Vocea Rusiei: Printre actiunile care ar putea imbunatati pozitia PNL si PSD s-ar numara schimbarea rapida a Laurei Kovesi de la Parchet si a lui Daniel Morar de la DNA

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2012, 17:49 Actualitate | Politic


Radioul guvernamental rus Vocea Rusiei scrie, intr-un articol in care sunt analizate posibilele urmari ale revenirii lui Traian Basescu la Cotroceni, ca, pentru USL, principala provocare in perioada urmatoare va fi pastrarea capitalului electoral si evitarea unei situatii in care sustinatorii USL, deceptionati de rezultatul referendumului, sa nu mai participe la alegerile parlamentare. Pentru ca, sustine sursa citata, orice scor sub 50%+1 va permite lui Traian Basescu sa repete "manevra Boc" si sa numeasca un premier convenabil.

"Indubitabil, esecul procesului de demitere a presedintelui Basescu este un esec major al USL. Dupa o suspendare executata impecabil din punct de vedere tehnic, au urmat erori si actiuni care au adus prejudicii majore sanselor de a finaliza cu succes procesul de demitere", scrie Vocea Rusiei.

Radioul rus mentioneaza ca o astfel de greseala a fost faptul ca "guvernarea USL, in nemarginita-i intelepciune, l-a numit pe Ioan Rus la ministerul de interne, organizand un referendum de demitere intr-o maniera cel putin contestabila din punct de vedere tehnic".

"Atat pentru PNL cat si PSD urmeaza o perioada foarte dificila atat din punct de vedere psihologic, cat si din punct de vedere politic. Printre actiunile care le-ar putea imbunatati pozitia s-ar numara schimbarea rapida a Laurei Kovesi de la Parchet si a lui Daniel Morar de la DNA, dar asemenea actiuni par a fi dificile in conditiile in care CSM tergiverseaza procesul numirii noului ministru al justitiei", arata Vocea Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4299 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    davai davai (Marţi, 21 august 2012, 18:08)

    uica_john [utilizator]

    Niet tovarisci ! Nu se primeste...
  • +14 (14 voturi)    
    pfuai (Marţi, 21 august 2012, 18:09)

    ampersand [utilizator]

    Îşi imaginează cineva corul de guiţuri indignate ce şi-ar ridica vocea în caz că astfel de comentarii ar apare pe usa.gov?
  • -17 (19 voturi)    
    Oricum cei doi trebuie schimbati (Marţi, 21 august 2012, 18:22)

    Con_stan_tin [utilizator]

    pentru ca le-a expirat legal mandatul. O miscare politica reusita a USL ar fi faptul sa-l faca pe Basescu sa numeasca oamenii agreati de ei in cele doua posturi. E greu ce-i drept dar nu imposibil.
    • +5 (5 voturi)    
      Cum?! (Marţi, 21 august 2012, 20:35)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Pai de ce l-am sustinut pe presedintele ales?! Ca sa le permita politicienilor sa puna mina pe justitie?!

      N-ai inteles nimic din lupta asta.
      • +1 (1 vot)    
        N-ar mai fi nicio lupta (Miercuri, 22 august 2012, 10:01)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        daca alegerea procurorului sef si a sefului DNA ar fi independenta de politicieni.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie schimbati la termen cu alti profesionisti (Miercuri, 22 august 2012, 14:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Nu pot sa-l uit pe Bogban Olteanu desemnat de PNL ca viceguvernator la BNR. Asa ca nu cred in corectitudinea USL-asilor.
      Nu cred ca e roman care sa nu stie de marele bine pe care vreau sa ni-l faca rusi. Sfaturile lor le pun in categoria: asa nu trebuie sa se faca.
  • +29 (29 voturi)    
    Ma mir... (Marţi, 21 august 2012, 18:42)

    LiviuStefan [anonim]

    De ce nu dau ei asemenea sfaturi in tara lor ca si acolo sunt o multime de cetateni care vor,pe drept,sa-l dea jos pe Putin?
    Sau,vorba interimarului,ce,noi suntem colonie ca sa primim sfaturi?
    Sau poate,mai stii?, USL(PSD+PNL) chiar este colonie si abia asteapta sa se supuna la aceste "sfaturi".
    • +15 (15 voturi)    
      somnorila are dreptate (Marţi, 21 august 2012, 19:40)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui LiviuStefan

      nu vrem sa devenim colonie, vom deveni soviet.
  • +24 (24 voturi)    
    lol (Marţi, 21 august 2012, 18:44)

    giigi [utilizator]

    ce pana mea, astia dau ordine si pe cine sa puna controlor pe ratb? de unde si pana unde?
  • +25 (25 voturi)    
    ha? (Marţi, 21 august 2012, 18:46)

    DT34 [utilizator]

    De ce tot vad articole despre ceea ce spune vocea rusiei???
    Pina acum nu am mai auzit de ei, deodata tot vad aproape in fiecare zi cite un articol despre ceea ce spune vocea rusiei?
    E un nou post de radio romanesc?
    Vocea americii nu spune nimic?
    Europa Libera nu spune nimic?
    S-au desfiintat aceste posturi?
    Acesta e nou post de radio la care si de care asculta Ponta, Crin si USL?
    Sau acest post e transmiterea pe fatza a comenzilor dinspre Rusia. Ce sa se mai ascunda cu telefoane si mesaje codificate, direct pe fatza, da-l afara pe ala si pe ala, daca nu merge chstia asta, fitzi mai rai si bagati de o manifestatie, etc.
    Ma gandesc oare cum de nu isi dau seama astia care chiar le tin partea USL-asilor? Cum de nu vad asemenea grosolanii, ei chiar nu vad legatura cu rusii si cum sint sustinuti de rusi?
    • +12 (12 voturi)    
      vorba uslasilor... (Marţi, 21 august 2012, 19:03)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      ...cine mai e si vocea rusiei asta?!
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 21 august 2012, 18:53)

    dragos234 [utilizator]

    Voice of Ruski sa ne spuna in continuare pe cine sustine Rusia ca sa stim sa nu il votam.
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 21 august 2012, 19:15)

    polonyca [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    Alo, USL-ul, se aude? (Marţi, 21 august 2012, 19:34)

    Ion B [utilizator]

    Va rog sa confirmati receptia.
  • +3 (3 voturi)    
    Deja e clar (Marţi, 21 august 2012, 20:07)

    AliKimiku [utilizator]

    Vocea Rusiei=Vocea Antenei 3= Vocea USL
    Si subscriu la ce a spus un ante comentator, daca astfel de sfaturi veneau de la Vocea Americii toti Rogozanii ar fi sarit in sus ca nu primim sfaturi de la Marele Satana capitalist.
    Oricum, multumim Hotnews ca ne tine la curent cu aberatiile Vocii lui Putin. Stim care cu cine tine.
  • +2 (2 voturi)    
    dorinta Rusiei sa-l schimbe pe Basescu a dat gres! (Marţi, 21 august 2012, 20:43)

    mucenic [utilizator]

    Rusia a vrut sa schimbe regimul in Romania la fel cum l-a schimbat in Ucraina dar au suferiy o infrangere politica majora. Bravo Romaniei! Din 7 milioane + de alegatori impotriva lui Basescu numai 200 au manifestat impotriva deciziei CCR: toti securisti carora li s-a taiat pensia. Au vrut sa vanda tara pentru o pensionare fara grija. Bravo Basescu! S-a tinut de cuvant si a reusit sa conduca tara prin cea mai periculoasa furtuna.
  • +4 (4 voturi)    
    impecabil executata tehnic :) (Marţi, 21 august 2012, 20:52)

    liviusmaximus [utilizator]

    "suspendare impecabil executata tehnic ":) . ce sa mai comentezi ? :)
  • +7 (7 voturi)    
    UE ... (Marţi, 21 august 2012, 21:08)

    abel [utilizator]

    ... ce zice? Eu nu inteleg cum PNL poate accepta o aberatie ca strutocamila USL... Ca PSD priveste catre Rusia stie tot poporul...
  • +6 (6 voturi)    
    guvernule, (Marţi, 21 august 2012, 21:18)

    fosta zoezoe [utilizator]

    De ce-si zic astia Guvernul USL ? Eu credeam ca avem un Guvern al Romaniei nu al USL ! Oricum , guvernule nu rascoli adn-ul anti-rus din noi lasa-l acolo in adormire .
  • +2 (2 voturi)    
    Nu stiu daca Vocea Rusiei (Marţi, 21 august 2012, 22:50)

    popescu_dtru [utilizator]

    reprezinta vocea guvernului sovie... (pardon, rus) de la Moscova, dar comentariile abjecte din ultimul timp ale acestui post mizerabil au o duhoare stalinista insuportabila.
  • +2 (2 voturi)    
    no, si voi (Miercuri, 22 august 2012, 0:41)

    bibicul [utilizator]

    nein, danke!
  • +3 (3 voturi)    
    lectiile Moscovei (Miercuri, 22 august 2012, 0:44)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Se pare ca pro-rusii sunt destul de multi astfel incat KGB-ul nu mai trimite directive pe canale specifice ci prin mijloacele media.Iliescule, te misti cam incet, fiindca scursurile comuniste care te-au comandat o viata te cam sar acum. Stiu cum sa exploateze masa mare de idioti in democratie astfel incat sa instaureze dictatura (burgheziei rosii). Dar nu au experientea inca in tarile UE sau NATO. Franta si Italia sunt mai mult insuccese ale spurcatilor de sovietici, care acum isi spun "rusi". Asa ca......
  • 0 (0 voturi)    
    astia nici macar... (Miercuri, 22 august 2012, 8:55)

    egroeg5 [utilizator]

    nu se mai feresc si le dicteaza USL-istilor ce sa faca.Si eu credeam ca doar Geoana era subordonat rusilor.
  • 0 (0 voturi)    
    nu credeam ca "vocea rusiei" (Miercuri, 22 august 2012, 12:02)

    visio [utilizator]

    sa fie atat de diplomata; prin "imbunatatirea pozitiiei" se intelege scaparea de puscarie; pentru ca asta ii asteapta pe usl-isti; ei si-au facut-o, cu mana lor...