USL cere BEC sa clarifice care sunt "bunurile cu valoare simbolica" ce pot fi oferite alegatorilor

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:33 Actualitate | Politic


USL a solicitat, vineri, Biroului Electoral Central sa clarifice care sunt "bunurile cu valoare simbolica" ce pot fi oferite alegatorilor fara a se considera ca reprezinta mita electorala, relateaza Mediafax.

USL arata, in solicitarea adresata BEC, ca Legea 35/2008 pentru alegerea Camerei Deputatilor si a Senatului si pentru modificarea Legii 67/2004 pentru alegerea autoritatilor administratiei publice locale, a Legii administratiei publice locale 215/2001 si a Legii 393/2004 privind Statutul alesilor locali nu defineste "in mod explicit" care sunt "bunurile cu valoare simbolica" ce nu intra in categoria celor care sunt considerate mita electorala.

"Avand in vedere faptul ca ᅡbunurile cu valoare simbolicaᅡ nu sunt definite in cadrul normei juridice mai sus mentionate, consideram ca pentru buna desfasurare a campaniei electorale este necesar ca Biroul Electoral Central sa mentioneze, prin enumerare, lista concreta si exclusiva a acelor bunuri care pot fi folosite de candidati si/sau valoarea materiala maxima pe care acestea o pot avea, fara sa existe incalcari ale prevederilor legale", se arata in solicitarea transmisa BEC.

USL arata ca o astfel de clarificare este absolut obligatorie pentru a evita ca in spatele unui articol de lege general sa se ascunda incercari de frauda electorala.

Potrivit legii, promisiunea, oferirea sau darea de bani, bunuri ori de alte foloase in scopul determinarii alegatorului sa voteze sau sa nu voteze un anumit competitor electoral ori un anumit candidat, precum si primirea acestora de catre alegator, in acelasi scop, constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.

Potrivit prevederilor legale, nu intra in aceasta categorie "bunurile cu valoare simbolica, inscriptionate cu insemnele partidului respectiv".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1591 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Cum adica (Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:41)

    electron [utilizator]

    Pai simplu: ulei, zahar, faina, mici, bere, galeti. Toate au valori simbolice. Luati de aici votatine ca dupa aia nu mai vedeti asa ceva
    • +2 (2 voturi)    
      Mai e bunuri simbolice (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:52)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui electron

      cum ar fi:
      - bancnote cu valori de 50, 100, 200 lei:
      - electronice (telefoane, dvd,...);
      - umbrele si alte accesorii;
      - imbracaminte/incaltaminte (mai ales cu toc);
      - etc.
      Daca e date cu placere se primeste.
    • +2 (2 voturi)    
      Partidul ARO (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:53)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui electron

      Produsul nr.1 etc... :)

      Lasa ca si majoritatea populatiei de la tara e proasta...pentru ei este un fel de loterie, de sarbatoare...."oare ce ne-or da la alegerile astea"?
  • +3 (3 voturi)    
    De ce sa dai ? (Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:44)

    alnimanui [utilizator]

    intr-o tara ata de saraca si cu o multime de cetateni cu mentalitate de intretinuti , orice bun ae o spaga electorala. Eu aleg pentru mine nu pentru ca pixul pe care il primesc, dar cel care nu are nimic , care nu primeste o vorba buna macar de la nimeni??
  • +4 (4 voturi)    
    Raspunsul BEC (Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:48)

    roadrunner2n [utilizator]

    va fi exact ca in bancul cu scotianul si benzina. Vor decide ca la "bunuri cu valoare simbolica" intra picatura de ulei si lingurita de zahar iar USL va pregati pachete, fiecare, cu vreo 3-4000 de picaturi de ulei si vreo 1000 lingurite de zahar/faina.
  • +1 (1 vot)    
    un pahar cu apa (Vineri, 2 noiembrie 2012, 11:55)

    firuierbii [utilizator]

    rece si plata, de la robinet.

    la ce saracie exista intre alegatorii de profesie orice este mita electorala.
  • +4 (4 voturi)    
    pai sepcile nu se pun (Vineri, 2 noiembrie 2012, 12:40)

    Gobelin [utilizator]

    la fel, nici tricourile.
    daca nu ma credeti, intrebati-l pe Nastase :)
    eventual fulare Burbery ...
  • +3 (3 voturi)    
    Poate... (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:12)

    Razvan12 [utilizator]

    ...o guvernare simpla, eficienta, bazata pe principii si valori reale, cu alegatorul in prim plan.
    Cam asta vad eu "bunuri cu valoare simbolica", evident, ele vor ramane simbolice, sub forma unor promisiuni.
    Cat despre celelalte bunuri, cu o valoare deloc simbolica...prostii le iau, prostii le platesc (lunar, timp de 4 ani!).
    • 0 (0 voturi)    
      Da. (Vineri, 2 noiembrie 2012, 19:33)

      Ciuprix [utilizator] i-a raspuns lui Razvan12

      Subscriu. Singurele bunuri cu valoare simbolica ce nu ar trebui sa constituie mita electorala sunt coloana vertebrala a candidatului (oferita sub forma de promisiuni indeplinite apoi) si programul de guvernare. Restul e mita.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:17)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    o intrebare (Vineri, 2 noiembrie 2012, 13:23)

    ilie22sute [utilizator]

    O intrebare : "pensia e impozitata ? / adica am platit o data mai platesc o data DA , dar COTIZATIA DE FUNCTIE SI PROCENT DIN VENIT LUNAR ,nu e reliefata prin nici o CHITANTA , dar Leana florareasa daca nu are CASA DE MARCAT penitenciarul e al ei ... Noi da ei ba .? "
  • 0 (0 voturi)    
    noo ca asta (Sâmbătă, 3 noiembrie 2012, 11:22)

    luci30 [utilizator]

    chiar umple de ridicol alegerile de-oa veni....cum poti sa ceri voie la mita??? sau asta tine loc de program electoral......mai bine i-am intimpina noi cu coliva,ca oricum sunt morti dupa bani nemunciti