VIDEO Victor Ponta: Relatia cu Traian Basescu este in continuare glaciala. Voi incerca impreuna cu presedintele sa gasim o solutie ca Romania sa fie reprezentata corect la Consiliul European din noiembrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 14 octombrie 2012, 10:54 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, duminica, la emisiunea "Dupa 20 de ani" de la Pro Tv, ca va incerca sa discute cu presedintele Traian Basescu despre nivelul nivelul de reprezentare a Romaniei la urmatoarea reuniune a Consiliului European, din noiembrie, problema pe care o considera una foarte delicata. Primul minisrtru a aratat si ca relatia sa cu seful statului este in continuare una glaciala, potrivit Mediafax. In plus, seful Guvernului l-a acuzat pe Traian Basescu de faptul ca, rostind sintagma "dottore", acesta ar fi aratat ca a ramas tributar "santajului si altor metode securiste".

Ponta a amintit ca la Consiliul European de la sfarsitul lunii noiembrie va fi negociata alocarea pe care Romania o va primi in urmatorul exercitiu financiar. Intrebat cine negociaza, premierul a raspuns ca aici este o problema foarte delicata: "Asta pentru ca a negociat si negociaza Guvernul, insa este posibil sa se duca presedintele sa vorbeasca si atunci o sa fie... Asa se face in toate tarile Uniunii Europene, toata negocierea se face la nivel de guvern. Din cauza conflictului constitutional intre presedinte si guvern, Curtea Constitutionala a decis ca e presedintele si atunci sigur ca eu voi incerca cu presedintele Basescu sa gasim o solutie ca Romania sa fie reprezentata corect".



Premierul a amintit ca, la momentul investirii sale la conducerea Guvernului, presedintele i-a transmis, intr-o discutie personala, ca doreste sa participe in continuare la reuniunile Consiliului European, dar ca el i-a explicat ca acest lucru depinde de obiectul reuniunii.

El a aratat ca nu a avut inca o discutie cu seful statului pe tema viitorului exercitiu bugetar UE, deoarece presedintele nu are nici in "fisa postului" si nici un aparat tehnic care sa discute pe aceasta tema, si ca ultima discutie cu presedintele a avut-o la sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, intre el si Basescu mentinandu-se o relatie glaciala.

Intrebat daca faptul ca presedintele Traian Basescu  nu mai iese atat de des in spatiul public este un lucru bun sau rau pentru el, Ponta a afirmat ca acesta este un lucru bun si ca daca presedintele s-ar fi comportat la fel si in luna iulie in mod sigur nu ar mai fi existat o suspendare: "Din pacate, insa, sunt decizii, domnia sa ne-a retrimis legi sau...eu prefer sa vad un presedinte care isi intelege rolul in societate, nu de vataf si sef al Guvernului, al Parlamentului si al justitiei. Nu stiu cat il va tine pe domnul Basescu aceasta atitudine constructiva", a afirmat premierul.


  • Ponta: Prin sintagma "dottore", Basescu a aratat ca este tributar santajului si altor metode securiste

In plus, seful Guvernului l-a acuzat pe Traian Basescu de faptul ca, rostind  sintagma "dottore", acesta ar fi aratat ca a ramas tributar "santajului si altor metode securiste": "Episodul acela mi-a confirmat inca o data, daca mai era nevoie, ca presedintele Basescu va folosi intotodeauna, cat va fi in viata - si ii doresc o viata cat mai lunga - santajul si armele cele mai murdare in politica. Acel episod mi-a dovedit ca presedintele Basescu va ramane intotdeauna tributarul metodelor securiste: dosare, aranjamente, lucruri descoperite din trecutul meu...din fericire, nu prea am ce lucruri sa imi descopere ".

In luna iunie, presedintele Traian Basescu l-a criticat pe premierul Victor Ponta din cauza faptului ca nu l-a anuntat, macar telefonic, inaintea sedintei de Guvern, despre mutarea Institutului Cultural Roman de sub coordonarea sefului statului, afirmand ca aceasta denota o lipsa de respect, si adaugand: "Cand esti doctor in drept, esti tare. Dottore!".

La scurt timp dupa aceasta declaratie, premierul a fost acuzat de plagiat, revista Nature aratand ca a accesat documente prezentate de o persoana anonima si care indica faptul ca mai mult de jumatate din teza sa de doctorat privind Curtea Penala Internationala ar contine texte copiate. Ulterior, Basescu a sustinut ca sintagma "dottore", folosita cu cateva zile inainte de aparitia articolului din Nature, se referea "la cu totul altceva".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2858 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Dottore (Duminică, 14 octombrie 2012, 10:57)

    nano2k [utilizator]

    Deci daca "dottore" fura si altul il arata cu degetul, atunci nu el e de vina, ci acela care il arata cu degetul. Asta e buna pt electoratul usl.
  • +1 (1 vot)    
    COPYlotul nu intelege ca e penibil (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:05)

    Klaus_ [utilizator]

    Acest COPY/PASTE nu intelege ca nu are ce cauta la Consiliul European. Oamenii aia il detesta pentru ca a plagiat si pentru ca nu a respectat stagtul de drept. Acum ei sunt pusi in situatia de a inaspri conditiile de aderare din cauza acestui mic comunist isteric roman.
    Ponta nu are ce cauta acolo. Ne-a facut de rusine destul.
    • 0 (0 voturi)    
      ba chiar mai rau (Luni, 15 octombrie 2012, 12:52)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      daca se duce Ponta sa negocieze bugetul comunitar, se trezeste UE ca nu mai are bani pentru ultimele 45 de zile :)
  • +1 (5 voturi)    
    Reclamă (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:12)

    senator [utilizator]

    Pentru Hotnews: de ce mai puneţi x în colţul flashului cu reclama la Audi dacă reclama nu se poate închide decât de la sine după timpul alocat de voi. Aţi devenit agasanţi, iar idioţii care cred că reclama prezentată în acest mod are efect pozitiv se înşeală amarnic. Personal, o să cam evit Hotnews cât o mai exista această reclamă.
  • +19 (19 voturi)    
    Dar (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:24)

    kofa [utilizator]

    ce Basescu te-a pus sa plagiezi,sau sa-ti adjudeci o titulatura sau o diploma pentru care nu ai muncit?Sau voi astia de la putere credeti ca vi-se datoreaza totul.Mincinosule!
    • +18 (18 voturi)    
      vom incerca ... (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:28)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui kofa

      Camarade Ponta, de atita minciuna nici nu mai ai capacitatea sa deosebesti adevarul de BS. 'vom incerca impreuna cu presedintele ...' - Camarade, ti-a spus CC ca guvernul executa. Iti spune Basescu sa te duci la CE - te duci - nu-ti spune stai acasa si numeri banii pentru ultimele 45 de zile ale anului, sau ce-o mai ramine dupa pomenile electorale. Factorul de decizie e presedintele - tu executi camarade Ponta. In plus nu cred ca cineva in Europa vrea sa te vada pe acolo - nu le plac bolshevicii, cu atit mai mult cind sint retardati mincinosi.
  • +19 (19 voturi)    
    Ponta : Mitomanul catastrofa... (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:29)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Nu mai sunt vremurile sa faci restauratie comunista...A trecut timpul...Psd-ul si Ponta nu fac decat sa piarda , precum Carpa KGB-ista, cativa ani ai Romaniei...
  • -4 (6 voturi)    
    lapsus (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:39)

    Mazeta [utilizator]

    Ponto, ai uitat să ne zici când se termină auditul la ministerul lui Udrea.
  • +11 (11 voturi)    
    ...n-ai ce sa mai cauti... (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:14)

    ALTAN [utilizator]

    ...la Consilul European va merge Presedintele,face parte din prerogativele lui...nu iti este suficient de clar ca nu ai nici-un strop de credibilitate pe plan extern?!...tu nu vezi ca ministrul de exrterne nu mai este primit la nivel inalt nici-unde?! ...ai facut suficient rau acestei tari si acestei natiuni...pina la alegeri,abtinete de declaratii si gesturi iresponsabile...e tot ce mai poti face tu pt tara noastra...
  • +9 (9 voturi)    
    lasa-neeeeeee (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:20)

    mirceacr [utilizator]

    bati campii in prostia-ti infantila
  • +15 (15 voturi)    
    ...ajunge Ponta !... (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:23)

    ALTAN [utilizator]

    ...ai facut suficient rau acestei tari si acestei natiuni...opreste-te de a mai da declaratii iresponsabile!...nu mai ai tu ce negocia...la Consiliul European va merge Presedintele,asa cum ii dau dreptul si obligatia prerogativele ... cam ce ar trebui sa se intimple ca sa fii si tu convins,ca nu ai nici-un strop de credibilitate pe plan extern...doar vezi bine ca ministrul tau de externe nu este primit nicunde la nivel inalt...ca om politit esti terminat...tot ce mai poti face este sa taci pina la alegeri...ca de guvernat ne-ai dovedit din plin ca nu esti capabil...
  • +17 (17 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:24)

    ticbis [utilizator]

    Ce l-a deranjat cel mai tare pe Victor Ponta?
    - Ca si-a plagiat lucrarea de doctorat, adica s-a pretat la furt intelectual pentru a obtine un titlu pe care nu-l merita;
    - Sau ca cineva, fie chiar si Traian Basescu, l-a dat in vileag si acum toata lumea i-a descoperit adevarata lui fata, de impostor si fals intelectual;

    Cand cineva fura, este vinovat hotul, sau cel care-l prinde asupra faptului si-l da pe mana justitiei?
  • +11 (11 voturi)    
    asta e prost rau de tot (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:47)

    dj [utilizator]

    parca exista o decizie clara a Curtii Constitutionale in acest sens.
  • +9 (9 voturi)    
    Un numit (Duminică, 14 octombrie 2012, 12:54)

    ty [utilizator]

    care se vrea si presedinte, cica corect.
  • +16 (16 voturi)    
    sa discuti sau sa colaborezi cu un PLAGIATOR (Duminică, 14 octombrie 2012, 13:05)

    DlGoe [utilizator]

    Cine crezi ca vrea sa dialogheze cu un "dottore" plagiator Ponta?
    Cine crezi ca vrea sa se afiseze cu un plagiator?
    Cine nu site ca va fi compromis langa un astfel de "dottore"?
    Ce vina are Romania sa fie reprezentata de un prim plagiator?
  • +10 (10 voturi)    
    Desi marti vor fi 28 de grade in Bucuresti, (Duminică, 14 octombrie 2012, 14:09)

    tedycv [utilizator]

    Bagati repede caloriferele in priza. Poate asa veti incalzi "relatia glaciala"
    • +11 (11 voturi)    
      Caloriferele sunt la ICR (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:29)

      Iodi [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      Caloriferele sunt la ICR iar domnul Marga nu a afla inca daca priza este tot o inventie transilvana.
  • +12 (12 voturi)    
    Paralele (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:11)

    Joan [utilizator]

    dl CTP spunea nu demult ca cei care voteaza cu DanDiaconescu sunt alienati mintal. Dar oare cei care voteaza cu Ponta cum sunt ? Baietelul asta politic nu intelege care e subiectul si predicatul in propozitie ? "Presedintele Romaniei are atributul reprezentarii si il poate delega numai la dorinta sa expresa."
    Dle Ponta, d-ta nu incerci sa gasesti solutii pt reprezentarea Romaniei pt ca solutia de reprezentare sta scrisa in Constitutie care pana una alta (cat suntem democratie) este LEGEA LEGILOR. D-ta incerci sa subminezi puterile conferite de LEGEA LEGILOR presedintelui tarii, ceea ce e cu totul altceva, iar in tari civilizate cred ca ai fi fost anchetat pt asta poate chiar si incarcerat.

    In sfarsit, poporul poate ar tb sa se gandeasca mai serios pe cine alege ca sa-i marcheze viitorul. Presedintele Basescu are o numaratoare inversa care va ajunge la 0 si daca oamenii chiar sunt isterizati de prezenta acestuia nu e departe ziua in care vor scapa de el. Dar pe cine vor pune in loc ? Romania nu are nevoie de presedinti molateci si fara autoritate, care nu se trezesc devreme sau mai rau nu le place munca. Sincer mi-as dori un presedinte precum Klaus Johanis de la Sibiu sau in orice caz un presedinte care sa nu ne faca sa ne rusinam cand il vedem la Bruxelles. Sa vorbeasca fluent macar 2 limbi straine, sa aiba cultura politica si poate chiar diplomatica.
    Dupa toate aceste scandaluri am inteles un singur lucru. Unui presedinte ii este suficienta sustinerea populara pt a fi presedinte, dar unui prim ministru nu. Ca sa fii prim ministru tb sa te bagi in jocurile politice. E f greu sa rezisti la Palatul Victoria daca esti nepatat. Johanis de la Sibiu nu ar fi avut nicio sansa ca prim-ministru, dar ca presedinte poate castiga si independent. MRU a gresit grav si si-a indepartat scaunul de la Cotroceni. Nu mai vrem opotunisti
    • -4 (4 voturi)    
      cin' sa fie, cin' sa fie? (Duminică, 14 octombrie 2012, 18:59)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Joan

      "Sincer mi-as dori un presedinte precum Klaus Johanis de la Sibiu sau in orice caz un presedinte care sa nu ne faca sa ne rusinam cand il vedem la Bruxelles. Sa vorbeasca fluent macar 2 limbi straine, sa aiba cultura politica si poate chiar diplomatica."
      L-ati avut in mana, dar...
      Adrian Nastase-presedinte ! Aceasta era solutia, acum aveti ce-ati votat: marlanie si hahaiala. Si saracie, si furtisaguri si coruptie cat cuprinde. Si un Occident care nu mai da doi bani pe acest popor.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce tocmai el? (Luni, 15 octombrie 2012, 12:49)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        mai sunt atatia mii de puscariasi in tara asta ...
  • +14 (14 voturi)    
    Bugetul Romaniei domnule PONTA (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:13)

    Iodi [utilizator]

    Consiliul European din noiembrie are ca tema viitorul exercitiu bugetar UE, iar PONTA vrea sa participe ca sa afle si el cum trebuie facut bugetul unei tari caci pentru Romania nu a fost capabil sa-l faca, l-a amanat pentru 2013.
  • +11 (11 voturi)    
    Uneori adevarul supara (Duminică, 14 octombrie 2012, 15:32)

    gristero [utilizator]

    De ce Ponta, crezi ca ,adresindu-ti-se cu "dottore",
    Presedintele ales a folosit "santajul si armele cele mai murdare in politica" ?Simti ca nu ai merita titlul de doctor in stiinte juridice?Cita vreme afirmi ca tu nu ai plagiat,ar trebui sa fii mindru ca presedintele ti se adreseaza asa . Dar tu stii,pezevenghi mic ,
    ca doctoratul tau e un furt ordinar, si atunci ,in loc sa taci sau sa-ti ceri ascuze, spui cu nerusinare ca Basescu te "santajeaza" !
    Cit despre " arme murdare in politica " , as zice ca tu si ai tai le-ati si le folositi impotriva lui Basescu si chiar a familiei lui.Adu-ti aminte de "vila Dante", de nunta Elenei Basescu si toate comentariile stupide cu privire la desfasurarea nuntii...Ati fi vrut s-o vedeti pe Elena Basescu cu o rochita de stamba ,iar pe Basescu in tenisi?!? ASTEA sint josnicii, mizerii, mirsavii pe care voi le practicati cu voluptate!
  • +2 (2 voturi)    
    faceti-l sa taca (Duminică, 14 octombrie 2012, 17:36)

    revo [utilizator]

    nu mai suport, nu mai suport! Iar incepe! Decembrie e prea departe - luati-i capul odata, ajunge!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    las-o balta (Duminică, 14 octombrie 2012, 18:04)

    cotora [utilizator]

    ponta, las-o balta cu bruxelles, ca habar nu ai de economie, marinarul, se pricepe mai bine, plus se iuta partenerii nostrii chioris la tine, ca la un hot si minciunos
  • +4 (4 voturi)    
    Asta-i idiot? (Duminică, 14 octombrie 2012, 18:48)

    Savitar [utilizator]

    Cum sa reprezinte un dottor plagiator mitoman si comunist tara in Europa? Deja e o mare rusina ca e PM si ne face de ras in toata lumea, Dottoru ajuns imparat. Pana si in Africa, dictatorii aia isi trimit fii pe la Oxford sa studieza, ca altfel ar putea sa-si tipareasca singuri 100 de diplome.
    Unii oameni pur si simplu nu ar trebui lasati la xerox. Se aude doftoroaie?
  • +2 (2 voturi)    
    normal ca-i delicata (Luni, 15 octombrie 2012, 12:09)

    Gobelin [utilizator]

    chestiunea reprezentarii la CE, mai ales dupa ce CCR v-a dat peste degete ori de cate ori ati vrut voi sa luati presedintelui DREPTUL CONSTITUTIONAL de reprezentare in exterior.
    alta chestiune aberanta la Ponta: il critica pe Basescu ca le-a intors legea cu bacul "second hand" al Abramburicai.
    pai taticu' , asta e alt drept al lui constitutional si, daca ar fi fost atent in timpul ultimelor guvernari, ar fi observat ca Basescu a intors in Parlament multe legi si de la PDL, si totusi nimeni nu l-a criticat pentru asta.
    Ponta asta nu se mai maturizeaza odata, sa poata intelege ca nu toti trebuie sa fie 100% de acord cu ce debiteaza sau vrea muschiul lui?
    sa inteleaga ca in viata mai ai si "esece", nu doar "succesuri" ...
    Ponta, supranumit micul Titulescu, in realitate marele Penibilescu.