Crin Antonescu: Candidez la Teleorman, dar nu pe voturile lui Liviu Dragnea/ Dragnea: Prin candidatura la Teleorman, Crin Antonescu se intoarce la prima dragoste/ Daniel Barbu, candidatul USL in locul lui Antonescu in sectorul 3

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 29 octombrie 2012, 11:42 Actualitate | Politic


Crin Antonescu
Foto: HotNews / DP
Presedintele PNL a anuntat luni, intr-o conferinta de presa, ca va candida pe un post de senator in judetul Teleroman, unde secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, candideaza pe un post de deputat. Dragnea declarase, luni, ca prin decizia de a candida pentru un post de senator in Teleorman liderul PNL Crin Antonescu "se intoarce la prima dragoste", avand in vedere ca acesta a mai fost parlamentar ales in acest judet in 2000-2004. Profesorul Daniel Barbu preia candidatura in colegiul lasat liber de presedintele PNL in Sectorul 3 din Capitala, acestuia fiindu-i alocat in prima instanta un colegiu pentru Senat in sectorul 4, a confirmat Antonescu.

"Candidez la Teleorman. Este dreptul fiecarei formatiuni politice sa decida intr-o comeptitie electorala unde candideaza. (...) Eu nu ma duc la teleorman pe voturile lui Liviu Dragnea. Fiecare cu voturile lui si impreuna cu voturile USL. Da, exista o simbolistica: faptul ca presedintele PNL si secretarul general al PSD vor angaja imreuna in fata acelorasi cetateni este un semnal de soliditate a USL si de durata a ei," a declarat Antonescu.

"Daca ramanea la Bucuresti era 'De ce aceasta schimbare?', pentru ca el a fost candidat ¬ vorbim de domnul Crin Antonescu ¬ el a fost parlamentar de Teleorman in 2000-2004 si acuma revine la prima dragoste. Orice lider politic de nivel national e bine ca macar din patru in patru ani, timp de o luna, sa vorbeasca cu oamenii, sa cunoasca Romania reala. In Bucuresti toata lumea sta in fiecare zi. Macar sa vada la patru ani cu ce confrunta cetatenii. Sigur ca si in Bucuresti sunt probleme, dar problemele serioase sunt in tara", a spus Dragnea, citat de Mediafax.

Colegiul in care va candida Crin Antonescu se suprapune cu colegiile de deputat in care vor intra in cursa Liviu Dragnea si Marin Almajanu la alegerile parlamentare din 9 decembrie.

Initial, presedintele PNL se hotarase se intre in cursa pentru un nou mandat de senator in sectorul 3 din Capitala, dupa ce in 2008 a obtinut mandatul de senator in sectorul 1 din Bucuresti.

Profesorul Daniel Barbu preia candidatura in colegiul lasat liber de presedintele PNL, acestuia fiindu-i alocat in prima instanta un colegiu pentru Senat in sectorul 4, au declarat pentru Mediafax, surse din conducerea PNL. In ceea ce priveste colegiul ramas vacant in sectorul 4 din Bucuresti, conducerea USL urmeaza sa decida asupra viitorului candidat pentru mandatul de senator.

Potrivit intelegerii USL pentru Bucuresti, in Sectorul 4 cele doua colegii pentru Senat erau alocate PNL si PC, fiind desemnati drept candidati Daniel Barbu si Dan Voiculescu.

Cat priveste candidaturile pentru Camera Deputatilor, in Sectorul 4 conservatorii si social-democratii detineau cate doua colegii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2599 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    dormi in pace,dragnea vegheaza pentru tine ! (Luni, 29 octombrie 2012, 11:56)

    gica43 [utilizator]

    Lasul tot las ramane.Antonescu (si inca vreo 95 % din viitorii parlamentari) nu ar trebui sa intre in parlament nici macar daca ar candida singur !
    • +10 (10 voturi)    
      nu este las.... (Luni, 29 octombrie 2012, 13:19)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      ....este doar idragostit de prima lui dragoste, cand se iubea in toate pozitiile posibile. Doar o problema avea, era singur in casa !!!
      Sa ne pregatim temeinic pentru vremuri grele caci mascariciul se vrea imparat iar "telemormanul cel iubit" s-ar putea sa il inscauneze caci de atata iubire li s-au aburit ochelarii si de aceea nu constientizeaza.
  • +22 (22 voturi)    
    liberal de teleorman (Luni, 29 octombrie 2012, 12:00)

    nede [anonim]

    va avea cel mai select electorat liberal a lu'Cacarau...in Teleorman e crema liberala!
    • +18 (18 voturi)    
      are sanse (Luni, 29 octombrie 2012, 12:40)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui nede

      are sanse in teleorman sa acceada in senat..ca acolo se fura cu saku'...e jale...lumea kiar nu stie cu cine voteaza...
  • +20 (20 voturi)    
    incorect (Luni, 29 octombrie 2012, 12:02)

    Analfabet [utilizator]

    dragnea are un singur vot. candiddezi pentru voturile romanilor. cat mai costa un vot al lui dragnea daca are mai multe? E penibil. Prin fraza aia il acuza pe Dragnea de frauda.
  • +9 (15 voturi)    
    marmota !? (Luni, 29 octombrie 2012, 12:12)

    mariusxmarius [utilizator]

    si marmota invelea ciocolata ?
    Cat de prosti ne crezi ? mai lingau de securisti !
    Auzi la el "prima dragoste" !
    Macar nu ne jicni inteligenta cand faci declaratii !
    • -12 (12 voturi)    
      :) (Luni, 29 octombrie 2012, 12:23)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

      "jicni"? :)

      In general oamenii sunt inzestrati cu inteligenta si capacitate de a invata. Daca, spre exemplu, citesti macar o propozitie zi de zi (nu mai mult) observi ca semnul de punctuatie de la sfarsitul propozitiei este legat de ultimul cuvant si nu exista nici un spatiu intre ultima litera a ultimului cuvant din propozitie si semnul de punctuatie. Doar in general.

      Oricum, structura "nu ne jicni inteligenta" este buna de pus in rama pe perete.
      • +3 (3 voturi)    
        Auzi "Profesore" (Luni, 29 octombrie 2012, 13:54)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Se poate pune in rama si pe pardoseli? sau numai pe perete? Ori, poate pe tavan?!
        Daca faci observatie altuia, fa-ti intai o proprie analiza.
      • 0 (0 voturi)    
        nod in papura vecinului sau cum sa-i omori capra ! (Luni, 29 octombrie 2012, 14:26)

        mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Poti sa-i faci si rama ! dar nu schimba subiectul , vorbim despre isteric !
        Am gresit, dar cauza e in alta parte, nu unde sugerezi, pt. ca literele si ordinea lor capata din cand in cand independenta iar daca vrei sa stii ce este, cauta !

        Cat despre spatiu este un mic incovenient al profesiei ! (reflex, ce sa-i faci)
        Dar poate ar prinde bine sa stim care este diferenta intre sarcasm si bascalie.
  • +15 (15 voturi)    
    de ce-or avea dreptul sa faca asta (Luni, 29 octombrie 2012, 12:20)

    jescu [utilizator]

    Ar trebui ca fiecare sa candideze intr-un colegiu din judetul unde are adresa pe buletin. Sa nu zica Antonescu ca daca castiga se va duce in fiecare saptamana sa discute cu oamenii de pe-acolo sa vada ce nevoi au si sa-i reprezinte cum trebuie in parlament.

    Ce lege electorala avem acum nu este decat un atentat la democratie. Asa si pentru ca nu exista uninominal in doua tururi de scrutin, ceea ce ar insemna ca alesii ar reprezenta cu adevarat dorinta celor care au votat.
  • +10 (10 voturi)    
    somn usor (Luni, 29 octombrie 2012, 12:39)

    nalbaroiu [utilizator]

    draga d-le, dormi usor cu vise frumoase...tu inca speri sa redevii presedinte..eu cred ca e un noroc pentru tzara asta ca ai avut o scurta guvernare, sa se prinda lumea cam cum ar fi sa fii tu la guvernare...DEZASTRU TOTAL !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Mega Presedintele (Luni, 29 octombrie 2012, 12:50)

    Trojan.H [utilizator]

    Pai asta nu e baiatu' ala care zicea ca e dorit de sute de milioane de romani, ca tara il doreste in fruntea ei? Acum se ascunde prin comunele alea unde prezenta la vot e de 270%. Romania, trezeste-te!
  • +9 (9 voturi)    
    ies din viata politica, dar ...vreau Prezident (Luni, 29 octombrie 2012, 13:05)

    geocrin [utilizator]

    NU pontescu vrea ci .......poporul vrea si-l iubeste .....
    Toti romanii il vedem foarte capabil sa conduca ....oile lui becali, cit despre a conduce Romania si-a dat examenul !
  • +3 (3 voturi)    
    De ce candidezi?! (Luni, 29 octombrie 2012, 13:34)

    sylvyaun [utilizator]

    Intrebarea cheie e: DE CE MAI CANDIDEZI? Ai dovedit deja de prea multe ori ca n-ai nimic COERENT de spus! MINCIUNA are picioare scurte si in cazul tau! Cine crezi ca te crede cand vii cu astfel de declaratii? Daca erai un asa bun politician n-ai fi avut nici o FRICA sa candidezi in Bucuresti. Dar, sigur, ti-ai cautat un loc caldut de unde sa poti dormi mult si bine si in legislatura urmatoare!
  • +9 (9 voturi)    
    astia de ce au voie (Luni, 29 octombrie 2012, 13:45)

    Ruhe [utilizator]

    sa candideze unde vor, dar noi avem voie sa votam numai in orasul in care avem domiciliul in buletin? Daca ei au voie sa reprezinte pe cine vor, noi de ce nu avem voie sa votam pe cine vrem?
  • +6 (6 voturi)    
    Crina trista, (Luni, 29 octombrie 2012, 14:11)

    anonnymous [anonim]

    ...pe cine ai reprezentat tu in ultimul mandat?

    Ai prezenta cea mai scazuta la munca din tot parlamentul. Vrei sa te cred ca ai avut timp sa mergi sa vorbesti cu oamenii pe care ii reprezinti sa vezi ce vor ei? Tot ce vrei sunt inca 4 ani de salariu cu dimineti linistite.

    Un mesaj pentru alegatori: chiar daca e prost, mincinos si corupt, macar sa fie localnic cel pe care il votati. Nu mai votati oameni care nu au nici o legatura cu locul unde candideaza. Daca e localnic exista o sansa destul de mare ca ceea ce fura ca parlamentar sa investeasca in locul unde isi are radacinile, deci puteti avea un "avantaj" indirect. Pe cand veneticii nu va aduc nici macar acest "avantaj".

    p.s. Sa nu-mi ziceti ca nu fura!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor (Luni, 29 octombrie 2012, 14:32)

    soringusar [utilizator]

    Domnilor de HN , de ce nu publicati tot mesajul transmis de d-l Antonescu?
    Acesta a afirmat la televizor ca cei care râd de candidatura lui la Teleorman sunt "IMBECILI".
    SA VEDEM SI NOI CE LIMBAJ ELEVAT ARE D-L ANTONESCU KKrau.
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Luni, 29 octombrie 2012, 16:10)

    cetateanulsurmenat [utilizator]

    Daca se intorcea la prima dragoste, nu ar fi fost normal sa se intoarca in Tulcea? Ii este teama ca nu va reusi sa obtina peste 50% in Bucuresti, asa ca se ascunde sub protectia lui Dragnea. Motive pentru a ascunde lasitatea se gasesc destule, nu ne facem probleme. Crin Antonescu nu este un om capabil sa isi asume deciziile.
  • +2 (2 voturi)    
    banc (Luni, 29 octombrie 2012, 18:40)

    omoni [utilizator]

    Basescu, Crin si Ponta naufragiaza pe o insula pustie. Aflati pe plaja, Crin se erijeaza în conducator al grupului si propune ca fiecare sa o ia în alta directie ca sa-si mareasca sansele de a gasi resurse pentru supravietuire. Se despart: Crin merge ce merge prin padure, cauta, ciuleste urechile, dar degeaba! Nici urma de ceva comestibil, cât de cât. Într-un final, ajunge într-un luminis, în care Basescu deja îsi facea un gratar! Fericit, se duce la el si îl îmbratiseaza! 'Bravo, Basescule! Mai Traiane, eu întotdeauna te-am admirat. Stii sa te descurci în orice situatie, se vede ca ai fost marinar. Ce mai, esti tare! Auzi, între noi fie vorba, mie Ponta asta nu mi - a placut niciodata!' La care Basescu raspunde sec:

    'Nu-ti place, nu manânci!'