Adriana Saftoiu: Antonescu are un comportament narcisiac si egolatru (...), un Brutus postmodernist

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2012, 16:57 Actualitate | Politic


​Fosta deputata PNL, Adriana Saftoiu il critica dur pe liderul PNL, Crin Antonescu intr-un editorial publicat pe VoxPublica. Saftoiu scrie ca Antonescu  are un "comportament narcisiac si egolatru"si este  "excesiv de adaptabil cand era vorba sa isi atinga telurile". Criticile  lui Saftoiu apar in contextul in care liderul PNL a declarat public ca este "exclusa" candidatura acesteia la parlamentare sub sigla PNL. De altfel, cei doi politicieni nu sunt la primul schimb de replici de acest gen.

"Domnul Antonescu se comporta straniu, ca lovit de amnezie. Pana in anul 2009, cand a candidat la functia de presedinte al PNL, cu domnul Antonescu m-am intersectat o singura data, prin anul 2007, intr-un platou de televiziune.

Apoi, ne-am revazut in vara lui 2008, in casa domnului Patriciu, unde l-am intalnit de doua ori, insotit de sotia domniei sale: eu, candidat din partea organizatiei Prahova (Dinu Patriciu este membru onorific al organizatiei Prahova) - discutand despre campania la nivelul judetului, Crin Antonescu - prieten, cel putin dupa familiaritatea pe care o dovedea fata de gazda si loc. (...)

Nu l-am cautat pe Crin Antonescu, el m-a cautat, propunandu-mi sa fac parte din stafful de campanie. Desi apareau in permanenta semne suspecte, am pus totul pe seama tensiunii campaniei si nu am cautat sensuri profunde ale unui comportament narcisiac si egolatru. C. Antonescu era excesiv de adaptabil cand era vorba sa isi atinga telurile", scrie Adriana Saftoiu, pe VoxPublica.

Totodata, Saftoiu scrie despre momentele in care PNL l-a sustinut pe Mircea Geoana in cursa pentru prezidentiale si cum Antonescu i-a inalturat pe Ludovic Orban si Calin Popescu Tariceanu.

"Intr-o buna dimineata, am aflat ca membrii PNL erau nevoiti sa-l sustina, in turul al doilea, pe candidatul PSD, desi pana in acel moment < al iesirii sale din cursa > nu parea ca domnul Geoana ar putea fi profilul de presedinte preferat de C. Antonescu. Politica are insa trasee sinuoase. Ulterior, C. Antonescu a aratat ca, intr-adevar, domnul Geoana nu-i prea era pe plac, dar asta s-a intamplat, explicit, abia dupa ce domnul Geoana n-a mai fost presedintele PSD. Antonescu devenea astfel un Brutus postmodernist, un personaj(...)

Faptul ca Ludovic Orban, artizanul castigarii presedintiei PNL de catre Antonescu, precum si Calin Popescu Tariceanu, fost prim ministru, presedinte PNL, erau eliminati din conducerea PNL, imi dezvaluia un alt chip al domnului Antonescu ¬ un caracter mic si ranchiunos, care nu se potrivea deloc cu imaginea publica pe care, cu obstinatie, incepuse sa si-o cultive", mai scrie Saftoiu.

Replica Adrianei Saftoiu apare in contextul in care liderul PNL a anuntat ca aceasta nu se afla pe listele PNL pentru parlamentare, sprecizand ca nu mai stie nici macar daca Saftoiu mai este membra de partid.

De altfel,  Adriana Saftoiu este un critic vehement al liderului PNL, intre cei doi existand in ultimii doi ani un razboi purtat prin intermediul declaratiilor publice. Saftoiu a criticat in repetate randuri prestatia lui Antonescu si modul cum acesta a condus partidu.

In ianuarie 2012, Adriana Saftoiu a demisionat din postul de deputat in urma grevei parlamentare initata de PNL.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4486 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    .... (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:06)

    tirolez [utilizator]

    dna asta mereu isi aduce aminte diverse dupa ce e data la o parte din fruntea bucatelor, vezi si cu basescu. n-ar fi mai bine sa vorbeasca atunci cand chiar ar avea ceva de pierdut?
    • 0 (0 voturi)    
      Antonescu poate fi depistat pozitiv (Miercuri, 10 octombrie 2012, 14:35)

      me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Eu cred ca Antonescu consuma substante halucinogene, ba mai mult, dealerul este chiar Ponta. Acesta din urma il tine sedat pana cand isi va pune propriul om la presedintie. Atunci se va trezi si Antonescu, insa nu va ramane decat cu amintirea placuta de cand sedea pe scaunul de presedinte interimar.
      • 0 (0 voturi)    
        just (Miercuri, 10 octombrie 2012, 19:42)

        cetateanulsurmenat [utilizator] i-a raspuns lui me_mihai

        Adriana Saftoiu l-a descris foarte bine pe domnul Antonescu: un om meschin, cu ambitii marunte care vrea sa para ceea ce nu este. Daca privim mai detasat, este chiar un personaj comic, un fel de erou al lui Caragiale.
    • 0 (0 voturi)    
      Bietul Pufulete! (Miercuri, 10 octombrie 2012, 17:55)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      A uitat replica cu "iubesc tradarea dar urasc pe tradator" a lui nenea Iancu. Astepta recunostinta de la Crin ca l-a ajutat sa devina presedinte de partid? Pai cum sa aiba incredere in ea cand i-a tradat pe rand pe Basescu, Tariceanu, etc. Nici macar nu e suficient de servila ca "ex"-ul Elvis.
  • +2 (4 voturi)    
    partiduL (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:07)

    sorin3 [utilizator]

    partidu
    e in toate
  • -8 (14 voturi)    
    Trebuie ... (Marţi, 9 octombrie 2012, 17:35)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... sa o intelegem din cel putin doua motive: primul ca e o micutza basista (fosta consiliera) iar al doilea ca tocmai a ramas fara coledzi ... deci ia zi tu Adriana cum sta treaba ... zi ceva si de "Cacarau" ca oricum mai mult decat pe Banciu nu te duce capul ... :))
    • +7 (7 voturi)    
      Eu zic ca nu e o "basista"... (Marţi, 9 octombrie 2012, 18:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Caci daca era asa. o regaseam langa Basescu si la "ora asta". Cum este in PNL, ca si Frunzaverde si alti "basisti" cu care PNL-ul si USL-ul isi fac treaba, atunci nu mai putem spune ca este "basista".

      Bun "basistii" astia cand tradeaza si ajuta la caderea guvernului si suspendarea presedintelui. Cand spun lucrurilor pe nume, despre Crinulet mai ales, nu mai sunt buni, ci sunt doar niste "basisti".
    • +5 (5 voturi)    
      jos Banciu ! (Miercuri, 10 octombrie 2012, 9:08)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...acest om strica intr-o ora tot ce construiesc nonstop adevaratii jurnalisti, care informeaza poporul si il re-educa.

      Daca nu il expulzam pana pe 1 noiembrie, pe acest Banciu riscam sa fie sabotata munca eroica a dlor Ciutacu, Chireac, Ciuvica, Gadea. Ar fi pacat sa ne batem joc. Curajul lor in lupta cu dictatura si statul politienesc va ramane in cartile de istorie, in scoli ar trebui sa existe tablouri cu Mircea Badea....
      • -3 (3 voturi)    
        noroc cu Banciu (Miercuri, 10 octombrie 2012, 11:42)

        e_boda [utilizator] i-a raspuns lui math

        A inventat si el un cuvant "cacarau" si acum este mare jurnalist.
        • -2 (2 voturi)    
          Imi placea de Banciu (Miercuri, 10 octombrie 2012, 12:42)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui e_boda

          Ma uitam cu placere la fiecare etapa de Turul Frantei cand prezenta alaturi de Radu Naum. Insa nu-mi plac vocabularul obscen si apelul la cel mai scazut numitor comun anti-USL (intr-o maniera ce aduce cu metodele Antena 3, doar ca 'in oglinda'),
      • -3 (3 voturi)    
        noroc cu Banciu (Miercuri, 10 octombrie 2012, 11:42)

        e_boda [utilizator] i-a raspuns lui math

        A inventat si el un cuvant "cacarau" si acum este mare jurnalist.
  • +7 (9 voturi)    
    fata (Marţi, 9 octombrie 2012, 18:03)

    cotora [utilizator]

    adevarata fat,a a lui crin antonescu se stia demult, dar acuma iasa din in ce mai mult, sau poate mai bine zis, omul cu mai multe fet,e, s-a vazut prestatia acestui om, cel mai bine ca presedinte interimar