Dan Voiculescu candideaza pentru un mandat de senator in Sectorul 4 din Bucuresti

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2012, 13:45 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al Partidului Conservator (PC), Dan Voiculescu, candideaza pentru un mandat de senator in Sectorul 4 din Bucuresti, a anuntat, marti, vicepresedintele PC Bogdan Ciuca citata de Mediafax.

Dan Voiculescu a demisionat din Parlament pe 25 iunie 2012. Oficial, a invocat faptul ca i s-a respins un proiect de lege prin care propunea dublarea sanctiunilor pentru evaziuine fiscala. In urma demisie, Voiculescu si-a pierdut calitatea de senator, astfel incat Inalta Curte de Casatie si Justitie in caz a decis stramutarea dosarul I.C.A. (Institutul de Cercetari Alimentare - Dan Voiculescu) la Tribunalul Bucuresti, instanta suprema constatand astfel lipsa de competenta de judecata in acest caz.

Bogdan Ciuca a precizat ca Biroul Executiv Central al PC a validat 99% dintre candidatii PC la parlamentarele din 2012 pentru cele 21 de Colegii pentru Senat si Camera, care revin conservatorilor in structura USL.

Vicepresedintele PC a precizat ca la parlamentarele din 9 decembrie 2012 vor candida cei din conducerea PC. Presedintele partidului, Daniel Constantin, va candida pentru un mandat de deputat intr-un colegiu din la Arges, in timp ce presedintele executiv al PC, Vasile Nistor, va candida pentru un mandat de senator intr-un colegiu din Bacau.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2985 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Presedinti de onoare (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:02)

    Kap [utilizator]

    Asta la PC si Ilici, presedinte de "onoare" la PSD!
    Asa onoare, asa partide!ONOARE si astia...PFUAI!
    • +17 (19 voturi)    
      Erata . A se confunda onoare cu OROARE (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:51)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      .
  • +29 (29 voturi)    
    ? (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:07)

    MPatrick [utilizator]

    pun si eu o intrebare stupida, la care ma prefac ca nu stiu raspunsul: de ce vrea sa intre din nou in parlament, de vreme ce si-a dat demisia din parlament in aceasta legislatura?
    propun un amendament: cine a parasit parlamentul de buna voie sa nu mai aiba dreptul la un nou mandat. Sa nu ne batem joc de banii contribuabililor.
    • +22 (24 voturi)    
      cum de ce? (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:53)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      ca sa scape de justitie. Acest raspuns e valabil pentru ambele intrebari.
      De acord cu propunerea. As include si traseistii politici in lista celor ce nu au voie sa mai candideze.
      • +2 (10 voturi)    
        cu referendumul din 2009 cum ramine (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:56)

        GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Ramine cum am stabilit , prostii ca mine au votat si boierii isi baga picioarele ..
        La boieri intr : PSD, PNL , PDL si partidele cu stapin privat
        • -5 (7 voturi)    
          esti lucid (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:57)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

          dar pe de alta parte exista referendumuri mai importante care nu au fost respectate, cum fi cel din 29 iulie 2012.
          • +8 (8 voturi)    
            adica??? (Marţi, 16 octombrie 2012, 19:30)

            vio-e1 [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

            adica, ce ar fi de respectat? rezultatul este ca pseudoreferendumul a fost invalidat...
            poate vrei sa spui ca antonescu ar trebui , asa cum a promis, sa-si dea deamisia, corect?
          • +3 (3 voturi)    
            nu exista referendumuri "mai importante" (Marţi, 16 octombrie 2012, 19:43)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

            IMHO este important sa respectam regulile
            Daca un referendum este mai important decit altul atunci ne trebuie o regula care sa zica asta , ca un referendum este mai important ca altul ..

            Regulile unei tari cred ca ca sunt legile. acelei tari
            Dupa cite imi amintesc au fost respectate regulile la referendumul din 2012 cu toate ca cei care au facut acele regulile au incercat sa le schimbe "in timpul jocului"

            Se pare ca presiunea Uniunii Europene si a puterii judecatoresti pentru pastrarea statului de drept a fost un factor important pt pastrarea regulilor in timpul jocului inceput.

            Regulile pot /sunt shimbate din cind in cind , este si ceea ce pare sa vrea actuala putere parlamentara si executiva .
          • 0 (0 voturi)    
            Dar daca nu s-a respectat cel din 2009 (Marţi, 16 octombrie 2012, 22:50)

            Ellias [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

            de ce ar trebui sa se respecte cel din 29 iulie? Daca nu exista precendent, era alta poveste...asa ca nu te mai omora sa aduci aminte ca USL nu au reusit lovitura de stat prin acel referendum care, si sper din suflet, va ajuta o mare gloata de infractori sa ajunga langa bombonel...ca doar n-o sa stea ala singur si nelinistit la jail...nu? Sper ca justitia sa-si faca datoria, macar de data asta. Ca asa se incepe stoparea infractionabililor. Pentru tot exista un inceput. Doamne da.
      • +6 (10 voturi)    
        merci dj... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:58)

        MPatrick [utilizator] i-a raspuns lui dj

        cum de nu m-am gandit la asta... ca un astfel de om de onoare ar pune interesele proprii inaintea celor publice... merci inca o data.
        unde se fac propunerile de modificare a constitutiei? eu zic sa deschidem o lista de propuneri, poate iese ceva din chestia asta, si mai curatam peisajul de uscaturi!
        • 0 (4 voturi)    
          e deschisa o astfel de lista pe facebook (Marţi, 16 octombrie 2012, 17:40)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

          si trimisa catre partidul lui MRU
    • +4 (4 voturi)    
      candidatura (Marţi, 16 octombrie 2012, 18:29)

      wollfy [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      MPatrick , iata si raspunsul:
      "Cum îţi spui, să nu m-aleg, puicusorule, nu merdzea... Eu, familia mea, de la patuzsopt... luptă, luptă si dă-i, si dă-i si luptă... si eu mă-nţeledzi tocmai acuma să remâi pe dinafară... fără coledzi!... Şi cât p-aţi, neicusorule, să nu m-aleg..."
    • +2 (2 voturi)    
      Pai iti spun eu (Marţi, 16 octombrie 2012, 22:46)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      Ca sa aiba imunitate, or crezi ca el nu stie ca in guvern si parlament se poate fura fara probleme fiinca "o mana spala pe alta..si amandoa spala fatza" Nu e el prost....insa romanii ar trebui sa se destepte si sa nu mai accepte toti infractorii in functii de guvern si parlament. Grija ce votam daca vrem sa schimbam ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      dosar (Miercuri, 17 octombrie 2012, 12:54)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      Intrarea in parlament inseamna o noua mutare a dosarului si tergiversari suplimentare? Impusca 2 iepuri. Iar in ultima instanta poate muta iar dosarul dandu-si demisia.
  • +20 (24 voturi)    
    felixu` nu se satura usor.... (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:16)

    Capatu` satului [utilizator]

    mananca cu 2 linguri,

    dupa ce si`a dat demisia din palavrament pt. a opri finalizarea dosarului de coruptie in care era judecat de iccj avand in vedere calitatea acestuia de senator(dosar trimis la Tribunalul Bucuresti), doreste sa ajunga din nou la ciolanu`de senator pt. a opri finalizarea dosarului de judecata la Tribunal (instanta ce devine necompetenta odata cu ocuparea scaunului de senator);

    norok cu jurnalishtii de 2 lei de la antene, altfel don` profesor de cresa la seral n`ar avea unde sa isi exercite influenta benefica asupra loazelor.
  • +21 (23 voturi)    
    Voiculescu (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:18)

    alip [utilizator]

    Acum hai sa vedem cat de prosti sunt locuitorii din sectorul 4 si daca il voteaza. De altfel, fiti cu ochii pe el, ca o sa vina cu plocon la ei.
    • +5 (5 voturi)    
      la fel (Marţi, 16 octombrie 2012, 20:26)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui alip

      Vor fi la fel de prosti ca acum patru ani cand l-au mai ales odata. Sectorul 4 a ajuns feiful rosu al comunistilor si securistilor. Sant de felicitat, ca acest hotoman ii reprezinta. Apropo dupa ce a fost ales randul trecut ,alesul lor ia uitat si a fugit cu nadragii in vine din senat de frica justitiei. Acest magraon este unul din tiganii admirati pentru curaj de unul de acelasi neam cu el,"intelecualul" Madalin Voicu.
      • +6 (6 voturi)    
        vezi ca si eu stau in 4 (Marţi, 16 octombrie 2012, 21:00)

        alt destept [utilizator] i-a raspuns lui asada

        si nu sunt prost. pur si simplu nu sunt(em) suficient(i).
        • 0 (0 voturi)    
          Pai cum nu sunteti suficienti? (Marţi, 16 octombrie 2012, 22:57)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui alt destept

          Daca toti gandesc ca tine, atunci sunteti suficienti, or si acolo se practica "turismul" electoral. Daca toti din sectorul 4 ar vota cum trebuie, nu au cum sa nu reuseasca. Tu esti o exceptie...insa mergi si uita-te pe strada, de curiozitate, si pe cine intalnesti, intreaba-i cu cine voteaza...si-ai sa vezi. Le spui eventual ce esti de la un ziar..ceva..sau din strainatate....de la un ziar..ca asa pun botul si mai repede..doar doar ajung si ei in ziarele straine :))) Ai sa vezi ca-mi dai dreptate.
  • +16 (20 voturi)    
    Va recunoaste ca a colaborat sau va declara fals ? (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:18)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    LEGE
    privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru autorităţile administraţiei publice locale şi a alegerilor pentru Camera Deputaţilor şi Senat în anul 2012, precum şi pentru
    modificarea Legii administraţiei publice locale nr. 215⁄2001

    Art. 54. - (1) Propunerile de candidaţi ale formaţiunilor politice se depun în scris, în 3 exemplare originale...
    ..................
    (3) Propunerile de candidaţi trebuie să fie însoţite de următoarele documente:
    ....................
    e) declaraţiile pe propria răspundere ale candidaţilor în sensul că au avut sau nu calitatea de lucrători ai Securităţii sau de colaboratori ai acesteia.
  • +18 (20 voturi)    
    Emblema USL (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:30)

    LoveRomania [utilizator]

    Parca era o lege prin care securistii dovediti nu mai au voie sa candideze, dar USL si voiculescu sunt deasupra legii.
    Voiculescu este emblema USL
    • -13 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:09)

      [anonim] i-a raspuns lui LoveRomania

      • +8 (12 voturi)    
        bulei de gaz (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:58)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui

        Cata inteligenta.
        Cata lumina in afirmatia ta.
        Cat adevar.
        Bravo, te meriti pe deplin.
        La cat bine a facut acest om, la cat de corect, integru si patriot a fost si este: merita pe deplin votul tau minuscul.
        Crezi ca stii, dar habar nu ai. Esti exact ce au nevoie ei. Stii tu cine Incepe cu U si se termina cu L. Din 3 litere.
        Bafta in continuare.
      • +10 (12 voturi)    
        poate "bula de vant" (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:59)

        mures [utilizator] i-a raspuns lui

        familia voiculescu cam miroase;

        Nu mai departe de anul trecut au fost inchise fara un motiv coerent burse date de fundatiile voiculescu, pune-te in situatia unui elev/student cu bursa pierduta la mijlocul anului !
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:51)

        [anonim] i-a raspuns lui

        • -1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 18:19)

          [anonim] i-a raspuns lui

  • -18 (24 voturi)    
    bafta Voiculescu (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:36)

    peluzar [utilizator]

    Ma bucur ca o sa candideze Voiculescu deoarece este un politician cinstit si corect.
    • -11 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:10)

      [anonim] i-a raspuns lui peluzar

      • +6 (10 voturi)    
        bula de prostie... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:56)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

        pardon de aer
        tu esti cam plecat din realitate.
    • +7 (11 voturi)    
      luzere (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:59)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

      Bravo si tie.
      Asa te vrem, destoinic si consecvent. Usl-ist vajnic.
      Unde ti-e gandirea, mintea si cunostiintele cand afirmi aceste prostii, nu te intrebam.
      S-ar putea sa nu stii nici tu.
  • +20 (26 voturi)    
    Interesant... (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:36)

    bgd [utilizator]

    Faptul ca e securist nu ar trebui sa-i interzica acest lucru?
    • -12 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:05)

      [anonim] i-a raspuns lui bgd

      • +6 (8 voturi)    
        Conform Justitiei, de care se fereste asa tare... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:54)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui

        Pana si la antenele lui au recunoscut...


        http://observator.a1.ro/politic/Dan-Voiculescu-a-fost-colaborator-al-Securitatii_32490.html
      • +10 (10 voturi)    
        10.03.2011 (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:55)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui

        Judecatorii Carmen Ilie (presedinte), Iuliana Raciu si Emanuel Albu, de la Inalta Curte de Casatie si Justitie au decis definitiv, joi, in dosarul cu numarul 22502/3/2008, ca presedintele de onoare al PC, Dan Voiculescu, a colaborat cu Securitatea, cu numele conspirativ de “Felix”. Completul de judecata a respins recursul liderului conservator, astfel incat a fost confirmata cu autoritate de lucru judecat Decizia nr. 234/15.06.2006 a Colegiului C.N.S.A.S. prin care s-a stabilit ca Dan Voiculescu a fost colaborator al politiei politice comuniste.
      • +9 (11 voturi)    
        bulei de gaz (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:04)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui

        Naivule mai citeste, mai documenteaza-te.
        Declaratiile nu erau semnate cu nume de cod.
        Doar colaboratorii aveau asa ceva.
        Dar tu nu ai de unde sa stii. Esti prea tinerel, le afli pe apucate, nu le mesteci.
        De Felix, idolul tau, am auzit inca dinaninte de 89, naivule.
        Habar nu ai ce inseamna fascist. Nu este un sport sau nume de joc.
        La cate incultura ai in capsor, incehi aici, imi pierd vremea cu tine de pomana.
        Pacat ca exista specimene ca tine.
        Rusine.
  • +15 (17 voturi)    
    Nu numai securist.... (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:43)

    SoulRider [utilizator]

    ...ci un infractor pe care justitia, daca nu va fi ingenunchiata politic va trebui sa-l condamne! De ce si-a dat demisia din Parlament?? Ar fi culmea tupeului sa candideze din nou acest basinos securist, simbol al hotiei si mafiei institutionalizate in societatea romaneasca de astazi!
  • -7 (17 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:54)

    silviana [utilizator]

    O veste extraordinara. Sectorul 4 are nevoie de Voiculescu!
    • +8 (8 voturi)    
      hmm (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:16)

      un.Dac [utilizator] i-a raspuns lui silviana

      sarcasm sau prostie?
    • +6 (6 voturi)    
      Sper ca glumesti.... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:20)

      serbancc [utilizator] i-a raspuns lui silviana

      ...
  • -10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 14:58)

    [anonim]

    • +8 (10 voturi)    
      Deci se confirma, (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:57)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui

      esti prostalaul de la intact. Breee, i-or murit laudatorii varanului de are nevoie de o lighioana ca tine.
    • +4 (6 voturi)    
      citat (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:04)

      mures [utilizator] i-a raspuns lui

      http://www.bursa.ro/le-monde-dan-voiculescu-rasputin-de-bucuresti-180959&s=politica&articol=180959.html
    • +7 (9 voturi)    
      bula de prostie (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:07)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui

      Fraier.
      Banii proprii?
      80% ?
      Tu esti om viu?
      Rational?
      Nu cred.
      • 0 (2 voturi)    
        Banc (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:33)

        voltaren [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Bula_de_aer spune si ea un banc din vremea lui Ceasca cu conturi in paradis . Cele din paradisul fiscal sunt la antene .
    • +3 (5 voturi)    
      Apreciere (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:27)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui

      Ironia lui bula trebuie votata !
  • +9 (11 voturi)    
    Bucuresti, fieful banditilor (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Procentul votantilor USL in Bucuresti este direct proportional cu numarul masinilor de peste 50.000 euro care trec pe linga tine la semafor, asteptind sa se faca verde.
    Votati Mafia!
    • -6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:31)

      [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

  • +7 (11 voturi)    
    Ce-si ureaza parlamentarii la aniversari? (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:15)

    coco04 [utilizator]

    Imunitate,ca-i mai buna decat toate !
    • 0 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:33)

      [anonim] i-a raspuns lui coco04

  • +8 (10 voturi)    
    Trist (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:32)

    electron [utilizator]

    Ok moral nu ar trebui sa mai candideze ca doar si-a dat demisia, dar moralitatea nu este o cunoscuta pt Voiculescu, legea si ea ar cam zice ca nu are voie, dar la noi legile sunt facute sa fie ocolite. Dar cel mai trist este ca oamenii o sa mearga si o sa il voteze si o sa ajunga iar in parlament. Trist
    • +5 (7 voturi)    
      moralitate... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:57)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui electron

      ala care si-a turnat verisoarele la securitate?


      :)))))))))))))))))))))))))))
      esti ruda cu POaNTA ?
  • +8 (10 voturi)    
    Sunt curios daca satana... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:41)

    triciupa [utilizator]

    ... in persoana ar candida pe listele uslamului oare ar ajunge senator?
    • +1 (3 voturi)    
      Sa fii tu sanatos (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      E demult senator.
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 16 octombrie 2012, 18:26)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      Postfata (Miercuri, 17 octombrie 2012, 8:49)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui

      Eu iti urez sa pastrezi ce meriti.