UPDATE Traian Basescu a cerut Camerei Deputatilor sa discute si cazurile Dobre si Borbely odata cu cel al lui Trasculescu/ Ponta: Basescu nu este presedintele DNA, trebuie sa ceara DNA-ul

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2012, 12:45 Actualitate | Politic


Victor Paul Dobre si Laszlo Borbely
Foto: Colaj foto
Presedintele Traian Basescu a cerut Biroului Permanent al Camerei Deputatilor sa se ia in discutie si cazurile Victor Paul Dobre si Laszlo Borbely cand se discuta cazul Alin Trasculescu, informeaza Mediafax.

UPDATE Premierul Victor Ponta a reactionat declarand ca Traian Basescu "nu este presedintele DNA" ca sa poata cere Parlamentului rediscutarea cazurilor lui Laszlo Borbely si Victor Paul Dobre.

"Trebuie sa existe o solicitare in acest sens. Nu presedintele trebuie sa ceara acest lucru, trebuie sa ceara DNA acest lucru si, din cate stiu, Traian Basescu nu este presedintele DNA", a spus Ponta.

Anuntul a fost facut de liderul deputatilor PDL Mircea Toader, luni, dupa sedinta Biroului Permanent. El a spus ca presedintele a adresat o scrisoare conducerii Camerei in care a solicitat sa se analizeze oportunitatea discutarii cazurilor Dobre si Borbely odata cu sesizarea MJ in cazul Trasculescu.

Toader a spus ca solicitarea a fost trimisa Comisiei Juridice, pentru un punct de vedere.

UPDATE 2 Si grupul PDL de la Camera Deputaţilor a trimis o scrisoare Comisiei juridice în care solicită, ca şi preşedintele Traian Băsescu, să se reia discuţia pe cererile de urmărire penală în cazul foştilor miniştri Laszlo Borbely şi Victor Paul Dobre, a declarat, luni, liderul deputaţilor democrat-liberali, Mircea Toader.

"Votul poate fi oricând reluat, chiar dacă deja s-a votat cu privire la cei doi foşti miniştri. Noi am trimis o scrisoare la Comisia juridică, am cerut şi noi acelaşi lucru (n.r.- ca şi preşedintele Traian Băsescu). Dacă se pune problema ridicării imunităţi unui parlamentar, trebuie să avem acelaşi punct de vedere, noi, Parlamentul, pentru toţi parlamentarii, indiferent de poziţie, ministru sau în afara Guvernului", a precizat Toader.

Duminica, presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a fost informat de ministrul Justitiei, Mona-Maria Pivniceru, asupra masurii perchezitiei si retinerii domnului deputat Trasculescu Alin-Silviu, intr-un dosar penal instrumentat de procurorii anticoruptie.

"In conformitate cu prevederile Constitutionale si Regulamentare incidente, presedintele Camerei Deputatilor a dispus masurile procedurale pentru ca cererea Ministerului Justitiei sa fie introdusa cu prioritate pe ordinea de zi a Biroului Permanent al Camerei Deputatilor de luni, 12 noiembrie, ora 12.00, in vederea transmiterii ei de indata catre Comisia Juridica, de disciplina si imunitati a Camerei Deputatilor, comisie care, in termen de maximum 5 zile, va intocmi un raport," se arata intr-un comunicat al Camerei Deputatilor de duminica.

Deputatul PNL Alina Gorghiu a declarat, duminica, pentru Madiafax, ca luni la ora 16:00 va avea loc o sedinta a Comisiei Juridice a Camerei in legatura cu solicitarea Justitiei Trasculescu, precizand ca cel mai probabil marti cererea va ajunge in plenul Camerei.

Pe 11 septembrie, Camera Deputatilor a respins solicitarile de aprobare a inceperii urmaririi penale impotriva fostilor ministri Laszlo Borbely si Victor Paul Dobre. Votul deputatilor a fost in contradictie cu recomandarile facute de Comisia Europeana in ultimele rapoarte pe Justitie, unde se cerea Parlamentului sa nu mai blocheze cererile procurorilor pentru inceperea urmaririi penale fata de alesi.



















12244 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    ar fi cazul! (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:01)

    hot news [utilizator]

    Borbely merita sa o incurce, deja e cam nesatul de bani. El este cel care intretine in UDMR aripa ce doreste alierea cu PSD-ul si tot el zbiara ca doreste o lege a lobby-ului. De ce oare?
  • +7 (9 voturi)    
    Haha (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:09)

    aiureantramvai [utilizator]

    Capcana!
    "Na, ati vrut unul de la PDL, luati de aici! Da' sa vedem cum pica si de la voi!"
  • +10 (12 voturi)    
    intradevar.... (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:17)

    translativus [utilizator]

    ...Basescu nu este seful DNA dar asta nu inseamna ca nu are dreptate.
    Oricum, de la plagiatorul mincinos nu ne putem astepta la vreo solutie pentru respectarea legilor de catre politicienii apropiati lui.
  • +9 (11 voturi)    
    Are dreptate Ponta! (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:39)

    Rasmus [utilizator]

    ai lor sunt mai egali in fata legii decat altii!
  • -9 (11 voturi)    
    traian stie-tot (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:42)

    Montesquieu [utilizator]

    ca de obicei, navigatorul isi baga nasul unde nu-i fierbe oala si unde nici constitutia nu-l lasa. sper doar ca acest individ sa fie repus in limitele atributiilor sale legale si sa nu mai fie lasat sa altereze orice aspect al vietii noastre

    lasa-ne traiane si vezi-ti de-ale tale!
    ti-au ajuns 8 ani in care in loc sa duci Romania inainte ai aruncat-o in starea din anii 90,
    adica taman perioada cand tot tu, mare fesenist si democrat, erai la sfori
    • +3 (3 voturi)    
      postaculeee (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:36)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Romania a fost distrusa de USLam. Toate "privatizarile" au fost orchestrate de membrii marcanti ai USL. N-o mai arunca la Base ca nu tine...
    • +2 (2 voturi)    
      Hi! (Luni, 12 noiembrie 2012, 19:44)

      Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Tu ești de serviciu astăzi? L-mal văzut pe Evoque Insa Mazeta si Colonelul lipsesc, lapte ca nu sunt bolnavi, am auzit ca banuiesc e o gripa.
  • +10 (12 voturi)    
    Un papagal pemeu (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:49)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Presedintele este mediator intre puterile statului, bai procuror plagiator! Nu trebuie sa fie presedintele DNA ca sa va traga de maneca sa va faceti treaba!
  • +10 (12 voturi)    
    Aha! (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:56)

    nic1 [utilizator]

    Primul HOT l(intelectual)al Romaniei i-si apara urmaritii din USL.
  • +12 (14 voturi)    
    Bai, Tonta! (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:03)

    tigan2012 [utilizator]

    Nu trebuie sa fie Seful DNA ca sa faca acest lucru!
    Dar, tu stii foarte bine asta pokemon cu luneta ce esti!
  • +11 (13 voturi)    
    Remarca (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:09)

    Un cititor [utilizator]

    Nici dl. Ponta nu are caderea sa-si dea cu parerea in ale Parlamentului, nu-i asa?
  • +13 (13 voturi)    
    Ca proasta in targ (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:09)

    sev [utilizator]

    Cam asa as comenta reactia lui Ponta aceasta tzatza a politicii romanesti care nu face altceva decat o contiinua barfa politica.Este primul hot si primul mincinos al tarii cuprins de o nesimtire fara simtul masurii..
  • -10 (12 voturi)    
    hehe (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:12)

    Mazeta [utilizator]

    Este o confuzie. Președintele a înțeles Trăscăulescu, nu Trăsculescu, și de-aia a sărit în apărarea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Tare Base (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:48)

    Trojan.H [utilizator]

    I-a zapacit de cap. :))
  • +3 (3 voturi)    
    mergand pe linia lui ponta (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:52)

    skyradio [utilizator]

    dar ponta cine este sa indice ce si cine sa se sesizeze?
  • +3 (3 voturi)    
    din cate stii, (Luni, 12 noiembrie 2012, 17:20)

    revo [utilizator]

    (si stii asa putine!), tu esti cumva seful parlamentului? Ti s-a adresat tie? Ce comentezi, dobitoc biped!
  • +1 (1 vot)    
    dna a cerut deja (Luni, 12 noiembrie 2012, 18:22)

    liviusmaximus [utilizator]

    si a primit. multa voie buna...