Catalin Chereches, primarul liberal din Baia Mare: Daca USL nu intelege ca avem nevoie de oameni capabili, vom realiza o platforma politica noua la nivelul orasului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2012, 19:23 Actualitate | Politic


Liberalul Catalin Chereches, primarul municipiului Baia Mare, isi exprima rezervele, intr-o scrisoare deschisa data publicitatii luni, fata de sprijinirea unor candidati ai USL in alegerile parlamentare din luna decembrie, si vorbeste despre posibilitatea realizarii unei noi platforme politice la nivelul orasului, scrie Agerpres.

Edilul municipiului Baia Mare sustine in textul adresat cetatenilor ca orasul si judetul Maramures au nevoie de oameni corecti si competenti in Parlament.

"Mi-am dorit si am militat in cadrul Uniunii Social Liberale pentru o echipa de parlamentari, oameni competenti si coerenti, credibili, corecti si capabili sa reprezinte comunitatea noastra in Parlamentul Romaniei. Am speranta ca pana la depunerea listelor de candidati pentru aceste alegeri si nominalizarea celor care vor intra in aceasta competitie electorala, liderii USL sa aiba inspiratia de a alege, din multitudinea de propuneri, pe cei care merita sa ajunga in aceste pozitii vitale, dar care vor putea si sa ne reprezinte cu onoare", a spus Catalin Chereches.

Primarul municipiului Baia Mare a precizat ca nu poate sa gireze increderea unor oameni care nu au facut nimic pentru comunitate.

"Ca primar al municipiului Baia Mare, ca om care a primit increderea cetatenilor cu majoritate de voturi, dar si cu cel mai mare procent de prezenta la alegerile locale din ultimii 20 de ani, nu imi permit sa vin in fata dumneavoastra si sa garantez pentru niste indivizi care nu au facut nimic pentru comunitatea noastra. A venit momentul sa iesim in fata cetatenilor cu alti candidati, hotarati, onesti si determinati sa reprezinte comunitatea noastra, nevoile oamenilor, in echipa cu mine. Daca liderii USL vor alege sa gireze nominalizarile venite din zone obscure, ma voi vedea nevoit sa vin in fata dumneavoastra cu propunerile mele pentru colegiile din Baia Mare, pentru Senatul Romaniei si Camera Deputatilor.

Din dorinta de a reprezenta in continuare garantia corectitudinii in administratia publica, dar si a dezvoltarii comunitatii noastre, imi rezerv dreptul de a ma manifesta liber in relatia cu baimarenii si de a sustine oameni si nu partide. Daca cei care conduc acum Uniunea Social Liberala nu vor intelege ca este nevoie mai mult ca niciodata de oameni capabili, vom realiza o platforma politica noua la nivel de Baia Mare pentru a arata oamenilor ca se poate si altfel", a afirmat Catalin Chereches.

Edilul municipiului Baia Mare a subliniat in scrisoarea deschisa ca va sustine in campania pentru alegerile parlamentare doar candidatii care arata interes pentru comunitate si judet.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1922 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Da! Bravo... (Luni, 22 octombrie 2012, 20:18)

    Rollo [utilizator]

    ... asa da om!; de fapt el si-a demonstrat pana acum verticalitatea. Imi doresc sa-l si tina mult timp de acum incolo.
  • +11 (19 voturi)    
    bravo lui , (Luni, 22 octombrie 2012, 20:21)

    kin3zu78 [utilizator]

    vino si la Bucuresti ca te votam toata familia !
  • -1 (3 voturi)    
    Da, (Luni, 22 octombrie 2012, 20:41)

    Kepler [utilizator]

    mai exista si oameni normali si corecti in acest USL de toata rusinea.
  • +5 (7 voturi)    
    Sufletel (Luni, 22 octombrie 2012, 20:57)

    Doran [utilizator]

    Frumuselul cu sufletul debordant, de la Baia Mare, s-a plimbat prin cateva partide. Acum, nu ca ar fi interesat de soarta poporului cat de oportunitatea de a se pozitiona in fruntea unei miscari de reformare a PNL-ului becalizat de Antonescu. E pe val, intr-o continua campanie.
    Acum chiar crede ca poate gandi in locul nostru, dand sugestii maramuresenilor. Nu cred ca sunt multi politicieni care sa risipeasca atata banet pentru publicitate ca acest holtei. Stie ca poporul poate fi drogat cu serbari urbane, dupa tipicul roman.
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari (Luni, 22 octombrie 2012, 21:29)

    AliKimiku [utilizator]

    Simplul fapt ca inca exista oameni de calitatea Dlui Chereches ma face sa mai dau o sansa arii asteia.
    Binenteles la capatul celalalt al tarii exista un Mazare si asta imi mai coboara nivelul optimismimului. Desi sint nascut in judetul lui Mazare m-as muta oricand in Maramures.
  • +4 (6 voturi)    
    periferia politica a maramuresului (Luni, 22 octombrie 2012, 21:40)

    Montesquieu [utilizator]

    inital membru psd, trecut apoi in barca unpr, cu o adeziune la pdl pt ca sa esueze la pnl, chereches a demonstrat orice in afara de verticalitate

    faptul ca a fost ales primar cu o majoritate de peste 80 la suta nu demonstreaza neaparat valoarea lui cat mai degraba prezenta f scazuta la vot si un blat intre toate partidele politice locale care au nominalizat pt primarie candidati necunoscuti fara sanse reale
    fiecare dintre acestia crede ca il va "recupera" pe tanarul catalin date fiind angajamentele lui facute in curtea fecarui partid politic (cu exceptia udmr)

    pe de alta parte, propunerile pnl-ului in doua dintre colegiile maramuresene sunt adevarate dezastre ambulante: un semi-analfabet, fost sofer si mic antreprenor, trecut si el pe la veo 6 partide si un fost pedelist de aceeasi sorginte simpla si care in ultimii 4 ani a fost unul dintre cei mai virulenti adversari ai pnl-ului local.
    ambii se remarca printr-un nivel mai mult decat lax de instructie si prin lipsa totala a oricarei coloane vertebrale

    maramuresenii vor avea de ales intre doi indivizi profund necalficati pentru pozitia de parlamentar si (poate) alti doi candidati propusi de un primar interesat doar de propria persoana si de conturile aferente

    PS din pacate pentru maramureseni, candidatii ARD in cele doua colegii sunt cu un nivel chiar mai scazut decat cei prezentati mai sus
  • 0 (4 voturi)    
    Ma gandesc... (Luni, 22 octombrie 2012, 22:07)

    Rollo [utilizator]

    ...daca inca vreo cativa primari de orase importante i-ar urma initiativa si ar si duce-o si la bun sfarsit, ce-ar fi? Cred ca de aici ar putea incepe corect curatarea clasei politice din Romania: din initiativa politicienilor mai apropiati de oameni, nu cei care se plimba pe holurile parlamentului ca sa doarma mai apoi in banci ori pur si simplu sa chiuleasca...
  • -1 (3 voturi)    
    cine il crede? (Luni, 22 octombrie 2012, 22:37)

    bors cu miere [utilizator]

    nu-l doare gura sa vorbeasca, nu? puterea maselor i-a luat mintile...l-a corupt absolut, mai exact...i-a mers smecheria cu tiganii, ca, deh, romanul n-are nevoie decat de un zid de 2m ca sa fie linistit
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitari d-le primar pentru curaj ! (Marţi, 23 octombrie 2012, 0:07)

    geocrin [utilizator]

    Noi romanii cautam oameni cinstiti si apoi bine pregatiti !
    Mentineti-va verticalitatea si curajul de a vorbi cu glas tare si sunt sigur ca baimarenii si romanii vor fi cu dumnevoastra.
    Poate se hotaraste si primarul Oradiei un alt OM onest si harnic sa vorbeasca ceea ce crede.
    Sunt sigur ca sunt foarte mullti liberali cinstiti DAR, NU au curajul sa vorbeasca impotriva conducatorului iubit datorita caruia a ajuns PNL si Romania cam de risul lumii.
  • 0 (4 voturi)    
    rara avis.... (Marţi, 23 octombrie 2012, 1:21)

    luci30 [utilizator]

    printre usl.....astia nu au nevoie de oameni cu picioarele pe pamint care stiu si vor sa faca ceva bine pt.orasul lor....de la denigrarea omului,vor trece la taierile de fonduri...nu va lasati morosenilor