Emil Boc: Nu am vazut mitingul USL, dar am inteles ca a fost o manifestare gen Kim Ir Sen sau Mao Zedong

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2012, 12:04 Actualitate | Politic


Fostul premier Emil Boc a declarat, joi, ca nu a vazut mitingul USL de miercuri seara, dar, din cate a auzit, acesta a fost "o manifestare festivista gen Kim Ir Sen sau Mao Zedong din anii '70".

"Sincer, nu am vazut mitingul USL, pentru ca am participat la Congresul PPE, dar, din cate am auzit, a fost o manifestare mai mult gen Kim Ir Sen sau Mao Zedong din anii '70. E o decizie a lor, o respect, dar cred ca Europa se departeaza tot mai mult de asemenea practici superpopuliste, si se preteaza la practici mult mai pragmatice, care tin de politici concrete si nu festivism. Dar festivismul se pare ca a devenit o moda in USL. Asa am inteles, ca a fost o manifestare festivista", a afirmat Emil Boc, citat de Mediafax.

USL si-a lansat, miercuri seara, pe Arena Nationala din Bucuresti, candidatii la parlamentare, printr-un miting la care au participat, potrivit organizatorilor, peste 60.000 de sustinatori. Evenimentul a avut loc concomitent cu lucrarile primei zile a Congresului PPE care are loc la Palatul Parlamentului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2164 vizualizari

  • -20 (24 voturi)    
    la americani e la fel (Joi, 18 octombrie 2012, 12:11)

    tjax2k [utilizator]

    Il sfatuiesc pe domul Boc sa arunce o privire la americani, la investiturile candidatilor. O sa vada ca au loc manifestari similare ca amploare, la care participa zeci de mii de oameni.
    • +14 (20 voturi)    
      Da dar (Joi, 18 octombrie 2012, 12:14)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

      acolo nu se zbiara contra Americii mai baietei :)))
      • -9 (13 voturi)    
        corect, se zbiara contra doar jumatate din America (Joi, 18 octombrie 2012, 12:20)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        democratii zbiara contra republicanilor so viceversa!
        • +1 (3 voturi)    
          Civilizatii disparute (Joi, 18 octombrie 2012, 15:16)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          Hai recunoaste ca si tu simti la fel cu americanii nativi, mayasii, disparuti demult. Cind crezi ca e sfirsitul lumii voastre?
    • +4 (10 voturi)    
      la fel ? (Joi, 18 octombrie 2012, 12:27)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui tjax2k

      Deci daca suntem la fel, de ce avem nivelul de trai diferit ?
      Suntem un popor usor manipulat, de tembeli foarte multi. Inghitim TOT ce spun politicienii.
      Noi nu mestecam, inghitim direct ce ne baga ei in gura.
      Nimeni nu-i perfect, dar atit timp cit vor fi Ponata Antonescu ori Blaga ca lideri suntem sortiti saraciei si smecheriei, acesti domni NU stiu sa traiasca altfel.
      Ei nu concureaza sa fie unul mai INTELEPT deciit altul ci UNUL mai SMECHER DECIT ALTUL.
      O fac pentru ei NU pentru noi.
  • +4 (10 voturi)    
    ha ha (Joi, 18 octombrie 2012, 12:11)

    vindicomvs [utilizator]

    exact!
  • -18 (20 voturi)    
    :)) (Joi, 18 octombrie 2012, 12:18)

    catalin_mattei [utilizator]

    mi se pare normal ca Emil Boc sa faca astfel de comparatii caci gandul sau se indreapta cu dragoste spre perioada in care era un sefuletz mic in organele PCR.. domnia sa nu a reusit inca sa depaseasca aceasta bariera
    • -15 (19 voturi)    
      Emil Boc a realizat ceva in premiera: (Joi, 18 octombrie 2012, 12:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      a inteles si el ceva....chit ca e vorba de o manifestare a usl-istilor, se pare ca Emil Boc face progrese mari: incepe sa inteleaga ceva.
      Ce bine era daca intelegea el din timp ca nu are ce cauta in functia de prim ministru.
      • +12 (14 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 18 octombrie 2012, 12:42)

        nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai mare dreptate man, esti inteligent ca o ratza. Emil Boc trebuia sa plagieze o teza de doctorat, sa minta ca ponta si era numai bun de prim ministru...bah prietene de cate ori l-ai vazut tu pe Boc atacand la persoana ??? Asa om cu bun simt mai rar, dar pentru tine e greu de observat asta...a avut ghinionul sa vina criza peste noi tocmai in mandatul lui..de fapt in al lui taricelu' care si-a batut joc de perioada in care trebuia sa faca economii si nu sa sparga banii aiurea.
      • +15 (15 voturi)    
        Boc (Joi, 18 octombrie 2012, 13:44)

        alnimanui [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca ti-ai scoate antena 3 din cap ai realiza ca Boc si-a sacrificat partidul si imaginea incercand sa schimbe ceva. A fost primul ! ( e adevarat ca nici nu a avut de ales, eram pe minus cu criza in spate )Ceilalti pur si simplu au guvernat. Adica au asigurat linestea necesara in tara ca sa poata acolitii lor fura.Cel mai usor e sa dai bani la toata lumea si la urma sa lasi inflatia sa corecteze lipsa ta de tarie. Toata lumea e fericita . Mai vrea unul ceva , ii dai , ca nu dai de la tine. Creste euro, nu-i nimic, dai vina pe FMI, pe criza, pe opozitie, pe dumnezeu. Numai tu esti bun ca ai dat la toti.
      • +1 (1 vot)    
        Emil Boc, (Joi, 18 octombrie 2012, 22:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        presedintele Partidului Democrat Liberal, a primit, in 4 mai a.c., titlul Onorific de Doctor in Drept (Honorary Doctoral Degree) din partea universitatii americane Michigan State University, distinctie acordata pentru activitatea politica, guvernamentala si universitara.

        Emil Boc a tinut un discurs la ceremonia de absolvire a unei noi generatii de studenti la nivel master si doctorat, in cadrul careia presedintele universtitatii, dr. Lou Anna Kimsey Simon, i-a decernat titlul in fata a peste 10.000 de participanti.

        Michigan State University este intre primele zece universitati din lume in stiintele educatiei, fizica nucleara si psihologie industriala si intre primele 50 in stiinte politice si administrative.

        Conferirea de titluri onorifice liderilor din diverse domenii de activitate este o traditie, inca din 1885, la Universitatea Michigan State University, iar studentilor le sunt prezentati in acest fel personalitati din lumea politica si academica, pentru a le servi drept exemple si pentru a le impartasi din experienta lor.

        Condoleeza Rice, Nelson Mandela, Dick Cheney, Ellen Zwilich, cistigatoare a premiului Pulitzer, Robert Grubbs, Elie Wiesel, Henry Ford, Harry Truman au primit in trecut diplome onorifice de la Michigan State University. Emil Boc este primul lider politic din spatiul est-european care a primit o recunoastere din partea acestei institutii. Cu aceasta ocazie, fostul premier a sustinut o prelegere publica cu tema: "The European Financial Crisis: Romania's Response" in fata cadrelor didactice si cercetatorilor din cadrul College of Social Science, the Institute for Public Policy and Social Research (IPPSR) and the School of Planning, Design and Construction (SPDC).
    • +12 (14 voturi)    
      pacat (Joi, 18 octombrie 2012, 12:52)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Pacat ca nu vezi realitatea. Ce este USL? O unuine intre partidul lui Iliescu, al lui Voiculescu si al "PNL", care, fraierit ca va primi parte din ciolan, face ceva ce scarbeste pe orice liberal. Doar faptul ca in 2012 gandul inca te duce la PCR e destul de scary...
  • +13 (15 voturi)    
    peste 60000 (Joi, 18 octombrie 2012, 12:29)

    V44 [utilizator]

    Normal. 60000 in autocare, plus organizatorii.
    BTW, oare cat a costat excursia pe cap de ... biped?
  • +13 (15 voturi)    
    meci (Joi, 18 octombrie 2012, 12:34)

    nalbaroiu [utilizator]

    Sun un mare fan PSD.
    Ieri am fost al cel mai mare meci din viata mea si mi-a placut enorm. AU fost peste 140.000 de spectatori si meciul s-a jucat intre USL - Romania. Ma bucur ca am asistat la o vistorie clara a alor nostri cu 3-0 contra romanilor, de fapt vreau sa spun **** de romani. URAAAA USL..la cat mai multe victorii contra romanilor...
  • +4 (8 voturi)    
    mai baieti (Joi, 18 octombrie 2012, 12:37)

    Rasmus [utilizator]

    cand vom scapa de atitudinile astea radicale si ne vom uni TOTI impotriva clasei politice, cand nu va mai conta din ce partid este atunci cand face o magarie cand e vorba de justitie, vom fi departe.
    Pana atunci, cainii latra pe forumuri si ursul merge inainte, spre disperarea celor cu inca un pic de minte in cap
    • +3 (5 voturi)    
      Unire (Joi, 18 octombrie 2012, 14:33)

      Kap [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Din pacate e mai greu sa aduni oameni impotriva clasei politice.Exemplu clar: s-a zis, nu degeaba, ca oameni mai inteligenti l-au votat pe Nicusor Dan.Din pacate nu suficient de inteligenti sau implicati ca sa realizeze ca trebuie votat si ca si consilier.Asa s-a dovedit ca desi 9% l-au votat primar el a obtinut doar 4% la suta si a ratat pina si un post de consilier.
      Asa ca ne ramine tot un partid, care sa canalizeze antipatiile si aversiunea impotriva pUSLamalelor.Adica varianta mai putin rea, din toate punctele de vedere.
      • 0 (0 voturi)    
        Lucrurile bune se cladesc in timp (Joi, 18 octombrie 2012, 20:01)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Kap

        Sa fi obtinut succesul din prima incercare ar fi fost ca un castig urias la LOTO. Ar fi existat riscul ca reusita sa se piarda la fel de usor ca si Revolutia furata.