Avertismentul lui Crin Antonescu catre Victor Ponta: Am vazut o declaratie a premierului cu care nu pot fi de acord, in care ii cere cetateanului Traian Basescu sa nu mai terorizeze cetatenii. Autoritatile statului - ministrul Justitiei de exemplu - sint cei indrituiti si obligati sa ia masuri

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2012, 19:46 Actualitate | Politic


Crin Antonescu a declarat miercuri seara ca nu poate fi de acord cu declaratia premierului Victor Ponta care ii cere lui Traian Basescu sa nu mai terorizeze cetatenii Romaniei. "Sper ca e doar o vorba de polemica politica si nu o vorba de ministrul al Justitiei pentru ca daca cineva terorizeaza vreun cetatean al Romaniei trebuie de indata luate masurile pentru ca el sa fie impiedicat sa o faca iar daca nu, si unii cetateni au probleme, atunci autoritatile statului - ministrul Justitiei de exemplu, si nu dl Traian Basescu, sint cei indrituiti si obligati sa ia masuri", a spus Crin Antonescu.

Avertismentul lui Crin Antonescu la adresa premierului - concomitent ministru al Justitiei - a fost dublat de cererea ca in termen de o zi Victor Ponta, alaturi de Procurorul General si sefa CSM sa dea "raspunsuri urgente" legate de anchetele procurorilor in dosarele de frauda electorala.

Reamintim ca presedintele interimar Crin Antonescu a facut miercuri seara declaratii dure la adresa procurorilor si a cerut Procurorului General explicatii publice in legatura cu anchetele, comparind anchetele cu colectivizarea fortata din anii 50.

Crin Antonescu si-a motivat cererea prin articolul 80, alin 2 din Constitutie, care stipuleaza ca "Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate". In acelasi timp insa, Constitutia garanteaza independenta Justitiei si faptul ca magistratii nu raspund in fata nici unei alte puteri a statului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4223 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Sarbatoare (Miercuri, 15 august 2012, 19:50)

    Orpheus [utilizator]

    Macar de Sf. Maria putea sa ne scuteasca!
    • +2 (4 voturi)    
      Sa explicam ! (Joi, 16 august 2012, 3:21)

      vonwest1 [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Mai fratilor, e clar ca Ion Iliescu sustine cuplul ponta- antonescu. Va invit pe toti in pestera dragonului sa incercam sa-i explicam pe blogul dumnealui ce inseamna stat democratic.
      http://ioniliescu.wordpress.com/
    • 0 (0 voturi)    
      unde ma plang? (Joi, 16 august 2012, 11:23)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      cand KKRAU ma terorizeaza cu aberatiile sale zilnice, unde ma plang? si cine ia masuri?
  • +19 (21 voturi)    
    Hopa (Miercuri, 15 august 2012, 19:57)

    cohan [utilizator]

    Avem un nou presedinte jucator! Mai incet, nu te agita prea mult ,ca no sa mai ai vlaga diseara la emisiune. Sau ai uitat?
  • +26 (28 voturi)    
    Mi-e rau :)) (Miercuri, 15 august 2012, 19:58)

    Nazgul [utilizator]

    Inca vreo cateva conferinte de presa ale chiulangiului si o sa ajungem sa-l declaram normal pe Vadim Tudor :D
    • +4 (4 voturi)    
      pai si (Miercuri, 15 august 2012, 22:29)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Nazgul

      Diaconescu pare super normal si finut pe langa antonici pogonici
  • +17 (17 voturi)    
    Cacarau a innebunit (Miercuri, 15 august 2012, 20:08)

    Caraz [utilizator]

    Iar nu si-a luat calmantele la timp Cacarau si iar am asistat la noua criza. El considera ca ceea ce fac procurorii, adica scoaterea adevarului la lumina, e un abuz. O acuza pe Kovesi si spune ca ceea ce face e illegal. Incredibil!! Ce vremuri traim… adica e rau ca se vrea dreptate si toate actiunile Parchetului si al DNA-ului sunt inutile si sunt menite sa bage frica in cei care au votat. Desfiinteaza Cacaraule si Politia, Jandarmeria, CCR, ANI, CNSAS si tot ce inseamna verificare si corectitudine. Fii pana la capat un dictator, ce naiba...doar poti…vede-te-as langa Nastase betivan notoriu ce esti!!
  • +18 (18 voturi)    
    Un cartofor pokerist de ultima speta. (Miercuri, 15 august 2012, 20:12)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Ratatul asta, crede ca functia de Presedinte e "sa-i faci din vorbe pe toti". Se putea abtine azi, dar poate e liber cugetator precum Ilici kgb.
  • +15 (15 voturi)    
    Iata... (Miercuri, 15 august 2012, 20:25)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Prostu' ...Romaniei...Cruda soarta...Soarta lui Nila avem !!
  • +10 (10 voturi)    
    taxe (Miercuri, 15 august 2012, 21:26)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Eu de aia platesc taxe. Ca procurorii sa-i prinda pe toti cei care au incalcat legea. Si cea electorala.Si pe cei care, prin autoritatea cu care au fost investiti, in loc sa favorizeze aplicarea legii o impiedica sau incita la neaplicare. Asa cum sunt Ponta, Iliescu, Antonescu si acolitii lor care zilnic latra pe media.
  • +5 (5 voturi)    
    Latră unul la altul (Miercuri, 15 august 2012, 21:59)

    Kayros [utilizator]

    De foame, lupii latră unul la celălalt. Ar trebui eutanasiați până nu îmbolnăvesc de turbare toată populația. o parte au molipsit-o deja. Vreo 7 milioane - zic ei. Abia acum îi numără insă, la Procuratură...
  • +1 (1 vot)    
    SUSTIN PROCURATURA !! (Joi, 16 august 2012, 7:21)

    elena-bc [utilizator]

    Sustinem Statul de Drept ! D-na Procuror general , va sustinem din tot sufletul sa faceti ca legea sa functioneze si in tara asta unde anormalul si ilegalitatea au devenit normalitate 1 Macar de frica sastie si IRESPONSABILII sa respecte LEGEA : ”DURA LEX SED LEX !” CURAJ ! ; FORTA ” Va iubim !!!
  • +2 (2 voturi)    
    2 trasniti (Joi, 16 august 2012, 8:01)

    RoPe [utilizator]

    Antonescu asta e obsedat de dorinta de a fi presedinte. SPP-ul ar trebui sa pregateasca o camasa de forta pentru cazul in care referendumul va fi validat, caci Crin asta cu greu va fi scos de la Cotroceni, un loc istoric pe care l-a transformat in cuib de cuci.
    E plin de ura, de ambitie si incapabil de alte preocupari decat aceea de a ataca permanent fosta conducere. La fel e si Ponta, de-aia s-au infratit. Se scumpesc gazele cu 10 % (asociatiie de proprietari sunt persoane juridice, deci cu atat se va mari intretinerea) si ei dau de zor cu alegerile. Ati vazut raspunsul lui Ponta la intrebarea unei ziariste de la B1 despre crestearea euro? "Lasati ca va rezolva B1 aceasta situatie!", asa a spus dl prim ministru.
  • +1 (1 vot)    
    nenea antonescu (Joi, 16 august 2012, 10:54)

    visio [utilizator]

    buna dimineata; basescu este presedinte suspendat; ca functionar al Statului, ar fi trebuit sa stii protocolul; base cand nu va mai fi presedinte, va fi apelat tot cu "domnule presedinte"...
    te scuz pentru ca nu stii; daca nu dai pe la serviciu decat sa iti iei banii, nu ai de unde sa stii; apropo de salariu: vreau sa stiu pe ce ti-ai luat banii; noi astia dela privat avem fisa postului si chestii punctuale de facut in fiecare zi; vreau sa vad ce ai facut tu pentru banii pe care ti-i dau...
  • +1 (1 vot)    
    va ordon ! (Joi, 16 august 2012, 11:53)

    liviusmaximus [utilizator]

    deja problema nu mai e una de natura morala, ci de natura MEDICALA ! parerea mea...
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 16 august 2012, 12:03)

    Anonymous89 [utilizator]

    Traian Basescu nu ar trebuii sa fie sfatuit de domnul ponta sa inceteze cu terorozarea si ar trebuii sa se opreasca singur si sa-si dea demisia conform dorintei romanilor.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 16 august 2012, 13:53)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      care "romani"? cei ca tine?
      *"ar trebui" se scrie cu un singur "i"! cel putin, asa ortografiaza romanii