Gigi Becali: O rog pe doamna Pivniceru sa aiba mare grija sa nu-l puna sef la DNA pe procurorul Claudiu Dumitrescu, care s-a ocupat de dosarul Valiza

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2012, 19:27 Actualitate | Politic


Gigi Becali i-a cerut luni ministrului Justitiei, Mona Pivniceru, "sa nu cumva" sa-l numeasca pe procurorul Claudiu Dumitrescu sef la Departamentul National Anticoruptie.

"O rog pe doamna Pivniceru sa aiba mare grija sa nu cumva sa desemneze la DNA pe dl cum il cheama ... care si-a depus candidatura, care a instrumentat cazul Valiza, Claudiu Dumitrescu. E un om care a spus la prima mita, coruptie", a spus el, invitat la Realitatea TV dupa ce conducerea PNL a avizat luni, in unanimitate, o alianta cu partidului lui Becali, PNG.

"Cred ca DNA la ora asta are niste procurori incoruptibili si asta e foarte bine, dar cred ca trebuie sa aiba un alt carmuitor care sa-i pondereze. Ei sunt foarte rai si incoruptibili si e bine asta, dar daca au si un om rau cum era Morar inventeaza dosare", a apreciat Gigi Becali.

Potrivit listei facute publice de Ministerul Justitiei, si-au depus candidaturile pentru sefia DNA: Claudiu Dumitrescu (DNA - detasat la Guvern - DLAF), Vasile Ionita (DNA), Ioan Irimie (DNA- ST Cluj), Laura Codruta Kovesi (DIICOT - ST Sibiu, detasata la MAE), Constantin Sima (PICCJ), Viorica Stoica (PICCJ) si Paula Nicoleta Tanase (Parchetul de pe langa Tribunalul Galati).

Laura Codruta Kovesi a fost seful Pachetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, mandatul acesteia expirand pe 2 octombrie.

Claudiu Dumitrescu este procurorul care a instrumentat cazul ''Valiza'', in care Gigi Becali a fost trimis in judecata, insa achitat in prima instanta, si dosarul ''Caltabosul'', in care fostii ministri ai Agriculturii Decebal Traian Remes si Ioan Avram Muresan au fost condamnati.

Viorica Stoica, procurorul care si-a depus candidatura si la PICCJ, si la DNA, a condus Corpul de control al Guvernului in mandatul lui Calin Popescu-Tariceanu si a fost, de asemenea, detasata si la DLAF.

Constantin Sima, care candideaza atat pentru sefia PICCJ, cat si la DNA, este presedintele Asociatiei Procurorilor din Romania.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2533 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Speechless... (Luni, 15 octombrie 2012, 19:38)

    abel [utilizator]

    Chiar sa comenteze despre DNA , unul cu musca pe caciula...Am ramas ca un mut, bla, bla, bla...
    • +5 (5 voturi)    
      eeeeeeeeeheeee ciobanu... (Luni, 15 octombrie 2012, 21:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui abel

      tot cioban ramane...
  • +9 (9 voturi)    
    Uselistul (Luni, 15 octombrie 2012, 20:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Si-a intrat repede in rol uselistul Becali. A inceput sa dea comenzi justiei.
  • +9 (9 voturi)    
    Gigel (Luni, 15 octombrie 2012, 20:10)

    KostasP [utilizator]

    e alesul boborului, beeei...pac-pac.
  • +9 (9 voturi)    
    ce o sa mai radem (Luni, 15 octombrie 2012, 20:37)

    rochiri [utilizator]

    O sa mai radem in campanie de ne prapadim !
    • +6 (6 voturi)    
      rasul asta o sa coste scump (Luni, 15 octombrie 2012, 20:50)

      vulpescu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Daca traiesti in Romania este tragic - de cite ori apare un clown in politica vezi Ponta, DD , Berlusconi in Italia , etc , te costa de te seaca - mai bine mergi la circ ca e mai ieftin.
    • +5 (5 voturi)    
      mai lipseste (Luni, 15 octombrie 2012, 20:55)

      was [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Unde este Vadim, poetul?, ca el mai lipseste ca totul sa fie intreg.
  • +5 (5 voturi)    
    Flacara violeta (Luni, 15 octombrie 2012, 21:08)

    Atcika [utilizator]

    Cu siguranta tot flacara violeta care l-a trimis pe Geoana acasa la Vantu mai antart, i-a indemnat si pe USL-isti sa-l faca pe Becali " liberal" si sa-l arunce pe piata...Este cea mai proasta miscare pe care au facut-o vreodata, mult mai proasta decit suspendarea lui Basescu si referendumul....Pentru ca nici cei mai inversunati PSD-isti nu-l suporta pe Becali...Data trecuta, au pierdut pe mina lui Geoana, care era unul de-al lor. Dar-sa piarda pe mina lui Becali niste alegeri ca si cistigate, pentru ca asa se va intimpla, ma depaseste....
    • +5 (5 voturi)    
      Disperare mare la USL (Luni, 15 octombrie 2012, 22:13)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Antonescu e disperat...numai asa se explica. Oricum ce are Crin cu liberalismul? Daca pierde alegerile, se vor debarasa de el. Si el stie asta. Ponta e terminat din cauza plagiatului si face tot ce zice gruparea de mafioti din PNL. Niste derbedei manipulati, ti se face greata. .
  • +7 (7 voturi)    
    bravo becalii......fa, ordine ! (Luni, 15 octombrie 2012, 22:19)

    geocrin [utilizator]

    Nu stiu cum a intrat Gigi in PNL dar nu stiu cum o sa-l poata scoate afara si nu stiu pretul pe carel v-a plati Cacarau pentru aceasta bravura .
    Mai lipseste Vadim si echipa este completa.
    Cu asa oameni nu stiu daca apucam primavara .