Victor Ponta cere ministrului Educatiei sa sustina legea Bacalaureatului Profesional: Presedintele din cand in cand isi doreste sa fie prim-ministru

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:33 Actualitate | Politic


​Premierul Victor Ponta l-a incurajat miercuri, in deschiderea sedintei de guvern, pe ministrul Educatiei Ecaterina Andronescu sa mearga in Parlament si sa sustina adoptarea legii Bacalaureatului Profesional "chiar daca presedintele din cand in cand mai isi doreste sa fie prim-ministru si nu ii place cum e cu bacul".

"Dna Andronescu, chiar daca presedintele din cand in cand mai isi doreste sa fie prim-ministru si nu ii place cum e cu bacul, va rog sa mergeti in Parlament si sa sustineti adoptarea legii pentru a gasi solutia corecta asa cum am facut-o", a declarat Victor Ponta.

Afirmatiile premierului vin la o zi dupa ca presedintele Traian Basescu a trimis Parlamentului la reexaminare legea care prevede introducerea Bacalaureatului Profesional. "Consideram ca introducerea bacalaureatului profesional la o data ulterioara inceperii anului scolar, precum si insuficienta reglementare a acestuia, este de natura sa afecteze calitatea invatamantului si buna desfasurare a examenului de bacalaureat pentru anul viitor", se arata in motivarea cererii de reexaminare publicata pe site-ul administratiei prezidentiale.

  • Ponta: "Sper sa avem bani pentru indemnizatia pentru mame"
Premierul Victor Ponta a mai afirmat in deschiderea sedintei ca spera sa fie bani la buget pentru indemnizatia pentru mame. "Indemnizatia pentru mame, sper ca o sa avem toate fondurile necesare conform aprobarii date de catre Parlament", a precizat seful Executivului.

Presedintele Traian Basescu a semnat luni decretul pentru promulgarea legii privind indemnizatia pentru mame, lege care prevede majorarea indemnizatiei la 85% de la 75% din cuantumul venitului net. Legea intra in vigoare in momentul in care este publicata in Monitorul Oficial. Potrivit ministrului Muncii Mariana Campeanu, banii ar urma sa fi primiti in noiembrie pentru luna octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2073 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    schimbati constitutia (Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:41)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    si atunci presedintele va semna ca notarul!
    • +2 (2 voturi)    
      schimbati constitutia (Miercuri, 10 octombrie 2012, 16:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui sfinxuldinbucegi

      Romania republica prezidentiala.
  • +23 (25 voturi)    
    LA FIECARE DECLARAȚIE INEPTĂ (Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:45)

    pointless man [utilizator]

    a acestui individ - PRIM MINISTRUL ROMÂNIEI (!!!???) - mă simt umilit cum nu m-am mai simțit din vremurile lui Ceașcă. Asta e cea mai sigură dovadă că vechiul regim trăiește bine-mersi selectînd cu mare grijă aceeași sferto-docți ca și în 1945 cînd a debutat. Măcar Zăroni era analfabet declarat.

    Nu știți cine a fost Zăroni ? Maledizione ! Somn ușor, bebeluși fraieri !
    • +7 (7 voturi)    
      Romulus Zăroni (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:17)

      m.o [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Nu va contrazic, poate ca l-ati cunoscut personal. Unii sustin insa ca n-ar fi fost chiar analfabet:
      "La vârsta de 50 de ani, în calitate de ministru al Agriculturii și Domeniilor, a urmat și Facultatea de Agronomie, cursuri fără frecvență, la București. Corneliu Coposu, care l-a cunoscut pe Romulus Zăroni, spunea despre el că era un "chiabur de mâna întâi", că avea o bibliotecă impresionantă pentru un țăran, cu 7-800 de volume de cultură generală, politice și de agronomie, că a făcut un liceu german de specialitate și că vorbea și citea fluent germana."
      http://www.mesagerulhunedorean.ro/romulus-zaroni-taranul-ajuns-ministru
      • +5 (7 voturi)    
        CALIGULA IMPERATOR (Miercuri, 10 octombrie 2012, 15:28)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui m.o

        Și-a făcut calul senator

        Groza însă mai sinistru
        Și-a făcut boul ministru

        Ceaușescu mai galant
        Și-a făcut vaca savant
  • +10 (10 voturi)    
    ...Ponta, nimic: Batman! Batman ! (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ce argumente se mai pot folosi, atunci cand Ponta sustine intr-o lege o ilegalitate (definita conform aceleiasi legi !), doar ca sa dovedeasca faptul ca, fiind la putere, poate face "cum vrea muschii lui"...?!
  • +9 (9 voturi)    
    Pompo contra (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:28)

    paard [utilizator]

    Extraordinar ce tupeu poate sa aiba Pompilotropu asta neogenitalonguos.

    Ca de obicei foarte arogant si scarbos cu miscari ondulatorii de contre in oricedirectie.
    Minorul "Pompo contra" ar trebuii sa-i spunem .

    Nu se gaseste nimeni sa-i dea un picior in cur la Dobitoncunozaur??
  • +13 (13 voturi)    
    Doctore, guvernam si noi ceva? (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:34)

    Trojan.H [utilizator]

    ?
    • +8 (8 voturi)    
      da (Miercuri, 10 octombrie 2012, 15:38)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      programul de guvernare fiind:
      1. jos Basescu
      2. ce rai sunt aia de la PDL
      3. cum ignoram UE
      4. cum acaparam justitia
  • +15 (15 voturi)    
    Pai cum vine asta??? (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. Presedintele are dreptul CONSTITUTIONAL de a retrimite (o singura data) o lege in parlament. Deci... unde o face pe prim-ministrul??? Asta lasind la o parte ca e grav ca un absolvent de drept sa afirme ca guvernul se ocupa de legiferat, si nu parlamentul. Se pare ca functia asta de presedinte la PSD scade IQ-ul titularului cu 75-80%...
    2. Cum adica speri sa fie bani pentru indemnizatia pentur mame?!? Pai nu ministreasa ta a propus legea?? Adica voi propuneti legi in parlament, vedeti daca se aproba, va laudati pe toate canalele de stiri ce tari sunteti, acuzati dictatoru' ca blocheaza legea care de fapt nu plecase de la camera, pentru ca in final sa ne anuntati ca nu stiti daca aveti bani pentru asta???
  • +11 (11 voturi)    
    tonta (Miercuri, 10 octombrie 2012, 13:49)

    mircearh [utilizator]

    Nu prea le are ponta cu privatizarile, cu guvernarea, dar in vigilenta lui neobosita nu lasa nici un act prezidential netaxat.
    Ce conteaza ca a numit doar ministri de educatie catastrofali cu actiuni la fel de catastrofale, tot basescu e ala rau ca nu promulgheaza legi cum vrea usl .
    Ca de obicei, ponta tradeaza reflexul de a fenta constitutia cu orice ocazie, ca si in cazul de fata .
    PONTA, ia si citeste constitutia ; presedintele are dreptul si obligatia morala sa indrepte prostiile parlamentare prin nepromulgari.
    prostule
  • +15 (15 voturi)    
    politica (Miercuri, 10 octombrie 2012, 14:15)

    omidius [utilizator]

    Pai daca seful guvernului nu vrea sa fie prim-ministru ci doar sef de partid ("75% din timpul sedintelor de guvern il alocam pentru respingerea atacurilor politice"), trebuie sa fie cineva care sa se ocupe si de guvernare.
  • +14 (14 voturi)    
    Plagiatorul nu are notiunea de drept constitutiona (Miercuri, 10 octombrie 2012, 14:40)

    fane_grija [utilizator]

    Presedintele are dreptul constitutional sa resupuna spre dezbatere legile trecute prin parlamentul puscariabililor. Nu are nicio treaba cu activitatile prim-ministrului.
    O alta dovada ca Grupul Infractional din Parlament in frunte cu copy-paste nu dau doi bani pe constitutia tarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta este si parapsiholog? (Miercuri, 10 octombrie 2012, 22:06)

    gristero [utilizator]

    De unde stii tu Ponta,ce-si doreste Presedintele?
    Nu esti tu saminta de scandal care da sa incolteasca si sa rasara?
    In loc sa faci pe parapsihologul care stie ce vor altii, mai bine ai intra in pielea de prim ministru , te-ai hotari CE VREI TU,si te-ai apleca asupra problemelor majore ale tarii!
    Daca poti!
    Ca pina acum ne-ai dovedit ca nu esti bun de nimic intr-ale guvernarii!
  • +1 (1 vot)    
    amintirile il urmaresc :-) (Miercuri, 10 octombrie 2012, 22:13)

    looser72 [utilizator]

    daca exista si in 1991 bacalaureatul profesional, poate ar fi fost si el printre primii... dar cum nu exista asa ceva :-)) noroc cu taticul si cu partidul :-(( victore, tie chiar nu iti e rusine ???
  • 0 (0 voturi)    
    Mai e un cuplu celebru... (Miercuri, 10 octombrie 2012, 22:55)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...caruia ii place sa se joace de-a presedintele si de-a primul ministru. Unul inca se mai joaca...