Crin Antonescu, atac la procurori: De la colectivizarile fortate din anii 50 nu s-a mai vazut un asemenea desant al procurorilor / Astept de la Procurorul General, presedintele CSM si ministrul interimar al Justitiei explicatii publice urgente despre anchetarea fraudelor electorale

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2012, 18:37 Actualitate | Politic


Crin Antonescu
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele interimar Crin Antonescu a cerut public Procurorului General Laura Codruta Kovesi, presedintelui CSM Alina Ghica si ministrului interimar al Justitiei Victor Ponta sa ofere, in decursul zilei de joi, explicatii publice in legatura cu natura anchetelor "in masa" pe care Parchetul General sau procurorii  DNA le desfasoara intr-un mare numar de localitati din tara. Antonescu a comparat anchetele cu colectivizarile din anii 50. Solicitarile presedintelui interimar vin la doar doua zile dupa ce Philip Gordon, asistentul secretarului de stat Hillary Clinton, a afirmat ca exista indicii de frauda masiva la referendum care stranesc ingrijorari la Washington si care trebuie investigate.
  • Crin Antonescu si-a motivat cererea prin articolul 80, alin 2 din Constitutie, care stipuleaza ca "Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate". In acelasi timp insa, Constitutia garanteaza independenta Justitiei si faptul ca magistratii nu raspund in fata nici unei alte puteri a statului.

Declaratii Crin Antonescu:

  • La Multi Ani celor care isi serbeaza astazi onomastica.
  • Subiectul declaratiilor mele e legat de ceea ce in ultimele zile a devenit o preocupare publica: valul de anchete, anchetele in masa pe care Parchetul General sau ai DNA il desfasoara intr-un mare numar de localitati din tara asupra unui mare numar de primari, de cetateni, sefi de sectii de votare.
  • Ceea ce declar acum tine de atributiile si obligatiile prevazute expres in Art 80, Alin. 2 din Constitutie.
  • Exista sentimentul exprimat de multi dintre acesti cetateni, de multi oameni din societatea civila, de jurnalisti, ca este o ancheta fara precedent, cu scop politic, care-i are in vedere mai ales pe cei care s-au prezentat la vot la refereredum.
  • Nu formulez nici un fel de acuzatie la adresa Parchetului General.
  • Avind in vedere amploarea anchetelor si modalitatile fara precedent - de la colectivizarea fortata din anii 50 un asemenea desant al procurorilor nu s-a mai cunoscut - avind in vedere ca acelasi Parchet la alte alegeri nu a actionat aproape deloc, nicidecum in asemenea proportii, cred ca este necesar si cer procurorului general sa ofere explicatii publice in legatura cu natura, mijloacele si scopurile acestor anchete.
  • Eu nu am indoieli ca procurorii au acoperire legala.
  • Am indoieli ca marturia pe Sfinta Scriptura se face in fata procurorilor.
  • Procurorul General are datoria sa lamureasca opinia publica.
  • Este inacceptabil, in sensul in care afecteaza drepturi cetatenesti inatacabile, sa intrebi cetatenii despre optiunea lor la vot.
  • Cer inca o data Procurorului General de urgenta sa ofere explicatii publice, sa comunice in legatura cu natura, mijloacele si scopul acestor cercetari, in calitate de presedinte care, chiar interimar, am niste obligatii.
  • Presedintele - titluar sau itnerimar - are niste obligatii fata de societate si cetateni.
  • Este datoria mea sa cer aceste explicatii.
  • Ii cer public doameni presedinte a CSM sa convoace o sedinta a acestui for in care sa discutam si sa ne lamurim asupra acestor aspecte, prilej cu care s-ar putea discuta si despre situatia sa avem un raspuns sau altul ca sa avem un ministru stabil la Justitie.
  • Suntem de acord cred, si membrii CSM, ca tara are nevoie de un ministru stabil la Justitie.
  • Ii cer dlui premier Victor Ponta, ministru interimar la Justitie, sa sprijine si el acest demers de clarificare.
  • Am vazut o declaratie a premierului cu care nu pot fi de acord, in care ii cere cetateanului Traian Basescu sa nu mai terorizeze cetatenii Romaniei.
  • Sper ca e doar o vorba de polemica politica si nu o vorba de ministrul al Justitiei pentru ca daca cineva terorizeaza vreun cetatean al Romaniei trebuie de indata luate masurile pentru ca el sa fie impiedicat sa o faca iar daca nu, si unii cetateni au probleme, atunci autoritatile statului - ministrul Justitiei de exemplu, si nu dl Traian Basescu, sint cei indrituiti si obligati sa ia masuri.
  • Am vazut comentarii ca ar trebui sa convocam CSAT. Inteleg foarte bine ingrijorarile unor oameni fata de ceea ce se petrece.
  • CSAT este insa altceva, si Art. 119 din Constitutie ne spune foarte clar.
  • Oricite semne de intrebare exista in legatura cu actiunile Parchetului, nu cred ca putem vorbi de siguranta nationala sau aparare.
  • Astept raspuns la aceste solicitari publice care, repet, nu inseamna in nici un fel o presiune de vreun fel asupra Parchetului sau vreo ingradire a drepturilor.
  • Si eu, si Parchetul, avem o misiune comuna
  • Cind exista ingrijorari publice ca drepturi ale cetatenilor, e datoria Parchetului sa explice si de ce face, si cum fac.
  • Faptul ca am facut apel si la Ministrul Justitiei e bazat pe un text constitutional fundamental, Art 132 din Constitutie, ne spune foarte clar ca procurorii isi desfasoara activitatea sub autoritatea Ministrului Justitiei. Inseamna nu ca Parchetul e subordonat ministrului, nu ca autonomia, independenta e limitata de cineva, ci ca Ministrul Justitiei are, ca si presedintele si premierul, o responsabilitate in raport cu toate misiunile Parchetului, care e independent, dar nu e stat in stat.
  • Precizez ca astept de la Procurorul General, presedintele CSM si ministrul Justitiei raspunsuri urgente, nu pentru ca sint eu nerabdator, ci pentru ca sint multi cetateni ingrijorati. Adica in cursul zilei de miine.
  • Intrebare: Premierul a spus ca se poate coabita cu Traian Basescu.
    Raspuns: Nefiint nici presedinte suspendat, nici premier, nu ma priveste.
  • Q: Ce ati discutat cu ministrii Stroe si Dobritoriu?
    R: Cu Dobritoiu am vorbit de problemele Apararii si starea militarului accidentat. Cu dl Stroe despre activitatea si demersurile pe care le desfasoara in raport cu solicitarile CCR. Am dreptul sa ma informez direct de la ministri in legatura cu modul in care functioneaza aceste institutii.
  • Q: Considerati ca decizia de ieri a CCR lamureste prezenta pe liste a cetatenilor din strainatate?
    R: Da. Acum citeva zile am citat niste articole din legi. Nu are rost sa comentez decizia CCR. Cred ca Guvernul nu are problema articolelor de lege dupa care va judeca aceasta Curte. Guvernul are tema sa puna la dispozitia CCR niste documente. Cum el va judeca CCR, ce legi va folosi, asta CCR decide.
  • Q: CCR a decis devansarea termenului. De ce credeti ca a solicitat Traian Basescu?
    R: Nu e treaba mea sa ma intreb eu. E adresata Curtii, Curtea decide. Basescu avea dreptul sa solicite Curtii, are calitate de petent.
  • Q: Considerati ca presedintele suspendat a incalcat Constitutia in ultimele saptamini?
    R: Dl Traian Basescu nu a fost presedinte in ultima perioada, deci nu are cum sa incalce Constitutia ca presedinte. Despre declaratiile politice am vorbit.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















14668 vizualizari

  • +76 (78 voturi)    
    CAFEA (Miercuri, 15 august 2012, 18:42)

    andryo [utilizator]

    imi da hot news o cafea ..daca se va lega Crin de DNA si Parchet...

    sa nu uitam de declaratiile belicoase ale d-nului iliescu la adresa d-nei Kovesi si a Parchetului..
    in loc sa ii sustina pentru aflarea adevarului....
    asta e..
    • +56 (58 voturi)    
      Zice Crin asa (Miercuri, 15 august 2012, 19:12)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      "xista sentimentul exprimat de multi dintre acesti cetateni, de multi oameni din societatea civila, de jurnalisti, ca este o ancheta fara precedent, cu scop politic, care-i are in vedere mai ales pe cei care s-au prezentat la vot la refereredum."

      Eu zic ca aceia care nu au votat de mai multe ori nu trebuie sa se teama, nu? Eu nu am votat de mai multe ori si ca atare nu am emotii legate de vot multiplu. In comuna mea nu s-a votat 233%, nu trebuie sa ma tem ca am facut ilegalitati.
      • +50 (50 voturi)    
        Crinule asteapta taica... (Miercuri, 15 august 2012, 19:48)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        Crinule asteapta taica...
        o sa vorbeasca curand si cu tine.
        Ca de la Procuror la acuzat...

        iti doresc viata vesnica... in puscarie
        • -3 (3 voturi)    
          pe ce motiv??? (Joi, 16 august 2012, 15:33)

          IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          tradare, puci, lovitura de stat, care e motivul? Nu de alta dar nu m-am uitat recent la tv si deci nu stiu cu ce l-ar putea acuza politia politica a "statului de drept".... Oricum daca merita sa faca puscarie, sper sa faca.... dar stiu un presedinte suspendat care de asemeni merita sa faca puscarie si care inca nu face...
          • +3 (3 voturi)    
            bah lasa-ma (Joi, 16 august 2012, 21:23)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

            daca tu zici de Basescu ca merita sa faca puscarie si a fost suspendat pe merit,

            ATUNCI nea' Cacarau in ce hal merita suspendat?

            sau pentru ca e analfabet si repetent ... se iarta...
      • +22 (22 voturi)    
        Hekel si Jekel ai propagandei negre (Miercuri, 15 august 2012, 22:35)

        valjean [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        Vin cu niste minciuni,le repeta si le amplifica prin flasnetarii lor ,care se pricep la propaganda , vira in capul oamenilor falsuri si minciuni sfruntate.
        • +28 (28 voturi)    
          bai da ce nesimtiti (Miercuri, 15 august 2012, 23:10)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui valjean

          procurori nesimtiti, pai ce tupeu domne, auzi la ei ce cauta bre sa ancheteze fraudele??? adica nici nu incape indoiala ca a fost frauda, problema este de ce vor procurorii astia sa le si ancheteze?? pai altceva mai bun nu au de facut???
        • +11 (11 voturi)    
          Marele Napoleon (Joi, 16 august 2012, 8:56)

          Blackball [utilizator] i-a raspuns lui valjean

          avea un ministru care spunea cam asa: calomniaza, calomniaza ca tot ramane ceva.
          Pentru uselisti, e deviza lor de viata...politica si particulara.
    • +43 (45 voturi)    
      ai un ness de la mine! (Miercuri, 15 august 2012, 19:16)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      no comment: Colonești, Olt (sigur or sa aiba incurand articol pe wikipedia)

      http://casajurnalistului.ro/alegeri-pe-mosia-lui-bula/
      • +13 (13 voturi)    
        Pfuu (Miercuri, 15 august 2012, 23:57)

        Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui Harold

        Am aruncat si eu un ochi pe link-ul trimis de tine. Ametesti! Nu am putut parcurge tot materialul.

        Bula asta e greu! Nu l-a intrebat nimeni de sanatate pana acuma? :)

        "[..] În Colonești, Olt, boierul e deputatul traseist Nicolae Stan, zis Bulă. El se mișcă rapid de la un partid la altul, iar satul votează cu sfințenie după dansul lui. În vara lui 2008, 95% dintre cei cu drept de vot puneau ștampila pe PSD, în culorile căruia candida Bulă la primărie. Câteva luni mai târziu, scorul se inversa: peste 90% votau PDL la parlamentare. Secretul? Bulă schimbase taberele.

        Boierul s-a întors acum în PSD și la referendum a reușit să scoată din case 184% dintre sătenii cu drept de vot [..]."

        PS: Ghilimele, da? :)
    • +46 (50 voturi)    
      este normal... (Miercuri, 15 august 2012, 19:21)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      ....sa critice Parchetul pentru ca acum, cei care au furat la urne indemnati de USL dau buzna speriati la cei ce i-au pacalit, spunand ca nu li se va intampla nimic.
      Marea disperare kkrista este ca daca procurorii isi vor face datoria pana la capat si judecatorii vor condamna cativa hoti electorali, la alegerile din toamna nimeni nu se va mai incumeta sa falsifice voturi iar USL va pierde copios.
      Cadere vertiginoasa !!!
      • +30 (32 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 15 august 2012, 19:43)

        Harold [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        poate fi scos USL in afara legii, daca se dovedeste ca ei au indemnat la vot multiplu?
        • +27 (27 voturi)    
          glumiti ? (Miercuri, 15 august 2012, 20:14)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Harold

          Aici este vorba de persoane care au incalcat legea si care trebuiesc sa raspunda pentru faptele lor.
          Pe instigatori, cel mai bine stiu cei care s-au lasat pacaliti sa voteze multiplu si daca vor fi pedepsiti, la alegerile parlamentare USL nu va mai beneficia de sprijinul lor. Asta va fi pedeapsa pentru USL.
        • +13 (13 voturi)    
          Sunt... (Miercuri, 15 august 2012, 20:23)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Harold

          ...deja...
      • +11 (11 voturi)    
        Da, cadere cat mai adanc ... (Miercuri, 15 august 2012, 22:29)

        puricelu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Haul este jos... Nici nu se vede !!! Drum bun !!!
    • +19 (19 voturi)    
      inadmisibile presiuni (Miercuri, 15 august 2012, 21:06)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      Parchetul, DNA, CSM, ar trebui sa sesiseze / sa se autosesizeze si toti sa informeze Bruxelles-ul asupra a ceea ce se-ntampla in Romania supusa abuzurilor acestor pucisti disperati si dioctatoriali.

      E I-NAD-MI-SI-BIL !
    • +7 (7 voturi)    
      Faza finala a puciului (Joi, 16 august 2012, 7:51)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      Intram in faza finala a loviturii de stat: atacul la justitie. Mai mult chiar decat plecarea lui Basescu ii intereseaza inlocuirea Procurorului General si a sefului DNA.
      Remember: Voiculescu are termen de proces in septembrie!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu va enervati, (Joi, 16 august 2012, 8:51)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui andryo

      e doar un caz medical patologic si trebuie privit ca atare. Medicatia va fi prescrisa de electorat.
  • +55 (57 voturi)    
    iar vrea sa fie la TV? (Miercuri, 15 august 2012, 18:50)

    Gryphus [utilizator]

    asta nu poate poate sta 2 zile fara sa apara la TV ?
    • +21 (21 voturi)    
      Micul dictator de buzunar! (Miercuri, 15 august 2012, 22:26)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Crin Antonescu face presiuni inadmisibile asupra Parchetului si CSM -ul trebuie sa -i spuna clar ca nu poate ataca Justitia si sa instige la neaplicarea legii si incalcarea si disolutia ordinii publice.
      • +6 (6 voturi)    
        E un biet mascarici schizofrenic!! (Joi, 16 august 2012, 9:53)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        care nu are capacitatea sa discearna intre propriile fantasme ce-l domina in somnu-i prelungit, si realitate.
        Confunda totul ..
        Locul lui se gaseste la un spital de specialitate.. si ar fi un bun obiect de studiu pentru studentii de la medicina legala..
        Este frustrant, si profund nedrept, sa constat in fiecare dimineata acelasi cosmar :ca acesti 2 ilegitimi care confunda legea cu propriile lor dorinte, mai sunt inca acolo ...
      • +1 (1 vot)    
        Presiuni... (Joi, 16 august 2012, 15:37)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        p = F/S unde F este forta si S este suprafata... ce presiune face Somorila... ???
  • +60 (62 voturi)    
    Lasa-ne! (Miercuri, 15 august 2012, 18:50)

    Gabe2006 [utilizator]

    Mai lasa-ne si pe noi domnule Antonescu sa respiram. Nu mai aveti mult si puteti ura in liniste pe culoarele spitalului de nebuni. Tot vestul a vazut ce prostii debitati si rusii jubileaza. Schizofrenia e boala grea.
  • +48 (50 voturi)    
    Cam devreme s-a trezit azi (Miercuri, 15 august 2012, 19:07)

    Hyperion [utilizator]

    Poate ne spune cum e cu americanii..
    • +36 (40 voturi)    
      gresala (Miercuri, 15 august 2012, 19:17)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Hyperion

      Nu s-a trezit; vorbeste in somn ! las ca-i canta Morar "nani-nani" si-l linisteste !
      • +26 (26 voturi)    
        somn r.e.m. (Miercuri, 15 august 2012, 19:45)

        Harold [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        o sa-i cante "nani, nani... base, base"... ca sa aiba si cosmaruri.
        • +10 (10 voturi)    
          rem-ul apare spre dimineata (Miercuri, 15 august 2012, 20:45)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Harold

          la antonescu e pe la 4-5 dupa-amiaza...
    • +9 (9 voturi)    
      Crinul turbat si Radio Moscova (Miercuri, 15 august 2012, 21:36)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Hyperion

      Se lupta din greu cu ei.Noroc ca nu-l iau in serios,
  • +45 (49 voturi)    
    rad de ma prapadesc.. (Miercuri, 15 august 2012, 19:12)

    andryo [utilizator]

    HOT NEWS. vreau cafea..
    am ghicit ca se va lega Crinut de parchet...

    nu imi vine sa cred..................................................
    doamne..astia fac ce le spune Iliescu...doamne..
    Antonescu=Iliescu=BOLSEVIC
  • +42 (46 voturi)    
    frauda (Miercuri, 15 august 2012, 19:13)

    Angoasat [utilizator]

    Poate explica cine si somnorosului ca sunt localiati unde s-a votat 200%..verificarile se fac in urma unor plangeri..
  • +30 (34 voturi)    
    ??? (Miercuri, 15 august 2012, 19:16)

    Itsoc [utilizator]

    iar nu spune omu' asta nimic. macar daca zicea si el ca mai da un kg de malai votantilor, poate castiga mai multa imagine in fata pulimii de votanti usl.
  • +40 (44 voturi)    
    Iata adevarul! (Miercuri, 15 august 2012, 19:20)

    CarmenO [utilizator]

    In fine, si-au dat arama pe fata!

    Iata cum cere de urgenta un raspuns de la Procurorul General referitor la un numar mare de cetateni ingrijorati.

    Sigur ca sunt un numar mare care au participat la fraudarea referendumului si aia tipa ca le e frica de puscarie.

    Deh, cine i-a pus sa puna botul si sa faca vot multiplu???

    Dupa parerea mea, ce a fost pana acum e nimic fata de ce asteapta daca ramane repetentul presedinte.
    • +26 (26 voturi)    
      astea sunt ultimele zvacniri (Miercuri, 15 august 2012, 20:45)

      Teo61 [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

      ultimele ragete ale fiarei disperate!!!!!!!!!!!
      Tot Constitutia zice:Constitutia garanteaza independenta Justitiei si faptul ca magistratii nu raspund in fata nici unei alte puteri a statului.
      Asa ca urli fara ecou!!!!!!!!!
      Sa vedem dupa anchete cu ce rezultate mai ies in fata uslacii
      • +12 (12 voturi)    
        Acest Mister Gaga... (Miercuri, 15 august 2012, 22:07)

        valjean [utilizator] i-a raspuns lui Teo61

        Al gargarei fara rost , ar trebui sa-si faca un pupitru in parcul Cismigiu.Merg si doua lazi pentru castraveti.Discretul lu/peste someaza acum si da ultimatumuri de 24 de ore.Bate discret cu pumnul in masa micul Visinski de buzunar!
  • +41 (45 voturi)    
    de ce nu si-a luat calmantele? (Miercuri, 15 august 2012, 19:23)

    DonDan [utilizator]

    Cum a putut un personaj desprins din Caragiale sa candideze la presedentia Romaniei si sa devina acum interimar? Il taie si pe Vadim la prostii debitate.
    Senor Cacamucho - sunt anchetati aia cu voturi multiple, nu ii intreaba nimeni pe oameni cum si de ce au votat, ci de ce au votat de mai multe ori. E o chestie penala asta, sau nu poti intelege. La o adica tu cere ce vrei, sper ca Parchetul General sa isi vada de treaba si sa nu se lase tarat in scandal. Fac o treaba excelenta.
  • +40 (44 voturi)    
    Logica a la Cacarau (Miercuri, 15 august 2012, 19:24)

    feisbuk [utilizator]

    "Nu formulez nici un fel de acuzatie la adresa Parchetului General"

    "Eu nu am indoieli ca procurorii au acoperire legala"
  • +29 (33 voturi)    
    e campanie (Miercuri, 15 august 2012, 19:25)

    RoMaLeS [utilizator]

    de denigrare si electorala... ciumele si asta cand tara arde....
  • +42 (46 voturi)    
    clone (Miercuri, 15 august 2012, 19:25)

    traiang [utilizator]

    Clonele lui Iliescu Antonescu si Ponta ma lasati-ne cu tampelile voastre ne-ati asurzit de 2 luni !!!! Sa cerceteze procurorii pana in panzele albe si sa se mai termine cu voturile multiple evaluate cam la 2 mil din surse si normal dupa cifrele de la locale care au fost 5 mil.Adica astea din tara nu pot fi investigate dar cele din strainatate sa fie sterse Bine ca v-a dat Basescu guvernarea ca ne frigeam iarasi la alegeri
  • +37 (41 voturi)    
    asaltul borfasilor asupra justitiei.... (Miercuri, 15 august 2012, 19:26)

    dadan [utilizator]

    este ingrijorator faptul ca borfasii nu-si mai ascund indignarea in fata justitiei care se pare ca functioneaza... de ce le este frica liderilor USL in frunte cu Ilici? le este frica ca o sa vada lumea cum au furat voturi in cel mai stalinist stil posibil...le este frica de pushcarie.... hotului intotdeauna ii este frica.... omul onest nu are de ce sa se teama caci legea este de partea lui, insa borfasii.... hmmmm... traiesc cu frica in san zilele astea, nu prea se mai pot ascunde in fata legii - vezi crizele liderilor USL cand au aparut in presa stenogramele rusinoase cu fraudarea referendumului la cel mai inalt nivel...acum o sa prinda sute de mii de voturi multiple sau fictive si nu o sa fie deloc bine pentru USL.... ma tem ca ticalosii vor forta schimbarea lui Kovesi...
    • +25 (25 voturi)    
      Astia vor sa schimbe sefii de la Justitie (Miercuri, 15 august 2012, 19:57)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Asta vor; sa foloseasca prilejul sa schimbe sefii Justitiei.. Isi dau seama ca nu mai pot astepta.. Ramine de vazut ce va face Ponta, Crin l-a criticat ptr ca numai el poate propune alt ministru sau actiona din pozitia de ministru interimar al Justtiei.S-au inteles intre ei. Si ce e cu termenul asta dat pina miine??. Parca nu se mai termina...mai ales ca acum cercetarile ajung la actorii principali.
    • +8 (8 voturi)    
      Crizel, extrema urgenta! (Miercuri, 15 august 2012, 21:42)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Pregatire pentru schimbarea Procurorilor de la DNA si Parchetul GeneralE in criza de timp si actioneaza disperat. Cred ca a luat o supradoda de energizante.
  • +31 (33 voturi)    
    Buna dimineata, domnule CrinA (Miercuri, 15 august 2012, 19:26)

    Closed [utilizator]

    Doar ca o precizare mica, onomastica celor cu numele de Maria, Mariana, Marian samd nu se sarbatoreste astazi, pentru ca Adormirea Maicii Domnului e un prilej de tristete. Onomastica respectivilor se sarbatoreste pe 8 septembrie, de Sf. Maria Mica aka Nasterea.
    • +21 (21 voturi)    
      ne-tristetea lui crin (Miercuri, 15 august 2012, 19:50)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      el e pe calendarul rusesc din 1946 (ne-reactualizat, la fel ca listele...).
  • +40 (42 voturi)    
    auleo Kakarau' ai inebunit de tot ? (Miercuri, 15 august 2012, 19:28)

    Berbecutu [utilizator]

    Tu ai auzit de separatia puterilor in stat ?
    De cand dai tu ordin Procurorului General al Romaniei sa iti dea tie explicatii ? Justitia trebuie sa ramana INDEPENDENTA !
    Eu zic sa iti pregatesti tu explicatia pt. ca saptamana viitoare pe timpu' asta vei fi la parchet cu pixu' in mana.....in calitate de "autor al subminarii puterii de stat.."
    • +3 (5 voturi)    
      KKrau e rau de tot... (Miercuri, 15 august 2012, 21:50)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Berbecutu

      Va fi in crescendo pina in 20.08. cind ce sa vezi ? Va fi numita Pivniceru. Intr-un ceas ,dupa numirea ei , blitzkrieg! La propunerea ministrului de Justitie Crin Antenescu va numi procurorul DNA. si procurorul general.
      • +1 (1 vot)    
        Incompatibilitate Pivniceru (Joi, 16 august 2012, 9:36)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui valjean

        CONSTITUŢIA ROMANIEI ART. 1 Statul român (4) Statul se organizează potrivit principiului separaţiei şi echilibrului puterilor - legislativă, executivă (n.n. ministru al justitiei) şi judecătorească (n.n. d-na judecator Pivniceru) - în cadrul democraţiei constituţionale. ART. 105 Incompatibilităţi (1) Funcţia de membru al Guvernului(n.n.în speţă ministru al justitiei) este incompatibilă cu exercitarea altei funcţii publice "de autoritate" (n.n. ex. autoritatea judecatoreasca), cu excepţia celei de deputat sau de senator. CAP. 6 "Autoritatea judecătorească" SECŢIUNEA 1 Instanţele judecătoreşti ART. 125 Statutul judecătorilor (3) Funcţia de judecător este incompatibilă cu orice altă funcţie publică (n.n. ministru al justitiei) sau privată, cu excepţia funcţiilor didactice din învăţământul superior.
  • +36 (40 voturi)    
    Multi cetateni ingrijorati... (Miercuri, 15 august 2012, 19:33)

    Gica123 [utilizator]

    Antonescu: "Precizez ca astept de la Procurrul General, presedintele CSM si ministrul Justitiei rapsunsuri urgente, nu pentru ca sint eu nerabdator, ci pentru ca sint multi cetateni ingrijorati. Adica in cursul zilei de miine."

    Sunt ingrijorati cetatenii multi care au votat in mai multe locuri si familiile lor. :)
    Restul nu prea inteleg de ce ar fi ingrijorati.
  • +22 (22 voturi)    
    Nu putea Marele Kakarau... (Miercuri, 15 august 2012, 19:33)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Discret Intaiul...sa stea si el azi... linistit ??!!!
  • +18 (18 voturi)    
    Alt ultimatum (Miercuri, 15 august 2012, 19:35)

    Unu-2 [utilizator]

    Alt ultimatum de la Crin Antonescu: "Adica in cursul zilei de miine."
    Plus sa recunoasca public ca nuii de acord cu prim-ministrul: "Am vazut o declaratie a premierului cu care nu pot fi de acord".
    Se cam termina distractia.
    "presedintele si premierul, o responsabilitate in raport cu *toate* misiunile Parchetului, care e independente, dar nu e stat in stat" - am inteles, da sa traiti! Si vrea sa mai ne minta ca nu se amesteca?
  • +18 (18 voturi)    
    Chelu'si pune mana-n cap ! (Miercuri, 15 august 2012, 19:36)

    V. Val [utilizator]

    tovul antenescu se teme si el de institutii precum Parchetul, DNA ori CSM si incearca sa puna presiunea asupra lor. Ii cheama la ordine, la raport. Sa fi facut asta "dictatorul" Basescu ce revolutie ar fi fost pe Antene !

    dar vad ca adormitul are si haz, involuntar desigur :
    "Si eu, si Parchetul, avem o misiune comuna" - Ha ! ha ! memorabila vorba ! O sa ramana de pomina .
  • +19 (19 voturi)    
    Antonescu (Miercuri, 15 august 2012, 19:38)

    ploiesteanu [utilizator]

    S-a suparat pe Ponta din cauza afirmatiei ca poate conlucra cu Basescu in anumite conditii. Daca tineti minte , s-a mai intamplat asta atunci cand Ponta a dat sfaturi guvernului Ungureanu.
  • +15 (15 voturi)    
    dedicatie pt. presedintele iubit (Miercuri, 15 august 2012, 19:46)

    geocrin [utilizator]

    http://www.newz.ro/stire/140806/presedintele-interimar-crin-antonescu%2C-din-nou-ironizat.-asculta-%27balada-lui-cacarau%27-in-limbile-romana%2C-engleza%2C-franceza%2C-spaniola-si-germana-%28video%29%60adev.html


    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12827319-video-victor-socaciu-psd-nu-competenta-poporului-decida-cazul-unui-parlament-bicameral-sau-unicameral-romanii-nu-pot-decide-chestiune-atat-tehnica.htm
  • +25 (25 voturi)    
    AMF (Miercuri, 15 august 2012, 19:49)

    thjokki [utilizator]

    Crin asta nu-si ia si el concediu?Sau astepta concediul permanent din politica?Ba Pogonici esti INTERIMAR nu te-a votat nimeni presedinte!!
  • +29 (29 voturi)    
    iesirile d-lui antonescu (Miercuri, 15 august 2012, 19:52)

    gatsby [utilizator]

    din ultima perioada imi fac dovada ca palaria de presedinte al Romaniei este prea mare pentru capul domniei sale!
  • +25 (25 voturi)    
    procurori trebuie sa ceara acordul lui Antonescu? (Miercuri, 15 august 2012, 19:54)

    gorjenii [utilizator]

    Umbla ceva zvonuri ca aceasta categorie profesionala (procurorii) stanjeneste cel mai mult USL, dar chiar asa, in vazul lumii, sa te impotrivesti la clarificarea acuzatiilor de ilegalitate ? E normal ca oamenii sa fie intrebati daca au fost constransi, determinati, obligati sa voteze de mai multe ori si sa raspunda la aceste intrebari. Urmeaza alte alegeri in toamna, adevaratii vinovati, autorii mecanismului de vot multiplu trebuie sa plateasca, ne-au facut de rasul lumii.
  • +29 (29 voturi)    
    Precizare (Miercuri, 15 august 2012, 19:56)

    STEFAN A. [utilizator]

    Frauda prin vot e pedepsita penal .
    Procurorii sint cei imputernici de lege sa faca anchete , investigatii in astfel de cazuri .
    Nu poate cere un procuror cum a votat Ion sau Popescu dar daca respectivii apar de mai multe ori ca votanti , ceva intrebari trebuie sa le faci caci sint pasibli de proces penal .
    Tot legea zice asta .
    Poate Antonescu ar fi facut bine sa tina consilierii aia a lui Basescu macar in domeniu legal / justitie . E varza.
    Secretul profesional impiedica TOT PRIN LEGE ca un procuror sa deie detalii despre o ancheta in curs .
    Tovarasi , epoca PCR si RSR cind cu un telefon se stabileau inculpati , sentinte , a trecut . Tovarasi , mai rasfirati chiar daca sinteti disperati .
  • +24 (24 voturi)    
    Mascarada (Miercuri, 15 august 2012, 19:57)

    nic1 [utilizator]

    Face parte din strategia USL de diversiune.Morcovul nu mai are nicimacar frunze.Ce i.mi place cand vad asa ceva.Tot inainte Tavarasi.
    • +17 (17 voturi)    
      multiplex & 3D (Miercuri, 15 august 2012, 20:08)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui nic1

      eu zic sa nu-i oprim, sa vedem cat de departe pot ajunge... cat pot scoate din ei...

      chiar daca sunt previzibili, tot vreau sa-i vad in actiune, pentru mine acu e 3D, un super-stereo din trei directii: ilici, ponta, crin.
  • +22 (22 voturi)    
    Hotului ii este frica sa nu fie furat!? (Miercuri, 15 august 2012, 19:58)

    sosuhno [utilizator]

    Ciudat comportament. Iliescu iese si bate campii, nu inteleg de ce este ascultat. A ramas la fel ca atunci cand multumea minerilor pt florile sadite in Bucuresti la mineriada om cu nota 10 la originea sociala, scolit la Moscova anilor 50. Crin Antonescu este doar un repetinke, nu doar la istorie ci si la vocatie politica, demnitate, morala. In mod rau voitor se face o dezinformare si rastalmacire a faptelor. Parchetul face anchete acolo unde au fost fraude ori incercari de frauda. Oamenii cinstiti nu au de ce sa se teama. In continuare, cu vadita nerusinare imparte Romania in doua. Sunt romani doar cei 8.5 mil de votanti. Vreau sa vad macar un persecutat politic. Sper ca pentru vorbele grele si in sentinte aruncate la intamplare vor da seama. Sper ca ISTORIA sa-i condamne pe toti cei care arunca Romania cu 60 de ani in urma. Sper ca vor plati TOTI, fara discriminare.
  • +20 (20 voturi)    
    s-au bolsevit liberalii! Va rad si cainii... (Miercuri, 15 august 2012, 20:05)

    georgebadeas [utilizator]

    Cand a avut loc oare, desfiintarea PNL???
    • +13 (13 voturi)    
      desfiinţarea PNL (Miercuri, 15 august 2012, 20:24)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui georgebadeas

      a avut loc în noiembrie 1947. Ăştia de-acum n-au nicio legătură cu ACEL PNL!
    • +11 (11 voturi)    
      PNL a fost desfiintat demult. (Miercuri, 15 august 2012, 20:30)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui georgebadeas

      Dupa lovitura de stat din '89 a fost infiltrat de mafia securista sprijinita de Moscova si a fost capusat de astia pina si-a dat duhul. Asa cum au anihilat si PNTcd. Aceste doua partide vor putea exista doar cind Mafia (sprijinita de Moscova) va fi anihilata.
      • +10 (10 voturi)    
        agenti slab pregatiti (Miercuri, 15 august 2012, 21:14)

        Harold [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        daca e asa, prosti agenti si-a ales moscova, din moment ce nu pot duce o lovitura de stat pana la capat!

        nu mai sunt vremurile ale bune de prin 1946, ce agenti hard-core aveau in acei ani...
  • +17 (17 voturi)    
    oare.... (Miercuri, 15 august 2012, 20:10)

    nedumeritu [utilizator]

    a numarat cineva de cate ori a calcat antonescu Constitutia in timpul de cand sta la Cotroceni ? cred ca este ziua si calcarea Constitutiei. Chiar nu se poate face nimic pentru a reclama acest lucru catre parlament ?

    cat priveste la iliescu- aceasta piaza-rea a Romaniei, sa nu uite ca aceleasi " haite " de procurori l-au facut scapat de acuzatiile mineriadelor, in urma carora ar fi trebuit sa infunde puscaria pe multi, multi ani. Dar pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.....

    josnici oameni... josnice caractere.....
  • +21 (21 voturi)    
    Antonescu somează procurorii (Miercuri, 15 august 2012, 20:15)

    XtrO [utilizator]

    Domnule Cacarau, Pesedinte neales de nimeni, niciodata, cum e cu neamestecul in trebile Justitiei? Pana erati in opozitie, dadeati in clocot si spume de indignare, pe motiv ca Presedintele ales (betivul, kiorul, marinarul, Popey, etc., ca sa va fie mai clar despre cine e vorba) se amesteca cica in deciziile judecatorilor, mana procurorii de la spate si alte neghiobii de genul asta, niciodata dovedite. Pai, dumneavoastra cam ce credeti ca faceti acum? Ia-uzi aici "...Antonescu somează procurorii..."! Pe bune? Sunteti penibil, domnule Cacarau, Presedinte neales de nimeni, niciodata si care se crede in tara lui Papura Voda (aka Voiculescu, Varanu', Felix, etc.). Noroc ca nu mai aveti mult de frecat menta si salteaua pe la Cotroceni.... Norocul Natiei Romane, evident!
  • +14 (14 voturi)    
    Crin...Oh Crin.... (Miercuri, 15 august 2012, 20:17)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Ah Crin...ai vazut ce usor se pierde somnul (nocturn)...te gandesti la stenogramele Rus-Dobre : "Crin si Ponta vor nu stiu ce...vor sa scoatem 1600...de pe liste..." Ahhhhhhhhhh, cum s-a pierdut el...somnul...
    ...Ce se intampla ????!!!! Suna,oare, haitele fasciste la usa...CINE BATE LA USAAAAA ????!!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    A lui Cacarau... (Miercuri, 15 august 2012, 20:17)

    UncleSam [utilizator]

    A facut ochisori Antenescu, l-a trezit mosh Ilici si i-a dat lui si lui Pontea discursul de Sf. Marie.
    In zi libera cand se bucura si romanii de iesit la gratare si o zi de odihna, vine Cacarau sa se bage in seama la TV.
    Auzi la el, cat tupeu pe ilegalul interimar sa se ia de sireturi cu procurorii, cu CSM-ul, cu justitia in general care este independenta si nu are nici o obligatie sa-i dea lui nici un raspuns.
    Mai baga si tampenia cu "cetateanul Basescu", cat tupeu de borfash schizofrenic, e Presedintele Suspendat pt. tine bey Cacarau, pe 21 August iti iei un sut in kur de la CCR si ramai sa faci spume la Antena 3 unde esti sluga la Felix.
    Se lasa cu Rahova/Jilava pt. multi, lovitura de stat se termina la puscarie, stia Rus de ce s-a scos.
  • +17 (17 voturi)    
    justitia nu e o cacareaza. (Miercuri, 15 august 2012, 20:18)

    hamham [utilizator]

    alde cacarau e disperat ca pleaca de la cotroceni.

    daca basescu ar fi indraznit sa dea ordine justitiei,ar fi fost porcait in secunda doi de alde cacarau si plagiatorescu.

    cacarau,te facusi de cacarau la fix.
  • +16 (16 voturi)    
    "adevarat vorbeste" (Miercuri, 15 august 2012, 20:25)

    cccr [utilizator]

    are mare dreptate-trebue urgent sa se ajunga cu investigatia la ADEVARATII PENALI .care au organizat votul multiplu.Sigur primul pe lista trebue sa apara ponta.ca raspunzator de desfasurarea referendumului...apoi ministrii...si tot ceilalti pe verticala....Procurorii trebue sa se ocupe si de marii strategi-nu doar de primari si babe...FAPTE...FAPTE...ca vad ca au uitat de tombole electorale si alte chestii...
  • +14 (14 voturi)    
    Cand justitia (Miercuri, 15 august 2012, 20:28)

    AlisCuPar [utilizator]

    isi face treaba, mafiotii intra in trepidatie ! Exact pentru asta (ca sa opriti justitia sa-si faca treaba) ati incercat puciul, jeguri bolsevico-mafiote-securiste ! Sper ca din USL sa va transformati in SUL (de hartie igienica) ! Va asteapta nastase, acolo unde este, cu bratele deschise ca sa intregiti familia. Nu-l faceti sa astepte prea mult.
  • +15 (15 voturi)    
    Uite-asa im place..... (Miercuri, 15 august 2012, 20:29)

    blackbik [utilizator]

    ....vocea vinovatului : spumegand de furie si neputinta !
    Miroase infiorator a frica.
    Domnilor procurori, chapeu!
    Illegitimi non carborundum.
  • +16 (16 voturi)    
    I´m sorry president... (Miercuri, 15 august 2012, 20:32)

    geocrin [utilizator]

    Ai sarit rau de la incepu, nu ai avut capacitatea de a sti cum sa ajungi presedinte.
    Presedinte demn se poate ajunge doar muncind si demonstrind sinceritate.
    Chiar si in politica onestitatea, este o conditie, ca sa fii apreciat de popor, si de ce nu si de cancelariile europene.
    De cind primesti sfaturi de la iliescu......molipsirea se vede din ce in ce mai mult.
    Cred ca ii datorati mult ''`domnului''` iliescu pentru faptul ca a acceptat sa va fie mentor in ultimul an.
    Acela este elev care-si depaseste profesorul.
  • +15 (15 voturi)    
    in afara de conferinte de presa... (Miercuri, 15 august 2012, 20:35)

    gorjenii [utilizator]

    Dl Antonescu mai face si altceva?
    O tara nu se conduce prin conferinte televizate, chiar daca functia este interimara si vremelnica.
    Poate infiinta un post TV propriu si sa apara nonstop.
  • +16 (16 voturi)    
    Mama și tata lu' Justiție (Miercuri, 15 august 2012, 20:38)

    Iulian D [utilizator]

    Decât să se lege de una din singurele instituții statale care mai funcționează bine, ar putea să profite de ultima sa săptămână la Cotroceni, să se gândească la mult-pomisa retragere de onoare din viața politică ori să se pună se învețe engleza, că doar nu e „mother and father” lu’ Justiția de la România, precum dulcea sa vorbă englezească.

    http://www.iulian.dronca.ro/?p=238
  • +15 (15 voturi)    
    Vrabia malai viseaza si nebunu' .... (Miercuri, 15 august 2012, 20:43)

    Costin1968 [utilizator]

    ...balamuc...
  • +8 (8 voturi)    
    simt ei ceva ... (Miercuri, 15 august 2012, 20:55)

    beyondus [utilizator]

    si iliescu si cacarau ... ponta probabil s-a impacat deja cu situatia caci stie ce mare cariera politica il asteapta dupa ce se va lamuri cu plagiatul ... faptul ca se agita ca doi papagali in cusca lor arata ca mai exista o speranta pentru Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    incultura (Miercuri, 15 august 2012, 21:02)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Interimarul, probabil consiliat de incompetentii praspat numiti, emite aberatii despre rolul institutiilor statului de drept si de raporturile dintre ele. Ministrul Justitiei poate doar sa aloce fonduri si sa urmareasca cheltuirea lor de catre functionarii Ministerului Public. In statele pe care le cunosc Iliescu, Ponta, Quintus si ceilati miistrul Justitiei era sef peste toate "organili". Dar nu mai traim intr-un astfel de stat. Si nu vom acceptaca aceste lepadaturi comuniste(chiar daca sunt unii tineri, au preluat toate racilele precedentei oranduiri) sa ne aduca inapoi, probabil la indemnul si cu sprijinul "fratelui" de la Rasarit.
    Antonescu e atat de incult si incapabil, de hahalera, incat inghite si repeta orice i se comanda.Numai ca acum destabilizeaza grav Statul Roman influerntand cercetari preliminare si procese juridice in derulare, ceea ce e inadmisibil.Ar trebui sa se autosesizeze Parchetul de pe langa ICCJ.
  • +7 (7 voturi)    
    cine urla ala este! (Miercuri, 15 august 2012, 21:07)

    amacedon [utilizator]

    Adica nu e de acord ca cineva sa ancheteze fraudele? Deci recunoaste ca sunt fraude. Noica e deranjata ca aflam din stenograme ce mananca ei. Probabil ca vor urla inlacrimati catre rusi sa ii salveze cand or sa ajunga la puscarie.
  • +7 (7 voturi)    
    mediere de isaccea (Miercuri, 15 august 2012, 21:12)

    amacedon [utilizator]

    Deci, daca "Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate" inseamna ca intr-un sat in care primarul e usl-ist si majoritatea din sat e tot usl-ista ei pot fura in liniste voturi ptr ca presedintele nu se poate impotrivi ptr ca ar depasi limitele constitutiei.
  • +7 (7 voturi)    
    Hai afara! (Miercuri, 15 august 2012, 21:13)

    Palax [utilizator]

    Eu cred ca e trimpul sa iesim in strada sa sustinem anchetele si justitia impotriva fraudarii. Si sa ne opunem presiunile lu Cacarau.
  • +10 (10 voturi)    
    Constitutia (Miercuri, 15 august 2012, 21:40)

    Draky [utilizator]

    Se pare ca faceti incalcari grave ale constitutiei, domnule interimar.
    Vremurile cu apucaturi iliescene au cam trecut, atacul la procurori e grav, va avea urmari adanci, nici dvs. nu le puteti aprecia. Pozitia dvs e ff delicata, va semnati singur condamnarea.
  • +10 (10 voturi)    
    Tremurati... (Miercuri, 15 august 2012, 21:41)

    morometu [utilizator]

    Dupa fapta si rasplata!
    Al batran si-o fi schimbat pampersul sau proteza?
    Se verifica votul multiplu care este caz penal.
    Ce e atat de greu de inteles? Pentru cei corecti care au votat DOAR o data nu este absolut nici o problema.
    Pentru amenintarile lui, crizel nu poate suspendat?
    Ca tot nu l-a ales nimeni.
  • +14 (14 voturi)    
    Alo, domnu Gordon! (Miercuri, 15 august 2012, 21:53)

    Kayros [utilizator]

    Uitați ingerința în justiție!

    Solicit suspendarea președintelui interimar pentru intervenții grosolane în bunul mers al Justiției.


    Europa, pregătiți vă rog un tribunal penal internațional pentru că aici se pregătește un genocid ca la carte!

    Autori? Trei criminali. Unul vechi și două lepre tinere.
  • +11 (11 voturi)    
    Cu cit (Miercuri, 15 august 2012, 22:01)

    vasile-roaita [utilizator]

    Cu cit se isterizeaza mai mult Latrinescu alias cacarau cu atit mai mult imi place ca justitia merge asa cum trebuie sa mearga. Justitia nu trebuie sa-l bage in seama, poate sa latre pina face Dero la gura, procurorii sa-si faca datoria.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce sa-i faci, vorbeste disperarea datornicului... (Miercuri, 15 august 2012, 22:01)

    PredeAn [utilizator]

    Nenea asta plange de disperare ca ramane fara "discretia" de presedinte vorbitor zilnic pe la televizor... disperare ca va trebui sa-si vanda casa pentru a-si plati datoriile, dupa ce a mizat gresit si s-a umflat in pene, deh, domnia si prostia se platesc!

    Cum sa declari senin ca oficialii UE si americani au informatii gresite, doar nu se informeaza de la radio sant, din ziare de cancan si de la oteleviziuni ca cantenele1-3?

    N-a fost nimeni retinut, intimidat, amenintat, batut sau torturat de procurori in cursul anchetelor, dupa cum au depus marturie (tot televizata, in unele cazuri) cei anchetati.

    Este nesimtire sa spui sau macar sa sugerezi ca prezenta la vot de 200% este normala in localitati fara vreo atractie pentru turism legal...
  • +10 (10 voturi)    
    S-au speriat baronii ca sunt luati la intrebari (Miercuri, 15 august 2012, 22:50)

    andrei_radulescu-banu [utilizator]

    Dai in mine, dai in tine, dai in fabrici si uzine! Daca dai in pic mai tare, dai in clasa muncitoare!

    Baietii au crezut ca au spatele acoperit de la centru de Crin si de Ponta ca sa fure la vot. Iata ca incepe sa li se infunde acum, si sar ca arsi. Inainte se bateau in piept si raportau centrului cum o sa distribuie carnati si mici si o sa foloseasca Logan-ul Primariei sa aduca oamenii la vot. Acum se dau de oameni simpli, din popor, nevinovati, romani verzi si nestiutori de carte!
    • +3 (3 voturi)    
      persecutatii (Joi, 16 august 2012, 8:59)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui andrei_radulescu-banu

      Si persecutati de "hoardele" de procurori care atenteaza la sensibilitatea lor.
      Ce gunoaie!
  • +9 (9 voturi)    
    asta e inceputul...? (Miercuri, 15 august 2012, 23:01)

    andra_272006 [utilizator]

    Sa fie acesta inceputul presiunilor politice asupra justitiei? Au exista multe zvonuri privitor la cauza suspendarii lui T. Basescu, si anume dorinta de control din partea USL si a justitiei, pentru ca atunci vor avea cu "adevarat toata puterea"(asta cred ca a spus Patriciu intr-un interviu).
  • +13 (13 voturi)    
    Cat e halatul? (Miercuri, 15 august 2012, 23:06)

    marvio [utilizator]

    Cat de penibil se comporta Antonescu! Mai degraba cred insa ca el este bolnav si ar trebui de fapt sa-l compatimim, nicidecum combatem!

    Un argument in sprijinul ideii ca omul este chinuit de pusee de natura patologica cu manifestari severe este faptul ca a inlocuit consilierii. El chiar se crede seful statului, instalat definitiv si irevocabil la Cotroceni!

    Cred ca ultima lui porunca la iesirea din palat (scoaterea cu forta) saptamana viitoare va fi:
    "Spune-mi cat e halatul!"
  • +8 (8 voturi)    
    D-l Ponta a uitat scrisoarea catre UE? (Miercuri, 15 august 2012, 23:52)

    EllySt [utilizator]

    Parca in scrisoarea catre UE unul dintre cele 11 puncte se referea la respectarea independentei justitiei.
    USL pare ca a uitat de scrisoare si de angajamentele facute catre UE si SUA.

    D-l Ponta a uitat de la Londra pana la Bucuresti de angajamantul facut fata de prim-ministrii intalniti la deschiderea olimpiadei ca referendumul sa respecte standardele europene.

    Daca nu ar fi uitat sa le spuna si celor din teritoriu ca trebuie sa schimbe standardul convenit initial (cel dambovitean= daca pana la ora 17.00 nu sunt 40% prezenti actionam in forta) cu cel european nu ar fi avut acum probleme cu justitia.
    Pentru d-l Ponta nu este nici o problema sa conteste sau sa eludeze legile. Are o experienta vasta cu plagiatul.
  • +7 (7 voturi)    
    Cred ca s-a bagat singur in colt (Joi, 16 august 2012, 4:07)

    Gheorghe1 [utilizator]

    S-a bagat singur in colt, cand a stabilit "pana maine", fara a avea cum sa controleze nimic.

    Pur si simplu joaca la cacealma.

    Ceva de genul fa ce zic, ca altfel.. fa ce zic domnule, ca altfel.. Fa domle ce zic eu, n-auzi?!!!

    Ooops.

    Fa ce vrei.. ca oricum n-am ce-ti face... Basescu e de vina!!
  • +3 (3 voturi)    
    dreptul (Joi, 16 august 2012, 7:41)

    Wanga [utilizator]

    cetateanuui roman pe care-l invoci matele este de a vota o singura data!!
    pricepi o singura data!
    votul muliplu,indiferet cine il promveaza si il exercita este infractiune penala i trebie descurajat si pedepsit, deci cinste procurorilor!!
    a ca va dejavatajeaz pe voi care va ludati cu poporul care va vrea in maniera covarsitore este alta poveste!
    lasati justitia sa-si faca treaba, nu va mai amestecati in treburile ei interne, ca nu s-au terminat procedurile de suspendare!!
  • +5 (5 voturi)    
    Rugaminte (Joi, 16 august 2012, 7:47)

    panda1949 [utilizator]

    Domnule Ion Iliescu,
    Intr-un adevarat stat de drept, un fost Presedinte al Romaniei ar trebui sa stie ca a critica organele de procuratura, care isi fac datoria datorita sesizarilor primite, este ceva incorect. Nu mai suntem in anii 1990 ! Va spune aceste cuvinte un pensionar medical de 64 de ani, operat cu proteze de sold de 19 ani, cu o pensie de 522 lei dupa 35 ani de munca si care Nu a fost pionier, membru UTC, membru PCR si nu este inregimentat in nicio organizatier de nici un fel. Pe deasupra am in ingrijire un copil ranit pe 23 Decembrie 1989 la TVR ramas handicapat fizic si psihic. Va rog sa va vedeti de traiul boieresc pe care-l duceti in vila dumneavoastra in care stati, iar unii dintre pensionarii amarati, ca mine, avem niste pensii de mizerie in timp ce fostii securisti care si-au batut joc de poporul roman timp de 45 de ani, se lafaie in atatea bogatii in vilele din Cartietul Primaverii. Lasati la o parte ipocrizia ! La varsta mea este mai greu sa fiu manipulat cum au fost minerii in Iunie 1990 ! Va urez multa sanatate.
  • +3 (3 voturi)    
    ?? (Joi, 16 august 2012, 7:49)

    Wanga [utilizator]

    tau si ma intreb cum fi aratat circul in parlamentul rusinii nationale daca basescu ar fi facut ce face presedintele intemiar?
    de ce nu se sesizeaza nimeni sa propuna suspendarea astuia imediat pentru amestec brutal in desfasurarea unor achete ce vizeaza fapte ce aduc atingere proceselor democratice!
    en nu mai vreau ca votul meu sa fie un caca mare datorita acestor impostori cocotati porin astfel de fapt la putere!!
  • +4 (4 voturi)    
    Crin Antonescu ? (Joi, 16 august 2012, 8:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Un dobitoc , habar nu are istorie si nici macar simtul realitatii. In anii 50 nu a existat desant de procurori in sate ! In sate actionau activistii si propagandistii PMR cu Militia , daca nu rezolvau intervenea Securitatea , in cazuri grave chiar armata. Procurorii stateau linistiti la ei in birou . Cereau condamnarea urgenta a celor adusi cu lanturi de catre Securitate.
    Cat ne va mai face de ras acest impostor de Antonescu ?
  • +3 (3 voturi)    
    Separarea puterilor in stat (Joi, 16 august 2012, 8:57)

    fdaniel [utilizator]

    Parca una dintre acuzatiile aduse lui Basescu era ingerinta in Justitie.
    Acum, un presedinte neutru (??!) ORDONA actiuni catre Justitie si cere socoteala Justitiei! Asta da separatie...
    Iliescu cred ca e mandru de acest vlastar liberal pentru care masura dreptatii se face in furnctie de partid... Visinski, Pauker, Dej, Ceausescu, muriti de ciuda :)
  • +4 (4 voturi)    
    Cât de repetent (Joi, 16 august 2012, 9:04)

    Audit [utilizator]

    poţi să fii încât să ataci Justiţia de la pupitrul Preşedinţiei României?

    Pe de o parte mă bucur pentru că indiferent ce le-ar spune lui Barosso,, Gordon, etc., Plagiatorul şi Repetentul, faptele lor arată că Băse, Macovei, etc., au dreptate.
  • +7 (7 voturi)    
    CaCaRau... (Joi, 16 august 2012, 9:33)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Interimarul asta a aparut de mai multe ori in conferinte de presa in aceasta perioada, decat a aparut Base intr-un an...doar dupa acest aspect se poate vedea setea de putere si dorinta de a fi omagiat...
    Chiulangiul Cacarau reprezinta exemplul perfect al omului care tanjeste dupa cultul personalitatii.
    Antonescu, stai jos...PATRU!!!
  • +2 (2 voturi)    
    l-au marcat colectivizarile... (Joi, 16 august 2012, 10:20)

    firuierbii [utilizator]

    ca altfel nu inteleg de unde ar sti despre ele
  • +3 (3 voturi)    
    usl nu a vrut niciodata sa se stie adevarul (Joi, 16 august 2012, 10:46)

    visio [utilizator]

    asa cum Orban avea salariu nesimit cand era ministru transporturilor; tot asa cum basescu ii spunea lui vosganian ca nu mai sunt bani pentru pensii (asta se intampla in 2008); tot asa cum ion iliescu a musamalizat dosarul revolutiei, tot asa cum nastase a fost destul de lacom sa isi bage in buzunar banii de campanie electorala....si tot asa.
    la mine nu a venit niciun procuror sa ma intrebe de referendum, insa stiu ca daca nu imi platesc impozitul la Stat sunt penalizat drastic; pe baza ideii betivului antonescu, treaba este simpla: nu mai platesc impozite, taxe, etc; mie imi convine pentru ca raman cu mai multi bani de concediu; procurorii actioneaza numai pe baza plangerilor unor pesoane sau institutii; ei nici macar nu se autosezizeaza; politia poate actiona din oficiu, insa procurorii nu; daca ar fi avut habar de legi, acest accident nefericit al istoriei pe numele lui crin antonescu, nu s-ar fi facut de ras; oricum, el vorbeste el se face de ras; ingrijoarator este altceva: politia nu isi face datoria; sa vezi ca se plimba lumea la vot de sute de ori si sa faci nimic, inseamna ca esti complice....
    cat despre ion iliescu, se pare ca libertatea nu ii prieste....
  • +5 (5 voturi)    
    DE NEANTELES (Joi, 16 august 2012, 10:50)

    ANTY VIRUS [utilizator]

    Ce o fi in capul acestui interimar pres. ,nici acum nu stiu care ai este numele adevarat-Antonescu, Caca rau(a se citi diaree) ? De ce credeti ca-l sperie anploarea anchetelor aflate in desfasurare ? Raspunsul este foarte sinplu. Volumul fraudelor la referendum au fost inimaginabil de mari, sii-e frica ca se vor afla, motiv ptr. care multi primari,pres. cj. si cei care au participat la fraudarea referendumului vor mergr la zdup. Sunt convins caci cei ce au mers la vot si au votat legal nelasanduse cumparati sa voteze multiplu,stau linistiti si poate chiar se felicita ca au respectat legea.Problema mare este ca s-au facut promisiuni cum ca nimeni nu-i va deranja daca fraudeaza, nui asa ca doar sunt la putere.? Ce nu au luat in calcul este ca intre tinp institutiile statului sunt independente, s-au dus tinpurile lui Iliescu si Nastase, si-asi fac datoriia legal si democratic.
  • -6 (6 voturi)    
    Basai al mai mare dictator!! (Joi, 16 august 2012, 10:57)

    compadre [utilizator]

    Cine a mai auzit ca DNA(care nu are atributii in acest domeniu) sa hartuiasca oamenii ca s-au dus la vot?!

    Foarte bine sa anlizeze listele si daca vad ca a votat careva de 2x sa il ia la intrebari.

    Dar sa ia la rand oamenii pe lista este al mai securisto/comunism mod de care am auzit pana acum de la povetile horor de pe vremea lui Ceausescu.

    SI inca ceva: sa ia la intrebari si toti locuitorii din judetele unde nu s-a votat si sa afle daca oamenii au votat si nu figureaza pe liste ca ar fi votat. E lafel de justificata aceasta investigare!
  • +2 (4 voturi)    
    du-te mai cacaraule (Joi, 16 august 2012, 11:04)

    dorinuca [utilizator]

    si te culca la loc. Tu pentru ce te mai deranjezi mai sa tii vorbiri de la puptrul prezidential? Tot ce-ai spus tu de acolo zbierasera deja aia de pe la antene. Una aproape ca plangea de mila bietilor oameni care-s intimidati si abuzati,etc. Care , saracii, cum sa mai mearga vreodata la vot , daca sunt tratati in halul asta de basescu si oamenii lui? N-ai nicio jena , zici orice, faci orice , numa sa ramai la cotroceni ! Mai bine ti-ai face bagajul.... ca s-apropie de sfarsit vizita ta pe acolo ! Si lasa oamenii aia sa-si faca treaba ! Sa-i pedepseasca pe cei care fac troc cu votul lor ! Pe mine de ce nu m-a cautat nimeni? C-am stat si mi-am vazut de treaba si n-am facut excursii prin tara ca sa votez peste tot pe traseu ! Iti doresc dupa fapta si rasplata ! Pa !
  • -6 (6 voturi)    
    . (Joi, 16 august 2012, 11:15)

    basescujudecat [utilizator]

    Bine Antonescu, bine USL. Sa o pui pe Kovesi sa jure pe Biblie ca nu a actionat la comanda lui basescu.
    Pe de alta parte, hai .. curaj. Dincolo de vorbe actionati, doar nu sperati ca se sperie cetateanul bleu.
  • +4 (4 voturi)    
    CA atac la procurori (Joi, 16 august 2012, 11:16)

    andreesanu [utilizator]

    Bai Cacarau, daca stii ca se ancheteaza fraude electorale cum de-ti permiti sa ataci o putere independenta a statului ???,te deranjeaza rezultatul ???,esti cumva vinovat de aceste voturi multiple ???,se ajunge prin anchete la voi papusarii care vreti destabilizarea Romaniei???,
    Daca nu v-a dus capul decit la golaneli ,altii v-au priceput jocul murdar si va trebui sa platiti si voi cu libertatea ,ia vezi nu cumva Nastase a tras piciorul si va chiama sa-i tine-ti de urit ???.
    Sper sa va vad pe voi CAPETE PATRATE dupa gratii si nu pe amaritii aia pe care i-ati prostit voi.
  • +5 (5 voturi)    
    anii 50 si politica (Joi, 16 august 2012, 11:30)

    Respect [utilizator]

    Doua lucruri:
    1. Cum au inceput criticii lui Antonescu si Ponta sa faca comparatia intre ei si luarea puterii de comunisti in anii 50, incep si ei sa compare controlul fraudelor cu colectivizarea din anii 50. Care e LOGICA? Ce are controlul fraudelor electorale cu colectivizarea agriculturii?
    2. Dreapta si stanga. E timpul sa ne oprim din a vorbi de dreapta si stanga in Romania. Ce se intampla acum nu este politica, nu este lupta ideologica. Ce dezbateri de principii am auzit in ultimele luni? Nici una? Suntem dincolo de ideologie si de politica. Oameni ca Ponta si Antonescu fac nume rau politicii si etichetelor "dreapta" si "stanga".
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 16 august 2012, 11:37)

    Anonymous89 [utilizator]

    Este de-a dreptul rusinos ca am ajuns intr-o astfel de situatie.Oameni nevinovati sa fie anchetati ca au participat la referendum si si-au exercitat dreptul de vot.
    • +2 (2 voturi)    
      Schimba canalu... (Joi, 16 august 2012, 11:59)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      se ancheteaza fraudele oameni buni. Fraude: mita electorala, votul multiplu si... ghici ce, impiedicarea exercitarii dreptului de vot. Te rog, te rugam, noi, romanii, ailalti 10 milioane, schimba canalu.
    • +1 (1 vot)    
      ancheta (Joi, 16 august 2012, 13:53)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Anonymous89

      Fara suparare si/sau incrancenare: nimeni nu este anchetat, exista plangeri/suspiciuni si se face o ancheta in cadrul careia se iau declaratii de la participanti. Cum altfel vedeti desfasurarea unei anchete? Daca respectivii erau martorii unei crime la iesirea din sectia de votare, cum ar fi trebui procedat? La fel ar fi fost interpretarea?

      Nu sunt procuror, dar daca as avea tema de a ancheta alegerile, as lua listele si as vorbi cu oamenii de pe ele! Ce-i atat de periculos, intimidant, agresiv,rusinos, etc... aici? Cum ai putea da de falsificarea prezentei la vot, adica cineva care nu s-a prezentat dar apare semnat in liste, decat in acest mod??
      Nu a fost nimeni intrebat cu cine sau cum a votat!
      Cred ca intimidati sunt numai cei care au votat de mai multe ori.
      • +1 (1 vot)    
        E la fel de stressant (Joi, 16 august 2012, 15:01)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        precum camerele video la bac. Adică doar un pretext că nu sunt lăsaţi să fraudeze în continuare.
  • +4 (4 voturi)    
    suspendati DISCRETUL (Joi, 16 august 2012, 11:42)

    liviusmaximus [utilizator]

    iata problema dlui presedinte : "Eu nu am indoieli ca procurorii au acoperire legala. Am indoieli ca marturia pe Sfinta Scriptura se face in fata procurorilor. "
  • +1 (1 vot)    
    Unde-am ajuns... (Joi, 16 august 2012, 13:29)

    urbanie [utilizator]

    Pupilul lui Iliescu & Voiculescu vorbeste de colectivizare !...Ptiu, scarba mi-e...
  • +1 (1 vot)    
    aveti mare grija.... (Joi, 16 august 2012, 14:16)

    egroeg5 [utilizator]

    Antonescu 'stie precis" ce s-a intamplat pe vremea colectivizarii ca a trait-o.... nici macar nu se nascuse...dar asa crede el si ai lui ca pot sa evite judecata pentru nelegiurile savarsite in ultimile 3-4 luni.Asa sa le ajute Dumnezeu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca in '50! (Duminică, 19 august 2012, 11:20)

    Vasi27 [utilizator]

    De unde stie Antonescu cum era in anii '50! Poate i-a povestit Iliescu cum a procedat atunci.

    El nici nu era pe atunci si nu cred ca a trait acele vremuri. Copil fiin am fost dus in Dobrogea sa tai ciulini si sa dezvolt zona agricola.

    Ce vina aveam!

    Stie ca nu am avut voie sa parasesc zona, daca eram gasit in alta parte ma aduceau inapoi si cu pedeapsa.

    stie ca atunci cand am ajuns in Dobrogea o iarna am stat inttr-o groapa facuta in pamant si acoperita cu iarba si pamant?

    Sa nu mai vorbeasca daca nu stie sau trait vremurile.
    Atunci nu ai vorbit cum vorbesc colegii lui fara acoperire, doar zvonuri si acuze fara fundament.

    L-au demis pe Base pe vorbe.
    Ce face el acum ar fi pentru emitere, chir nu vede sau nu vrea?

    Nu sunt fan Basescu, sunt fan al respectarii legii.
    Place sau nu trebuie sa avem o lege, nu legea bunului plac.