Conducerea PNL a votat pentru un acord politic cu PNG si PNT - aripa Ciorbea. Gigi Becali, tot mai aproape de o candidatura pe listele USL: Voi face carne de mici din Dan Diaconescu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2012, 13:48 Actualitate | Politic


Biroul politic central al PNL a votat luni, in unanimitate, "o pozitie de principiu pentru un acord politic cu PNG si PNTCD autentic, gruparea lui Victor Ciorbea", a declarat presedintele liberalilor, Crin Antonescu.

El a precizat ca vineri, la ora 11,00, a fost convocat Biroul politic central iar la ora 12,00 Consiliul national executiv, unde vor fi definitivate candidaturile pe listele USL.

In sedinta de luni, biroul politic central a convenit sa propuna Consiliului national derogari de vechime pentru ca o serie de personalitati publice sa fie propuse pe locurile PNL la alegerile parlamentare din 9 decembrie.

Printre aceste personalitati figureaza, a precizat Crin Antonescu, Sorin Rosca Stanescu, Vlad Nistor sau Daniel Barbu.

De asemenea, biroul politic l-a mandatat luni pe Crin Antonescu sa finalizeze "detaliile privitoare la candidatura lui Victor Ciorbea si Gigi Becali pe listele USL".

Intrebat cum comenteaza afirmatiile facute in cursul diminetii de Calin Popescu Tariceanu, care spusese ca o candidatura a lui Gigi Becali pe listele PNL nu este un subiect care merita comentat, Antonescu a raspuns: "Vocile care au ceva de spus o spun public, votul biroului politic a fost unul unanim".

Surse politice au precizat pentru HotNews.ro ca a existat o abtinere.

In ceea ce priveste o candidatura a lui Gigi Becali in colegiul lui Dan Diaconescu, liderul PNL a afirmat ca exista "aceasta posibilitate" si i "s-ar parea un frumos derby" aceasta confruntare.

Gigi Becali: Voi face carne de mici din Dan Diaconescu, indeplinesc tot ce-mi ordona PNL

Gigi Becali a salutat vineri votul de sustinere acordat de PNL pentru un protocol cu PNG si o candidatura a sa, a mentionat ca inscrierea sa in PNL e o chestiune de zile si i-a transmis lui Dan Diaconescu, posibilul sau contracandidat, ca-l va face "carne de mici", relateaza realitatea.net.

"Probabil ca o sa mai avem inca o intalnire, iar ca sa devin membru PNL nu este nici un fel de urgenta. Si probabil va fi in zilele urmatoare, maine, pana vineri cand se va intruni Consiliul National ca sa hotarasca acea derogare din Statutul PNL care prevede ca daca vrei sa candidezi trebuie sa ai o vechime de doi ani", a declarat eurodeputatul.

Intrebat ce va face in campanie, Becali a raspuns: "Tot ce va fi nevoie. Orice ordin voi primi de la PNL, il voi duce la indeplinire. Asta inseamna ca partidul va avea o strategie politica si eu ma voi incadra in ea. Ma rog la Dumnezeu si Imparatului Hristos sa-mi dea intelepciune sa fac tot ce mi-am propus sa fac".

"Iar cu Diaconescu nu ma mai intrebati, ca fac carne de de mici din el", a conchis Becali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4469 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Eu propun... (Luni, 15 octombrie 2012, 14:03)

    Colebil Clinton [utilizator]

    sa adunati toti mutantii, securistii si smecherii (pe astia i-ati adunat deja, in mare parte) si sa va redenumiti PNL Aripa putreda
  • -1 (13 voturi)    
    cu exceptia lui ciorbea... (Luni, 15 octombrie 2012, 14:05)

    hot news [utilizator]

    niste mari nulitati!
    • +4 (10 voturi)    
      Ciorbea (Luni, 15 octombrie 2012, 14:30)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Intrebarea este, ce face Ciorbea printre ei? S-a ratacit? Cred ca nu vede bine si a gresit usa.
    • +1 (9 voturi)    
      si Ciorbea (Luni, 15 octombrie 2012, 14:30)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      cu buzunarele goale si stransul curelei. cel ce a mintit poporul cu televizorul. Nu vrem urmasi de-ai lu` tzapu la putere!
  • +20 (22 voturi)    
    tablou de familie (Luni, 15 octombrie 2012, 14:10)

    hmara [utilizator]

    Se intregeste tabloul.
    Destul de colorat, de manjit.
    Adevarati barbati de stat, verticali, corecti, integri.
    II uneste doctrina, dragostea de tara:
    Voiculescu, Iliescu, Ponta, Fenechiu, Gigi, Antonescu, Ciorbea.
    Barbati cu multe lucruri comune, cu multe afinitati.
    Vai de curul acestei natii, daca ajung aceste lichele sa conduca.
    • +7 (7 voturi)    
      niste (Luni, 15 octombrie 2012, 15:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      mari personulitati.
  • +14 (18 voturi)    
    ciorbeasi constantinescu mai aproape de Iliescu (Luni, 15 octombrie 2012, 14:14)

    geocrin [utilizator]

    Oare se mai poate uita fostul pesedinte Constantinescu si Ciorbea in ochi romanilor dupa ce au ajuns alaturi de Iliescu.
    De fapt daca si Cimpeanu presedintele de onoare PNL este alaturi de Iliescu de ani buni, de ce nu ar fi si taranistii in acelasi amalgan.
    NU avem cuvinte pentru voi TOVARASI Constantinescu si Ciorbea.
    Cindva pareati oameni cu demnitate !
    Regret directia si progresul domniilor voastre !
    Sunt sigur ca NU sunt unicul roman dezamagit de inconsecventa principiilor domniilor voastre.
    • +2 (2 voturi)    
      Un principiu nu separa oamenii (Luni, 15 octombrie 2012, 20:13)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui geocrin

      in cinstiti si hoti, este independent de natura umana, ne aduce pe toti la acelasi numitor comun fiind valabil pentru toti.
      Iar principial a sustine democratia inseamna a sustine Parlamentul in fata Presedentiei. Faptul ca Parlamentul e hot iar Presedentia e cinstita tine de natura umana si nu trebuie de fel sa afecteze principiul.
  • +16 (16 voturi)    
    tablou de familie (Luni, 15 octombrie 2012, 14:16)

    hmara [utilizator]

    Se intregeste tabloul.
    Destul de colorat, de manjit.
    Adevarati barbati de stat, verticali, demni, corecti, integri.
    II uneste doctrina, dragostea de tara:
    Voiculescu, Iliescu, Ponta, Fenechiu, Gigi, Antonescu, Ciorbea. (pacat de acesta din urma)
    Barbati cu multe lucruri comune, cu multe afinitati.
    Vai de curul acestei natii, daca ajung aceste lichele sa conduca.

    Mai lipsesc:
    Elodia, Terente, marmota si Woody.
  • +3 (5 voturi)    
    bravo hrebe ti-ai tras fundas (Luni, 15 octombrie 2012, 14:17)

    fosta zoezoe [utilizator]

    in usl , respect , bratianu,mostenirea de la florica,demnitate si alte ra ha ha turi
  • +8 (10 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 15 octombrie 2012, 14:18)

    Colonel [utilizator]

    In candidat demn de a lupta cu Diaconescu. Amandoi au fani din aceeasi categorie de oameni.
  • +15 (15 voturi)    
    Bun asa! (Luni, 15 octombrie 2012, 14:36)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Din toata SPUMA PNL-ista, acestia ne pot oferi un exemplu imbatabil: Gigi Becali.
  • +13 (13 voturi)    
    Sunt unii membrii PNL .... (Luni, 15 octombrie 2012, 14:43)

    CONU' [utilizator]

    ....care asteapta 2 ani ca sa poata sa candideze, asa cum le prevede statutul, si cand sa zica hop, apare un becali, un ciorbea , un rosca stanescu si le sufla locurile de sub nas. Pentru cei enumerati este suficienta o derogare. Tot asa se va aplica si codul penal de catre acest PNL:
    pentru unii care dau tunuri vor exista derogari de la sanctiunile legii, pentru altii, care au facut o boacana mai mica si nu au acces la derogari, 10-20 ani la racoare, ca asa vom mari locurile de munca (paznici , bucatari, soferi... alti angajati ai penitenciarelor). Hai mai repede 9 DECEMBRIE , e nevoie de o curatenie generala pe scena politica inaintea sarbatorilor de iarna .
    • +5 (5 voturi)    
      Despre ce curatenie generala vorbim? (Luni, 15 octombrie 2012, 15:53)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui CONU'

      Curatenia generala este mai mult decat necesara si ai perfecta dreptate, dar cum propui s-o facem?
      Pentru ca tocmai mi-am amintit ca, saptamana trecuta, in rarele momente in care a fost destept/treaz in timpul zilei, atunci cand Pamantul (inclusiv cel din Romania) primeste lumina de la Soare, reprezentand perioada optima in care slugile muncesc (deci si slugile angajate prin vot de popor pentru ca sa-i reprezinte interesele in parlament), marele barbat politic si om de stat al PNL-ului tocmai ce a declarat ca el nu "se semble" cu PNG, pentru ca cine "se semble, se resemble", iar lui cu Gigi ii cam pute!
      Si "voila" tocmai ca PNL a comis-o astazi cu PNG-ul. Pe cine sa mai crezi?
      Deci ce propui? CONCRET!
      • +1 (1 vot)    
        Stimate domn/doamna.... (Luni, 15 octombrie 2012, 23:19)

        CONU' [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        ....Propunerea mea concreta este de a nu vota pe 9 Decembrie reprezentantii partidelor membre USL & Co (PSD, PNL, PC, PPDD, PNTCD-aripa Ciorbea, PNG si ce partide se vor mai alatura lor). Votati reprezentantii Romania Dreapta. E adevarat ca si printre ei sunt cativa proveniti din partidele USL&Co, dar exista niste capete in pozitii cheie care vor face o politica de dreapta autentica daca vor ajunge la putere.Primul lucru care trebuie sa se intample este ca justitia sa devina oarba si rapida. Cred ca acesta este primul pas pentru redresarea tarii noastre. Personal imi doresc si estimez ca de Craciun il vom avea PM pe MRU.
  • +8 (8 voturi)    
    a tunat (Luni, 15 octombrie 2012, 14:53)

    dj [utilizator]

    si i-a adunat.
  • +12 (14 voturi)    
    Super tare lovitura data de PNL opozitiei! ;) (Luni, 15 octombrie 2012, 15:08)

    Klaus_ [utilizator]

    Nu pot sa ma abtin, trebuie sa-l plagiez pe un "Nicu" care a reusit sa surprinda esentialul:
    "Repetentul Cacarau si-a mai adus doi clovni (...) un cioban semianalfabet si un handicapat ratat..."
  • +12 (12 voturi)    
    nu conteaza cine voteaza (Luni, 15 octombrie 2012, 15:17)

    dragsor [utilizator]

    conteaza cati voteaza
    asta are potential financiar, e deajuns sa dea cu sacosele prin tigania din sectorul 6 si s-a scos 4 ani
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-i mana pe ei in lupta ? (Luni, 15 octombrie 2012, 16:03)

    alnimanui [utilizator]

    toti oamenii cu bani gatafacuti vor sa ii controleze pe cei care ii pot intreba cum i-au facut. DD vrea la fel dar alearga pe alta extrema
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate partial (Luni, 15 octombrie 2012, 21:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      Oameni cu bani vor si mai multi bani. Unul din obiectivele lor este sa poata controla oameni din conducerea statului. Gigi a incercat cu Basescu si nu i-a reusit. A vazut ca lui Voiculescu i-a reusit cu Antonescu, si incearca si el.
  • +4 (4 voturi)    
    Aripi (Luni, 15 octombrie 2012, 17:42)

    Trojan.H [utilizator]

    PNL aripa Iliescu + PNTCD aripa Iliescu + PNG aripa mioritica = Romania aripa frinta.
  • 0 (0 voturi)    
    Care PNL? (Luni, 15 octombrie 2012, 21:31)

    Tia2 [utilizator]

    Credeti ca PNL isi mai poate mentine acest nume? Se mai poate vorbi de doctrina liberala? E doar o adunatura de smecheri penali si de frustati care de azi are si bufon. Curat Caragiale!
  • 0 (0 voturi)    
    pnl (Luni, 15 octombrie 2012, 21:42)

    Draky [utilizator]

    Si uite asa, asistam la inceputul sfarsitului asa zisului partid istoric pnl!
    Probabil liderii pnl au informatii clare despre procentele periculos de mici pe care le marcheaza .
  • 0 (0 voturi)    
    Si uite asa (Marţi, 16 octombrie 2012, 0:52)

    pisicheru [utilizator]

    a murit inainte sa se nasca mult trambitata "REVOLUTIA BUNULUI SIMT" a lu' intaiul adormit presedinte de-o vara, citez "ad interim". Ferice de locuitorii tarii in care bunul simt se masoara in "becali".