Victor Ponta la Belgrad: Romania nu va invoca problema minoritatii romanesti in procesul aderarii Serbiei la UE

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2012, 22:07 Actualitate | Politic


Premierul roman, Victor Ponta, aflat in vizita oficiala la Belgrad, s-a angajat joi ca nu invoca problema drepturilor minoritatii romanesti din Serbia pentru a bloca aderarea acestei tari la UE, cum s-a intamplat atunci cand Belgradul a obtinut statutul de candidat, conform AFP.

"Romania trebuie sa fie un sustinator, nu un obstacol" in calea demersurilor Serbiei de a adera la UE, a afirmat premierul roman dupa intalnirea cu omologul sau sarb, Ivica Dacic. Ponta a subliniat ca "nu va lega problema minoritatii romanesti din Serbia de procesul de negociere" in vederea aderarii Serbiei la UE, scrie Agerpres.

La Consiliu European din primavara acestui an, Romania a blocat pana in ultimul moment consensul pentru acordarea statutului de candidat Serbiei, solicitand garantii privind respectarea drepturilor minoritatii romanesti din zona Timocului. Romania a cerut atunci 'evaluarea respectarii drepturilor' minoritatii valahe din Timoc, dupa ce a solicitat in mod repetat ca aceasta minoritate sa beneficieze de invatamant in limba materna si de mai multe lacase de cult.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2079 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    gaga de dambovita (Joi, 18 octombrie 2012, 22:12)

    timp tamp [utilizator]

    Tonta apara boborul roman! URA! URA! URA!
    • +10 (14 voturi)    
      Ponta nu-i roman! (Joi, 18 octombrie 2012, 23:39)

      mistoi [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      e 666...nu poti sacrifica- nu mint- 50.000 de romani de dragul vecinatatzii...ei -sarbii- au ucis si romani si croatzi...si...si...
      • -5 (11 voturi)    
        ce vorbesti? (Vineri, 19 octombrie 2012, 9:11)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui mistoi

        ai fost vreodata in Serbia? cunosti cetateni sarbi de nationalitate romana? ai vorbit cu ei? ai interactionat cu sarbii?
        vorbesti sa nu taci!
        aaa, e vorba de ponta deci sa-l criticam!
        da, sarbii au ucis romani. si au ucis si ugandezi si scotieni. (cel putin un sarb a ucis un scotian deci hai sa generalizam). si mergand pe aceeasi logica, romanii au ucis samoani si togolezi.
        "si ...si... " si "666" si fugi cu ursul!
        • +4 (4 voturi)    
          adevarul (Vineri, 19 octombrie 2012, 13:16)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Am fost in serbia, cunosc romanii care traiesc acolo, am avut chiar neamuri pe care 1918 le-a prins de partea cealalta.
          Sirbii sint nationalisti. Si hotariti in tot ce fac. Sint hotariti in nationalism. Au ucis croati, bosniaci, albanezi(si reciproca e adevarata). Romanii nu sint tratati in Serbia nici macar aprope de modul in care sint tratati sarbii in Romania.
          Doar noi ne iubim cu sarbii, ei nu ne prea iubesc. Isi urmaresc interesele cum au facut-o intotdeauna.
          Ponta nu ar trebui sa le dea un cec in alb, ci sa declare ca e convins ca autoritatile sarbe vor face totul ca Romania sa nu fie nevoita se se opuna procesului de aderare. In rest e treaba lor ce fac. Dar sa le spui "puteti face ce vreti ca noi tot va iubim"... e o mare prostie.
        • 0 (2 voturi)    
          Noi nu vorbim (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:03)

          puricelu [utilizator] i-a raspuns lui ioan16

          Spune-ne tu, care le stii pe toate, cam cum procedeaza cei care au masacrat toate natiunile care mai convietuiau cu ei ... Ca noi ne uitam doar la Antena 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13 si cate or mai fi ele !!!
          • +1 (1 vot)    
            uite, iti zic (Vineri, 19 octombrie 2012, 14:50)

            ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui puricelu

            kosovo e o provincie istorica sarba. iti zice ceva batalia de la campia mierlei? europei intregi ii zice. dar tie? acum e plin de albanezi. i-au masacrat dar acum sarbi nu mai sunt acolo, si sunt altii (ciudat, nu?). ti-e greu sa intelegi. ok, o comparatie: imagineaza-ti iasiul si suceava pline acum de nemti (de exemplu) si independente. si altii sa strige la noi ca i-am masacrat.
            desi dupa ce srii (referire la antene), inteleg c-am zis adevarul cu "aaa, e vorba de ponta deci sa-l criticam!". a gresit prin faptul ca nu-l atac pe ponta. bun. cauta ca sigur e un urs si pentru tine.
    • +4 (4 voturi)    
      il apara.... (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      ....de ii merg fulgii. Este bine sa avem relatii bune de vecinatate dar nu cu orice pret. Oricum, plagiatorul mincinos si-a mai dat odata arama pe fata, aratand celor care nu sunt inghesuiti la pomana ca il doare drept in ctret de romanii care nu voteaza usl. Celor inghesuiti la pomana le arata doar micul si berea GRATIS si le este de ajuns.
      Sincer abia astept alegerile, sa vad adevarul despre acest neam si daca mai avem vreo sansa.
  • +16 (16 voturi)    
    Clar , clar, clar (Joi, 18 octombrie 2012, 22:22)

    solar [utilizator]

    Era de asteptat de la Ponosu sa faca acest gest marsav fata de romani!! Alianta cu Rusia trebuie onorata si mai ales de avut, eventual, inca un ajutor in torpilarea UE!! N-a sa-ti mearga , neicusorule!! Pun pariu.
  • -18 (18 voturi)    
    Scuze (Joi, 18 octombrie 2012, 22:27)

    ovidiu. [utilizator]

    Dar e preferabil. Decat sa afirmi ca iti pasa si sa actionezi in contradictoriu, prefer sa stiu ca lucrurile-s transate clar din start...no hart feelings. Asta e adevarata masura, ce putem face versus ce "ne dorim" sau mimam. Si zau ca nu inteleg de ce subiectul vlahilor din Serbia ar fi mai arzator decat al romanilor cu acte in regula din Basarabia. Deh, sunteti patetici cu totii, de la Burebista incoace fara exceptii...Basescu si Ponta si toti laolalta. Niste piticanii de oameni.
    • +9 (9 voturi)    
      ...daca aastia sint piticanii.... (Vineri, 19 octombrie 2012, 0:39)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      ....tu esti de marimea microbului ! care trebuie starpit !
  • +17 (19 voturi)    
    isi permite prea multa obraznicie (Joi, 18 octombrie 2012, 22:31)

    Inna100 [utilizator]

    acest ..."premier" provizoriu, neales de fapt de nimeni.
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta (Joi, 18 octombrie 2012, 22:42)

    Teris [utilizator]

    Romanii dn Serbia sigur nu-ti sunt recunoscatori!
    Mda...cei ce nu-s in tara, oricum nu se numara, nu-i asa?!
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Vineri, 19 octombrie 2012, 10:29)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      Bine punctat !
  • +19 (19 voturi)    
    interes ? (Joi, 18 octombrie 2012, 22:50)

    cotora [utilizator]

    pe ponta nu l-a interesat niciodata minoritatile romane de pe peste granite, si nici de diaspora romana
  • +12 (12 voturi)    
    dar ceva garanţii oficiale ai obţinut? (Joi, 18 octombrie 2012, 23:20)

    ro. [utilizator]

    măi, "anticomunistule", măi...
  • +18 (18 voturi)    
    Bravo Pontica (Joi, 18 octombrie 2012, 23:31)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Noi a trebuit sa garantam drepturile minoritatilor din tara noastra inainte de aderare.....dar o minoritate romana ce mai conteaza, nu? important e ca spui invers de ceea ce declara base....ce mai, dai la mama naibii, si asa nu aduc voturi la partidul revolutionar, vorbesc romana stalcit, nu?
    Bravo pontica, lasai sa faca etnocid cu minoritatea romana
  • +13 (13 voturi)    
    ???????????? (Vineri, 19 octombrie 2012, 0:48)

    uzu [utilizator]

    parca lamuriseram problema. sau nu ? adica in aceiasi ordine de idei poate ponta vine cu ideea sa dam insula serpilor la ucraina ... ca deh, de ce sa ne intereseze pe noi problemele noastre ?
    asta s-a apucat sa desfaca toto ce a facut basescu doar asa ca sa fie impotriva.
    n-am stiut ca si politica externa intra in prerogativele lui ponta ...
  • +10 (10 voturi)    
    bai,asta (Vineri, 19 octombrie 2012, 2:02)

    luci30 [utilizator]

    daca crezi ca romani sunt doar cei ce voteaza usl te inseli......ai pierdut pe chestia asta si putinele voturi al banatenilor ....
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 19 octombrie 2012, 15:38)

    Erasm [anonim]