Paleologu, la RFI: Prostia celorlalti este un factor mai important decat inteligenta noastra; USL va ajunge sub 50%

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 octombrie 2012, 10:37 Actualitate | Politic


"Alianta Romania Dreapta nu trebuie sa se imbete cu apa rece, sa nu-si faca iluzii c-o sa ajunga la 30%, un scor de peste 20% este cat se poate de onorabil", spune, intr-un interviu la RFI, deputatul PDL Theodor Paleologu. "Prostia celorlalti este un factor mai important decat inteligenta noastra, contraperformanta USL la guvernare e atat de manifesta, incat e foarte probabil sa ajunga sub 50%", crede secretarul executiv al partidului.

Alianta Romania Dreapta a fost lansata oficial in acest week-end. ARD isi propune "sa combata cu eficienta in alegeri", declara Theodor Paleologu: "Ce obiectiv isi propune orice alianta? Acela de a combate cu eficienta in alegeri. E vorba de a reprezenta o alternativa pe partea dreapta, la puterea actuala. In cursul timpului, in 20 si ceva de ani de democratie, sa-i spunem, post-comunista, totdeauna au aparut aliante (...). S-ar parea ca asta e o formula care in Romania este mereu de actualitate. E o particularitate romaneasca, pentru ca in alte tari nu veti vedea aceasta practica constanta a aliantelor (...). Sigur, e vorba si de un anumit confuzionism ideologic, pentru ca daca te uiti la Uniunea Social Liberala, e o struto-camila, asa cum a fost si Conventia Democrata in anii '90. Macar din acest punct de vedere e un lucru bun legat de Alianta Romania Dreapta, ca fiind compusa dintr-un partid principal si niste partidulete mai mici, nu poate sa fie atat de confuz ideologic, cum se intampla destul de des in politica romaneasca".
 
Paleologu: Nu toti pedelistii sunt incantati de ARD

Theodor Paleologu spune ca "in PDL, nu toata lumea este la fel de incantata de aceasta alianta (ARD)".

"Pentru mine, personal, aceasta prezenta a PNTCD-ului alaturi de noi e foarte pretioasa, nu in ultimul rand pentru ca bunicul meu a fost deputat si demnitar PNT, in anii '20-'30. Forta Civica este un partid care aduna pe langa Mihai Razvan Ungureanu, care este personajul-cheie in acest partid, sunt oameni foarte valorosi, unii dintre ei foarte tineri, unii dintre ei provin din alte partide, din PNL, din PDL, din PNTCD, sunt oameni veniti din orizonturi foarte diferite, pentru ca au o speranta legata in mod evident de destinul eventual prezidential al lui Mihai Razvan Ungureanu", apreciaza deputatul PDL.

Continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6260 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    tot poporu' o sa va faca din vot! (Luni, 1 octombrie 2012, 11:15)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Las', coane Toadere, ca si in pedele ori alianta aia de dreapta nu mi-e rusine cu prostii (ni la Igas, Blaga, Roberta...), sinteti doar citiva care aveti doctorat la Sorbona ori master in studii ebraice la Oxford.
    • +5 (7 voturi)    
      Dar oricum macar alfabetizati sunt (Luni, 1 octombrie 2012, 13:30)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Nu precum anonimii agramati sau analfabetii de partid (vanghelie, negoita, dragnea,etc) sau cei cu plagiate si facultati cu diplome cumparate (bioterra).
      Se vede ca nu iti este rusine cu prostii din mandria cu care postezi ineptii.
      • 0 (0 voturi)    
        asa-i (Marţi, 2 octombrie 2012, 14:12)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

        ..nu mi-e rusine, de ce mi-ar fi, de ce mi-ar pasa cit negru sub unghie de toata liota asta de farseuri? nici cu mata nu mi-e rusine...
    • +1 (3 voturi)    
      da (Luni, 1 octombrie 2012, 15:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      ma, dupa blocuri sintem noi, care ti facem pi tini....
      • 0 (0 voturi)    
        abia apoi ti poti fasi di ris... (Marţi, 2 octombrie 2012, 14:13)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        bre, daca stai "dupe" blocuri, ridica ambele minute in sus...
  • -15 (21 voturi)    
    asta da victorie (Luni, 1 octombrie 2012, 11:17)

    ics_11 [utilizator]

    deci usl va lua mai putin de 50% pt. ca sunt prosti ? asta da victorie rasunatoare a inteligentei.
    pdl ar trebui sa dispara pt. ca n-au facut nimic bun, dar absolut nimic.
    • +7 (11 voturi)    
      vino cu argumente (Luni, 1 octombrie 2012, 11:50)

      un.Dac [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      de ce zici tu ca absolut nimic? un argument, doua?

      Las´ ca a facut USL-ul praf credibilitatea tarii si probabil o sa urmeze tara in sine sa fie facuta praf.
      • 0 (4 voturi)    
        iti dau 2 argumente (Luni, 1 octombrie 2012, 18:10)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui un.Dac

        desi pot da argument tot ce-au facut :
        1. chiar basescu a aspus ca cresterea TVA a fost o eroare
        2. au renovat vila dante in perioada in care au taiat salariile.
        Poti da tu 2 lucruri bune facute de pdl ?
    • +5 (9 voturi)    
      mda (Luni, 1 octombrie 2012, 12:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      pari a fi unul din aia de care face vorbire boier paleologu...

      deci, mai draga, datorita inteligentii bubuitoare a liderilor lui peste usl'amistu', cu doctorate la catania si facultati termniate intre 7 si 9 ani, vor continua autofaultarile, datu' cu stangu'n dreptu, privatizari, referendumuri, minciuni zilnice la latrine.

      si asta, e de bine !
      • 0 (4 voturi)    
        daca e de bine (Luni, 1 octombrie 2012, 18:12)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        daca asta este de bine, atunci iti doresc sa te bucuri de ele mai multe zeci de ani de acum incolo.
        • +1 (1 vot)    
          e de bine (Miercuri, 3 octombrie 2012, 15:24)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          ca se dau in vileag singuri si tot prostu ce voteaza poa' sa discearna ...
          ce zici ?! :)
  • +2 (4 voturi)    
    Parlamentul (Luni, 1 octombrie 2012, 11:48)

    Nadina [utilizator]

    unei tari si politicienii alesi, ar trebui sa fie intai de toate PROFESIONISTI in vreun domeniu de activitate - cu REZULTATE CONCRETE in MUNCA pe care au desfasurat-o - NU doar niste PAPAGALI ce recita SLOGANE. Doar asa se poate RECLADI a tara - NU cu "parveniti" disperati sa ocupe functii politice doar sa se capatuiasca si sa construiasca alte verigi mafiote. Cand partidele politice din Romania vor fi conduse de PERSONALITATI RESPECTABILE fara TINICHELE - ce cred in DOCTRINA partidului pe care il conduce, atunci si MEMBRII acelui partid vor fi stabili . Sa imparti partidele dupa criteriu "inteligentei" este cea mai grava eroare.
  • +6 (8 voturi)    
    kakaia idiologhia ?! (Luni, 1 octombrie 2012, 12:16)

    nash pandelica [utilizator]

    "Forta Civica este un partid care aduna pe langa Mihai Razvan Ungureanu, care este personajul-cheie in acest partid, sunt oameni foarte valorosi, unii dintre ei foarte tineri, unii dintre ei provin din alte partide, din PNL, din PDL, din PNTCD, sunt oameni veniti din orizonturi foarte diferite, pentru ca au o speranta legata in mod evident de destinul eventual prezidential al lui Mihai Razvan Ungureanu",
    ................
    o patrie, un popor, un partid, un conducator ! :)
    mda, partid la comanda.

    de fapt, asta e trendul politichiei de dumbovita.
    care cum s'a simtit cu rahatu scoarta'n izmene, a izvodit un partid.

    pentru tzara, pentru mai bine, pentru sine !

    feseneaua lui ilici, junii leberali ai conului dinu paturiciu, conservatorii varanieni, umanistii lui guse, partidul luminii al behehe, partidul romania cat mai mare a tribunului natzionale, etc.
    si toate, urmase ale unu mare partid !

    uteceu, cimitir a ltineretii...sale...

    traiasca si infloreasca scumpa noastra patrie si multele sale partide ! uraaaa !
  • -1 (5 voturi)    
    pseudo inteligenta ... (Luni, 1 octombrie 2012, 12:21)

    adrian8 [utilizator]

    daca zice in fiecare zi acelasi lucru (desi zic cam de 1 an) , normal ca pana la urma o sa se intample .. si atunci o sa zica : "vedeti ce destept sunt eu" ...

    din pacate e doar un oranj care vorbeste mult mai mult decat face .
  • +3 (3 voturi)    
    matematic vorbind... (Luni, 1 octombrie 2012, 12:43)

    igorashu [utilizator]

    USL ia sub 50% - hai sa zicem 49%.
    ARD ia sub 30% - maxim 29%.
    UDMR 5-6%.
    Restul voturilor unde se duc? La Vadim si DD? E freaky...
    • +5 (7 voturi)    
      Matematic (Luni, 1 octombrie 2012, 13:33)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      USL 49, ARD 29, UDMR 6, DD 12 iar 4 luate de cei ce nu fac pragul (Tokes, Vadim, Becali, grupuscule de stanga si dreapta). Ce va fi dupa redistribuire e alta.
      Visul lui DD sa ia intre 8 si 12 % pentru a putea santaja in voie dar sa nu fie obligat sa isi asume vreo obligatie de guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    papagalul (Miercuri, 3 octombrie 2012, 1:33)

    tepes [utilizator]

    Tu,intelectual cu nas subtire ce te mina pe tine intr-o lupta electorala? poate ne spui,dar eu cred ca BANII,ai cam ramas lefter .Sincer-ce poate aduce domnia pt.acest popor.In ochii alegatorilor ti-ai cistigat faima de saltinbanc un fel de hitru bun de glumite si bancuri,nu poti pacali pe nimeni amice,poate ai treaba la Paris unde de fapt locuiesti.