VIDEO Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor: Eu vreau ca cel tarziu vineri sa avem sesiune extraordinara pentru citirea in Parlament a deciziei CCR

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2012, 17:51 Actualitate | Politic


"In momentul in care primim decizia CCR, cei doi presedinti (ai camerelor parlamentare - n.red.) trebuie sa convoace sesiune extraordinara. Eu zic ca daca maine seara vom avea un Birou Permanent reunit, eu vreau ca cel tarziu vineri sa avem plen reunit in sesiune extraordinara. Unii sunt in concediu... in 24-48 de ore trebuie sa avem plen. Suntem obligati sa avem cvorum atunci cand se citeste decizia. Decizia oficiala se trimite la Monitorul Oficial dupa citirea in Parlament", a declarat marti presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.



Zgonea a mai precizat ca presedintele suspendat nu are obligatia de a fi prezent in plenul Parlamentului atunci cand este convocata sesiunea extraordinara: "In 2007, presedintele suspendat nu a venit la sedinta de plen reunit, nu are aceata obligatie. Este un raport intre Parlament si CCR, luam act de aceasta decizie si o trimitem la Monitorul Oficial."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3352 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    "preşedintele suspendat nu are obligaţia" (Marţi, 21 august 2012, 17:59)

    Marcel, ciolacul de padure [utilizator]

    O fi, dar eu sper ca base să vină acolo, să vă văd cum vă pitiţi sub bănci.
  • +4 (4 voturi)    
    Ia'sculta aici mai...acesta! (Marţi, 21 august 2012, 18:05)

    uica_john [utilizator]

    De de ce vineri mai, Aghiuta? Ar trebui acum, pe loc, sa convocati Parlamentul si sa cititi in plen decizia CCR. E ceva mai important in tara asta decat a avea un presedinte? A....sperati sa apucati sa o numiti pi "DNA" Mona la justitie? Hm... urata si ordinara socoteala car en-are sa se indeplineasca...
  • +3 (3 voturi)    
    EU VREAU (Marţi, 21 august 2012, 18:13)

    amuzata [utilizator]

    sa nu va mai vad macar 2 zile ca m-ati inebunit cu aparitiile voastre zilnice prostesti
  • +4 (4 voturi)    
    Zgonea,taci...am scapat de voi (Marţi, 21 august 2012, 18:17)

    Nenad [utilizator]

    Tot ce s-a spus despre Băsescu până acum și cât a fost el criticat se dovedește a fi fals. Se pare că în momentul de față e singurul capabil să stabilească un drum corect pentru România. Pucistii ne-au bagat int groapa,ne-au distrus economia,ne-au distrus tara. Basescu trebuie sa indrepte acum acest dezastru. Ne-am convins de ce sunt in stare acesti penali: sa minta ca sa-si scape pielea. Basescu nu ii va ierta pentru ce ne-au facut. USL-istilor,va asteptam demisiile de onoare,daca stiti ce este aia "onoare". De acum inainte nu vor mai fi proteste,amenintari,deoarece Basescu va oferi echilibrul de care aceasta tara are nevoie!
  • +2 (6 voturi)    
    El vrea ?! (Marţi, 21 august 2012, 19:03)

    Kepler [utilizator]

    Zgonea ar trebui zgonit din Parlament!
  • +4 (4 voturi)    
    Formă (Marţi, 21 august 2012, 19:40)

    Kayros [utilizator]

    Prezentarea în parlament este o formă. Chiar dacă nu a fost încă publicată hotărârea, Antonescu nu mai are nicio putere de drept, niciun ministru numit de fantomă nu se poate considera ministru adevărat.
    • -6 (6 voturi)    
      presedintele nu numeste ministrii (Marţi, 21 august 2012, 21:25)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Kayros

      dar no, cui incerc eu sa explic cum functioneaza treburile constitutionale ? prostul te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta. ma declar invins de logica voastra de balta.
  • -2 (2 voturi)    
    ccr (Miercuri, 22 august 2012, 11:26)

    AndreeaElena [utilizator]

    Un simplu vot de 6-3 a ignorat pur si simplu opinia a milioane de romani. Acest fapt nu o sa faca decat sa ii descurajeze pe roamani sa iasa la vot in toamna. Pacat, PDL nu trebuie sa intre in parlament, pur si simplu, hai sa ne razbunam.
    • +1 (1 vot)    
      ai un discurs de tip antena 3 (Miercuri, 22 august 2012, 15:19)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaElena

      ...dar nu ma mir. ti-am vazut si alte postari