Viorel Catarama va candida din partea ARD impotriva lui Crin Antonescu, pentru un post de senator in Bucuresti

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 octombrie 2012, 19:19 Actualitate | Politic


Viorel Catarama
Foto: Rompres
Fostul liberal Viorel Catarama va candida din partea PNTC-CD pe listele ARD impotriva lui Crin Antonescu pentru un post de senator in colegiul 5 din Bucuresti, a declarat joi, la Realitatea TV, presedintele taranistilor, Aurelian Pavelescu.

Viorel Catarama "doreste aceasta confruntare pe listele ARD din partea PNTCD si mi se pare ca are si motive sa faca acest lucru si sa candideze. Cred ca este o confruntare necesara care va clarifica ce se mai poate clarifica din esichierul politic romanesc", a comentat Pavelescu, care a precizat ca el va candida in colegiul 2 Valcea, orasul sau natal, pentru un mandat de deputat.

Viorel Catarama s-a retras complet din viata publica dupa ce a fost exclus in martie 2010 din PNL, chiar la propunerea lui Crin Antonescu.

Acesta fusese exclus pentru "stirbirea imaginii partidului" si "lezarea intereselor si imaginii partidului", dupa cum explica atunci Antonescu.

Viorel Catarama a intentionat sa se inscrie in competitia pentru functia de presedinte al PNL, dar nu si-a mai depus in cele din urma candidatura. Catarama a sugerat, la Congresul extraordinar al PNL de la inceputul lunii martie, ca liderul Crin Antonescu ar dori schimbarea Statutului pentru indepartarea vocilor critice, la presiunea sponsorilor care ar urma sa plateasca datoria de 1,6 milioane de euro din campania electorala pentru alegerile prezidentiale.

"Sa nu cumva sa dam un vot unei marci ambalate frumos dar cu un continut alterat", spunea Catarama, la congresul PNL.

Revista Capital il clasa pe Viorel Catarama, in 2011, pe locul patru in topul celor mai bogati politicieni romani, cu o avere estimata la 120-125 milioane euro (Forbes: 175-178 milioane euro).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3318 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    tare! :)) (Joi, 25 octombrie 2012, 20:43)

    viz [utilizator]

    bun!
  • +1 (9 voturi)    
    :)) (Joi, 25 octombrie 2012, 20:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Hai Vio!
  • +3 (9 voturi)    
    Traseist (Joi, 25 octombrie 2012, 20:50)

    Publicus [utilizator]

    Un alt traseist politic, care a fost in PNL, apoi in APR, a revenit in PNL prin fuziunea dintre cele doua partide, acum a ajuns la traseistul Pavelescu, presedintele unei factiuni din PNT, cu care vechii taranisti nu mai au nimic in comun. In afara de "traseism" acest securist care a facut multe magarii mai sufera de badaranie/ lipsa de educatie.
    Cu astfel de candidati, a caror singura calitate o reprezinta banii,nu ma mir ca Monica Macovei s-a retras din comisia de etica.
    M-am lamurit si cu ARD-ul.....
    • +1 (5 voturi)    
      Daca (Vineri, 26 octombrie 2012, 7:47)

      Dorel2000 [utilizator] i-a raspuns lui Publicus

      as fi din Bucuresti, l-as vota. Din doua rele il alegi pe cel mai mic. Antonescu este un impostor si o nulitate foarte periculoasa.
      • 0 (2 voturi)    
        Traseismul de imprejurare sau de echipa ! (Vineri, 26 octombrie 2012, 12:07)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dorel2000

        Daca schimbi echipa doar ca sa scapi de dosare... cum faceau PSD-istii cand PDL-ul a ajuns la putere...si invers, asta e traseism de conjuctura si meriti o eticheta de tradator !

        Dar cand nu rezisti psihic frustrarilor generate de nedreptatile din partid (gen Patriciu l-a uns pe Crin presedintele PNL) si pe urma ti se mai da si un sut (eliminarea concurentei) ce ramane de facut?

        Personal, cred ca are credibilitate si perspectiva !
      • +1 (1 vot)    
        partea buna este ca nu trebuie sa aleg (Vineri, 26 octombrie 2012, 19:45)

        Publicus [utilizator] i-a raspuns lui Dorel2000

        Eu sunt din Bucuresti si daca ar fi trebuit sa aleg intre cei doi, as fi ales un al treilea :-) Din fericire, se pare ca de fapt nu i s-a admis candidatura.
  • +4 (8 voturi)    
    hmm.. (Joi, 25 octombrie 2012, 21:32)

    Mazeta [utilizator]

    Se îngroașă gluma, apar ungurenii lui MRU...
    • +3 (5 voturi)    
      daca-i ordin...... (Joi, 25 octombrie 2012, 23:58)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      peste tot in lume este valabila regula asta:
      odata ce ai lucrat pentru un serviciu secret (securitatea in cazul lui Catarama de la Comertul Exterior ceausist)...nu mai poti sa iesi........decat cu picioarele inainte.
      Deci, ofiterul Catarama executa ordinele, intocmai si la timp.
  • 0 (6 voturi)    
    Gogule... (Joi, 25 octombrie 2012, 22:04)

    jbstg01 [utilizator]

    probleme dom' Crin?Vezi ca pe asta il poti bate doar la somn, si, desi in parlament se doarme destul de mult (pare-se ca nu si bine din moment ce nu prea dai pe-acolo ) nu cred ca ai sanse.nici macar in recalificari, ca la alegerile trecute!
    • +3 (3 voturi)    
      Cu recalificarile gresesti (Vineri, 26 octombrie 2012, 6:33)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui jbstg01

      Nici mie nu-mi place ideea, dar din nefericire vom vota tot dupa legea promovata de PSD in 2004. Din cauza modului in care se face redistribuirea, la ultimele parlamentare cam doua treimi din parlament a fost numit direct de sefii de partid - nu tu liste, nu tu comisii Macovei, nimic. Asa a ajuns Crin Antonescu in parlament de pe pozitia a treia in circumscriptia lui.

      Chiar daca Catarama il bate in meciul direct, cum Antonescu e seful partidului, la redistribuire in mod evident isi va aloca si lui un loc, evident chiar in circumscriptia in care candideaza. In locul lu' Catarama va ajunge in parlament cineva din PDL dintr-o circumscriptie cu candidat PNL sau PSD nesemnificativ.
  • -2 (6 voturi)    
    ups! (Joi, 25 octombrie 2012, 22:10)

    laurentiucat [utilizator]

    jalnic ptr catarama asta ca iar s-a vandut ieftin.
  • +6 (8 voturi)    
    Catarama ? (Joi, 25 octombrie 2012, 22:17)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu stiu daca e cea mai buna idee. Monica Macovei ce spune ?
    Oricum Catarama e un personaj cam controversat.
    • +3 (7 voturi)    
      Controversat? (Vineri, 26 octombrie 2012, 6:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Io personal nu stiu de nici un scandal gen contracte cu statul sau privatizari frauduloase in care sa fie implicat Catarama. Stii tu ceva?

      Mie faptul ca nu exista scandal in jurul lu' Catarama imi spune ca omu' isi vede de afaceri, si i se rupe la basca de furat - dac-ar fura, macar ceva stiri in presa tot ar aparea.

      Oameni din astia io imi doresc in parlament - are bani suficienti, n-are motivatie sa fure, nu poate fi mituit (ce sa-i dai unuia care face un milion de EUR pe luna doar daca-si pune banii la banca?) si, cel mai important, e foarte motivat sa creeze un mediu de afaceri sanatos si echitabil, ca sa-si poata si el derula afacerile fara batai de cap.

      Un mediu de afaceri corect si eficient inseamna crestere economica si locuri de munca, asa ca si pe mine ma doare la basca daca el devine si mai bogat, cata vreme si mie-mi merge mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        glumesti (Vineri, 26 octombrie 2012, 20:07)

        Publicus [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Tu esti fie foarte tanar si/sau neinformat sau poate glumesti.
        Spune-le celor 106000 de oameni care si-au pus economiile la SAFI ca nu este controversat. Adauga la asta niste afaceri cu Bancorexul si mai citeste presa din anii trecuti sa mai gasesti niscaiva informatii inainte de a spune balarii.
      • +1 (1 vot)    
        pentru Eu the first (Vineri, 26 octombrie 2012, 20:30)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Concret nu stiu . Daca stiam scriam. E mai mult o impresie. Din acest motiv nici nu am scris "controversat" ci " cam controversat".
        Asta e impresia mea.Nu e bazata pe fapte , pe documente.
      • +2 (2 voturi)    
        revin cu surse (Vineri, 26 octombrie 2012, 20:39)

        Publicus [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Tare ma mira plusurile pe care le-ai primit, se pare ca nu esti singurul neinformat, eufemistic vorbind.
        Iti dau niste link-uri, in cazul in care vrei sa te informezi: http://www.cdep.ro/interpel/2007/i2743B.pdf sau, daca sursa camera deputatilor nu ti se pare coerenta, incearca hotnews http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1141786-viorel-catarama-cercetat-pentru-inselaciune.htm.
        Citat din document ''mediat după aşa numitul crah din 2? aprilie 1996, Cataramă a preluat întreaga gestiune a SAFI, inclusiv”creanţele” în cauză. neevidenţiabile în activul net. Pe această cale au dispărut fără urmă creanţe în valoare de 150 milioane de euro, reprezentând profituri virtuale care au servit anterior ca momeală pentru atragerea de noi “investitori” la fondul FMOA'' Sau '' Cataramă a răscumpărat 0 parte din titluri la jumatate din valoarea ĭncasată la vânzarea acestora,reţinând pentru sine banii reali încasaţi pe veniturile virtuale vândute “investitorilor” şi câştigând deasemenea prin temporizarea restituirilor, pentru ca inflaţia să-şi facă efectul. De asemenea Cataramă a avut numai de câştigat prin răscumpărarea de titluri FMOA, contraacţiunilor Elvila SA. lipsite de valoare de piata''
  • 0 (4 voturi)    
    razboiul celor 2 roze.... (Vineri, 26 octombrie 2012, 10:59)

    MPatrick [utilizator]

    se vor lupta ca doua floricele, intrebarea este unde e colegiul asta in care se bat? ce istoric a avut pana acum? la stanga sau la dreapta? mi-ar placea sa iasa Crin din parlament, si-asa nu prea da pe-acolo, cine ar vrea sa fie reprezentat in parlament prin absenta? sau poate sta la biroul de circumscriptie atunci cand nu e in parlament... mai am o luna sa-l caut pe-acolo! poate omul e de buna credinta.
    • 0 (2 voturi)    
      Cauta-l ! (Vineri, 26 octombrie 2012, 20:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      Si te rog sa ne dai de stire daca il gasesti la biroul parlamentar.