Adrian Nastase a mai invatat o expresie in inchisoare: S-a fasait si ultima revolutie oranj. Bidzina Ivanishvili i-a tras-o lui Mihail Saakaschvili

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2012, 15:33 Actualitate | Politic


Adrian Nastase foloseste o noua expresie invatata in penitenciarul Jilava, dupa ce duminica afirmase ca a invatat aici sensul cuvantului "smen": la alegerile legislative din Georgia, Bidzina Ivanishvili "i-a tras-o" lui Mihail Saakaschvili.

"Ca sa folosesc noul limbaj invatat prin re-educare, in Georgia, zilele trecute, la alegerile parlamentare, Bidzina Ivanishvili 'i-a tras-o' lui Micheil Saakaschwili. In felul asta, s-a fasait si ultima revolutie oranj. De fapt, prima. Ea a avut loc in 2003 si s-a incheiat la inceputul acestei luni prin victoria "Visului georgian" partidul lui Ivanishvili, un miliardar care vrea sa normalizeze relatiile cu Rusia", scrie Adrian Nastase, intr-o postare pe blogul sau, intitulata "Unde sunt Revolutiile portocalii de altadata?".

Fostul prim ministru afirma ca, in 2004, pe modelul georgian, "si - banuiesc - cu aceeasi consilieri, s-au desfasurat alte doua Revolutii oranj - in Ucraina si in Romania", referire la alegerile prezidentiale pe care le-a pierdut in fata lui Traian Basescu.

Acesta afirma ca, dupa ce Ianukovici a devenit presedinte al Ucrainei, "a bagat-o la inchisoare pe fosta partenera a lui Iuscenko (Iulia Timoshenko) ceea ce i-a suparat foarte tare pe membri UE (inclusive Romania - vezi declaratia Elenei Basescu in Parlamnetul European) deoarece asa ceva nu se intampla in tarile lor".

"In Romania, in 2004, la alegerile prezidentiale, Traian Basescu, pe modelul 'Revolutiei de la Kiev', a acuzat guvernul de fraudarea alegerilor. S-a dovedit ca a mintit. Dar 'mortul de la groapa nu se mai intoarce'. Asa ca 'romanii', 'oamenii', 'cetatenii' si-au petrecut urmatorii 8 ani in minciuna, haos, conflicte, pana cand Basescu a ajuns si el la 10% incredere publica - 'Inalta Poarta' invatase insa lectia, asa incat, in baza noii doctrine a statului de drept, deciziile unor institutii bine controlate au devenit mai importante decat un vot popular masiv al unei democratii vetuste.

Si in Ucraina, dar si in Romania sau Georgia s-a vazut ca formulele de conducere pe baza de tele-comanda nu pot functiona pe termen lung", adaugat acesta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3354 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    mda, ce sa zic (Luni, 8 octombrie 2012, 15:39)

    tolok [anonim]

    parca cine stie ce cuvant o fi spus. Si voi acuma!
    • +7 (7 voturi)    
      Poate vine cu naravuri de acolo? (Luni, 8 octombrie 2012, 15:57)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui tolok

      Cu toate ca eu cred ca este linistit in curtea casei de la Cornu, si dimineata duna ouale! Poate cineva sa verifice? :)
      • +2 (2 voturi)    
        Patraulea, Nastse dormiti ma? (Luni, 8 octombrie 2012, 16:23)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ?
    • +4 (4 voturi)    
      marele 'ntelectual ... (Luni, 8 octombrie 2012, 17:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui tolok

      Pana va iesi din puscarie, Nastase va arata ca Robert de Niro in Promontoriul groazei. he he he. Cred ca la viitoarea postare pe blog ne va arata si niste tatuaje din alea fioroase :)) O sa il confunde lumea pe strada cu Nutu Camataru'

      PS: Nastase este un "fast learner". Am inteles ca este profesor universitar de drept. Oare asa va vorbi si studentilor?
    • +3 (3 voturi)    
      mda..... (Luni, 8 octombrie 2012, 17:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui tolok

      ca o fi fost mare om de cultura nea' Nastase si nu stiu eu.

      apucaturile erau de smanglitor de nastere.
    • +4 (4 voturi)    
      si in ce context a invatat "trasul"? (Luni, 8 octombrie 2012, 18:40)

      was [utilizator] i-a raspuns lui tolok

      Oare, dupa o noapte tumultoasa a auzit "colegii" laudandu-se intre ei: - Ei, azi noapte i-am tras de doua ori unui politician, pe deasupra un fost prim ministru.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce atita mirare? (Luni, 8 octombrie 2012, 15:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Are singe de puscarias.
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 8 octombrie 2012, 16:06)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 8 octombrie 2012, 16:12)

    dragos234 [utilizator]

    Saakashvili a stat la putere 8 ani, adica destul de mult pt o democratie.
  • +6 (6 voturi)    
    asta e stire ? ce cauta pe hotnews... (Luni, 8 octombrie 2012, 16:17)

    mariapusca [utilizator]

    de ce m-ar interesa pe mine ce a mai descoperit Adrian Nastase in puscarie.
    Si mai ales ce cauta pe hotnews tampenia asta.....data viitoare daca Nastase, Eba sau nu stiu care trage un vant trebuie neaparat sa fiu instiintata de asa ceva?!
  • +3 (3 voturi)    
    un analist complex, bombonel (Luni, 8 octombrie 2012, 16:19)

    inlocsadorm [utilizator]

    isi vede incet, incet visul implinit: putinism si despotism rusesc cat vezi cu ochii. inca un hop si se aliniaza si romania. inainte tovarasi !
  • +3 (3 voturi)    
    Filozoful (Luni, 8 octombrie 2012, 16:26)

    xolv [utilizator]

    Si vom inlocui telecomanda de la UE cu telecomanda de la Moscova. Va place, nu ?
  • +3 (3 voturi)    
    smen (Luni, 8 octombrie 2012, 16:31)

    ast [utilizator]

    Nu stia cuvantul 'smen', doar cunostea instinctiv principiul.
  • +4 (4 voturi)    
    PUTIN a distrus aceste tari (Luni, 8 octombrie 2012, 16:33)

    Gryphus [utilizator]

    e evidenta implicarea Rusiei in ucraina, Romania si Georgia. Putin a laudat schimbarea presedintelui georgian, a salutat aruncarea in inchisoare a primului ministru al ucrainei si s-a zbatut sa-l demita pe Basescu prin slugile sale de la Bucuresti: USL !

    Putin a reusit in 2 din 3 tari, in Romania inca are problema cu scutul american si cu Basescu care continua politica de alipire a Moldovei

    dar Ponta atrage tare si saptamanal are intalniri cu ambasadorul rusiei
  • +3 (3 voturi)    
    Imediat "fetita" bombo isi face si tatuaj (Luni, 8 octombrie 2012, 16:46)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Cred ca discuta cu "taticu" ce sa puna pe tatuaj.
    O sa-i placa asa de mult cu "baietii" ca o sa vina el cu probele in dosarele celelalte. Sa vezi atunci ca noii procurori ai lui ponta si cacarau nu vor lua in seama probele si iar se va simti "bombonica" persecutat. Grea viata la puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    ce mi-ar place (Luni, 8 octombrie 2012, 17:38)

    Gobelin [utilizator]

    ca Bombo sa invete si expresia asta "pe propria-i piele", ca sa zic asa ...
  • +3 (3 voturi)    
    Ntz,ntz (Luni, 8 octombrie 2012, 18:28)

    Cocolina [utilizator]

    Ei,si voi acuma...cred ca bombonelu-sapunelu' se adreseaza votantilor uslasi,lipsiti de neuroni,drept pt care acestia nu au realizat faptul ca El Insusi,parnaiasul nr1 al tarii a inventat cuvantul SMEN!
  • 0 (0 voturi)    
    Expresie cu conotatii sexuale. (Luni, 8 octombrie 2012, 20:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Interesant. Cred ca Bombo are o viata tumultoasa acolo unde este.
  • 0 (0 voturi)    
    ...da ce... (Luni, 8 octombrie 2012, 21:42)

    ALTAN [utilizator]

    ...ne tot citati din ispravile astuia,da parca n-am fi satui de palavrele alorlalti doi neispraviti...