VIDEO PDL acuza MAI si USL de "frauda majora" in legatura cu listele electorale ce urmeaza sa fie trimise luni la CCR. / Cristian Boureanu: MAI si USL vor sa scoata 2,5 milioane de persoane cu drept de vot din listele electorale. MAE lucreaza la un document prin care 3,18 milioane de romani vor fi declarati plecati in strainatate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 19 august 2012, 13:07 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PDL Cristian Boureanu a anuntat, duminica, intr-o conferinta de presa, ca democrat-liberalii au pregatit o plangere penala impotriva premierului Victor Ponta si a ministrilor Radu Stroe si Mircea Dusa, in care acestia sunt acuzati ca ar fi pregatit ''o mare fraudare'' prin falsificarea listelelor electorale permanente ce urmeaza sa fie trimise luni la CCR, potrivit Agerpres. Cristian Boureanu a precizat ca plangerea penala va fi inaintata organelor competente luni sau marti. ''Este inadmisibil ca dupa ce toate structurile statului roman au certificat prin date publice ca avem in jur de 18.300.000 de romani pe listele electorale, astazi sa se incerce, prin fals, reducerea acestui numar. MAI elaboreaza un fals si credem ca Stroe este partas la acest fals'', a precizat liderul PDL.

Boureanu sustine ca atat MAI, cat si MAE ar fi implicate in falsificarea datelor privind alegatorii romani: ''Conducerea MAI si a MAE pregatesc elaborarea unei mari fraude. MAE lucreaza la un document prin care 3.180.000 romani vor fi declarati plecati in strainatate. Numai ambasada Romaniei in SUA a trimis un numar de 470 mii de persoane, inclusiv copii, fara sa faca nici un fel de verificare. (...) Conducerea MAI pune la cale, impreuna cu structurile USL din teritoriu, o mare frauda - scoaterea de pe listele electorale a peste 2,5 milioane de romani cu drept de vot, contrar comunicarii clare pe care a facut-o CCR''.


Cristian Boureanu a sustinut ca falsificarea listelor rezulta din faptul ca 2 milioane de romani ar fi fost radiati de pe liste, fara ca autoritatile competente sa fi facut verificari ale documentelor care sa ateste veridicitatea motivelor pentru care respectivele persoane nu se mai regasesc pe listele electorale: ''Se radiaza persoanele declarate, de familie sau vecini decedate, fara acte care sa ateste decesul, ceea ce este un abuz si un fals in acte publice si are consecinte grave. De asemenea, se radiaza persoane despre care rudele sau vecinii declara ca nu mai locuiesc in tara fara a fi prezentate documente, sau persoane cu documente de identitate expirate. Se radiaza alte persoane care si-au schimbat numele prin casatorie sau divort fara temei legal''.

El a adaugat ca functionarii ''onesti'' din acele ministere, dar si primarii, ar fi fost supusi unor presiuni de catre persoanele numite de USL, precizand ca desi mai multi primari ai PDL au fost supusi unor astfel de presiuni, ei au transmis listele electorale actualizate in conformitate cu solicitarea Curtii Constitutionale: ''Mai multi primari ai PDL sustin ca persoane din conducerea MAI si persoane din conducerea structurilor descentralizate ale ministerului, precum si presedintii CJ ale USL au facut presiuni asupra functionarilor onesti din primarii pentru a transmite liste electorale falsificate pentru referendum. Am fost avertizati din teritoriu ca functionari ai serviciilor judetene de evidenta a populatiei certifica aceste liste fara verificari si astfel listele urmeaza a fi centralizate la MAI. MAI va transmite marti Curtii o noua cifra obtinuta in urma acestor falsuri. (...)Primarii nostri au facut listele electorale conform legii. CCR a spus clar ca orice cetatean roman de 18 ani are dreptul sa fie pe listele electorale permanente. Primarii nostri prezinta datele actualizate pana la 10 iulie''.


De asemenea, Cristian Boureanu a facut apel la conducerea MAI sa puna capat "intimidarilor si presiunilor": ''PDL cere conducerii MAI sa lase functionarii onesti in pace si sa le dea libertatea de a respecta legea. Persoanele numite de USL in functii de decizie trebuie sa inceteze sa intimideze si sa forteze personalul din subordinea ministerului, sa actioneze legal si sa nu satisfaca scopurile politice ilegitime urmarite de USL. (...) Facem apel si cerem tuturor functionarilor de buna-credinta din MAI sa lamureasca urmatoarele aspecte - MAI a sesizat presiuni pentru micsorarea numarului de alegatori pe listele electorale permanente? Cine si cand a facut aceste presiuni? MAI sa faca precizari privind cadrul legal care este utilizat pentru actualizarea listelor electorale, sa faca precizari privind documentele necesare radierii unor persoane de pe listele electorale, sa precizeze sanctiunile legale la care se supun primarii care radiaza persoane fara a prezenta si anexa actele doveditoare''.


  • Radu Stroe: Modificari majore in listele electrorale, care pot duce la rasturnarea situatiei la CCR

Ministrul delegat al Administratiei, Radu Stroe, a declarat, duminica, referitor la actualizarea listelor electorale, ca s-au primit toate datele din teritoriu si ca acestea sunt de natura sa rastoarne situatia de la Curtea Constitutionala in legatura cu referendumul din 29 iulie. Potrivit lui Stroe, ultimele date necesare pentru actualizarea listelor au fost primite in cursul noptii de sambata spre duminica si ca urmatoarea etapa este centralizarea acestora.

Intrebat daca rezultatele acestor demersuri sunt natura sa rastoarne situatia de la Curtea Constitutionala, ministrul delegat al Administratiei a raspuns: "Da".

Radu Stroe a mai spus ca, in cadrul procesului de actualizare a listelor, au fost depistate persoane cu actele de identitate expirate "nu de o luna, doua, ci de doi, cinci sau sapte ani".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5436 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Stroe Spaima Constitutiii (Duminică, 19 august 2012, 13:22)

    Dedalus [utilizator]

    "{in cadrul procesului de actualizare a listelor, au fost depistate persoane cu actele de identitate expirate "nu de o luna, doua, ci de doi, cinci sau sapte ani".

    Domnule ministru, faptul ca un cetatean roman are actele expriate nu inseamana ca nu mai e cetatean roman!!!!!

    Adica, un cetetean roman nu poate fi scos de pe liste pe acest motiv.

    El nu poate vota, dar asta este o chesstiune administrativa ce vizeaza exercitarea dreptului, nu existenta dreptului!!!

    Beyyyyy !!! Juristii lu' Peshte! Puneti mana pe carte, beyyyy!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Avocatul Poporului... (Luni, 20 august 2012, 8:32)

      OrmenLange [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      ...nu are nici o atributie in sensul de a denunta ilegalitatile astea in fata Curtii Constitutionale? Ah...am uitat, nu mai exista Avocatul Poporului, a fost demis si inlocuit cu o papusa de paie.
  • +6 (8 voturi)    
    grotesc (Duminică, 19 august 2012, 13:28)

    pehash [utilizator]

    domnule Stroe sterge de pe listele electorale cetatenii cu actele de identitate expirate? mai exact, daca ti-a expirat buletinul, automat ti-ai pierdut domiciliul?
    sunt curios daca astia sunt chiar atat de disperati incat sa stearga 3 milioane de cetateni din liste...
  • -8 (12 voturi)    
    sariti! (Duminică, 19 august 2012, 13:34)

    taranistu [utilizator]

    "lovitura de stat", "puci", "catastrofa", "Razboi civil", "parlament mafiot", alegeri ca-n 46', etc. Sariti, sariti... ...reati ai dreacu cu melcii vosti!
  • -6 (10 voturi)    
    FRAUDA MAJORA A FOST LA HIDROELECTRICA (Duminică, 19 august 2012, 13:49)

    ATENTIE [utilizator]

    Acolo cautati frauda majora.
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Duminică, 19 august 2012, 22:44)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

      pnl stie cel mai bine.... contractele erau incheiate ghici pe timpul carui guvern?
      • 0 (4 voturi)    
        Ai face bine sa te informezi (Luni, 20 august 2012, 0:05)

        Colonel [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Cele mai urate contracte au fost facute dupa 2009.
  • -9 (11 voturi)    
    Cu Traian Basescu la Cotroceni liniste nu va fi! (Duminică, 19 august 2012, 13:50)

    Entiu [utilizator]

    Nu cred in ceea ce spune PDL-ul! Sper sa nu aiba dreptate. ...

    Revenirea lui Traian Basescu la Cotroceni va insemna inca 2 ani de scandal si acuzatii si tot asa pana la terminarea mandatului sau in 2014. Eu unul nu mai suport atita bulversare a tarii cu mofturile lui. M-am saturat, nu mai vreau asa ceva, devine de nesuportat hahaitul si apucaturile lui de mahalagiu!

    Romania are nevoie de liniste, economia tarii are nevoie de stabilitate...
    Romania trebuie sa mearga mai departe, scandalul trebuie oprit, el influenteaza negativ, viata nostra este mereu in stres.
    . Cu Traian Basescu la Cotroceni liniste nu va fi!
    • +5 (7 voturi)    
      de ce ? (Duminică, 19 august 2012, 22:07)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      hahaie prea tare si te impiedica sa dormi ?
      sau vorbeste prea rastit cu rusii ?
      ori ti-e frica sa nu puna la loc drapelul NATO ?
    • +6 (6 voturi)    
      nu, normal (Duminică, 19 august 2012, 22:46)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      liniste era pe vremea lui ceasca, pe vremea lui nastase premier.... cu Basescu nu e liniste pentru ca presa e libera si se afla multe...
      Eu linistea aceea de mormant nu mi-o doresc!
  • +5 (7 voturi)    
    Motivul dimisiei lui Rus (Duminică, 19 august 2012, 14:05)

    ioil [utilizator]

    a fost tradus in fapte de urmasul lui,Stroe!Traiasca,LOVITURADESTAT reusita !
  • +4 (4 voturi)    
    liste (Duminică, 19 august 2012, 14:16)

    GMirela [utilizator]

    DREPTUL LA VOT este una,el nu poate fi retras ci restrans de o hotarare judecaoreasca sau din cauze medicale in conditiile legii.,ori renuntare la cetatenie.CETATENII CU DREPT DE VOT TREBUIESC TRECUTI IN LISTELE ELECTORALE.

    EXERCITARE DREPTULUI LA VOT
    este alta
    .CEI CU BULETINUL EXPIRAT AU DREPT DE VOT Si DUPA CUM ATI VAZUT, PUTEAU LUA BULETINUL SI IN ZIUA VOTULUI ;PANA LA ORA INCHIDERII URNELOR.,.DECI POT FI EI STERSI DE PE LISTE?_
    apar cumva acestia ca ar fi votat la locale si referendum,mai ales acolo unde prezenta este de 100 si peste?
    DECEDATII pot fi radiati in conditiile legii in baza certificatului de deces.Apare in listele lui Stroe ne certificat deces la persoanele radiate?"acestia" au votat sau nu la locale si referendum?
    CINE A COMIS NEGLIJENTA IN SERVICIU SI ABUZUL,tulburarea ordinii constitutionale?
    CEI CARE AU FACUT INITIAL LISTELE SAU CEI DE AZI?nu cumva vor raspunde doar acarii Paun,primarii,si trebuie si ei ,daca e cazul ,sa se-nvete minte ca ordinul e una si legea e aceea care trebuie respectata?
    ORI UNII, ORI CEILALTI TREBUIE SA PLATEASCA JURIDIC PENTRU SITUATIA CREATA !!

    ADEVARUL TREBUIE SA FIE UNUL SINGUR SI NU SE NEGOCIAZA...CINEVA A INCALCAT LEGEA SI A DEZINFORMAT CCR PENTRU A TERGIVERSA PRONUNTAREA DECIZIEI !
    ESTE DE SALUTAT ACTIVITATEA PARCHETULUI.DOMNIA LEGII TREBUIE INTRONATA SI NU DOMNIA BUNULUI PLAC AL POLITICIENILOR.ODATA SI ODATA TREBUIA FACUTA ORDINE SI IN PROCESELE ELECTORALE CA SA SE DESFASOARE CORECT.
    • -1 (1 vot)    
      Pentru GMirela (Luni, 20 august 2012, 11:59)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui GMirela

      Mireluta darling,cine impiedica pe cine sa voteze?
      Voi pedelacii ati prins din zbor o idee,cea a impiedicarii dreptului la vot pentru cei care au plecat sa lucreze pentru altii in strainatate si acum o propagati de zor,desi stiti ca este o minciuna sfruntata.
      • 0 (0 voturi)    
        lui xrogo (Luni, 20 august 2012, 12:44)

        GMirela [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ...unde dai si unde scurte...
        e vorba de respectarea sau incalcarea legii. atat.
        nu am vorbit mai sus de impiedicarea celor din afara de a vota.se pare ca ei sunt buni numai cand trimit bani sa creasca pib-ul,in rest ce sa le mai respecte usl drepturile / sunt sau nu cateteni romani dupa cu drepturi egale sau ciuntite dupa cum vor uslasii nu dupa cum e legea.
        DESPRE RESPECTARE LEGII ESTE VORBA de la un capat la altul.
        Si despre minciuna nerusinata care ti se arunca-n fata cu tupeu considerandu-te tampit.LIPSA ASTA DE CONSIDERATIE SI RESPECT IRITA SI INDIGNEAZA SI SPER SA-I COSTE SCUMP pe cei ce propage insolenta mahalalei pe post de comportament guvernamental..
  • +2 (4 voturi)    
    USL . . . . (Duminică, 19 august 2012, 14:28)

    ty [utilizator]

    Parlamentul a dat o declaratie si Ponta a plecat la Bruxelles.
    Guvernul scrie un memorandum si se reduce substantial numarul de alegartori.
  • +4 (4 voturi)    
    e normal (Duminică, 19 august 2012, 14:29)

    RoMaLeS [utilizator]

    sa vedem ce va face CCR, doar a spus ca nu vrea nici un mic referrendum, oricum vom vota in noiembrie
  • -8 (10 voturi)    
    PDL-ul se da singur de gol (Duminică, 19 august 2012, 14:33)

    eugenb [utilizator]

    Uite asa se da PDL-ul de gol singur! In loc sa astepte numarul oficial al MAI, Boureanu striga hotii! Pai, daca stiu ce numar o sa gaseasca cei de la MAI (in minus) acum, inseamna ca PDL-UL a folosit acel numar (in plus) ca sa-l aleaga (prin frauda) pe Basescu anterior!
    • +3 (3 voturi)    
      Logica lui Ponta! (Duminică, 19 august 2012, 21:47)

      madame [utilizator] i-a raspuns lui eugenb

      Acum spui una, ca dupa o secunda sa te contrazici singur? Daca l-ai fi ascultat cu atentie pe Boureanu, in dialog telefonic, cu ministrul Dusa, ai fi inteles ca nu el este cel care striga hotii. Dar, probabil ca nu ai urechi, sau sunt pline cu reziduri. Ponta, vrea sa-i scoata tapi ispasitori pe primari, in caz de... Oricum e pierdut! Cat despre linistea celui care o doreste prietenul tau mai de sus, este preferabil zgomotul lui Basescu decat cel al lui Antonescu. Ponta sa se roage sa vina Basescu, caci de alfel il vor mazili chiar PSD-istii lui.
  • +8 (10 voturi)    
    asa se instaleaza comunismul... (Duminică, 19 august 2012, 14:59)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asa se instaleaza comunismul...
  • -8 (12 voturi)    
    BOUREANU = UDREA (Duminică, 19 august 2012, 15:08)

    GOGOMANRIGHT [utilizator]

    MITOMANII DE FRUNTE AI BASESCULUI!
  • -5 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 19 august 2012, 15:09)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dle Bou reanu, nu din "listele electorale" vor sa-i scoata, ci din "listele electorale permanente", ori acest lucru este conform cu prevederile legale in vigoare, unele dintre ele emise tocmai de guvernul Boc. Guvernantii pdlisti du au fost niciodata interesati de aceste "amanunte", ei oricum aveau propria numaratoare a voturilor si chiar a modului de votare (vezi cotul de la paris pentru prezidentiale), iar acum cand dezinteresul anterior se intoarce impotriva dlui Basescu, strigati ca din gura de sarpe. Daca nu asa scrie in lege, vor plati, dar daca voi ati aprobat legea cine plateste?
  • -5 (9 voturi)    
    HAHAHA (Duminică, 19 august 2012, 15:25)

    GOGOMANRIGHT [utilizator]

    HAHAHA
  • +9 (21 voturi)    
    si ?! (Duminică, 19 august 2012, 15:50)

    nash pandelica [utilizator]

    ccr a declara erata ca valabila, si deci obligatorie de luat in calcul.
    ba, chiar a precizat ca listele sa cuprindea TOTI romanii cu drept de vot.

    au mai cheltuit niste bani degeaba, la mai.
    poate ne spune dottore cine sponsoreaza acest micro recensamant.

    turcu plaeste ?!

    joa ilici si gashaca de la grivco !
  • +6 (16 voturi)    
    mare dilemă,nu? (Duminică, 19 august 2012, 15:58)

    Motronea [utilizator]

    ART. 86
    Dreptul la domiciliu şi reşedinţă
    (1) Cetăţenii români au dreptul să îşi stabilească ori să îşi schimbe, în mod liber, domiciliul
    sau reşedinţa, în ţară sau în străinătate, cu excepţia cazurilor anume prevăzute de lege.
    (2) Dacă prin lege nu se prevede altfel, o persoană fizică nu poate să aibă în acelaşi timp
    decât un singur domiciliu şi o singură reşedinţă, chiar şi atunci când deţine mai multe
    locuinţe.
    ART. 87
    Domiciliul
    Domiciliul persoanei fizice, în vederea exercitării drepturilor şi libertăţilor sale civile, este
    acolo unde aceasta declară că îşi are locuinţa principală.
    ART. 88
    Reşedinţa
    Reşedinţa persoanei fizice este în locul unde îşi are locuinţa secundară.
    ART. 89
    Stabilirea şi schimbarea domiciliului
    (1) Stabilirea sau schimbarea domiciliului se face cu respectarea dispoziţiilor legii
    speciale.
    (2) Stabilirea sau schimbarea domiciliului nu operează decât atunci când cel care ocupă
    sau se mută într-un anumit loc a făcut-o cu intenţia de a avea acolo locuinţa principală.
    (3) Dovada intenţiei rezultă din declaraţiile persoanei făcute la organele administrative
    competente să opereze stabilirea sau schimbarea domiciliului, iar în lipsa acestor declaraţii,
    din orice alte împrejurări de fapt.
    ART. 90
    Prezumţia de domiciliu
    (1) Reşedinţa va fi considerată domiciliu când acesta nu este cunoscut.
    (2) În lipsă de reşedinţă, persoana fizică este considerată că domiciliază la locul ultimului
    domiciliu, iar dacă acesta nu se cunoaşte, la locul unde acea persoană se găseşte.
    ART. 91
    Dovada
    (1) Dovada domiciliului şi a reşedinţei se face cu menţiunile cuprinse în cartea de
    identitate.
    (2) În lipsa acestor menţiuni ori atunci când acestea nu corespund realităţii, stabilirea sau
    schimbarea domiciliului ori a reşedinţei nu va putea fi opusă altor persoane.
    (3) Dispoziţiile alin. (2) nu se aplică în cazul în care domiciliul sau reşedinţa a fost
    cunoscută prin alte mijloace de cel căruia i se opune
    • +4 (4 voturi)    
      Dar cui ii pasa de lege? (Duminică, 19 august 2012, 16:39)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui Motronea

      Fara comentarii
    • +4 (6 voturi)    
      Incredibil!! chiar nu mai au nici o limita! (Duminică, 19 august 2012, 17:25)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Motronea

      Aceasta dorinta absurda de a se invarti pe scaunul de la cotroceni .. ii face pe acesti abjecti bufoni sa fie capabili de orice! Chiar sa declare cu mana pe .. locul de la inima , ca sunt morti si fugiti din tara .. sau cetateni inexistenti, jumatate din Romania. Totul , numai din dorinta de a maslui aceste liste electorale!
      Doar ei conteaza, noi populatia nu contam!! Decat doar la nota de plata URIASA pe care o vom plati, noi contribuabilii, si copiii nostri .
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 19 august 2012, 16:13)

    NL [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Fratilor, faceti ceva mai mult decat sa vorbiti (Duminică, 19 august 2012, 16:19)

    bigbrother [utilizator]

    Veniti cu dovezi clare, lasati acuzatiile si faceti plangeri penale pentru fiecare caz in parte. Nu de altceva, dar de vorbe si acuzatii ne-am saturat, vrem fapte si dovezi, macar sa stim pentru ce ne ambalam aici.
    • 0 (0 voturi)    
      au inceput (Duminică, 19 august 2012, 22:47)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      cu votul multiplu la referendum. Au facut si publice numele si abia au verificat 10% din liste...
  • -3 (5 voturi)    
    Mai ... (Duminică, 19 august 2012, 16:34)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... avea un pic si plangea Boureanu. :))
  • +3 (5 voturi)    
    Iosefinni (Duminică, 19 august 2012, 17:22)

    Kayros [utilizator]

    Nu înţeleg, cum poţi face să dispară oamenii ăştia? Nici Iosefinni, nici David Copperfield nu sunt n stare să facă aşa ceva.

    Unde nu mai pui că astea sunt liste fost-factum? De unde până unde să influenţeze ele rezultatul?

    Nu înţeleg cum nu am înţeles nici de prima dată cum de o linie dreaptă poate să fie dreaptă cu cinci la patru?

    Judecătorii trebuie să se uite la ce liste a anunţat înainte de vor autoritatea electorală, să compare cu numărul voturilor înregistrate şi să aplice legea.

    Simplu, nu trebuie nici măcar studii juridice pentru a spune că aici, adevărul este unul singur.

    Toate argumentele şi scuzele şi actualizările, zic eu că au un singur şi un singur scop: să ascundă realitatea iar judecătorii, doar oligofreni, corupţi sau nebuni să fie să nu o vadă.

    Acum, ce încredere să mai am eu în ei după ce au amânat aşa de mult şi, după părerea mea, total nemotivat acest verdict?

    Mai rămâne să voteze şi forma pământului. te pomeneşti că aflăm din nou că ar fi plat!
  • +3 (3 voturi)    
    Poliţai hoţi (Duminică, 19 august 2012, 17:35)

    Kayros [utilizator]

    Cineva m-a rugat să-mi dau o părere autorizată despre sănătatea sa mintală. De ce? - l+am întrebat. Căzuse testul psihologic la Academia de poliţie.
    Nimic straniu, numai că, îmi spune el, excluderea s-a făcut după ce a dat un răspuns sincer la o anumită întrebare. Iniţial a fost întrebat dacă ar trage cu arma să împuşte mortal un om dacă ar trebui să o facă. Răspunsul fusese, aşa cum am răspunde majoritatea dintre noi, da, dacă viaţa mea sau a celor iubiţi, sau a altora ar fi pusă în primejdie de acel om, da, aş trage.

    Şi nu ai avea mustrări de conştiinţă după aceea? - a sunat întrebarea hotărâtoare. Nu - a răspuns el - poate doar din punct de vedere religios.


    Am vorbit cu psihologul şi i-a aplicat câteva teste de personalitate. Nici vorbă de lipsă de compasiune, omul era normal sută la sută.

    Nu mai ştiu ce motivare i-am dat eu atunci ca să-l mai împac cu decizia psihologilor de la Academie (pe care îşi dădea seama că nu are cum să-i conteste) dar atunci mi-am dat seama că, faptul că era normal A FOST TOCMAI CAUZA PENTRU CARE A FOST RESPINS.

    Dacă normativul se apropie de bănuiala mea şi Academia caută ofiţeri psihopaţi, ei bine, ce să mă mai mire domnul exprocuror-bănuit-de-crimă-Ponta, sau freudarea unui întreg rezultat electoral de către un minister.

    Ceea ce am crescut de douăzeci de ani, acum culegem!
  • -2 (2 voturi)    
    nu (Duminică, 19 august 2012, 17:37)

    vitan.sandu [utilizator]

    am inteles de ce un comentariu anterior pe care l-aqm facult nu a fost postat. Probabil din exces de obiectivitate.
    OU 103/2009
    1. La articolul 5, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
    "(2) Referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente."
    legea 35/2008
    Art. 25. – Listele electorale cuprind cetăţenii cu drept de vot înscrişi în Registrul electoral. Ele sunt permanente sau suplimentare.
    Art. 26. – (1) Listele electorale permanente pentru subdiviziunile administrativ-teritoriale de pe teritoriul naţional se întocmesc de către primarul comunei, oraşului sau municipiului ori al sectorului municipiului Bucureşti, după caz, pe baza datelor şi informaţiilor cuprinse în Registrul electoral şi comunicate primarului de către biroul teritorial al Autorităţii Electorale Permanente care funcţionează la nivelul judeţului pe teritoriul căruia se află localitatea. Listele electorale permanente ce cuprind cetăţenii români cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate se întocmesc de către Autoritatea Electorală Permanentă şi vor sta la baza delimitării secţiilor de votare ce vor fi organizate în străinătate.
    Sa vedem daca AEP a intocmit liste electorale permanente penru cei din afara. Ei nu putea fi pe listele pentru subdiviziunile de pe teritoriul national.
  • +5 (7 voturi)    
    Sunt un nasol (Duminică, 19 august 2012, 17:38)

    Kirk [utilizator]

    luati tara asta de 2 bani si faceti jaf! Furati tot, omorati tot ce va sta impotriva si puneti-va pe tron 50 de ani. Umiliti, puneti taxe mai mari, impozite progresive, mariti ajutoarele sociale , puneti analfabetii in pozitii de decizie. Sugrumati investitorii straini cu impozite marite, eliminati orice fel de avantaje pentru ei, sunt niste oligarhi care tin economia pe linia de plutire. Luati-mi impozit 90% pe salariu si dati-l la someri,la tarani, la etnii, oricui care v-a votat. Va rog sa scumpiti gazele, benzina, euro , apa calda, rovigneta, astfel incat sa nu se mai simta rau cei care nu au masina si casa. Va rog sa trimiteti pe cineva sa ma bata in sange ca nu m-am dus sa vot. Sunt unu care nu e de acord cu USL, va rog sa ma omorati!
    • -3 (3 voturi)    
      perfect valabil (Duminică, 19 august 2012, 20:21)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Kirk

      si pentru PD-L.
  • +4 (4 voturi)    
    Eroare! (Duminică, 19 august 2012, 18:54)

    Primula [utilizator]

    Cetateanul caruia i-a expirat buletinul nu si-a pierdut dreptul de vot! Acest drept ii este garantat de constitutia Romaniei!
  • -2 (8 voturi)    
    frauda de proportii in Liga Hotilor !!! (Duminică, 19 august 2012, 19:16)

    MenInBlack [utilizator]

    Boureanu nu e la usl?!...stai ! ...ala e Sova...moamaaa ce seamana baetii astia doi :)))

    deci frauda de proportii, corect !

    dar nu mai mare decat cea de la ultimele Prezidentiale cand Geoana a fost ales legal, dar au venit unii cu sacii pe malul Mississippiului...
    hotii striga hotiii ;)

    deci PDL-USL 1-1, asta daca pica Basescu, daca nu, e 2-0...
    Meciurile din Liga Hotilor ar fi amuzanta daca n-ar fi de fapt tragica pentru spectatori
  • +4 (4 voturi)    
    Radio Erevan. (Duminică, 19 august 2012, 20:10)

    durul [utilizator]

    Intrebare : Este adevarat ca in listele permanente sunt trecuti 18.292.514 alegatori ?. raspuns : Este adevarat , dar numarul lor este de 16.000.000 si acesta nu poate fi mai mare pentru ca s-ar realiza cvorumul la referendum si Basescu s-ar intoarce la Cotroceni.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca forta rosie castiga (Duminică, 19 august 2012, 20:48)

    Dalinar [utilizator]

    prin frauda si incalcari de legi, oug-uri, eu unul nu o sa mai trimit un dolar in tara si demarez procedurile de relocare a parintilor; o sa fie mai ieftin si mai UMAN.
  • 0 (0 voturi)    
    astia dela usl nu inteleg o realitate simpla (Luni, 20 august 2012, 10:49)

    visio [utilizator]

    ccr vrea numarul de votanti, nu cati sunt in strainatate, cati sunt in spital, cati sunt pe munte sau la mare, ori in expeditii stiintifice, sau cati au ramas in pana pe autostrada soarelui sau Lunei, sau...cati erau la vecini sau la crasma din sat....ccr vrea un numar concret....
    sa presupunem ca in ziua referendumului imi expira CI; si tocmai in ziua aceea trebuie sa plec la mare; mai merg la politite sa imi schimb buletinul? nu; de ce? pentru ca nimeni nu se uita la data la care expira bultetinul; atata vreme cat cnp-ul este al meu, adresa corespunde, poza de pe buletin e cu mine...restul detaliilor nu mai conteaza; pentru ca nu sunt relevante...am mai spus pe aici: treaba e simpla, dar unor plagiatori trebuie sa le explici pe masura creierului lor; altfel, nu inteleg si cred ca au dreptate...ceea ce nu e cazul...
  • 0 (0 voturi)    
    liste (Luni, 20 august 2012, 11:22)

    AndreeaElena [utilizator]

    Legile spun clar ca listele permanente nu sunt pentru cei cu resedinta inafara romaniei. Sunt legi modificate de Basescu insusi. Nu inteleg cum poate fie sa minta fie sa faca pe prostul atat de evident...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 20 august 2012, 13:39)

    AndreeaElena [utilizator]

    Ce disperare acum pe capul DNA-ului sa mai scada din voturi ca risca Basescu sa nu se mai intoarca la Cotroceni!Dar nu pot sa nu-mi amintesc d faimoasele alegeri din 2009 cand basescu a fost ales in ultima ora de 60.000 de romani in paris.Cred ca se calcau frantuzii in picioare doar sa-l voteze pe basescu al nostrum.Daca imi aduc aminte de mdia exacta , era undeva cam pe la un vot la 30 de secunde.DNA nu a facut nimic atunci daca va aduceti aminte.
  • 0 (0 voturi)    
    legi... (Luni, 20 august 2012, 15:26)

    AndreeaElena [utilizator]

    Tot guvernul incalca acum legea? Ce face? Nu scoate pe nimeni de pe liste. Diaspora nu are ce cauta pe LISTELE PERMANENTE, asta nu inseamna ca sunt privati de dreptul lor la vot. Legea 37 este modificata de Boc insusi, mititelul lui base, asa ca daca ar fi ca cineva sa incalce legea cu adevarat, acela ar fi chiar el si mica lui banda.
  • 0 (0 voturi)    
    pdl disperati (Luni, 20 august 2012, 17:55)

    Anonymous89 [utilizator]

    PDL este in stare de disperare pentru ca au realizat ca votul majoritatii sunt impotriva lor si acestia nu mai au nici o legitimitate pentru a revenii la putere.