Mihai Voicu: PNL nu a discutat despre proiectul privind gratierile, nu stiu sa aiba girul USL

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:26 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PNL Mihai Voicu a declarat, miercuri, ca liberalii nu au luat in discutie proiectul privind gratierea unor persoane promovat in Parlament, fapt pentru care PNL nu isi poate asuma responsabilitatea pe un asemenea act normativ, relateaza Mediafax.

Voicu a fost intrebat daca proiectul semnat de deputatul PSD Madalin Voicu si de deputatul minoritatii rome, Nicolae Paun, a beneficiat de acordul liderilor USL.

"Acei deputati, niciunul dintre ei nu apartine PNL, iar tinand cont de faptul ca nu am purtat nicio discutie comuna pe acest subiect, nu este un proiect pe care PNL sa aiba vreo responsabilitate sau sa-si poata exprima acum o opinie. (...) Nu ne-a fost comunicat inainte, nu l-am discutat, nu e asumat mai mult decat poate de initiatori, nu stiu ce scrie acolo", a spus Voicu.

Deputatul PSD Madalin Voicu a declarat, marti, ca initiativa legislativa prin care propune gratierea detinutilor pedepsiti cu inchisoarea de pana la 6 ani inclusiv a fost discutata in USL si in PSD, avand girul politic, el aratand ca nu s-a gandit la Adrian Nastase atunci cand a elaborat-o.

Intrebat daca Adrian Nastase ar putea intra sub incidenta proiectului de lege, Madalin Voicu a spus ca nu stie.

"Nu stiu. Nu m-am gandit la chestia asta. De ce?", a spus Madalin Voicu.

"Eu vorbesc de intelectuali care, gresind o data, pot fi intelesi nu sub forma de toleranta, ci de a gasi solutii de a corecta persoana. Nu stiu daca Adrian Nastase intra sau nu sub incidenta acestei legii, eu fiind un om educat consider ca toti cei care se fac vinovati de infractiuni, pentru faptul ca sunt intr-o pozitie peste mediu, cred ca trebuie gasite solutii", a adaugat Madalin Voicu.

Intrebat daca initiativa legislativa are girul USL daca a fost discutata in USL si in PSD, Voicu a raspuns: "Dar credeti ca am inventat-o eu asa, peste noapte, am avut o premonitie, o revelatie si am facut legea asta? Sigur ca s-au discutat lucrurile astea, ele nu trebuie discutate cu USL, ci cu toti oamenii, Justitia trebuie sa inteleaga, in primul rand".

Pedepsele cu inchisoarea de pana la 6 ani inclusiv, precum si pedepsele cu amenda, aplicate de instanta, ar putea fi gratiate in intregime, in timp ce infractiunile pedepsite cu privarea de libertate pana la 4 ani inclusiv sau amenda ar putea fi amnistiate, conform unui proiect depus la Camera.

Aceste prevederi sunt cuprinse in proiectul de lege intitulat "Lege pentru amnistierea unor infractiuni si gratierea unor pedepse", initiat de catre deputatul PSD Madalin Voicu si de catre presedintele Comisiei pentru drepturile omului, Nicolae Paun.

Initiativa legislativa a celor doi deputati prevede, totodata, si gratierea minorilor trimisi intr-o scoala speciala de munca si reeducare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1413 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    un lautar se da .. (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:39)

    exilatul [utilizator]

    intelectual...asa e in rom..astia vor sa si scoata neamurile din inchisoare..neamurile care au speriat nu numai rom ci toata europa...neamurile care nu stiu decit sa fure..ca si faca vile in care sa si bage caii...
  • +6 (6 voturi)    
    * (Miercuri, 3 octombrie 2012, 18:42)

    0m [utilizator]

    si eu sunt un om educat, d-le Voicu; dar de-aia tot iti doresc sa te intorci la maicutza ta, de unde ai venit
  • +5 (5 voturi)    
    sa dam mana cu mana :D (Miercuri, 3 octombrie 2012, 19:01)

    fghh [utilizator]

    prin fauna gratiata sigur s-or gasi doi doritori sa-i dea una profesionista in cap d-lui Nastase :D
  • +4 (4 voturi)    
    HAI LIBERARE! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 19:34)

    CetateanulRoman [utilizator]

    I-auzi adi ce cadou iti face domnu'! Boier!
    Si de fapt este o veche metoda a comunistilor de a da drumul al puscarii in perioadele in care se asteapta la convulsii sociale. Oamenii care se tem pentru viata, integritatea lor si a familiei, integritatea posesiunilor lor au mai putin chef de politica!
    Ia mai bine punetii serios la munca pe flacaii aia! Ia inchiriatii pe bani buni unor firme care construiesc autostrazi, pentru munca necalificata; din banii scosi platiti-le cheltuielile si restul adaugatii la fondul de pensie al militarilor si politistilor. Mai reduceti-le din costurile alocate astfel incit sa nu depaseasca 30% din cheltuielile facute cu un bolnav intr-un spital de stat. In definitiv unul asteapta sa primeasca ceva in schimbul taxelor platite iar celalalt ar trebui sa plateasca pentru o fapta antisociala!
    Si ca sa nu avem probleme cu amnesty international le-as oferi 10 minute zilnic in programul de stiri sa se plinga. Si atit. Sint intelectuali care au gresit? Foarte bine avam nevoie de profesori in mediul rural - un an de puscarie poate fi schimbat (daca persoana nu prezinta pericol social, si sub supraveghiere) in 2 ani de "la locul de munca" in scoli care au nevoie. Ar putea construi si repara toate institutiile de stat in loc sa platim sume exorbitante unor firme "private"! Si probabil in felul asta le va pierii si cheful sa se intoarca in puscarie. Si am reusi in fine sa ii reeducam si sa ii reintegram in societate
    PS nu trebuie sa le scadeti din pedeapsa pentru zile de munca - e mult mai bine afara decit la intristare!
  • +4 (4 voturi)    
    doi inconstienti... (Miercuri, 3 octombrie 2012, 19:37)

    Inanina [utilizator]

    si cum motiveaza eliberarea? gata s-au reeducat asa repede? sa fie eliberati, sa mai faca ceva pentru care au ajuns acolo... sau cum spune cel ce comenteaza mai inainte: Sa ma ierte Dumnezeu, dar mai ca ma gandesc sa-i dau dreptate
  • +4 (4 voturi)    
    Mihai (Miercuri, 3 octombrie 2012, 19:39)

    dan63 [utilizator]

    Caută-ţi ruda, Cătălin, ăla care votează cu două mâini, după talie (la propriu) şi după tupeul de borfaș (tot la propriu), că se ăpricepe cu chestiile astea avocățești! E şi membru psd!
  • +3 (3 voturi)    
    Da,egalitate ,dar nu pentru catei ! (Miercuri, 3 octombrie 2012, 20:39)

    gristero [utilizator]

    Nu indraznesti ,d-le Voicu ,sa scrii sub titlul legii,DEDICATIA?N-ai curajul?
    Chiar vrei sa te credem ca nu te-ai gindit la dragul vostruBombo ? Si poate, la cei ce vor mai fi?
    La cite legi v-ati facut,ce-ar mai insemna una ,prin care VOI ,ELITA, sa aveti dreptul sa gresiti, sa furati, dar nu mai mult de 4(patru )ori pe an !
    Nici nu s-ar mai pune la socoteala!
    S-ar "subtia" si tonele de dosare!
    Si-n continuare, toti vom fi egali ia fata legii!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Vreau (Miercuri, 3 octombrie 2012, 20:56)

    KostasP [utilizator]

    sa-i aud pe colonel, mazeta, gigi kent, evoque, samd comentind stirea asta. Hai, bagati din top baieti!
  • +1 (1 vot)    
    Ca pe vremea lui Ceausescu (Joi, 4 octombrie 2012, 1:35)

    Savitar [utilizator]

    Si ala odata pe cincinal gratia de se umplea tara de lepre, violatori, batausi si alte soiuri de bagabonti.
    Ce pot sa mai spun, asa ceva e incredibil. Prin tari din lumea a treia mai vezi asa ceva dar mai rar. Care e justificarea??? A fost judecat si condamnat. De ce sa pui un infractor in libertate? CARE E JUSTIFICAREA?
    Mazetele, colonei, evoci ets, aveti legatura.