Antonescu: Fara indoiala ca premierul Ponta ar fi reprezentat mai bine interesele Romaniei la Consiliul European

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2012, 18:53 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat joi, dupa conferinta de presa a premierului, ca Victor Ponta ar fi reprezentat mai bine interesele Romaniei la Consiliul European avand in vedere tematica abordata si data fiind "fisa postului", informeaza Agerpres.

"Da, fara indoiala cred asta (ca Ponta ar fi reprezentat interesele Romaniei mai bine - n.red.), numai ca data fiind hotararea CCR nu avea cum proceda constitutional. Eu cred ca (Victor Ponta - n.red) a procedat foarte corect incercand sa gaseasca o formula amiabila, nu s-a putut. Cred ca era mai recomandat avand in vedere fisa postului", a declarat Crin Antonescu, inainte de evenimentul de lansare a candidatilor USL pentru Bucuresti.

Presedintele PNL a apreciat ca punctul de vedere formulat de Ponta cu privire la reprezentarea Romaniei la Consiliul European este unul corect.

Intrebat daca Traian Basescu ar putea folosi dreptul de veto in cazul in care nu se va ajunge la un acord in numele Romaniei la Consiliul European, liberalul a raspuns: "Sigur ca da. In momentul in care reprezinti Romania si consideri ca eventuale decizii afecteaza interesul Romaniei, daca ai aceasta posibilitate te folosesti de ea".

Premierul Victor Ponta a declarat joi, intr-o conferinta de presa, ca presedintele Traian Basescu l-a anuntat ca doreste sa participe personal la Consiliul European, motiv pentru care Romania va fi reprezentata de seful statului. Premierul a precizat ca ministrii si consilierii guvernamentali vor pune la dispozitia presedintelui toate informatiile necesare in vederea negocierilor de la Bruxelles.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1684 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    PAntonescu (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:04)

    nano2k [utilizator]

    Ce-i mai place sa se auda vorbind...
    • +10 (10 voturi)    
      sau... (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:43)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      S-a trezit vorbind.
      • +6 (6 voturi)    
        Am o indoaiala (Joi, 15 noiembrie 2012, 21:37)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Ma indoiesc ca s-ar fi trezit...
    • +3 (3 voturi)    
      ...la cit... (Vineri, 16 noiembrie 2012, 9:05)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ...se pricepe ,cartoforul la politica...dar de, are omul drept la opinii...
  • +16 (18 voturi)    
    eii na! (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:09)

    marabul [utilizator]

    ce-ai fi putut altceva spune?la mintea ta adormita si tu te-ai fi putut duce.....mama ce-ai fi votat cu sforaieli....doar ai 7.5 mil in spate.....
  • +13 (15 voturi)    
    s-a trezit din somn (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:16)

    fc [utilizator]

    si a mai spus o prostie
    personal individul antonescu ma amuza dar e ff tris pentru ca un astfel de tip penibil e inalt demnitar roman. deteapta-te romane si nu mai vota astfel de muhaiele
  • +12 (14 voturi)    
    Hahaha (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:17)

    Parzivall [utilizator]

    Greseste, El Crin s-ar fi descurcat exceptional mai ales ca stie ingleza, zi matvar end zi fatver, hagahaha.
  • +12 (14 voturi)    
    ***** (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:18)

    Cataleya [utilizator]

    Cacarau s-a facut din nou de rusine...
    Atat poate, atat face
  • +14 (16 voturi)    
    ********* (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:22)

    Cataleya [utilizator]

    Cacarau simte ca este deja complet pe dinafara.
    Basescu, cu bune cu rele, Ponta cu bune cu rele, sunt totusi oameni care au dreptul la decizii in plan (inter)national.
    Cacarau e de fapt un nimeni.
    El doar comenteaza. Altceva nici nu stie si nici nu poate.
    El comenteaza ce-au discutat Basescu - Ponta, el comenteaza ce-au decis Basescu - Ponta, el comenteaza ce-au declarat basescu - Ponta!
    Atat!
    Cacaraule, esti pierdut!
    Impaca-te cu ideea!
    • +7 (7 voturi)    
      e disperat (Joi, 15 noiembrie 2012, 21:34)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      simte cum ii fuge pamantul de sub picioare, pana la alegeri va fi schimbat din fruntea PNL, asta il face sa turbeze. Ignorati-l, asa cum fac PNL-istii adevarati. Daunele facute partidului nu i le iarta nimeni.
  • +10 (12 voturi)    
    Asa-i. Atata doar... (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:22)

    Ion B [utilizator]

    ca ar mai trebuii sa-l si bage cineva in seama pe domnul PM Copy & Paste la astfel de adunari.
    Fisa postului ca fisa postului da' persoana care ocupa postu' este problema Comunitatii Europene.
  • +7 (7 voturi)    
    sa prezinte mai intai bugetul tarii! (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:33)

    calfa [utilizator]

    Acesti lideri slabi vor deveni si mai slabi din lipsa criticilor legitimi din politica, din presa si din societatea civila.
    Replica cea mai simpla care li se poate da celor ce doresc participarea la discutarea schitei de buget european este: prezentati mai intai bugetul tarii pe care o guvernati!
  • +6 (6 voturi)    
    zero absolut ! (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:44)

    paganini [utilizator]

    nu-l mai bagati in seama...nici macar Hot News ..!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Si noaptea... (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:44)

    Atcika [utilizator]

    Cred ca Antonescu si noaptea viseaza o noua suspendare a lui Basescu, si, daca se trezeste brusc, are certitudinea ca doarme in fotoliul de la Cotroceni, cu mina pe butoane...
  • +6 (6 voturi)    
    dormitorul crin întâiul (și sper și ultimul) (Joi, 15 noiembrie 2012, 19:51)

    gica43 [utilizator]

    Trezit brusc din somn,căcărău a strigat :”Vrem muștar!”
  • +6 (6 voturi)    
    esti precis ca n-ai indoieli ? :))) (Joi, 15 noiembrie 2012, 20:03)

    MenInBlack [utilizator]

    uite-te in oglinda...pe zi ce trece esti mai indoit coane panselutza ...
    erai tu de guma si inainte, dar acum incepi sa fii de mamaliga, si aia becalizata :))
    '' jos Ba ses cu ! jos Dictatorul '' :)))
  • +6 (6 voturi)    
    prim ministru ? (Joi, 15 noiembrie 2012, 20:38)

    nedumeritul [utilizator]

    Antonescu uita de faptul ca in strainatate Ponta figureaza mai intai ca plagiator (care a avut puterea sa infiinteze o autoritate de stat care a dat decret ca nu e plagiator )si abia pe urma figureaza ca prim ministru.
  • +5 (5 voturi)    
    O, da... (Joi, 15 noiembrie 2012, 20:48)

    abel [utilizator]

    ... sigur in cazul in care era Antonescu presedinte...
  • 0 (0 voturi)    
    no, amu' e clar.. (Vineri, 16 noiembrie 2012, 17:29)

    akillies [utilizator]

    ..saracu' Antonescu asta s-a lovit la cap si nu isi mai revine!!!