VIDEO Valeriu Zgonea: Birourile permanente sunt convocate joi, la 12.00, dar trebuie cvorum. Vom vedea daca vineri e o zi fezabila pentru sedinta extraordinara a Parlamentului

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2012, 15:34 Actualitate | Politic


Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat miercuri ca sedinta Birourilor Permanente reunite ale Senatului si Camerei Deputatilor, in care trebuie stabilita data sesiunii extraordinare a Parlamentului pentru citirea hotararii Curtii Constitutionale privind referendumul, a fost convocata joi, la ora 12.00. Zgonea a precizat insa ca, potrivit regulamentului, Birourile Permanente se pot intruni numai in cvorum de 50%+1, iar, in conditiile in care "peste jumatate dintre membri" nu sunt in Bucuresti, fiind in concediu, ramane de vazut daca "vineri este o zi fezabila" pentru sedinta extraordinara a Parlamentului.

"Mai mult de jumatate dintre membrii Biroului permanent si de la Camera si de la Senat nu sunt in localitate. Este o chestiune absolut normala si as vrea sa fim corecti fata de colegii mei parlamentari. In conditiile in care CCR a anuntat ca pe 31 august va fi decizia, dupa doua campanii electorale epuizante, tinand cont ca aceasta toamna este decisiva pentru recastigarea mandatelor de parlamentar, dupa care stiti foarte bine ca lunile decembrie si ianuarie sunt importante pentru parlamentari, deci pana la anul in iunie deputatii si senatorii nu vor mai avea concediu. Acum au plecat foarte multi cu familiile in concediu, considerand ca se vor intoarce in sesiunea din 3 septembrie, de luni. Unii dintre ei sunt in tara, altii nu sunt, dar multi dintre ei nu sunt in Bucuresti. Si eu si presedintele Senatului am considerat oportun sa aratam ca respectam hotararea CCR si procedurile parlamentare si am convocat BP pentru maine (joi, n.r.), la ora 12.00. Vom vedea daca ziua de vineri este o zi fezabila. Si eu si presedintele interimar al Senatului ne dorim sa finalizam cat mai repede posibil aceasta procedura", a spus Zgonea.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1545 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Hahahaha! (Miercuri, 22 august 2012, 16:00)

    Nationalistul [utilizator]

    Asta-i tot ce pot spune.
  • +3 (3 voturi)    
    pe sistemul dau daca dai .... (Miercuri, 22 august 2012, 16:00)

    adrian8 [utilizator]

    talciocul romanesc .
  • +3 (3 voturi)    
    USL - alianta mincinosilor (Miercuri, 22 august 2012, 16:13)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu si Victor Ponta striga ca vor accepta decizia CCR dar ion acelasi timp instiga votantii lor la proteste violente impotriva judecatorilor de la curte si trag de timp pt repunerea in functie a lui Traian Basescu! Abuzurile USL continua
  • +4 (4 voturi)    
    In 2 iulie s-au prezentat urgent in plen... (Miercuri, 22 august 2012, 16:13)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cand s-a pus la cale suspendarea, nu mai erau in concediu, acum, pe sfarsit de sezon, i-a apucat dorul de "departari"...

    Cum le mai zici tu, Bibicule, ca un om mare...!
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 august 2012, 16:18)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    // (Miercuri, 22 august 2012, 16:18)

    Caraz [utilizator]

    U S L nu face decat sa prelungeasca aceasta criza politica prin neprezentarea voita a alesilor in Birourile Permanente. Nu accepta ca 'cetateanul din garaj' i-a invins cu propriile arme.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mai prelungiti criza politica!! (Miercuri, 22 august 2012, 16:18)

    Caraz [utilizator]

    Asa cum ati carat oamenii la vot cu ajutorul carutelor, autocarelor, masinilor personale puteti aduce suficienti senatori si deputati ca sa fie indeplinita conditia de cvorum pentru a legitima hotararea C C R-ului. Din ce a mai zis Zgonea cred ca se va trage de timp intentionat pana cand Pivnicerita va fi numita ministrul J ustitiei.
  • +7 (7 voturi)    
    F R A N A R I? (Miercuri, 22 august 2012, 16:22)

    Baltaretu [utilizator]

    deci daca nu e cvorum , nu se poate intruni birourile permanente etc, dar daca nu a fost cvorum pe 29.07.2012, trebuia sa se valideze referndumul.Despre concediu, nu e cazul sa va vaicariti pentru ca:
    - in plina iarna ati luat concediu, prin neparticipare la munca in parlament (greva pe banii nostrii)
    - cu munca stati prost , cel mai mult sunteti la televiziunile vuvuzea si prin teritoriu la impartit malai, covrigi, mici si bere pentru votanti analfabeti de politica si economie
    - v-ati facut-o cu mina voastra ( mutual Antonescu si Ponta) in plina vara
    - normal ar fi ca cineva sa zbiere la voi cum zbiara Ponta la CSM
    - daca era vorba de Antonescu, va adunati in citeva ore, asa cum ati procedat pana acum in interesul vostru de INVINGATORI
    In concluzie FRANARI POLITICI cu O nu cu U
    • +1 (1 vot)    
      nu numai (Miercuri, 22 august 2012, 16:51)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Baltaretu

      si in plina iarna si toata primavara..... De ce nu le-o fi dat prin cap la PDL sa faca referendum daca suntem de acord sa platim parlamentari chiulangi?
  • +4 (4 voturi)    
    a uitat (Miercuri, 22 august 2012, 16:35)

    efz [utilizator]

    sa spuna care vineri, la puscarie cu voi ca in loc sa munciti stati in vacante...sau trebuie sa va vizitati vilele din afara?