Victor Ponta: Traian Basescu trebuie sa opreasca persecutia politica si terorizarea romanilor care au votat

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2012, 19:04 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, la Suceava, ca anchetarea celor ce au votat la referendum este o "persecutie politica" si ca procurorului general ca nu se poate prevala de autoritatea ministrului Justitiei pentru aceasta actiune, transmite Mediafax. Totodata, seful Executivului i-a cerut lui Traian Basescu sa opreasca aceasta actiune.

Premierul a mai a aratat ca nu stie ce va decide Curtea Constitutionala in 21 august, in privinta validarii/ invalidarii referendumului, dar stie un singur lucru, ca si daca hotararea Curtii Constitutionale va fi o hotarare nedreapta din punctul de vedere al celor 8,5 milioane de romani care au venit la vot, nu va exista alta solutie decat sa fie respectata.

"Consider insa ca Traian Basescu, daca intr-adevar isi doreste sa se intoarca la Cotroceni chiar si in modul acesta strict bazat pe o decizie a Curtii Constitutionale, si nu pe suportul popular, cu atat mai mult ar trebui in aceste zile sa opreasca persecutia si, practic, aceasta operatiune de terorizare a celor 8,5 milioane de oameni care au votat", a declarat Victor Ponta.

"Imi este foarte clar ca presedintele suspendat este in spatele acestei actiuni abuzive prin care oameni simpli, oameni din comune, din sate, din diverse regiuni ale tarii, sunt anchetati intr-un mod pe care eu nu l-am cunoscut in Romania. Inteleg ca a fost in anul 1946 dupa alegerile de atunci si, eventual, a mai fost in 1987 cand muncitorii de la Brasov s-au ridicat impotriva lui Ceausescu. Aceleasi metode utilizate atunci se utilizeaza acum, cu procurori care sunt trimisi, practic, sa ii persecute si sa ii intimideze pe oamenii care au votat", a precizat seful Executivului, citat de agentia de presa.

Premierul si-a exprimat speranta ca Traian Basescu va face un apel catre procurorul general laura Codruta Kovesi si catre "cei pe care el i-a numit in functii" pentru a opri "operatiunea abuziva fara precedent in cei 22 de ani". Totodata, Ponta a precizat ca cealalta optiune a presedintelui este "sa inteleaga ca se va intoarce la Cotroceni exact cum a fost Nicolae Ceausescu in 1988 si 1989, adica asteptand sfarsitul".

"Sper sa inteleaga acest lucru pentru ca impresia mea din aceste zile este ca, practic, se da o lovitura de stat. Acum cu adevarat se da o lovitura de stat, in sensul corect al cuvantului, atunci cand oamenii decid la vot ceva si, folosind institutii de represiune ale statului, vrei sa schimbi decizia oamenilor. Ori acesta este un pericol urias pentru Romania", a spus prim-ministrul.

Victor Ponta a precizat ca va transmite scrisori presedintelui Comisiei Europene Jose, Manuel Barroso, si secretarului de stat al SUA, Hillary Clinton, prin care sa informeze asupra a ceea ce se intampla acum in Romania si sa le ceara sa nu gireze o asemenea actiune.

"Voi transmite scrisori si presedintelui Barroso si secretarului de stat, doamna Clinton prin care sa informez asupra a ceea ce se intampla acum in Romania. Practic, la solicitarea lui Traian Basescu, se petrece aceasta persecutie politica, a celor 8,5 milioane de romani care au venit la vot si evident sa le cer sa nu gireze o actiune antidemocratica si o actiune care nu poate decat sa duca la o ruptura si mai mare intre populatia Romaniei si presedintele suspendat Traian Basescu si acei oameni care inca ii mai sunt credinciosi din diverse institutii ale statului. Nu stiu si nu am mari sperante ca presedintele suspendat va intelege ca a dus lucrurile dincolo de orice limita a suportabilitatii, dar apelul meu este foarte clar", a declarat premierul.

Victor Ponta a mai spus ca si ca ministru interimar al Justitiei o va informa in scris, in acest, sens pe procurorul general Laura Codruta Kovesi ca nu se poate prevala de autoritatea sa ca ministru al Justitiei in aceasta actiune care este evident doar o actiune de persecutie politica a oamenilor care au votat si ca va ridica aceasta problema in cadrul primei sedinte a CSM.

"In mod foarte clar nu mai putem vorbi in Romania de democratie daca oamenii care voteaza sunt a doua zi cautati de procurori si persecutati politic pentru faptul ca au votat. Ori eu sunt foarte decis sa-i apar pe cei 8,5 milioane de romani care au votat, sunt absolut convins sa ma lupt de partea lor si sunt absolut convins ca mai devreme sau mai tarziu, cum de altfel s-a intamplat si in 1989, in batalia dintre popor si un conducator care e aparat de cateva institutii, rezultatul e acelasi. Imi este din ce in ce mai clar ca domnul presedinte Basescu nu va accepta niciodata sa plece in mod democratic de la Cotroceni, ceea ce inseamna ca nu am invatat nimic din 1989 incoace", a conchis premierul Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2825 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    ha,ha (Miercuri, 15 august 2012, 19:14)

    andryo [utilizator]

    Victoras ..draga..chiar am ghicit ca d-nul Antonescu va vorbi la ora 19.00 despre DNA si Parchet...

    ati primit Directive de la Iliescu..
    nu Directive europeane ci Directive bolsevice....
    • +4 (4 voturi)    
      Ii cauta motive... (Miercuri, 15 august 2012, 19:43)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      ...Codrutei Kovesi...
    • +8 (8 voturi)    
      1+1=1 (Miercuri, 15 august 2012, 19:59)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      astea doi gandesc sincron. de ce mai sunt doi cand nu-i nicio diferenta intre ei?
  • +20 (20 voturi)    
    Siktir ponta (Miercuri, 15 august 2012, 19:15)

    NicolaeA [utilizator]

    Vot curat; cine voteaza odata e ok; cine voteaza la 2-8 sectii de votare, conform legii penale; daca-s asa harnici la vot, nu vad de ce nu ar fi harnici si la munca in folosul comunitatii !
    • +2 (2 voturi)    
      mai trebuie vreo demonstratie??? (Miercuri, 15 august 2012, 21:07)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      mai e nevoie de explicatii suplimentare? USL a vrut mereu sa puna mana pe justitie.... Iata ca se intampla INVERS!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Teroare (Miercuri, 15 august 2012, 19:15)

    Angoasat [utilizator]

    Cum poti numi teroare cand vrei sa afli cum s-a votat 200% sau 600%? se strange latzul tov procuror?
  • +12 (12 voturi)    
    !!!!! (Miercuri, 15 august 2012, 19:25)

    CarmenO [utilizator]

    Dar daca oamenii voteaza multiplu, asta e frauda si procurorii trebuie sa ancheteze in momentul cand exista si plangeri.

    Daca nu ar fi fraudat si nubar fi votat multiplu nimeni nu ar fi avut de ce sa se planga ca au venit procurorii
  • +17 (17 voturi)    
    se vede clar (Miercuri, 15 august 2012, 19:26)

    V. Val [utilizator]

    ca poanta are nu numai doctoratul fals , dar si studiile de drept.
    Incurca persoana Presedintelui Basescu cu Parchetul si DNA. Isi imagineaza un amestec personal in functionarea acestor institutii asa cum doreste sa faca el. Asa cum este in narabul bolesvicilor.
    Confunda pe cei care au fraudat votul cu cei care au votat din proprie initiativa sau convingere.
    De ce se teme poanta de Parchet ? De ce incearca sa murdareasca, el PM uzurpator in functie, imaginea acestor institutii, insinuand ca ar fi in subordinea unui om ? Asta nu e presiune, tovarase plagiator ?
    Cred ca acest om se teme de Parchet si de DNA el, personal. Si cred ca poanta stie bine de ce se teme.
    • +7 (7 voturi)    
      fantoma de la parchet (Miercuri, 15 august 2012, 20:01)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

      stie foarte bine de ce se teme!! e unu' cristian panait care tot il bantuie...
  • +17 (17 voturi)    
    Oare cum de-l rabdă pămîntul pe impostorul ăsta mi (Miercuri, 15 august 2012, 19:31)

    SmarandaN [utilizator]

    Obrăznicia lui Victor Ponta îți taie răsuflarea. Evident că procurorii anchetează reclamații de fraudă și că înfricoșați ar putea fi doar cei care au călcat legea. E greu să dai o replică rece și politicoasă unui asemenea noian duhnitor de minciuni. Și toată garnitura actuală de politruci pare a fi compusă din asemenea rateuri ale procesului de evoluție umană. Cancerul României, acest USL.
    • +7 (7 voturi)    
      nu-i obraznicie, (Miercuri, 15 august 2012, 19:54)

      gicu007 [utilizator] i-a raspuns lui SmarandaN

      e prostia si iresponsabilitatea in cea mai pura forma. si sa ne spuna tonta cum ar putea Base opri "persecutia". Justitia NU ASCULTA DE Basescu!!!justitia face (sau ar trebui sa faca) exact ceea ce-i drept. Si din nou apare ideea cel putin bolnava ca Basescu ii minte si-i INFLUENTEAZA pe toti. Tonto, adio tata ca nu mai tine. Da-ti-l jos dom'le careva pe asta sa nu se mai chinuie...
  • +15 (15 voturi)    
    dottore precurore (Miercuri, 15 august 2012, 19:32)

    nash pandelica [utilizator]

    parchetul este obligat sa dea curs plangerilor cetatenilor tzarii.

    si voi v'ati plans ca fruntasii opozitiei denigreaza tzarisoara !

    cica pedelistii dn constanta, au facut o bucurie lui don plagidottore de catania, taman in zi de sarbatoare, ziua marinarilor .
    ghinion cu marinarii. :))
    anume, au facu o plangere penala pentru incercarea sa stopeze ancheta parchetului in cazul mazar, de pe functia de ministru al justitiei.

    asta face don dottore din nou.
    incearca sa'i dea ordine, sa impiedice organele de ancheta ale statului, sa raspunda solicitarilor.
    da, base este parat in procesul referendumului, si are dreptul sa se apere.

    asta este, dottore.
    viatza e grea !

    jos ilici si clica usl-amista !
  • +7 (7 voturi)    
    E intr-adevar nedrept (Miercuri, 15 august 2012, 19:34)

    Mihail_AD [utilizator]

    Acum, cand sistemul USL a functionat mai bine, se demonteaza toata truda acestei (aproape) victorii.
    E impotriva legilor acceptate de domnii Iliescu, Voiculescu s.a.
    Dl. Ponta vorbeste din nou in numele celor despre care banuieste ca nu se vor sinchisi sa-l contrazica.
    Nu se opune anchetei in nume personal, ii apara pe oprimatii din comune si sate, pe inocentii dintre care multi au votat fara sa stie. Tot pe sustinerea lor in oprirea cercetarilor se bazeaza si gasca manjita pana peste urechi cu cerneala masluirii. Se pare ca d-na Macovei n-a vorbit in vant, si nici dl. Rus. Pericolul destabilizarii e inca urias pentru Romania, pentru ca multi sunt amenintati ca descoperirile Parchetului sa-i priveze de libertate.
    Tanarul procuror ori n-a stiut in ce se amesteca, ori mintea ii este deja pervertita si chiar considera ca scopurile pe care si le-a propus merita riscurile asumate pentru o tara intreaga. Ba chiar cu influente majore asupra UE. Inclin sa cred ca nu si-a dat seama.
  • +7 (7 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 15 august 2012, 19:34)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    plagiator si mincinos sunteti d-le Ponta!

    Ati incalcat legea si continuati sa o incalcati. Ati furat la referendum.

    Nu va mai dati lovit!
  • +6 (6 voturi)    
    Victoras nu judeca pe altii... (Miercuri, 15 august 2012, 19:41)

    Costin1968 [utilizator]

    ...si tu ti-ai terorizat nevasta... cand a citit saraca, in ziar, ca tu plateai pentru...sex...prostituate... MINORE !!!!!!!!!!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce simplu ar fi fost ! (Miercuri, 15 august 2012, 19:42)

    CezarN [utilizator]

    Ce simplu ar fi fost daca tu (Victor Ponta) si guvernul tau ati fi instalat camere video in sectiile de votare. Dar NU ati dorit acest lucru tocmai pentru a incuraja votul multimplu.

    Daca domnul X, de exemplu, ar fi fost pe listele electorale de 10 ori, ar fi fost normal sa fie luate filmele din cele 10 sectii de votare si, vizionandu-le, sa se constate daca domnul X a intrat de 10 zece ori in cabina de vot. Asa, fara proba video si fara declaratia pe proprie raspundere, pe care tot voi ati refuzat sa o impuneti, procurorii se trezesc cu replici de genul "Eu nu am fost in sectia aia, probabil si-au dat CNP-rile intre ei", iar cand se duc la presedintii de sectie, acestia le spun "Omul a fost aici, nu am facut nici un inscris fals in listele suplimentare!". Or, procurorii trebuie sa stabileasca CLAR cin a gresit, nu-si pot permite, precum tu faci, sa arunce cu acuze la intamplare. De aici si insistenta lor.
    Deci, tu, ca fost procuror si actual primministru, ai INGREUNAT cu intentie munca de urmarire si de pedepsire a votului multiplu in scopul (care vine ca o deductie naturala) profita de acest fenomen. Iar acuma, cand procurorii incearca sa-si faca datoria, va este frica sa nu cumva sa apuce unii sa vorbeasca si sa ramanesti fara Comitet Central si C.P.Ex. sau, ma rog, sa tineti sedintele acestor organisme la Jilava.

    Demagogule !!
  • +8 (8 voturi)    
    UN OM, UN VOt, sau un TOV, mai multe voturi? (Miercuri, 15 august 2012, 19:43)

    gorjenii [utilizator]

    Dl Ponta ar trebui sa stie ca Presedintele tarii nu poate impune procurorilor ce sa faca, sistemul judiciar este INDEPENDENT, se supune legilor tarii, in cazul de fata legea referendumului. Persoanele care au votat sau au determinat oamenii sa voteze in necunostinta de cauza . Presedintele nu poate cere oprirea sau demararea unei anchete jurdiciare. Nici daca ar fi presedinte in functie. Ponta, Iliescu et company apara oamenii care au fost determinati sa voteze de mai multe ori sau pe cei care au inventat acest mecanism de vot multiplu, sfidand principii elementare ale democratiei.
  • +8 (8 voturi)    
    ?? (Miercuri, 15 august 2012, 19:53)

    Dinor3x [utilizator]

    s-a ajuns de la 7 milioane la 8,5 milioane de votanti pro USL?

    Procurorii ancheteaza pe cei care au votat in mod abuziv! Au iesit procente de peste 100% in anumite judete. E grav, ca premier, sa nu-ti doresti clarificare in privinta acelor voturi. Cum adica sa ai prezenta la vot de 146%?
  • +8 (8 voturi)    
    atentie la scrisori (Miercuri, 15 august 2012, 19:55)

    DonDan [utilizator]

    Pontishor, ai grija cand il parasti pe Presedinte, sa nu il spui doar lui Merkel si Clinton, ci si lui Putin si cum l-o chema pe ala din republica populara si "pretina" - Coreea de Nord (s-au schimbat cam multi in ultimii ani si le-am pierdut socoteala).

    Ma ingrozesc cand constat, zi de zi, cat poti fi de tampit. Cum poti sa afirmi, absolvent al facultatii de drept, ca investigarea votului in comunele cu peste 100% participare la vot e "lovitura de stat". Chiar ti-ai pierdut complet mintile?
    Nu vrei sa afli daca au fost fraude? Credeam ca mori de grija statului de drept. Ce le-au facut? I-au batut, impuscat, arestat? E vorba de anchete. Daca au votat multiplu, la mititica. Asta e, simplu.
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta = Hoţul strigă: Hoţul! (Miercuri, 15 august 2012, 19:58)

    333 [utilizator]

    Ce demagog penibil, mincinosul plagiator sociopat...!
  • +7 (7 voturi)    
    ....ppfffffffffffff.......... (Miercuri, 15 august 2012, 20:03)

    xantipa [utilizator]

    "In mod foarte clar nu mai putem vorbi in Romania de democratie daca oamenii care voteaza sunt a doua zi cautati de procurori si persecutati politic pentru faptul ca au votat. Ori eu sunt foarte decis sa-i apar pe cei 8,5 milioane de romani care au votat, sunt absolut convins sa ma lupt de partea lor si sunt absolut convins ca mai devreme sau mai tarziu, cum de altfel s-a intamplat si in 1989, in batalia dintre popor si un conducator care e aparat de cateva institutii, rezultatul e acelasi. Imi este din ce in ce mai clar ca domnul presedinte Basescu nu va accepta niciodata sa plece in mod democratic de la Cotroceni, ceea ce inseamna ca nu am invatat nimic din 1989 incoace", a conchis premierul Victor Ponta.
    ...ar fi de ras, daca nu e, din pacate, de plans
    Absolut naucitor, sa amesteci procurori cu revolutionari, cu lupte si....evident (ca pontea n-are cum sa nu invoce numele lui) base.
    Nu cred ca exista o culme mai mare ca asta a totalei nerusinari decat sa te folosesti de momentul '89, confiscat oricum tot de ai lui, in frunte si spre interesul lui ilici, pentru a-ti ascunde teama ca adevarul simulacrului de referendum iese la iveala.
    ...persecutati politic pt. ca au votat???? ...poate cumparati, santajati, amenintati, constransi s-o faca....(nu inventez!!!)
    ...am mai vazut ca sunt localitati unde unii au votat si de cate 25 de ori - nu sunt de acord ca nu trebuie sa fie pedepsiti, daca au fost manipulati; chiar daca nu cunosti legea, cand o incalci tot trebuie sa platesti. Dar ancheta dura, onesta, impartiala si transparenta, impasibila la presiuni de oriunde ar fi acestea - si pedepse pe masura celor care au concertat toate mizeriile asa-zisului referendum, pe care "poporul" nu l-a vrut, dar trebuie sa-l plateasca.
    *a propos de platit, sursa ni se pare fair-play sa fie cei 250 si nu stiu cati de initiatori din parlament, nu?
    Cu leafa nemeritata din perioada boicotarii parlamentare timp de 2 luni. Gresesc?
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta dupa puci... (Miercuri, 15 august 2012, 20:03)

    Clop [utilizator]

    *"Sper sa inteleaga acest lucru pentru ca impresia mea din aceste zile este ca, practic, se da o lovitura de stat..." Haha! Ponta tocmai s-a exprimat din Disneyland-ul lui de pucist sadea.

    **Prin judetele Moldovei si, evident, nu numai, s-a votat cu sapte maini pentru aceeasi galeata cu laturi pesediste.

    ***Primarii din Romania, de orice culoare politica, ar trebui sa ciuleasca bine de tot urechile, dar bine de tot! Nimeni n-o sa le salveze fundul in chestiunea referendumului, a listelor electorale permanente actualizate post-referendum la comanda uselista. Primarii sunt, indiferent de coloratura politica, intr-o barca aflata in deriva, care sta sa se scufunde, daca nu s-a respectat legea.
    (N-as vrea sa fiu primar undeva, in Romania).
  • +10 (10 voturi)    
    Cacarau in pragul nebuniei (Miercuri, 15 august 2012, 20:04)

    Caraz [utilizator]

    Iar nu si-a luat calmantele la timp Cacarau si iar am asistat la noua criza. El considera ca ceea ce fac procurorii, adica scoaterea adevarului la lumina, e un abuz. O acuza pe Kovesi si spune ca ceea ce face e illegal. Incredibil!! Ce vremuri traim… adica e rau ca se vrea dreptate si toate actiunile Parchetului si al DNA-ului sunt inutile si sunt menite sa bage frica in cei care au votat. Desfiinteaza Cacaraule si Politia, Jandarmeria, CCR, ANI, CNSAS si tot ce inseamna verificare si corectitudine. Fii pana la capat un dictator, ce naiba...doar poti…vede-te-as langa Nastase betivan notoriu ce esti!!
  • +1 (1 vot)    
    romanii care au votat de 20 ori (Joi, 16 august 2012, 12:14)

    visio [utilizator]

    sunt infractori si trebuie sa raspunda in fata legii; deci nenea Ponta, inteleg ca ai ramas fara aer si nu ti-a iesit si ultimul cuvant: romanii care au votat ....multiplu..
    este o corectie obligatorie, chiar si pentru un plagiator sef.
  • +1 (1 vot)    
    Au reinviat teroristii (Joi, 16 august 2012, 18:25)

    andrei florescu [utilizator]

    Iesirile publice ale lui Ponta sunt din ce in ce mai halucinante, sau halucinogene. Demonstreaza o logica deficienta, sau se vor adresate unui segment de populatie saraca material si cu duhul, cu un nivel intelectual extrem de redus. Afirmatiile cum ca si USLul e la curent cu practici ilegale ale adversarilor politici ( impiedicarea dreptului la vot, sechestrare de buletine), dar pe care pana acum nu le-au facut publice, ei( USL) fiind fair-play, reprezinta un autodenunt la recunoasterea fraudei, pe care el prim-ministru si organizator de referendum a tainuit-o si la care e partas activ. De altfel,aceasta aduce aminte de traditia fraudei inevitabile la alegerile din Romania; la ultimele prezidentiale recunoscand senin si tamp, ca "ai lor au furat mai mult ca ai nostrii". Dincolo de aprecierea acestei sinceritati naive, afirmatiile sunt de natura de a compromite toata incercarea de practica democratica in Romania, emitand un serios semn de intrebare asupra responsabilitatii acestui personaj. Joaca de-a cifrele,acum 8,5 milioane, altadata 7,5 din peste 18 milioane, sau poate doar 16, cu sau fara morti, plecati, psihiatrici, etc., arata ca cei acrosati de scaunele puterii, demonstreaza grave probleme de credibilitate, legitimitate si responsabilitate. Vorba primarului deputat Nicolae Stan zis "Bula" din Colonesti, Olt, care a adus in sectiile controlate de el, 173% voturi, din care 100% de pe listele permanente:"oricum, nu se puteau fura mai mult de un milion, un milion jumate de voturi, si asta in toata tara". Acest emblematic personaj, fost presedinte de CAP, trecut in 22 de ani pe la toate partidele aflate la putere, se autodenunta fara rusine, frica sau impunitate, caci, in satul sau munca de recrutare de voturi a fost tot timpul apreciata la centru.Cu astfel de alesi, Crin si Ponta s-au cocotat in varful piramidei puterii, si astflel de infractori apara acum furibund de teroarea procurorilor.