CE regreta ca Senatul roman nu a dat curs sentintei ICCJ in cazul Diaconu: Decizia este in contradictie cu recomandarea din MCV de a cere demisia parlamentarilor cu decizii finale de incompatibilitate

de Corina Ionel     EurActiv.ro
Marţi, 30 octombrie 2012, 20:13 Actualitate | Politic


Comisia Europeana (CE) regreta decizia de marti a Senatului roman de a nu da curs unei sentinte a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (ICCJ) in cazul senatorului Mircea Diaconu, a declarat marti Mark Gray, purtator de cuvant al CE, citat de Agerpres. Reprezentantul CE a mai arata ca decizia senatorilor romani este in contradictie cu solicitarea Comisiei Europene, inclusa in ultimul raport din cadrul MCV, de "a cere demisia membrilor parlamentului cu decizii finale de incompatibilitate".

"Este important pentru statul de drept in Romania ca deciziile judecatoresti sa fie aplicate cu strictete. Decizia Senatului roman este in contradictie cu recomandarea Comisiei de 'a cere demisia membrilor parlamentului cu decizii finale de incompatibilitate', care este inclusa in ultimul raport pentru Romania adoptat in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare", a precizat purtatorul de cuvant al executivului comunitar.

"Comisia va continua sa monitorizeze chestiunea indeaproape", a adaugat el.

Plenul Senatului a respins, in sedinta de marti, posibilitatea incetarii mandatului de senator pentru liberalul Mircea Diaconu, care, potrivit Agentiei Nationale de Integritate, se afla in stare de incompatibilitate, anunta Agerpres. Impotriva incetarii mandatului de senator s-au exprimat 32 de senatori, in timp ce "pentru" au votat 23 de senatori. Zece senatori s-au abtinut de la vot. Votul a fost secret si electronic.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5870 vizualizari

  • -65 (75 voturi)    
    De ce trebuie (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:24)

    evoque [utilizator]

    sa ne comportam precum pe vremea fanariotilor. Actorul MD este o persoana extraordinara, politicianul MD nu stiu pentru ca nu l-am urmarit, insa de ce tot trebuie sa ne spalam rufele in troaca UE?! Eu unul, poate gresesc, dar nu vad ce mare incompatibilitate este intre functia de senator si cea de director de teatru. Am auzit ca sotia a fost promovata prin decizia dansului, totusi cred ca unele situatii sunt exagerate in comparatie cu modul in care se gestioneaza alti politicieni.
    • +45 (49 voturi)    
      Nu asta e problema (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:42)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Problema e ca se incalca legea.
      • -32 (40 voturi)    
        daca legea este stramba (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:34)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        nu vad un motiv pentru care sa ma straduiesc sa o respect.
        Legat strict de situatia lui MD, senatul a gresit, probabil si din punct de vedere legal, dar si moral si politic. Nu are nici un sens aceasta decizie decat sa tensioneze situatia politica a tarii si asa tinuta in tensiune decand este Basescu presedinte.
        Este clar ca romania are nevioe de alti politicieni si eu as propune sa ii luam din alte tari sau de la ppe:)
        • +41 (43 voturi)    
          ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:51)

          ApH [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          L-am intrebat pe un suedez, cand s-a interzis fumatul in baruri la ei, cum a primit populatia aceasta hotarare. S-a uitat mirat la mine si mi-a raspuns: Pai daca s-a dat lege, fara indoiala nu poate fi decat spre binele nostru.

          Vezi mai evoque, de-aia nu esti tu suedez. Nu zice nimeni ca legile din Romania sunt toate facute cu gandul la binele tarii si al romanilor, nici macar marea majoritate. Insa nici nu-ti da nimeni dreptul sa incalci o lege daca ti se pare tie ca e stramba. E tipic insa in gandirea romaneasca: nu am stiut, nu am vazut, am crezut ca nu e pentru mine... Numai smecheri, ce sa mai!
          • -28 (32 voturi)    
            sa te citez (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:47)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ApH

            "Nu zice nimeni ca legile din Romania sunt toate facute cu gandul la binele tarii si al romanilor, nici macar marea majoritate"
            Este o chestiune de alegere, eu aleg sa nu respect ceva ce imi poate face rau.
            Alegerea este unul din elementele care ne scot din randul primatelor, alegerea inteligenta este caracteristica umana.
            "Crede si nu cerceta" este dictonul facut pentru fiinte inferioare. Daca crezi ca poti trai intr-o societate in care sa pleci capul la toate ineptiile atunci bine ai venit in jungla suedezului.
            • +14 (16 voturi)    
              si politicienii (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:18)

              math [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              cred la fel ca si tine, ca legile trebuie respecata ATUNCI CAND ne convine NOUA si eventual ne aduc si vreo cateva milioane de Euro/mandat.

              Pentru cei din USL este o parere cvasiunanima. Deci voteaza fericit, dorinta iti va fi indeplinita. Vom respecta ce legi vrem noi, vom baga la puscarie pe cine vrem noi.
              USL face dreptate! Precum IMGB prin ianuarie 1990.
              • +7 (9 voturi)    
                presedintele poate indrepta situatia (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:22)

                jescu [utilizator] i-a raspuns lui math

                Tot ce voteaza senatul si il are pe acel senator in cvorum ar trebui sa nu fie promulgat de presedinte.
                • 0 (0 voturi)    
                  dar de ce (Joi, 1 noiembrie 2012, 9:57)

                  evoque [utilizator] i-a raspuns lui jescu

                  nu a dat curs presedintele referendumului cu privire la reorganizarea parlamentului si poate atunci scapa mai usor de cei pe care nu ii dorea, de ce?
              • 0 (0 voturi)    
                Ai inteles pe dos (Joi, 1 noiembrie 2012, 9:55)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui math

                si nu ma mira ca parca toti postacii hotnews sunteti precum sectanti
                "Este o chestiune de alegere, eu aleg sa nu respect ceva ce imi poate face rau. " Asta am spus eu si asta spui dumneata "cred la fel ca si tine, ca legile trebuie respecata ATUNCI CAND ne convine NOUA si eventual ne aduc si vreo cateva milioane de Euro/mandat." cum se cheama acest lucru daca nu rea vointa sau proasta interpretare?!!
                Daca maine un dobitoc de parlamentar sau un grup de asemenea dobitoci care cica reprezinta poporul suveran spun ca tu trebuie sa iti dai viata pentru ca ei sa traiasca mai bine, ai face acest lucru? Legal? Este doar lege trebuie sa o respecti, nu? Probabil daca grupul ar fi de la usl ai fi revoltat, dar daca ar fi de la partidul tau favorit ai merge cu venele in dinti. Pueril si patetic.
            • -3 (11 voturi)    
              DA (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:33)

              ovidiu_p [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              legile sunt făcute pentru proști
              • +7 (9 voturi)    
                iti recomand (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:31)

                nocomment [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu_p

                Breaking the law - Judas Priest.
                din pacate evoque esti prea prost. imi pare rau ca exista asa specimene in tara asta. legea vine pentru a exista o societate si trebuie respectata, altfel daca fiecare ia ce parte vrea a legii atunci nu mai exista societate. de aia romania e divizata: cei ce respecta legea si muncesc cinstit si cei ce o incalca. ramai in linistea ta.
                • 0 (0 voturi)    
                  dar (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:00)

                  evoque [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

                  daca legea este stramba si aceasta lege iti distruge viata si libertatea, este ca esti prea prost sa te lupti cu ea? Aceasta supunere oarba in fata legii este data de mediocritatea in care traiesti. Ca sa spui ca altul este prost este usor sa recunosti ca esti prost este mai greu.
              • 0 (0 voturi)    
                bravos (Joi, 1 noiembrie 2012, 9:56)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu_p

                si nimic mai mult.
            • +4 (6 voturi)    
              fiinte inferioare ?? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:45)

              GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Exista fiinte inferioare si fiinte superioare .
              Cum sunt fiintele superioare,
              blonze cu ochii albastri ?

              Nu cumva incalci legea bunului simt ?
              • 0 (0 voturi)    
                De-a blonzele. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:54)

                Non.e [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

                Ființe sunt și animalele și oamenii ( și plantele după unii).
                Se zice că oamenii sunt ( sau ar trebui să fie) ființe superioare.
                După tine, unde te încadrezi?
                Eu te-aș trece la „ blonze” ( te-am citat).
            • +4 (6 voturi)    
              daca nu-ti convine ... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:28)

              mpocol [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              sa astepti cand ai rosu la semafor, de ce nu treci tu frumos, in ciuda legii??
              daca nu-ti convine ceva din lege, fa tot ce poti sa o schimbi... dar pana atunci respect-o, altfel e haos...
              • 0 (0 voturi)    
                sfatuitorule (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:04)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui mpocol

                daca ma lupt sa o schimb este clar ca nu o respect. si trec pe rosu de fiecare data cand vreau, ultima era in gluma, ca pe aici trebuie specificat.
            • 0 (2 voturi)    
              da (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:43)

              aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Pentru asta ai o forma de guvernamant si ai votul tau sa-l dai unui politician sa te reprezinte, sa faca legi SI pentru tine, insa daca stai cu ochii in antene si zerotv nici nu ma mir ca gndesti asa.
              • 0 (0 voturi)    
                da cei (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:05)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

                ce se uita labeunu, nasu, etc gandesc?
            • 0 (0 voturi)    
              legea trebuie respectata. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 13:35)

              Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              punct. alegerea o faci la tine-n curte.
              tu ai impresia ca prin DE legea se negociaza sau in oricare alta tara normala si civilizata: Suezia, Elvetia...etc.?
              • 0 (0 voturi)    
                legea se negociaza (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:12)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

                interesent concept, poate ar trebui desfiintat legislativul si creat un sistem prin care legile sa fie aprobate in urma referendumului. "Suezii" poate nu au asa ceva insa islandezii care au luat o tzeapa cu politicienii lor au trecut la acest sistem. Numai ca ai nevoie si de un presedinte care sa puna in practica referendumul nu sa il tzina la sertar precum al nostru presedinte. In Elvetia despre care faci vorbire, fara probabil sa cunosti, hotararea de a construi un tunel care face legatura intre doua cantoane a fost luata prin referendum, pentru ca nu erau suficienti bani erau nevoiti sa mareasca tva-ul cu 2% pentru a sustine proiectul respectiv, iar poporul a fost de acord sa fie majorat tva-ul pentru doi ani. Mai viziteaza suezia cand ai timp si poate descoperi lucruri noi.
        • +25 (27 voturi)    
          * (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:53)

          0m [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Art16(2) Constitutia Romaniei
          "Nimeni nu e mai presus de lege" - e cel mai bun motiv sa te straduiesti sa te respecti

          daca, pe de alta parte, ti se pare ca legea e stramba fa o petitie / adreseaza-te parlamentarului care te reprezinta;
        • +29 (31 voturi)    
          hm... (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:15)

          calin22 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Si eu zic ca legea care pedepsesti furtul este stramba si drept urmare nu o voi respecta. Asa ca ai grija la bunurile tale! :)
        • +5 (11 voturi)    
          Daca nu vezi nici un motiv (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:46)

          Kappa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          s-o respecti, mergi dupa legea junglei. USL-ul asta face si nu-si pune problema motivatiilor subtile legate de morala.
          In rest, ca de obicei, ai dreptate.
          Jos Basescu!
        • +5 (7 voturi)    
          Tu pe ce lume traiesti? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:48)

          fane [anonim] i-a raspuns lui evoque

          Aia in care legile se dau doar de dragul de a fi facute exceptii? Tu nu vezi ca-ti iei minusuri constant la aberatiile pe care le lansezi in spatiul public?
          • 0 (0 voturi)    
            eu scriu (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:16)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui fane

            ca sa primesc minusuri. Sunt campionul acestei categorii. Asa aveti si voi o paine de mancat. Poate voi traiti in lumea voastra utopica, eu prefer sa fiu liber. Voi respectati toate legile, eu le respect pe cele care nu imi fac rau.
            Crede si nu cerceta este dictonul dupa care traiti voi. Supunerea oarba crezi ca este animalica sau umana?
        • +2 (4 voturi)    
          nu zau? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:12)

          aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          De cand legea se respecta daca considera unul sau altul ca e buna sau rea? Asa intelegi tu democratia? nici nu putem astepta nimic de la clasa politica, ne meritam soarta cu asemenea gandire
          • 0 (0 voturi)    
            airicipogonici (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:20)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

            o revista din copilarie multor romani.
            Daca maine se aproba o lege prin care statul nationalizeaza toate bunurile tale, te supui si o respecti? Daca se face un nou canal si esti trimis la munca silnica tu si familia ta, pentru orice motiv, ai sa accepti acest lucru?
            aricipogonici.
        • 0 (0 voturi)    
          hm (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:27)

          Kor [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ai o viziune cel putin originala asupra mersului lucrurilor intr-un stat de drept.

          Daca o lege nu e buna, incerci sa o schimbi (prin lobby, presiunea societatii civile, alegeri, etc). Dar, pana n-o vezi schimbata, o respecti asa cum e ea.

          Unde am ajunge daca fiecare s-ar hotari sa nu respecte legile care nu-i plac?
      • +18 (22 voturi)    
        Legea o incalcam cu totii! (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:24)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Senatul, in plus, sfideaza ICCJ prin respingerea unei sentinte definitiva si irevocabila.

        Inseamna ca Senatul nu are incredere in Justitia Romana, deci este alaturi de mine fiindca nici eu n-am... cu toate ca eu, ca simplu cetatean, nici prin cap nu-mi trece sa-i ignor deciziile.
    • +40 (42 voturi)    
      E clar (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:56)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Pt mine e clar ca scrii la comanda, fara sa judeci.
      Totusi, incerc sa-ti dau o replica scurta la intrebarea ta "de ce trebuie": din cauza principiilor la care ai aderat in aceasta uniune, fie ca e ea rea sau buna pentru tine.

      In vest de regula esti penalizat daca nu iti respecti angajamentele. In est esti megastar daca "smecheresti" sau pui cizma pe gatul adversarului sau a principiilor.

      Sunt sigur ca intelegi, insa vorba aia: bate saua sa priceapa calul.
      • -24 (30 voturi)    
        hai sa o luam altfel (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:27)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        facem abstractie de subiectul senatorului in cauza si te intreb, asa ca sa inteleg si eu uniunea asta europeana, de ce trebuie sa imi verifice politia austriaca seriile la masina de cate ori trec prin aceasta tara? Pentru ca sunt roman?! Pentru ca imi permit o masina mai buna decat majoritatea austriecilor?! Acestea sunt principiile UE? Nu cred.
        • +21 (23 voturi)    
          Ce legatura are? (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:42)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ce treaba are sula cu prefectura?
          Politia austriaca e libera sa faca ce vrea pe teritoriul ei, asa cum Politia Româna face ce vrea pe teritoriul nostru.
          "Ce vrea" inseamna ce ii permit legile.

          Daca tu ai o frustrare pe tema asta, nu te mai du pe-acolo. Daca un cetatean strain are vreo frustrare legat de comportamentul politiei noastre (in ideea ca ramanem in interiorul legii), poate sa nu mai vina pe-aici.

          Incerc sa imi/iti explic de ce ar avea austriecii o sensibilitate la români: poate pt ca s-au saturat si aia de unii concetateni de-ai nostri certati cu toate legile, inclusiv al bunului simt.

          Cat timp nu suntem in interiorul unei federatii pariul meu este ca ceea ce fac austriecii sunt lucruri normale. Fii pe pace, si in România se urmaresc numerele straine... si e normal.

          Lucrurile se vor mai ameliora probabil odata cu primirea noastra in Schengen (daca se va mai intampla vreodata), insa repet ceea ce dictatorul Basescu v-a spus: singura solutie cu adevarat viabila in momentul de fata pt Europa e SUE. Subiect sensibil, care inca provoaca reflexe instinctive de respingere... timpul insa le va demonstra pe toate.

          PS: daca intr-adevar vrei sa inveti despre ceea ce este UE, ai putea incepe de aici: http://europaindirect.ecosv.ro/drepturi.htm
          Asta in ideea ca CHIAR vrei sa cunosti, nu numai sa te pui de-a curmezisul. Oricand simti ca esti discriminat poti apela la institutiile abilitate sa te apere.

          Revenind insa la articol, faptul ca te agaseaza un politai austriac nu are nicio legatura cu faptul ca Parlamentul acopera infractorii si incompatibilii. Intr-un stat de drept normal o putere din stat - in cazul nostru legiuitorul - nu poate invalida o decizie a unei alte puteri in stat - judiciara.
          • -13 (15 voturi)    
            era (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:57)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            vorba de moralitate si etica din ue. Daca nu iti convine romania nu o mai lua pe aici. Eu consider ca este anormal sa abuzezi de timpul meu atata timp cat nu am incalcat nici o lege in tara ta.
            Moralitatea si etica sunt greu de inteles, ridica capul din tarana si ai sa vezi altfel lucrurile. Daca politia romana ar fi facut asta unui austriac maine aveam sanctiuni economice si scandaluri publice cum ca romania nu respecta drepturile omului.
            De demnitate ai auzit? Vorbiti de UE ca de un exemplu, iar eu va spun nu mai plecati capul, UE nu este cel mai bun exemplu, fa din romania un exemplu si comportate cu straini asa cum se comporta ei cu tine si atunci vei respectat.
            UE sau SUE nu sunt decat noi metode de ingenunchere a altor popoare. Suveranitatea tarilor este deja stearsa si a afirmat acest lucru zilele trecute chiar M Draghi. Demnitate, mandrie, libertate, respect, lucruri pentru care incepand de la Decebal ne tot luptam sa le impunem sunt calcate in picioare de indivizi care nu vad mai departe de interesele personale.
            • +13 (15 voturi)    
              Generalizezi (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:35)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              "Daca politia romana ar fi facut asta unui austriac maine aveam sanctiuni economice si scandaluri publice cum ca romania nu respecta drepturile omului"

              Nici vorba!!! Vorbesti de sanctiuni economice? Dumnezeule, asta cu greu se instituie tarilor considerate teroriste.
              Stimabile, chiar nu stii cu ce se mananca UE, nu sunt expert eu, dar imi dau seama ca dai cu oistea-n gard pe subiectul asta. Cat despre scandaluri, astea le fac oamenii si presa, nu institutiile.

              "Eu consider ca este anormal sa abuzezi de timpul meu atata timp cat nu am incalcat nici o lege in tara ta"

              Te rog sa-i spui asta oricarui "Garcea" din România care te opreste pentru controale ori de rutina ori din cauza unor filtre. UE nu inseamna libertate totala, asa cum nici URSS-ul nu inseamna asa ceva (NICI PE DEPARTE!!!). Totusi se tinde spre asa ceva, insa tarile care vor sa implementeze asta tb sa respecte acelasi set de reguli, este cat se poate de logic. Una din regulile principale este ca justitia sa fie independenta pentru a avea increderea ca cetatenii UE vor raspunde identic pentru faptele lor indiferent ca sunt politruci sau nu, dar as adauga eu: mai cu seama daca sunt politruci pentru ca ei ne voteaza legile!

              Iti inteleg frustrarea, legat de "subjugare" etc, insa daca tu mai crezi ca exista independenta absoluta a statelor intre ele, te inseli amarnic. Nici eu nu sunt comfortabil cu multe lucruri legate de apartenenta la UE, insa... vreau sa stiu alternativa. Insa vorbim de alternativa REALISTA, nu cea idealista cu "neamestecul in trebile popoarelor" pentru ca acest lucru este pe cat de imposibil pe atat de nenatural.

              Sper ca nu mai crezi inca in sisteme inchise, izolate care nu schimba energie/informatie cu alte sisteme.
            • +4 (6 voturi)    
              cele mai inalte culmi ale prostiei (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:41)

              quetzal [anonim] i-a raspuns lui evoque

              ceausescu ar fi mandru sa citeasca comentariile despre "occidentul putred", "neamestecul in treburili interne" si "agenturili care sug sangele bravului popor roman".
              De unde or fi aparut atatia nationalisti de mucava, patrihoti care isi apara furtisagurile aruncand cu noroi in lumea civilizata atunci cand indrazneste sa-i arate cu degetul?
            • +1 (1 vot)    
              atitudine de pestera... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 14:11)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              deci tu crezi ca politia austriaca ar trebui sa actioneze doar dupa ce s-a incalcat legea!?.. poate de-aia crezi si ca legile ar trebui incalcate de oricine le desconsidera...

              totusi, te-ai gandit poate ca in alte tari politia incearca sa previna incalcarea legii, nu doar sa urmareasca infractori? nu e oare mai bine sa traiesti intr-o tara in care politia face un efort inteligent sa se asigure ca hotii nu-ti intra niciodata in garaj decat sa ii caute dupa ce ti-au furat masina?
        • +15 (19 voturi)    
          ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:57)

          ApH [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Scrie undeva ca nu trebuie sa iti verifice masina? Daca nu, atunci au tot dreptul.

          Si asta ma distreaza: romanii consuma un tub de pasta de dinti pe an, aproape jumatate isi fac nevoile in curte insa vor sa fie tratati la egalitate cu monegascii.
          • -13 (17 voturi)    
            De drepturile omului (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:03)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ApH

            ai auzit, de libera circulatie ai auzit.
            Daca nu incalci nici o regula cu ce drept trebuie sa ma controlezi?
            Sunt suspect pentru ca am Mercedes sau esti invidios ca am un nivel de trai mai mare decat al tau? Faptul ca am case in Elvetia, Sicilia si Romania crezi ca sunt mai prejos decat un amarat de politai austriac, poate am mai multi bani decat jumatate din monegascii tai, insa demnitatea si respectul nu il cer in numele banilor, caselor sau masinilor, il cer pentru ca sunt ROMAN si asa cum eu respect un strain asa trebuie sa te respecte si el.
            Insa anumite cuvinte: demnitate, respect, libertate, onoare au cam disparut din romania de aia sunteti usor de manipulat.
            • +17 (19 voturi)    
              scarbos (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:18)

              soso [anonim] i-a raspuns lui evoque

              cred ca mentalitatea ta reprezinta prostia si nesimtirea tuturor nespalatilor si redusilor mintali, a tuturor imbogatitilor peste noapte, a tuturor care se cred mai presus decat orice, a tuturor care cred " ca mi nu mi se poate intampla nimic", a tuturor care cred ca a avea drepturi nu presupune a avea obligatii, a tuturor cefelor late care colinda europa facandu-ne de rusine, a tuturor analfabetilor care dupa 10 clase se cred mari patroni, a tuturor frustratilor si arogantilor! ca sa nu te opreasca politia niciunde in lumea asta, trebuie sa ai si atitudinea necesara! esti suma tuturor nesimtitilor care se invart in tara asta!
              • +8 (10 voturi)    
                Din pacate... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:40)

                JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui soso

                Nu pot da decat un singur plus.
                As fi dat vreo 10.
              • -1 (1 vot)    
                Bravos (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:27)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui soso

                cat creier potzi sa ai pentru a arunca atatea invective?! Cred ca ai o viata mediocra si esti foarte suparat pe cei care au un dram de succes. Tu respecta legea eu o sa continui sa profit de lege. Acestia sunt oamenii de care are nevoie o tara, ma bucur ca existati, viata mea este mai frumoasa.
            • +3 (5 voturi)    
              da? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:50)

              aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Esti culmea, invoci REGULI si LEGI europene dupa care plangi ca nu sunt ok din punctul tau de vedere, esti incoerent amice, asta se intampla daca te uiti prea mult la latrine
        • +2 (4 voturi)    
          de aia (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:47)

          aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          de aia ca le perimte LEGEA. Tu , in prostia ta nu intelegi nici o lege, societate, regula daca ea nu trece prin filtrul tau logic, deci daca tu nu ai logica nici legile nu au logica deci nu trebuie respectate si tu esti mai presus de lege. In cazul asta, de ce te chinui? lasa-ne!
        • +1 (1 vot)    
          poftim? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:34)

          Kor [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Eu am trecut de 3 ori in ultimii 4 ani iar anul trecut am stat 2 saptamani in Austria si m-am fatait de colo colo fara sa ma intrebe cineva de seria motorului. Si nu, n-am Logan :)

          Or fi stiind austriecii aia ce-or fi stiind...

          Si cu ce te deranjeaza? Oricum, problema ta n-are absolut nici o legatura cu cazul Diaconu.
        • +1 (1 vot)    
          sa intelegem ca... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 18:39)

          math [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ... nu numai politicienii dar si postacii vostri castiga foarte bine, in pofida crizei ? esti platit la comentariu, la rand sau la cuvant ?

          Incredibil cat ai creat aseara facand apologia liberului arbitru in materia respectarii legilor.
          Bravo, chiar meriti un bonus, pentru anvelope de iarna cu indice de viteza W (sa moara ce ciuda austriecii).
        • 0 (0 voturi)    
          de ce nu ? (Joi, 1 noiembrie 2012, 8:38)

          Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          De ce isi baga politia romana de frontiera nasul in bagajele mele de cate ori ma intorc in Romania ? Dupa cate stiu nu sunt pe nici o lista de drogati sau distribuitori de droguri , nici alte tampenii n-am facut ! Si asta se intampla deja de destui ani incoace.
          Nicaieri in lumea larga (UE sau alte tari) nu mi-a fost verificat bagajul in afara de Romania !
          Si cand am intrebat ce au cu mine ... au spus ca trebuie verificate toate bagajele celor care sosesc din afara UE... interesant e ca in avioanele cu care ajungeam era plin de romani care veneau din SUA sau alte state non-schengen sau non-EU, basca negri si alte natii non EU, dar doar pe mine ma luau la intrebari !
          Asta e lumea noastra, cred probabil ca daca ma sacaie o sa primeasca ceva de la mine ? Probabil daca ma mai enerveaza mult le fac o reclamatie pentru hartuire ...

          Legile la noi se vor aplica dupa ureche atata vreme cat cei care le aplica sunt NEPROFESIONISTI , HABARNAISTI si de ce nu CRETINOZAURI. (sa adaug si cuvintele INTERESATI MATERIAL ?
          • -1 (1 vot)    
            de unde (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:32)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Ella-Lia

            ai aparut? Nu vezi ce este pe aici. Eu sunt suficient, vrei sa ai si tu parte de injuriile si jignirile pe care le primesc eu?
    • +33 (35 voturi)    
      Comentariile sunt de prisos (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Agenția Națională de Integritate a constatat, pe 27 ianuarie 2011, starea de incompatibilitate a lui Mircea Diaconu, întrucât, "începând cu data de 19.12.2008, a exercitat simultan demnitatea publică de Senator în cadrul Parlamentului României, precum și funcția de conducere de Director-manager în cadrul Teatrului C.I. Nottara".
      ÎCCJ a constatat la 19 iunie 2012, definitiv și irevocabil, starea de incompatibilitate.
      Votul majoitatii senatorilor este daunator Romaniei.
    • +28 (30 voturi)    
      Neprincipial (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:09)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Faci confuzii. Activitatea profesionala a actorului Mircea Diaconu nu este pusa la indoiala. Indiferent cit de competenti am fi, n-avem voie sa incalcam legea.

      Ori senatul Romaniei a votat foarte grav, impotriva unei decizii a ICCJ. Independenta justitiei este afectata pe fata, fara nici o rusine. Statul de drept este iarasi pus sub semnul intrebarii.

      Mentalitati ca a ta sint foarte periculoase. Pentru ca esti de acord sa permiti oricui incalcarea legii, daca are niste merite in activitatea profesionala. Esti un om care nu pune baza pe principii.
      • -19 (23 voturi)    
        Asta cu statul de drept (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:30)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ma cam irita, pentru ca stat de drept nu am avut niciodata.
        Legea asa stramba cum este a fost incalcata insa am senzatia ca ocaua folosita de ANI nu este tocmai potrivita in acest caz.
        Cat despre principii in tara asta nu am vazut pe cineva din politica romaneasca sa se sinchiseasca de principii, asa ca mai usor cu pianul pe scari.
        • +19 (21 voturi)    
          Mai grav (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:01)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca urmez firul tau logic, n-am avut stat de drept, n-am avut principii, deci ... la noi merge orice. Desi nu te consideri, esti periculos.

          Compromisul pe care ne ceri sa-l acceptam, e strigator la cer. Mircea Diaconu si Senatul Romaniei ar fi trebuit sa respecte legile tarii. CE n-avea cum sa ramina indiferenta la ceea ce s-a intimplat azi in Romania. Implicatiile sint mai grave decit lasa comunicatul sa se vada.
          • -15 (19 voturi)    
            Logoree (Miercuri, 31 octombrie 2012, 0:11)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Referirea la statul de drept a fost facuta cu urmatoarele sensuri:
            1. In ultimul timp a fost folosita abuziv afirmatia ca in romania nu se respecta statul de drept.
            2.Principiile statului de drept au fost incalcate in permanenta in romania.
            Nu am cerut nici un compromis asa ca nu devia.
            Pe atentia CE nu dau doi bani, cum nici ei nu dau doi bani pe poporul roman. Chestia cu implicatiile este buna de impresionat babele surde. Disperarea ppe ca pierde controlul este mare, aici este buba.
            • -3 (5 voturi)    
              ... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:03)

              AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Prietene, am citit cu atentie cam tot ce ai spus pana aici, poate ai mai comentat si mai jos, habar nu am. Concluiza mea? Sunt mandru de tine! Pacat ca esti oarecum neinteles de marea majoritate a cititorilor. Dar nu dispera, genul tau de masaj va avea sigur succes la majoritatea romanilor. Trebuie doar sa il popularizezi mai intens. Succes!
              • +2 (2 voturi)    
                normal (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:40)

                Kor [utilizator] i-a raspuns lui AndreiSe

                Evident ca nu-l puteai lasa singur pe evoque. Din observatiile mele, capetele patrate intotdeauna au un soi de magnetism aparte. Se gasesc foarte repede si se ajuta imediat unele pe celelalte.

                banuiesc ca si tu te consideri "oarecum neinteles". Pentru mine, insa, si tu si evoque nu sunteti decat doi paranoici lipsiti de logica. Sustineti ca legile in Romania nu trebuia respectate pentru ca nu stiu ce vi s-a intamplat in Austria. Bravos logica.
            • +1 (3 voturi)    
              ca idee (Miercuri, 31 octombrie 2012, 11:42)

              dj [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              de ce scrii Romania cu r mic?
              De ce crezi ca unii trebuie sa fie mai presus de lege?
              De ce crezi ca daca o data s-a incalcat statul de drept e cazul sa se faca acest lucru la infinit sub pretextul "s-a mai facut asta"?
        • +14 (16 voturi)    
          Logica lipsa (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:16)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca nu a fost pana acuma, nici de acum inainte sa nu fie, asa-i?
          Pai pe principiul asta normal ca nu o sa ne mai ridicam niciodata de la genunchele broastei.

          Alte natiuni au stiut sa isi schimbe soarta intelegand ca de la mentalitati trebuie inceput.
          Ti-am mai raspuns undeva mai sus legat de aceasta tema.
          • -7 (9 voturi)    
            Alte state, alte natiuni (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:02)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            alte exemple mai ai de genul asta. Aud mereu si la politicieni si la altii expresia asta cu " In alte state..." care alte state, de ce nu faci din tara ta un exemplu pentru alte state.
            Tot timpul trebuie sa te raportezi la altii, dar tara asta nu produce valori, tara asta nu poate sa fie o valoare, un exemplu pentru altii. Toata ziua cu paraciunile pe la CE, mare rahat cazul lui MD, au facut un troc oarecum ordinar, suntem in precampanie electorala, omul a anuntat ca nu mai candideaza si colegii lui lau recompensta sa stea in scaun pana la alegeri. Sa ne aducem aminte ce front comun si ridicol au facut parlamentarii pdl & co in cazul Ritzi. Ce naiba.
            • +5 (7 voturi)    
              Draga evoque (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:23)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              In primul rand ma bucur ca vad ca incepi sa expui argumente, nu numai vorbe in vant.

              Da, as vrea si eu si toti românii ca politicienii nostri sa fie mai intelepti si sa conduca mai bine acest popor. Intr-un context sau altul fiecare tara poate fi data ca si exemplu, insa noi trebuie sa luam exemple de la altii mai avansati ca noi, nu de la altii mai inapoiati.

              Hai impreuna sa facem tara asta un exemplu pozitiv, eu sunt 100% de acord. Dar revin la subiectul articolului. Daca bagam sub pres mereu mizeria, fie ca e un fir de praf cum e poate acest MD, fie ca e un ghem de praf cum poate or fi altii, aceasta tara nu va putea fi decat un exemplu din categoria "asa nu". Crede-ma.

              Eu si altii de pe acest forum ne batucim degetele tocmai pentru ca suntem convinsi ca numai cu niste conducatori care au cartile pe fata (adica li se controleaza dimensiunea averilor de la inceperea pana la sfarsitul mandatului) putem avea incredere in ei. Din pacate s-a dovedit ca nu putem avea incredere in cinstea si onoarea lor pentru ca nu au acest muschi dezvoltat.

              Prin Asia unii se sinucid pentru rusinea de a fi prins cu mâtza-n sac pentru a nu pata onoarea familiei sale. Explica-i despre onoare unuia ca si Catalin Voicu (cel cu cele 2 manutze ridicate la vot).

              PS: Ridzi dupa cum stii a fost data pe mana judecatorilor de catre propriii colegi care inca erau la putere. Ea de curand a plecat chiar din PDL. In schimb in USL se imping cu nesimtire limitele inventiei iliesciene numita "imunitate parlamentara".

              PS2: din pacate suntem in punctul in care trebuie sa alegem intre est sau vest, eu cam asa as rezuma perioada istorica in care avem sansa colosala sa traim.
              • 0 (0 voturi)    
                frumos (Joi, 1 noiembrie 2012, 10:49)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                dincolo de faptul ca ma amuz teribil de mizeriile si injuriile peste care unii nu au capacitatea sa treaca si care considera ca a jigni este inteligent si asa isi pot manifesta superioritatea desi este mai jos decat mediocritatea, deci dincolo de toate astea mai gasesc si oameni care nu bat in tastatura cu ciocanul dupa ce o ung cu venin.
                Si eu spun ASA NU SE MAI POATE, douazeci de ani, de douazeci de ani putrezim in mediocritate de douazeci de ani nu am facut nimic. Tara asta, romania(cu r mic, pentru ca daca ar fi o romanie mandra si o tara exemplara as scrie cu R mare) nu a schimbat nimic. Noi nu trebuie sa luam exemple de la altii noi trebuie sa fim un exemplu si pentru asta ar trebui sa renuntam la tot ce inseamna usl, pdl, Catalin Voicu, Becali, Basescu, Antonescu, Boc, Blaga, Udrea, asemenea personaje si multi altii ca ei distrug romania.
                Problema este ca acesti oameni, fiecare in felul lui, au construit un sistem care merge pana in maduva osoasa a fiecarui roman. Care este solutia de extirpare a raului?
                Nu are rost sa luam exemple de la altii, pentru ca si ei isi tin gunoiul sub pres, trebuie sa reinventam societatea sa reinvatam sa fim umani, corecti, cinstiti cu noi insine, sa reinvatam cuvantul onoare. Sunt multe prea multe de facut si prea putini care inteleg acest lucru.
                • 0 (0 voturi)    
                  Recomandare (Joi, 1 noiembrie 2012, 14:47)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  O recomandare pt tine:

                  http://www.humanitas.ro/humanitas/eu-votez-dna

                  Este proaspat aparuta si acolo ti se va explica de ce e bine ca institutiile statului merita si trebuie aparate.
          • +3 (5 voturi)    
            De la mentalitate se pleaca! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:44)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Insa majoritatea pleaca in directia gresita in sensul ca vor s-o schimbe, a noastra are o vechime de 2000 de ani si e imposibil s-o schimbi intr-o viata de om. Directia buna e in celalat sens, adica sa construim legi, institutii, infrastructura, stat, pe baza mentalitatii noastre si nu a celor din vest. Pusa la treaba si nu inhibata mentalitatea se schimba si evolueaza.
            In exemplul asta al incompatibilitatii nu trebuie data vina pe Senat, el pur si si simplu a actionat conform mentalitatii noastre. Legea trebuie schimbata in sensul ca pedeapsa prevazuta de lege sa fie imposibil de ignorat de demnitarul roman ce-i dovedit in justitie incompatibil. Pedepsele pentru incalcarea legii, conform mentalitatii noastre, ar trebui mai degraba sa fie materiale si nu spirituale.
        • +8 (10 voturi)    
          Pre-campanie si jocuri politice (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:21)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          UPDATE Mircea Diaconu nu mai candideaza la alegerile parlamentare Presedintele PNL Crin Antonescu a anuntat luni, intr-o conferinta de presa, ca senatorul Mircea Diaconu a decis sa nu mai candideze pentru un nou mandat la alegerile din decembrie. Diaconu a confirmat pentru Agerpres ca nu va mai candida, pentru a nu periclita sansele USL in colegiul Campulung Muscel - Curtea de Arges.

          *Asta e cheia in care se citeste votul de astazi din Parlament, ca troc politic, pentru ca nimeni nu-si imagineaza ca omul e fraier pana dupa alegeri.
          • -7 (9 voturi)    
            Pai acest joc (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:56)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Clop

            a fost priceput de toata lumea, poate mai putin de comentatorii portocalii care au atata venin incat nu mai stiu pe cine sa scuipe. Eu am avut doar senzatia ca ocaua in cazul lui MD nu este pe aceiasi masura ca si in alte cazuri. Iar institutii gen ANI cred ca nu sunt cele mai bune solutii intr-un stat democratic. Insa inversunarea asta in care unii nu vad mai mult de gardul portocaliu este paranoica si nu face decat sa mentina niste tensiuni fara sens.
            • +3 (5 voturi)    
              fals... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:37)

              mpocol [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              MD vrea sa ramana senator pana la sfarsitul mandatului, doar asa va beneficia de pensia de parlamentar.
              senatorii l-au lasat in senat doar pt a-si primi aceasta pensie, BTW platita din banii contribuabililor, in ciuda respectarii legilor.
              pt mine asta e furt din buzunarul meu si al altora...
            • +1 (1 vot)    
              what? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:46)

              Kor [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Nu e nici un zid portocaliu sau verde sau rosu sau galben. E atat de simplu, incat nu inteleg ce nu intelegi tu. E ca in matematica: daca 1 plus 1 fac 2, atunci 2 plus 2 fac 4. Daca exista o sentinta definitiva data de justitie ea trebuie respectata de catre TOTI cetatenii din tara asta. Inclusiv de parlamentari.

              Ce nu e clar in Constitutie? "Toti cetatenii sunt egali in fatza legii." Nici asta nu-ti place?
      • +5 (9 voturi)    
        hehe (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:10)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Activitatea actoriceasca a domnului Diaconu consta in cateva roluri de mascarici in care a prins de minune, pentru ca are nasul mare.
        Hai sa pastram proportiile, daca era un profesionist adevarat nu renunta la actorie pentru a intra in troaca cu politicieni. Sau pentru o functie administrativa, precum cea de director de teatru.
    • +16 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:28)

      Quinlan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      troaca aia UE spune ca respectarea unor reguli de conduita si respectarea propriilor legi inseamna ceva normal, nu ceva exceptional si nici 'pe vremea fanariotilor'.

      "ce mare incompatibilitate este intre functia de senator si cea de director de teatru."

      eu zic sa iti ei la firma si jobul de director general, si ala de vinzari, ai ala de marketing si de sofer eventual si ala se matriter. sa ei salariul corespunzator fiecaruia, normal cumulat si pe urma sa te intrebi de ce nu merge nici managementul firmei si nici relatia cu furnizorii si clientii si de ce te maninca falimentul.
      • -5 (13 voturi)    
        comparatia (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:59)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Quinlan

        este slabuta mai lucreaza la ea.
        Nu crezi ca este o mai mare incompatibilitate intre functia de director CNADNR a lui Mircea Popa si faptul ca acesta este asociat in firme de proiectare drumuri?
        http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_European%C4%83, asta ca sa nu mai faci confuzii.
    • +15 (19 voturi)    
      si (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:28)

      si [anonim] i-a raspuns lui evoque

      si eu cred ca este exagerat sa credem ca md este o persoana extraordinara, indiferent ca il judecam ca actor sau ca senator. din pacate, nici macar ca om nu este. ba chiar dimpotriva.

      ne spalam rufele in troaca UE din acelasi motiv pentru care si dumneata strigi dupa "Ajutor!" atunci cand esti jefuit sau batut, in loc sa incasezi in liniste de la talhar si sa il lasi sa iti spele rufele cum ii place (in propriu-ti sange, adica).
      • -13 (15 voturi)    
        eu unul nu cer ajutor (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:55)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui si

        eu imi rezolv problemele singur si nu admit ca cineva sa imi impuna reguli in casa mea. Doar lasi striga dupa ajutor.
        • +4 (4 voturi)    
          nu suntem in evul mediu (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:06)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          in secolul 21 casa ta nu faci ce vrei : nu-ti bati nevasta, nu-ti omori copiii, nu spargi urechile vecinilor si in general, nu incalci legea. Daca iti snopesti nevasta si ea striga dupa ajutorul politiei, inseamna ca ea e aia "lasa" si tu esti ala "viteaz"?
          Cu asemnea specimene inapoiate nu trebuie sa ne miram de mocirla morala in care a ajuns romania.
    • +14 (16 voturi)    
      Pentru ca ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:30)

      SchultzX [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      legea totusi e lege. Atat cat este de proasta se aplica tuturor si trebuie respectata. Si nu ANI a dat sentinta definitiva si executorie. CE doar observa si comenteaza. Magaria e in Parlamentul Romaniei care a devenit stat in stat. Nu ne place CC ii ingradim drepturile... nu ne place ICCJ n-o luam in seama - stim noi mai bine. Maine ma supar pe tine cetateanule si iti interzic sa mai iesi pe strada intre orele 10 si 12 cand ma duc eu (daca ma duc) la serviciu si intre 13 si 15 cand plec de acolo!
      • -9 (13 voturi)    
        CE (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:54)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui SchultzX

        nu observa si nu aude decat pe o singura directie.
        Parlamentul romaniei este de mult timp o porcarie, insa de ce nu a aplicat presedintele decizia poporului de a reforma parlamentul?? Straniu, nu?
        Ce au facut parlamentarii pdl in cazul Ritzi? Hm!
    • +14 (16 voturi)    
      Pai iti raspund eu.. (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Pentru ca daca nu sunt UE si altii, tara noastra ar fi o tara de fanarioti (cam si cum este, in mare parte). Noi nu am facut progrese (indiferent de domeniu) si reforme decat atunci cand au fost impuse de catre altii. Daca era dupa "noi", poate ca si acum eram in epoca de piatra.

      MD nu este o persoane extraordinara. Poate fi un actor foarte bun, dar ca persoana, departe de a fi un exemplu pozitiv si dovada sunt faptele domniei sale. La fel si cu Paunescu: o fi fost un poet bun, dar o persoana execrabila; un porc, asa cum singur a recunoscut.
      • -6 (14 voturi)    
        Sincer nu cred (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:51)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        in valorile UE asa cum sunt intelese la noi. UE a fost si ramane o creatie economica nu de moralitate si nu de etica. In rest, etic si moral, nu vad nici un progres in romania de la revolutie incoace. Aceasta afirmatie nu inseamna ca pe vremea comunistilor era mai multa etica sau moralitate.
        Am afirmat ca nu am urmarit activitatea politica a lui MD de aceea nu ma pronunt despre ce a facut bione sau rau. Cat despre ANI cred ca este o mare porcarie, un fel de politie politica de care statul nu ar avea nevoie daca institutia votului ar functiona corect in romania si daca cetateanul roman ar fi mai corect informat.
        • +7 (9 voturi)    
          Asa este (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:03)

          Mao [anonim] i-a raspuns lui evoque

          noi suntem cei mai in masura sa dam lectii de morala si etica UE....noi care daca nu ne place o lege nu o respectam cum ai scris mai sus....Suedia este jungla iar Romania civilizatie nu? politia austriaca te nedrepatateste ca te-a oprit pentru control... nu stiu de ce te baga toata lumea in seama avand in vedere toate prostiile debitate...parerea mea este ca suferi de senator-ism cronic..."nimeni nu este mai presus de mine, nici chiar legea..."
    • +3 (5 voturi)    
      Trebuie (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:12)

      gst [anonim] i-a raspuns lui evoque

      pentru ca "nimic si nimeni nu e mai presus de lege" si daca e lege de ce tre sa o respecte doar uni, iar uni si mai ales, spre marea lor rusine, parlamentari, pot sa o calce/interpreteze dupa cum vor ei!
    • +2 (4 voturi)    
      de aia (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:10)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Pentru ca ne-am cerut in UE, am promis ca respectam regulile UE, nu ne-a obligat nimeni sa ne cerem in UE, de aia
    • +2 (4 voturi)    
      De ce trebuie? Finca este normal! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:42)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      In primul rand functia de senator ii confera un salariu pentru un timp de lucru de 8 ore/zi. Ca sa lucrezi si ca director de teatru, inca 8 ore/zi mi se pare cam mult. Tie nu? Mai pui si 2-3 ore pe zi la televizor [astea sigur!], mai pui si 6 ore de somn si depaseste 24 ore. Deci este practic imposibil. Dar nu asta e problema, ci faptul ca nu e corect sa deti o functie in legislativ si alta [si inca director] la o institutie publica - fie ea si teatru. Cum ar suna un amendament la legea bugetului pe 2013 facut de MD: se aloca suma de 10 mil lei teatrului X pentru lucrari de promovare in strainatate a teatrului romanesc? Sau orice altceva de acest tip! In acest sens este incompatibilitatea. Nu are legatura cu persoana Mircea Diaconu ci cu un principiu acceptat de paralment odata [legea de functionare a ANI nu a fost data de UE ci de parlament, ei au dat aceste criteri de integritate, ei trebuie sa le respecte].
      Iar faptul ca UE este dezamagita ca o sentinta a ICCJ [Inalta Curtea de Casatie si Justitie - deci nu decizia ANI, ci o decizie a justitiei romane] nu este pusa imediat in practica de parlament este cred eu normal. La fel UE s-ar declara dezamagita de orice incalcare a statului de drept, fie ca se produce in Romania, Ungaria sau Olanda [e drept ca aici nu se prea produc astfel de incalcari - oare de ce?]. Ca o paranteza, in Olanda, dupa o decize a ANI-ului olandez referitoare la o incompatibilitate nu cred ca se ajungea la ICCJ [sau ce or avea ei acolo] ci se punea imediat in practica pin alegerea respectivului a uneia din cele doua functii.
  • +45 (47 voturi)    
    si noi regretam (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:24)

    elwis [utilizator]

    daca diaconu nu are pic de demnitate , nu inteleg prevederea asta ca o hotarire a justitiei sa fie ...supravotata ! de asta se inghesuie toti penalii in parlament -sint mai presus de lege, legea ...lor!
  • +22 (24 voturi)    
    s-au ... (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:26)

    Alex55 [utilizator]

    tampit de tot senatorii astia. oare chiar se cred supraoameni???
  • +22 (24 voturi)    
    Pensia lui Diaconu (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:43)

    solomon [anonim]

    Doar n-o sa-i strice pensia onorabilului Mircea Diaconu pentru niste mofturi ale Europei... Ce conteaza ca Romania este pusa la colt si i se da cu MCV in cap.
  • +23 (25 voturi)    
    M Diaconu, o rusine1 (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:46)

    cornel [anonim]

    Parlamentul , 90 % o adunatura de haimanale !!!
  • +18 (20 voturi)    
    ce caracter penibil (Marţi, 30 octombrie 2012, 20:51)

    Baltaretu [utilizator]

    daca se confunda cu personajele pozitive din filme, isi dadea demisia.Nesimtirea nu are limite, cand este vorba de cascaval.Ambitie de cacarel
  • +22 (24 voturi)    
    - 10% la algeri... (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:18)

    Andrei Ionescu [anonim]

    Felicitari, USL. Tocmai ati mai pierdut cateva procente la alegeri.
    Sunteti niste nesimtiti si oportunisti.
    La coada vacii sa stati de acum incolo. Mai bine ARD si PPDD
    • +13 (15 voturi)    
      clar (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:50)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Ionescu

      E clar pentru orice om cu IQ plasat in limite normale ca ce face USL e sa-si dea la fiecare pas cu stangu-n dreptu'.
      Ma bucura ca ponta si antonescu nu au inteles asta, ca mai au multe procente de unde sa piarda . Sper sa nici nu inteleaga prea curand, si sa mai ia dezaxati in partid, sa se balbaie pe educatie, sa incalce deciziile ANI si DNA etc etc.
  • +12 (16 voturi)    
    Rapid!! (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:27)

    solar [utilizator]

    O reactie ultrarapida la apucaturile incapatanatilor comunisti romani!! Ultra rapid au actionat ei in vara cu parlamentul lor de borfasi , de reactii ultrarapide vor avea parte!! Este un semnal de ATENTIE MARITA foarte, foarte puternic,dragilor de usl-asi!! C alte cuvinte ... forta de reactie rapida s-a pus in miscare aproape instantaneu!!! Aveti grija , mai borfasilor, poate va puneti si pe voi si pe noi cei peste 8 .milioane care am refuzat sa va dam girul, in afara UE !! Atunci chiar ca ati dat de dracul cu noi!! Se aude?? mai netotilor???
  • +11 (13 voturi)    
    De ce nu-si da demisia ? (Marţi, 30 octombrie 2012, 21:46)

    MenInBlack [utilizator]

    Pana unde duce tupeul si nesimtirea unui marlache cu aere de mare artist si care e ''mai egal'' decat altii ?
    Urmeaza reinoiri ale brigazii artistice usliste: Prodan, Pugna, etc ... bleah ... din ce in ce mai jos...
  • +13 (15 voturi)    
    Nu e suficient să regrete: (Marţi, 30 octombrie 2012, 22:56)

    ro. [utilizator]

    Comisia Europeană trebuie SĂ CONDAMNE acţiunea anti-constituţională şi anti-democratică a Parlamentului.
  • +10 (12 voturi)    
    Stimata Uniune Europeana, (Marţi, 30 octombrie 2012, 23:31)

    blackbik [utilizator]

    Va rog sa luati act ca cer azil in oricare tara membra inca din 1979.
  • +14 (18 voturi)    
    Re. evoque (Miercuri, 31 octombrie 2012, 4:46)

    KostasP [utilizator]

    Apropo de respectarea legilor. Politia austriaca te-a oprit probabil nu pt ca tu vezi doamne conduci un benz (ca veni vorba, acolo toate taxiurile sint benz) ci pt ca oi fi aruncat pe geam din obisnuinta punga de gogosi sau cupa de cafea goala. Sau probabil pt simplul fapt ca ascultai manele cu radioul dat la maxim si cu geamul lasat. Hai spune drept, pe care ai comis-o?
    • +8 (10 voturi)    
      Intamplare (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:24)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Eu am intrat in Austria cu cauciucurile murdare de noroi. Nu m-au amendat, m-au indrumat rapid spre o zona tehnica unde au fost curatate automat. Contra cost of course.
  • +7 (9 voturi)    
    daca in senat.. (Miercuri, 31 octombrie 2012, 7:42)

    paolalaan [utilizator]

    Avem o sleahta de incompatibili ,nici nu-i de mirare!Ei nici macar nu trebuiau sa voteze asa ceva ,decizia a fost luata de justitie si era irevocabila!Asa ca domnii cacarai senatori ,niste bolsevici cu idei post comuniste au incalcat inca o data legile tarii sugrumand deciziile justitiei !Daca nu va treziti ,oameni buni ,sa le zdrobuim capetele astora ca le serpi ,atunci inseramna ca suntem un popor de trogloditi ...si nu ne meritam locul printre popoarele civilizate ale Europei ...
  • +7 (9 voturi)    
    Diaconu... (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:00)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ...in toata aceasta chestiune nu reprezinta nimic! Aici este vorba de un afront direct adus justitiei romanesti si Comisiei Europene pe justitie. Parlamentarii romani ridica in sus degetul mijlociu,cui? Tarii, intregii tari. Ei vor sa demonstreze ca sunt Alfa si Omega in aceasta tara. Este treaba CCR sa le dea peste labe. Daca nu o va face sa nu se mai planga niciodata nici cand vor fi chemati sa lustruiasca pantofii parlamentarilor. Cat despre Diaconu . . . aste un nemernic ce nu merita nici macar un scuipat dar mite un comentariu!
  • +8 (10 voturi)    
    Ce a fost si ce a ajuns (Miercuri, 31 octombrie 2012, 8:14)

    alnimanui [utilizator]

    Dintr-un actor admirat , un senator de ....Mare boier, mic caracter.
  • -3 (9 voturi)    
    Si eu regret! (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:21)

    Garett [anonim]

    Si eu consider absolut regretabil amestecul EU intr-o chestiune strict de politica interna cum ar fi un referendum privind demiterea presedintelui!
    Oh wait, opinia mea de "cetatean cu drepturi depline" al UE nu conteaza? OK, atunci de ce ar conta pentru mine opinia UE???
    • +1 (1 vot)    
      grup infractional organizat (Miercuri, 31 octombrie 2012, 17:52)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      Mai lasa uitatul la latrinelelea alea ca te-au indobidocit de tot. Cum s-a "amestecat" UE la referendum? Prin faptul ca a a tras de manca gasca infractionala care e la putere si pe care o sustii (sau din care poate faci parte) amintindu-i ca legea trebuie respectata? Cu atat mai mult cu cat CHIAR EI facusera legea aia? Da, mare amestec in "trebirili interne", sa nu-i lasam asa, poate sa mai aduna patrihoti ca tine si puneti de o rascoala
  • +7 (9 voturi)    
    pt evoque (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:38)

    guvi [anonim]

    evoque, Mircea Diaconu a fost o persoana extraordinara cat a fost actor. Acum este doar un gunoi politic care trage cu dintii de o functie pentru interesul lui personal. Daca ai impresia ca vrea sa fie senator ca sa ajute poporul esti mai prost decat prevede legea, oricat de buna sau proasta e legea aia.
    • +3 (5 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:49)

      berger [anonim] i-a raspuns lui guvi

      Ai descris perfect diferenta intre un liberal si un pnlist! : )
    • -1 (3 voturi)    
      Dar in CE cum o fi? (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:07)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui guvi

      In primul rand sunt curios in care alta tara din UE mai exista ceva gen ANI? In al 2-lea rand aceasta ANI,inventata de Basescu-Macovei pentru a sicana adversarii politici,nu a fost impusa de UE ci a fost propusa de TB+MM ,ca sa se arate ei anticoruptie.
      In al 3-lea rand principala atributie a ANI este ca sa scoata la iveala incompatibilitati ale demnitarilor in relatia cu statul care le aduc foloase materiale sau care sunt dovediti cu chetuiele mult peste venituri.. In cazul d-lui Diaconu acesta nu a primit leafa pe perioada in care a fost si director de teatru,asa ca nu se sutine acuzatia. Iar chestia cu sotia este chiar penibila caci nu a castigat ci a pierdut. Pe de alta parte in acesta zona se gasesc nenumarati imbogatiti PD care nu au fost nici macar deranjati ,dar mite pusi sub acuzare.
      In al 4-lea rand sunt curios cum ar raspunde purtatotul de cuvand CE daca unul din europarlamenterii nostrii l-ar interpela ca sa ne arate sin nou daca exista vreo situatie sau o spetza asemanatoare. Eu nu cred ,caci in tarile civilizate o personalitate cum este dl. Mircea Diaconu este respectata nu haituita!Oricum intr-un parlament unde Urea este compatibila si dl. Diaconu nu,nu poti sa ai incredere.
      • +1 (3 voturi)    
        Dezinformare (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:22)

        berger [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        Nu ANI da verdictele, ci Justitia! Aici e problema. ca nu se respecta un verdict al Inaltei Curti.
      • 0 (0 voturi)    
        latri la pomul gresit (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:52)

        Kor [utilizator] i-a raspuns lui Arthur

        Nu e vorba de ANI. E vorba de hotararea Inatlei Curti de Casatie si Justitie. Pe-asta tot Basescu a inventat-o, obsedatule?

        Pe de alta parte in fatza Justitiei nu exista "personalitati" si "restul pulymii". Exista doar cetateni egali in drepturi si obligatii. Iar una dintre obligatii este sa respecti legea. Punct.
  • +3 (5 voturi)    
    specie (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:48)

    cotora [utilizator]

    politicienii, demnitarii, se cred o specie superioara fata de ceilalti, o categorie sociala aparte, aceste categorii de homo sapiens , ne sfideaza, art 1, din constitutie, nimeni, nu este deasupra legii
  • +4 (6 voturi)    
    un om de onoare si-ar da demisia (Miercuri, 31 octombrie 2012, 9:53)

    MPatrick [utilizator]

    si ma refer la MD, sau la toti senatorii care au votat in acest caz impotriva legii. daca nici legiuitorul nu cunoaste sau nu respecta legea, ma intreb in ce tara traim?!? de ce nu reusim sa terminam cu nepotismul in structurile administratiei publice, ale culturii sau cele universitare? Categoric MD este/a fost un bun actor, mie imi placea, dar un astfel de cumul de pozitii si decizii ma face sa am serioase indoieli privind calitatea/eficienta serviciilor prestate. nimeni nu e supraom, sa poata conduce in acelasi timp un teatru, sa fie parlamentar, sa mai aiba si activitate in partid, si sa mai faca si turul televiziunilor cel putin 1-2 seri pe saptamana. o alta dezamagire, la fel ca si CA.
    Concluzia: ar putea scuti tara de un nou conflict intre puterile statului, si asa cam subrede si decredibilizate, printr-o demisie de onoare.
  • +2 (4 voturi)    
    Parlamentul (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:18)

    berger [anonim]

    Aparatorii faradelegii fac legi pentru popor. Ce ironie!
    Mircea Diaconu e deasupra legii, am convingerea ca toata crema cu potential infractional il invidiaza in acest moment. Va mai mirati ca toti vor sa devina parlametari?
    Si astia indraznesc sa spuna ca Traian Basescu a distrus imaginea Parlamentului?
  • +2 (4 voturi)    
    Nimeni nu e mai presus de Lege (Miercuri, 31 octombrie 2012, 10:43)

    Marian [anonim]

    Pentru cei care cred inca in democratie am initiat o petitie. Faceti-va glasul auzit! www.causes.com/causes/799699-stop-justice-obstruction-by-romanian-parliament-stop-the-untouchables
    • +2 (2 voturi)    
      atitudine (Miercuri, 31 octombrie 2012, 12:22)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ministrul justitiei, mona pivniceru, nu a luat nici o atitudine !!!