Antonescu: Alegatorii PNL stiu ca daca vin 50 de Gigi Becali nu vor putea schimba valorile PNL

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2012, 8:07 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni seara, ca alegatorii liberali sunt "oameni care inteleg ca PNL si valorile sale sunt atat de puternice incat 50 de Gigi Becali daca vin si vor sa schimbe aceste valori nu vor putea". Antonescu a precizat, intr-o emisiune la TVR1, ca unele sondaje ale USL au aratat ca Becali este considerat "un om sincer", scrie Mediafax.

"Chiar daca nu sunt de acord cu anumite comportamente ale lui, il considera sincer.Asta e perceptia", a explicat liderul PNL, prezentand astfel unul dintre motivele pentru care a fost acceptat un acord cu omul de afaceri.

Crin Antonescu a fost chestionat cum vede afirmatia lui Calin Popescu Tariceanu referitoare la faptul ca Becali nu ar fi membru al PNL. "Din punct de vedere juridic este membru PNL, pentru ca altfel nu ar putea candida pe listele USL. (...) Se inseala in forma, dar nu cred ca a avut in vedere forma, ci fondul", a comentat liderul PNL.

"Ramane sa vedem pe viitor daca Gigi Becali, dincolo de forma, va dori sa devina chiar un membru al PNL, daca va dori sa-si desfasoare activitatea in interiorul, cu valorile PNL, asta se poate intampla sau nu se poate intampla. Va intra in Parlament si isi va conduce in continuare formatiunea sa, asta vom vedea", a mai sustinut Antonescu.

In ceea ce priveste sprijinul financiar pe care Becali ar putea sa-l acorde liberalilor, presedintele PNL a insistat ca nu s-a discutat despre acest subiect.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2438 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    cacarau (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:14)

    zot [utilizator]

    cacarau nu poate gandi decat ca un cacarau, dar curand ii va exploda zeru in fata;
    o sa ramana doar cu obsedatii ghise, nicolaescu si inca cativa. pa repetentule!
    • +5 (5 voturi)    
      gura cacaraului (Marţi, 23 octombrie 2012, 11:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zot

      adevar graieste.
      nu 50 de berbecali schimba valorile liberale, pt. ca chiar el le-a schimbat.
      actualul partid ce cu mandrie proletara il conduce, nu mai are comun cu liberalismul decat sigla.
  • +21 (23 voturi)    
    of... (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum distruge zevzecul asta valorile liberale si nimeni nu il da jos din fruntea partidului... Se zvarcolesc Bratienii in morminte!
    • +4 (6 voturi)    
      chiar asa.... (Marţi, 23 octombrie 2012, 11:19)

      strelka [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      care sint valorile despre care vorbiti ? si mai ales unde sint FAPTELE care sa convinga ca valorile de care vorbiti nu sint doar VORBE ?
      Care e scopul care ar scuza mijloacele pe care liberalii le folosesc azi ? "Jos Basescu !" ? jalnic......
  • +15 (17 voturi)    
    Partidul National Becalian (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:26)

    Sani [utilizator]

    Antonescule, lucrurile sunt clare.
    S-a spart oglinda, regele e gol,....cum vreti s-o spuneti.

    Numai indoctrinatii si prostovanii mai cred ca PNL reprezinta valorile occidentale.
    Eu am votat constant PNL din '90 pana-n "era" Antonescu.
    Acum cred ca acest PNL, inainte de a fi "becalizat" a fost "iliescizat". Tapa carevasazica!

    Pe scurt: USL = Becali!
    Cine vrea Becali, voteaza USL. Este clar!
    Becali n-a intrat in USL pe nevazute. A fost mai degraba tras in USL iar boul de Antonescu a acceptat sa intre in PNL. Presupun ca au fost discutii anterioare intre PSD si PNL ca sa se decida unde intra "prietenul lui Voculescu".

    Sageata PNL i-a cam intrat in cur la Antonescu, bagata de Becali!
    Drum bun "liberali". In neant!

    Iar romanii trebuie sa decida modelul pe care-l vor pentru ei si copiii lor:

    1. Modelul Becali/manele/smecheras de cartier/tigan respectiv PNL, USL, PPDD, PRM,...
    2. Modelul Anti-Becali
  • +16 (16 voturi)    
    Corect! (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:29)

    AltSeth [utilizator]

    Corecta afirmatia din titlu a d-lui Antonescu . Cei ca Becali nu afecteaza valorile PNL. Afecteaza grav, din pacate, valorile liberalismului romanesc....
  • +16 (16 voturi)    
    Nerusinatul!!!! (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:42)

    Ronin [utilizator]

    Vorbeste de valori!! Asta e ca aia cu revolutia bunului simt!!! Becali, revolutionar al bunului simt, asta e tare!
  • +13 (13 voturi)    
    penibil raspuns (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:48)

    PedaGogu [utilizator]

    Atunci de ce baga 50 de Jiji pe lista? S-ar aduna ceva banet la tescherea. Intrebarea insa ramane: cu unul sau cu 50 de becalieni, cum ramane cu noroiul aruncat in fata liberalilor adevarati?
  • +12 (14 voturi)    
    Basescu, Basescu, Basescu! (Marţi, 23 octombrie 2012, 8:56)

    MG [utilizator]

    Basescu, Basescu, Basescu; asta-l motiveaza pe Crin cand inghite galusca cu blana de oaie. L-ar lua si pe DD. in partid daca l-ar putea prosti, dar ala are lumea lui paralela.
  • +14 (14 voturi)    
    Hehe (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:17)

    Razvan12 [utilizator]

    Si el si-a dat seama ca 50 de Becali nu fac cat un Antonescu !
    Doar un Antonescu are puterea de a distruge un partid !
  • +14 (14 voturi)    
    Mda (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:17)

    chris2011 [utilizator]

    Poate valorile liberale ca pnl-ul nu mai are demult valori. De nici un fel.
  • +11 (11 voturi)    
    alegatorii PNL (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:22)

    GeorgeT [utilizator]

    ce e aia
  • +9 (9 voturi)    
    intrebare intrebatoare (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:36)

    jofu [utilizator]

    PNL mai are valori ? oare atunci cand din disperare cacarau s-a aliat cu psd nu s-au dus toate valorile pe apa sambetei. Intradevar 50 de becalieni nu fac cat un iliescu-nastase-ponta-felix...cacarau lasa-i pe altii ca tu ti-ai pierdut si mintea nu numai valorile\
  • +10 (10 voturi)    
    Trebuie sa admit (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:49)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ca, de aceasta data, Antonescu a spus un adevar. Indiferent de cati "Becali" va aduce el in PNL, imaginea schimonosita si valorile pervetite ale acestui partid nu se vor schimba.

    De fapt, lui Gigi Becali i se face o mare nedreptate cand este facut oaia neagra ce va murdari turma alba a PNL-ului. Lucrurile stau exact pe dos.

    Becali nu e un sfant. A ajuns unde a ajuns din cauza sistemului, sistem pe care nu el la creat, dar de care s-a folosit. De cele mai multe ori spune ceea ce gandeste, chiar daca folosind un limbaj suburban. Si de multe ori are accese de generozitate fata de biserica, oameni simpli loviti de probleme sau pupincuristi. Chiar daca aceasta generozitate izvoraste uneori din megalomanie. Acesta e Gigi.

    De acest Gigi vrea Antonescu sa se foloseasca. Ii flutura pe sub nas un loc sclipitor cu imunitate in parlament. Pe Antonescu nu il intereseaza daca Becali va aduna suficiente voturi. Il intereseaza ca Becali sa cotizeze la cheltuielile de campanie ale USL si sa isi indemne alegatorii sa puna stampila pe USL. Dupa ce piesa s-a jucat, la tomberon cu Gigi.

    Practic, Antonescu si PNL ii murdaresc imaginea lui Gigi Becali.
    • +2 (2 voturi)    
      uneori? (Marţi, 23 octombrie 2012, 11:48)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Eu cred ca "generozitatea" lui bkli izvoreste numai din magalomanie.
  • +8 (8 voturi)    
    Cum se traduce asta? (Marţi, 23 octombrie 2012, 10:42)

    sorin3 [utilizator]

    Adica PNL-ul e deja la celasi nivel cu Becali, deci oriciti Becali ar veni in PNL partidul ar ramane la fel
    • +5 (5 voturi)    
      q.e.d (Marţi, 23 octombrie 2012, 10:49)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      punct
    • +8 (8 voturi)    
      logica (Marţi, 23 octombrie 2012, 11:16)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      ei, si tu acuma! Cauti logica in gandirea lui Antonescu? Nu-i de ajuns ca e mare "orator"?
  • +3 (3 voturi)    
    caca a innebunit (Marţi, 23 octombrie 2012, 11:59)

    mircearh [utilizator]

    Pai...eu nu inteleg..atunci de ce l-a primit antonescu in USL , ca pe fiul ratacitor al PNL ??!
    Cumva pentru bani ? Pai asta e definita mercenarului care face politica pe bani, nu din convingeri.
  • +2 (2 voturi)    
    Pepiniera PNL (Marţi, 23 octombrie 2012, 15:32)

    gristero [utilizator]

    Antonescule,vrei sa transformi un partid istoric, intr-o amarita de pepiniera politica (?) al carei mentor te vrei! Ce faci insa cu bunul simt,cu educatia,cu manierele, cu demnitatea ,cu onestitatea?De unde le iei ,pentru ca tu nici urme din toate astea nu ai !?!Cit priveste sinceritatea, sa stii ca un infractor care isi
    recunoaste vina in fata judecatorilor,este sincer ,dar asta nu inseamna ca nu mai este vinovat ! Iar acest sincer infractor, nu devine (prin sinceritatea lui) coleg cu judecatorii !Remember!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa traiti bine!% (Miercuri, 24 octombrie 2012, 3:42)

    agentul001 [utilizator]

    Intr-o tara cu mass-media controlata politic si un popor manipulat constant, clanurile politico-mafiote PDL/USL/ARD vor reusi cu siguranta si in 9 decembrie furtul voturilor populatiei in favoarea lor. Daca populatia ar sti ce masuri ne pregatesc pentru 2013 asa-zisii "politicieni" incapabili sa salveze economia tarii, nu ar vota nici macar 5 % cu ei pentru continuarea dezastrului. In 23 ani, politicienii au reusit sa aduca tara pe locul 1 in Europa la nivel de saracie. Si populatia intentioneaza sa-i voteze din nou pe acesti eroi, genii in tehnicile de distrugere a nivelului de trai. In fiecare campanie electorala se inconjoara de promisiuni fascinante pe care ei stiu ca sunt incapabili sa le duca la indeplinire si populatia se lasa prostita de fiecare data, cu toate ca traiul e tot mai rau an de an. Un partid care acuza si nu face, este un partid incapabil, anti-national prin incompetenta. De 23 ani politicienii isi ascund incompetenta recurgand la interminabile scandaluri politice. Si-au calcat pe proriile principii si doctrine si s-au amestecat in fel si chip in aliante pestrite scopul unic fiind sa reuseasca sa fure votul poporului prin toate mijloacele. Si au reusit pana acum. Poporul s-a lasat furat fara sa protesteze.Poporul roman este rabdator pana la Dumnezeu. Ultima data el a rabdat 45 de ani. Dupa acest model, 2034 ar fi anul unei noi treziri a constiintei nationale. Dar pana la viitoarea trezire a constiintei se vede treaba ca ne omoara politicienii. Trageti fiecare concluziile deschizand ochii si uitandu-va atent in jurul vostru. Dumnezeu sa ne aibe in paza!