar pentru cine are creier - "Eu nu servesc interesul national. Eu vreau sa fiu premier doar ca ma voteaza USL."

    Daca exista o majoritate absoluta in Parlament, cei care o detin pot sa impuna Presedintelui orice personaj pentru functia de Premier? Este o intrebare de bun-simt.
    • -4 (8 voturi)    
      raspunsul este DA (Duminică, 25 noiembrie 2012, 13:45)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      si este scris in constitutie. Acum votam pentru parlament. Daca vreo formatiune castiga cu peste 50% presedintele nu are voie sa nu numeasca premier propus si sustinut de ei.
      • +5 (7 voturi)    
        raspunsul este NU (Duminică, 25 noiembrie 2012, 14:54)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        si este scris in Constitutia Romaniei.

        "ARTICOLUL 103
        (1) PRESEDINTELE României DESEMNEAZA un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării PARTIDULUI care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament."

        Chiar ignorand faptul ca USL nu este partid politic, ci o alianta, presedintele Romaniei nu are obligatia de a desemna o persoana anume, ci o persoana pe care o considera potrivita.

        Colonele, tu te simti hotz si mincinos de il sustii pe CtrlV Pontanocchio? Crezi ca in tot USL-ul nu exista o alta persoana mai potrivita decat el pentru functia de PM? Sa stim o treaba :)
  • +4 (8 voturi)    
    PONTA VA FI PRIM-MINISTRUL USL-ULUI (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:37)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    sau al Romaniei?
  • +4 (6 voturi)    
    Domnul Presedinte Traian Basescu (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:38)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    nu te mai propune prim-ministru, mah țâcă, oricate voturi aduna USL.
    • +2 (2 voturi)    
      prim ministru (Duminică, 25 noiembrie 2012, 21:55)

      jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Sper ca presedintele s-a saturat de experimente si va aplica zicala '' fraier sa fii dar sa-ti revii''
      Pat si Patachon / Lolek si Bolek /Stan si Bran nu au nici o sansa sa-si revina, asa ca, cel mai inteligent cedeaza si-i scoate afara din scena.Sa stea in piata, acum la frig nu-s tantari, din pacate nici microbi, dar poate, pentru a a junge acolo or sa-i puna pe primari sa curate strazile de zapada.Si tot ar fi ceva bun pentru bucuresteni!Ca in rest...............
  • +4 (6 voturi)    
    ponta, toti suntem muritori (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 18:47)

    rov [utilizator]

    tu sper sa performezi pe scaunul electric pentru distrugerea neamului romanesc
  • +11 (13 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:16)

    obs. [utilizator]

    Asa cum a fost scrisa Constitutia este evident faptul ca responsabilitatea desemnarii persoanei insarcinate cu formarea guvernului revine exclusiv Presedintelui. Pentru a nu ingradii acesta responsabilitate prin constitutie este prevazuta o singura conditie cu conotatie politica ,,daca un partid obtine prin alegeri mai mult de 50+1 din voturile alegatorilor, presedintele are obligatia de a desemna o persoana inasarcinata cu formarea guvernului de la acel partid.Aici exista tentatia multora de a face complet gresit analogia partid-alianta politica.O alianta politica (alianta electirala) este cu totul altceva ,are alta incarcatura.Alianta (coalitia) exista la un moment dat,dar nimeni nu poate garanta cat timp se va mentine.Aici avem precedentul Alianta DA .Este mai greu de crezut ca un partid odata ce a dat Premierul sa si-l renege .Desigur ,avem si aici un caz la moment dat,greu de crezut ca s-ar putea repeta,cazul Radu Vasile.Pentru a accentua responsabilitatea Presedintelui in desemnarea persoanei insarcinate cu formarea guvernuliui Constitutia nu mai lasa nici o cale Presedintelui de revocare a premierului.Desigur premierul desemnat de Presedinte are sarcina obtinerii votului in parlament.Rezulta astfel ca majoritatile sunt recunoscute in parlament si nu in afara lui.
  • +3 (5 voturi)    
    zise plagiatoru' (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    visand la "democratia" sud-americana...
  • +5 (7 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:24)

    obs. [utilizator]

    Oricum varianta tandem ponta-crin a picat.La 9 decembrie va fi doar o etapa,marea miza ramane anul 2014.Precum in fotabal, finala va fi castigata de acei care isi dozeaza mai bine eforturile.Etapa 9 decembrie va fi de sacrificiu pentru orce forta politica cu atat mai mult pentru USL pentru ca ar fi in premiera cand o coalitie aflata la guvernare ar ramane si dupa alegeri,cu asteptari enorme si fara posibilitatea de a mai da vina pe cei de dinainte. Eu vad doua posibile evoluti :ori talibani din usl isi impun vointa lor si il vor impune pe crin pentru functia de premier,ori moderati vor accepta varianta florin georgescu premier propusa de Basescu.Cand m-am gandit la crin premier am avut in vedere faptul ca in varianta crin presedente nu mai crede nici el si atunci ar fi posibila o rocada dupa modelul basescu-stolojan pentru a mai amana pentru o perioada destramarea usl.Coalitia USL la guvernare dupa decembrie, prinsa in acord cu FMI si sub lupa organismelor europene,in contextul economic dificil se va eroda rapid, dificil de a-si mai putea impune viitorul presedinte in 2014. Cu un USL erodat la guvernare arma numita suspendare va deveni caduca astfel ca Traian Basescu va deveni pe final de mandat ceea ce a fost si poate chiar mai mult.In atare conditi cu siguranta vor apare miscari in interiorul partidelor,repozitionari de aliante,noi lideri se vor impune caci adevarata miza va fi in 2014.Cine isi impune presedientele va avea sansa sa guverneze in viitor.
  • +9 (11 voturi)    
    Presedintele Basescu (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:30)

    adrian88000 [utilizator]

    va respecta Constitutia. E bine ca Ponta sa inceapa deacum sa o citeasca cu mare atentie !
  • +10 (12 voturi)    
    Va respecta... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:31)

    old man [utilizator]

    Va respecta Constitutia "pentru ca nu suntem dictatura sud-americana", iar in Constitutie scrie ca daca un partid - nu o alianta - are peste 50%, presedintele este obligat sa numeasca un premier de la acel partid. Constitutia n-a facut-o Basescu si nici cineva din America de Sud.
  • -10 (16 voturi)    
    nici nu meriti, Ponta, sa te numeasca premier (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:35)

    sisipisi [utilizator]

    Hai, Victore, vorbesti aiurea. Pai Basescu al tau n-a respectat votul a 7,4 milioane la referendum si n-a plecat pe mare, in barcuta de 2 cu cirmaci. Cum sa crezi ca va respecta votul la parlamentare, cind e pregatit sa minta, sa fure, sa faca tot ce poate ca clica-i sa iasa cu peste 5%. Nu te va desemna premier cit ii haul. Mai bine l-ati demite. Ce asteptati, sa-l alunge poporul ca pe vreun voda vindut turcilor?
  • +9 (11 voturi)    
    serios ? (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 19:58)

    pewpew [utilizator]

    Sa il anunte cineva pe ponta ca pana una alta Romania e republica semi-prezidentiala.
  • +4 (6 voturi)    
    <br> (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:24)

    fosta zoezoe [utilizator]

    chiar daca mi se pare un cosmar probabilitatea ca monstruoasa coalitie sa ia 51%, sunt deacord ca in acest caz sa fie desemnat un prim ministru al usl ,numai ca acesta nu poate fi ponta .Ar insemna ca Base gireaza plagiatul peste miloaga de la invatamant si sfideaza , comisiile, comunitatea academica si orice urma de bun simt nationala,europeana si planatara!
  • +5 (7 voturi)    
    <br> (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:48)

    Angoasat [utilizator]

    nu pricepe ca Basescu va respecta votul romanilor dar nu poate fi fortat sa denumeasca un plagiator ca premier..
  • +4 (6 voturi)    
    de data asta ... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 21:55)

    un.Dac [utilizator]

    ... sper sa nu o faca.
  • +7 (9 voturi)    
    vise xerox..vise (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 22:21)

    santi [utilizator]

    la alegeri ai sa faci ca si dnul geoana,,,,,te culci premier,,,,eeeheee,,,,,,te trezasti exclus din partidul minune,,,,dragoooosteaa mea...am fost premier,,,,
  • +9 (11 voturi)    
    pai eram dictatura... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 23:06)

    zaboo [utilizator]

    nu v-ati dus sa-l parati pe Base in parlamentul european acum niste luni??? asa minte scurta ai?
  • +2 (4 voturi)    
    gura pacatosului... (Sâmbătă, 24 noiembrie 2012, 23:56)

    thebblack [utilizator]

    "nu sa fie un liberal candidat la presedintie, ci Crin Antonescu sa fie"
  • +6 (8 voturi)    
    Fix pe dos (Duminică, 25 noiembrie 2012, 0:05)

    EXEs [utilizator]

    Dictaturile sud-americane sunt de fapt dictaturi parlamentare. Oamenii de afaceri si-au cumparat oameni in parlament care le voteaza legi favorabile. Chiar si in Venezuela parlamentul e dominat de oamenii lui Chavez care au avut grija sa-si traga toate afacerile din tara.
    Nu mai exista dictatori tovarasu' Ponta care sa controleze absolut totul. In schimb exista grupuri de interese care dicteaza politica unor tari.
  • -10 (14 voturi)    
    postacii de servici (Duminică, 25 noiembrie 2012, 1:12)

    Colonel [utilizator]

    au liber sambata. Cum de nu e plin inca de comentarii anti Ponta ? Ca doar "cum isi permite Ponta sa dea valoare votului romanilor ? Numai comunistii mai erau cu vointa poporului. Jos Comunismul!"
    • 0 (0 voturi)    
      Vad ca tii cu presedintele Basescu. (Duminică, 25 noiembrie 2012, 18:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      "În decembrie 2006, în timpul exercitării mandatului de Președinte al României, Traian Băsescu a condamnat comunismul din România, într-un discurs ținut în Parlamentul țării, discurs care s-a bazat pe probele concrete oferite de raportul Comisiei Prezidențiale de Analiză a Dictaturii Comuniste din România, conduse de Vladimir Tismăneanu."
    • +1 (1 vot)    
      postacii de serviciu (Duminică, 25 noiembrie 2012, 22:09)

      jbstg01 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

      dar tu esti vigilent 24/24, 7/7, 265/265, nu?
      Bravo, sper ca te si platesc corespunzator !
  • +4 (6 voturi)    
    Păi parcă era dictatură, nu? (Duminică, 25 noiembrie 2012, 1:31)

    Maestrul [utilizator]

    Stați așa: nu ne fu vorba că-i dictatură africană? Io nu mai pricep nimic. Îi rog pe domnul Ponta și compania să se hotărască dracului odată dacă Basescu-i dictator au ba.
  • +4 (6 voturi)    
    O intrebare directa ptr DVS.. (Duminică, 25 noiembrie 2012, 2:00)

    flyngangel [utilizator]

    Domnule prim ministru..

    Avand in vedere ca cele cateva mii de persoane din mai toate partidele mai sus citate, v-au ales ca singur reprezentant in pozitia de prim ministru, eu personal va fac felicitarile mele, in calitatea mea de CETATEAQN Roman.
    Dar cu nespusa amaraciune, ma intreb eu si va intreb pe DVS in mod direct, si ma astept la un raspuns direct de la DVS, in calitate de reprezentant direct al tarii mele in acest moment si poate inca in viitor, VA intreb .. DE CE nu v-ati dat demisia instant in momentul in care sa pus la indoiala lucrarea dvs de doctorat? De ce, in numele aceleiasi democratii de DVS invocata si pe drept, nu v-ati dat demisia in momentul in care Milioane de romani de pretutindeni( in tara si in strainatate ) v-au cerut cu glas inalt demisia, in virtutea democratiei greu castigata s platita cu atata sange, de ce nu a-ti respectatat vointa aceluiasi popor, constent fiind ca prin gestul DVS de a ramane in pozitia ocupata, va faceti de ras pe plan personal DVS si pe plan public, faceti de ras O TARA INTREAGA?? In numele cui inca ocupati aceasta functie, pe banii nostri, ai tuturor romanilor de pretutindeni? in baza carui drept ?
    DACA puteti sa imi raspuneti macar la o parte din aceste intrenbari in mod cinstit si cu mana pe constiinta.. va castigati respectul meu de om simplu si respectul unui popor intreg.. daca nu.. beh.. cunoasteti si DVS raspunsul..
    Cu respect
    Un CETATEAN ROMAN!!
  • +1 (1 vot)    
    suntem demo (Duminică, 25 noiembrie 2012, 2:08)

    ilie22sute [utilizator]

    suntem demo nu preluam comentarii
  • +4 (6 voturi)    
    Vrabia malai viseaza! (Duminică, 25 noiembrie 2012, 3:30)

    mucenic [utilizator]

    Sant convins Presedintele Basescu nu va numi in fruntea tarii persoane fara caracter, tradatori de tara si incompetenti in meserie.
    Sant convins Presedintele Basescu ne va trece cu succes si prin furtuna asta.
    Asa sa-i ajute Dumnezeu!
  • +6 (8 voturi)    
    cu referendumul din 2009 cum ramine (Duminică, 25 noiembrie 2012, 9:14)

    GeorgeT [utilizator]

    Alooo politicieni, cu referendumul din 2009 cum ramine.
    Vointa poporului conteaza pentru politicieni sau nu e de "competenta poporului " asa cum spunea un cunoscut si indragit trubadur si parlamentar roman.
    victor socaciu
    EL a reusit sa m-a determine sa merg la vot , sa votez cu unu , poate cu el el poate cu altul... e secret.
  • +4 (6 voturi)    
    <br> (Duminică, 25 noiembrie 2012, 9:38)

    vasile-roaita [utilizator]

    Lumea nu voteaza o anumita persoana ci un partid sau o alianta. Ponta asta se crede partid? Poate bine mersi sa fie prim tot unul din USL, care sa fie capabil si corect nu un plagiator
    Sint sigur ca Basescu nu-l va numi prim pe Plagiator (a facut odata greseala asta, sigur nu o va mai repeta) ci va gasi pe altcineva care este mai competent si mai corect. ce va face parlamentul cu o majoriate uslinoasa va vota impotriva unui candidat de-al lor ?
  • +2 (4 voturi)    
    Ceausescu...ce vremuri (Duminică, 25 noiembrie 2012, 9:58)

    Zeroth [utilizator]

    Nu mai suntem in dictatura de tip sudamerican instaurata asta vara? Dar cand am iesit?
    Comparatia cu Ceausescu este perfecta pentru ca si el respecta votul poporului care alegea PCR cu 98 la suta.
  • +5 (7 voturi)    
    Depinde si de Ponta (Duminică, 25 noiembrie 2012, 10:11)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Daca iar voteaza cei 3 milioane de morti...
  • +4 (6 voturi)    
    Oligarhii (Duminică, 25 noiembrie 2012, 10:21)

    Serje [utilizator]

    Mafiotii oligarhi sunt pe cale sa preia din nou puterea (Doamne. feri). Ceilalti care au stat 8 ani la conducere n-au avut iscusinta sa se mentina si acum dau inapoi din pacate. Nu mai au forta. N-au fost destule minti mobilizatoare, au gresit.
    Din pacate vine un rau mult mai mare, vin mafiotii securisto-nomenclaturisti cu aparatura lor distrugatoare si vor face praf din tot Statul de drept, din justitie, din bun simt, din normalitate. Vin mincinosii, plagiatorii, baronii imbuibati in palate si insule atlantice, imberbi, diabolici, nemilosi, inculti, imorali, fara de suflet, fara de Dumnezeu.
    Macar in ceasul al doisprezecelea ar trebui sa ne mobilizam sa deturnam Infernul care sta sa se pravale peste natiunea romana.
  • +6 (8 voturi)    
    Plagiatore (Duminică, 25 noiembrie 2012, 10:21)

    Soundflor [utilizator]

    Păi tocmai declaraţiile tale ne conduc spre o dictatură sud amaricană , practic spui că ,,statul sunt eu'' şi nimeni altcineva (chiar din usl) nu poate ocupa funcţia de premier (deşii tu îţi doreşti să fi premier-preşedinte-judecător suprem).
  • +6 (8 voturi)    
    Democratie consolidata (Duminică, 25 noiembrie 2012, 11:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Regimul la putere nu doreste justitie, nu avem presa, mai dam cite o lovitura de stat iar institutiile sunt invadate de borfasi. Cu alte cuvinte, suntem o democratie consolidata.
  • +4 (6 voturi)    
    dar voi (Duminică, 25 noiembrie 2012, 11:12)

    gopo111 [utilizator]

    astia din parlament cind respectati votul romanilor? ca doar s-a votat sa fiti mai putine lipitori in parlament, de ce nu respectati legea si votul romanilor? cit despre copy paste asta nu e in stare sa isi dea demisia de onoare pt ceea ce a facut , il tine in spate partidul atit, nu meritati votul meu psd-istilor