CCR va discuta pe 21 noiembrie sesizarea CSM in cazul Mircea Diaconu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2012, 15:17 Actualitate | Politic


Curtea Constitutionala a Romaniei va discuta pe 21 noiembrie sesizarea CSM privind solutionarea conflictului juridic, de natura constitutionala, intre Parlament si puterea judecatoreasca generat in urma refuzului Legislativului de a revoca mandatul de senator al lui Mircea Diaconu, anunta Agerpres.

Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Alina Ghica, a decis sa sesizeze Curtea Constitutionala privind un conflict de natura constitutionala intre puterile statului, respectiv intre Parlament si puterea judecatoreasca, la sesizarea Agentiei Nationale de Integritate, in cazul Mircea Diaconu, a declarat miercuri vicepresedintele CSM, Oana Schmidt-Haineala.

Comisia juridica a Senatului a analizat in sedinta din 11 septembrie scrisoarea inaintata de Agentia Nationala de Integritate referitoare la aflarea senatorului liberal Mircea Diaconu in stare de incompatibilitate si a stabilit ca plenul Senatului este cel in masura sa ia o decizie cu privire la acest caz.

Plenul Senatului a respins marti posibilitatea incetarii mandatului de senator pentru liberalul Mircea Diaconu, care, potrivit raportului ANI, se afla in stare de incompatibilitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















722 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ca impace si capra si varza (Joi, 1 noiembrie 2012, 15:29)

    Con_stan_tin [utilizator]

    CCR va da raspunsul pe 19 decembrie 2012.
    • 0 (0 voturi)    
      Si totul pentru niste avantaje... (Joi, 1 noiembrie 2012, 17:26)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Daca nu-si incheie mandatul, adio pensie de senator...!

      Asta e cauza, n-are nimic de a face cu politica, ci doar cu niste bani.

      Cat costa Romania prin raportul (estimat ca negativ) pe Justitie, chiar nu-i intereseaza pe senatori, ca ei sunt deasupra realitatii, au toate avantajele si puterea si pot face orice ca sunt "imuni"...


      Iar Diaconu, ca actor, sa nu-l mai vad.
  • +3 (3 voturi)    
    de ce .. (Joi, 1 noiembrie 2012, 15:47)

    luci30 [utilizator]

    asa tirziu? ce dovezile ,,lu peste,, are nevoie CCR....ce motivare abramburica vrea sa ne dea cind ,nu suntem surzi,orbi sau timpiti,iar legea minima a bunului-simt se incalca.....chiar si ,,imbecilii,, lui cacarau-profani in materie de inalte judecati -penale,constitutionale etc.vad ca nu asa merge treaba
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca ... (Joi, 1 noiembrie 2012, 16:37)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Necazurile te pot afecta grav.Deci ia-o cu calm.
      CCR va da un raspuns asa cum trebuie pt vanturi vaporene.
    • 0 (0 voturi)    
      discuta.... (Joi, 1 noiembrie 2012, 17:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      ...pe 21/11, ca sa treaca timpul pentru ca milogul diaconu sa isi poata incasa si pensia de parlamentar caci doar de aceea s-a zbatut atata ca sa fie ales.
      Ce pitici morali pot fi unii, a jucat rolul vietii lui mascariciul si daca tot pleaca in huiduielile publicului, macar sa suteasca si incasarile.
      Sictir, paiata !!!
      • 0 (0 voturi)    
        atunci.... (Joi, 1 noiembrie 2012, 19:15)

        luci30 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        propun ca parlamentarii sa faca cheta pt.milogul senator
  • 0 (0 voturi)